Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2023 (27.02.2023)

Bard - konkurent dla ChatGPT.

W ślad za ogromną popularnością aplikacji ChatGPT - stworzonej przez OpenAI (doinwestowanego przez Microsoft) bota bazującego na sztucznej inteligencji, firma Google zintensyfikowała prace na swoją wersją bliźniaczej aplikacji. Niemal wszyscy pracownicy Google poświęcać mają na testy od 2 do 4 godzin dziennie.
Google stara się stworzyć nową generację wyszukiwarki opartej na sztucznej inteligencji. Presja jest duża bo Microsoft zaprezentował odświeżoną już wersję swojej wyszukiwarki Bing połączonej z ChatGPT. CEO firmy Microsoft określił to wydarzenie jako nowy punkt startowy dla wyszukiwarek sieciowych.
Firma Google podkreśla, że najpierw musi odpowiednio przetestować system sztucznej inteligencji, by upewnić się, że AI będzie działał niezawodnie. Tysiące zewnętrznych i wewnętrznych testerów Google korzysta już z Barda (nazwa AI Googla), przesyłając informacje zwrotne dotyczące bezpieczeństwa i jakości rozmów z Bardem. Nie wszystko idzie jednak po myśli twórców. Reputacja Google została nadwyrężona po tym, jak wyszło na jaw, że Bard nie zna poprawnej odpowiedzi na pytanie: który teleskop wykonał pierwsze zdjęcia planety poza Układem Słonecznym. Ta "niewiedza" znalazła odzwierciedlenie w notowaniach akcji Alphabet (macierzystej spółki Google) które gwałtownie zniżkowały o 9% zmniejszając wartość firmy o około 100 mld dolarów.

Ustawienie anteny z konwerterem typu Unicable.

Aby zapewnić poprawny odbiór telewizji satelitarnej, wiele osób, obawiając się samodzielnego ustawiania i montażu anteny satelitarnej, korzysta z usług eksperta, posiadającego profesjonalny miernik. Rzeczywiście nie jest to proste zadanie dla niedoświadczonego majsterkowicza, a przecież odpowiednie wyregulowanie czaszy anteny ma kluczowy wpływ na jakość odbioru sygnału satelitarnego. W przypadku doprowadzenia sygnału satelitarnego do kilku odbiorników stosuje się multiswitche, do których należy podłączyć kable z konwertera typu quatro. Taka instalacja wymaga podłączenia 4 przewodów a ustawienie anteny z konwerterem typu quatro jest możliwie praktycznie przy pomocy każdego miernika.
Jak poprawnie zmierzyć sygnał (ustawić antenę) jeżeli w instalacji jest wykorzystany konwerter typu Unicable. Jakie są zalety takiego rozwiązania?
Technologia Unicable staje się w ostatnim czasie jedną z najlepiej i najszybciej rozwijających się technologii związanych z odbiorem telewizji satelitarnej. Największą zaletą instalacji typu Unicable jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny - tak, jak w przypadku telewizji naziemnej. Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha).
Pomiar sygnałów w instalacji TV-SAT - część 2
Na powyższym wideo pokazano jak ustawić konwertery typu Unicable i Wideband za pomocą miernika ST-5150 Signal R10842.

Instalacja TV/SAT w domu jednorodzinnym - realizacja.

Poniżej prezentujemy przykład realizacji nowoczesnej instalacji RTV/SAT w domu jednorodzinnym. Instalacja została zgłoszona w ramach akcji "Instaluj z DIPOLem" przez firmę TETOM Arkadiusz Grochal.
Na dachu budynku, przy pomocy obejmy kominowej, zainstalowano zestaw antenowy, w skład którego weszły: antena satelitarna 90 cm Corab A9607 z konwerterem quattro marki Inverto A98257 oraz zestaw antenowy "combo" do telewizji DVB-T2 Dipol-28/5-12/21-48 A2810. Sygnał do budynku wprowadzono za pomocą wiązki 5 kabli, bazującej na przewodzie Triset-113 PE E1017.
W szafie RACK, wewnątrz budynku, za pomocą uchwytu RACK board ZMD-2 R77322, zainstalowano multiswitche TERRA MR-512 oraz TERRA SRM-523 R80523 dCR/Unicable. Taka konfiguracja umożliwia bezproblemową eksploatację instalacji, niezależnie od rodzaju i ilości użytych dekoderów satelitarnych; możliwa jest instalacja zarówno nowoczesnych dekoderów Unicable wyposażonych w kilka wirtualnych głowic, jak i jedno- lub wielogłowicowych dekoderów standardowych, wykorzystujących sygnał typu "fullband". W szafie RACK przewidziano miejsce dla osprzętu planowanej instalacji CCTV.

Nowa seria rejestratorów NXI-K z AcuSense marki Hikvision.

W ofercie firmy Dipol dostępna jest nowa seria rejestratorów AcuSense, która w nazwie posiada oznaczenie "NXI-K". Rejestratory z tej serii posiadają obsługę kamer o rozdzielczości do 12 Mpix i mogą obsługiwać kamery z funkcją AcuSense oraz detekcją ruchu 2.0 na wszystkich kanałach. Jeśli jakaś kamera nie posiada takiej funkcjonalności, może ona zostać zrealizowana przez rejestrator na określonej w specyfikacji ilości kanałów. Dodatkowo rejestratory mogą realizować funkcję wykrywania i porównywania twarzy na 1 kanale oraz porównywania twarzy na kilku kanałach w zależności od modelu rejestratora. Dzięki temu, możliwe jest przeszukiwanie nagrań po wskazaniu określonej twarzy oraz tworzenie bibliotek z twarzami na podstawie których może być realizowana wybrana akcja alarmowa, np. sygnalizacja dźwiękowa w rejestratorze czy sterowanie wyjściami alarmowymi.
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7632NXI-K2 (32 kanały, 256 Mb/s, 2 x SATA, HDMI, VGA, H.265)
Widok rejestratora DS-7632NXI-K2 K22322

Skrętka do prostych instalacji.

Skrętka NETSET Lite U/UTP kategorii 5e E1409 to, skrętka komputerowa przeznaczona do wykonywania prostych instalacji wewnątrz budynków. Dzięki niewielkiej średnicy Ø 4,6 mm oraz dobrej giętkości idealnie nadaje się do układania w takich miejscach jak przestrzeń za listwami przypodłogowymi, rynienki kablowe itp.
Cechy wyróżniające skrętki NETSET Lite U/UTP kategorii 5e E1409:
  • jakość potwierdzona 5 letnią gwarancją,
  • parametry przewyższające wymagania kategorii 5e,
  • przedprodukcyjna kontrola jakości surowców oraz poprodukcyjna kontrola jakości gotowego wyrobu,
  • znacznik metrowy,
  • żyły jednodrutowe miedziane o średnicy Ø 0,45 mm,
  • izolacja żył wykonana z polietylenu PE jednolitego, izolacyjnego, barwionego w masie, średnica żył: Ø 0,84 mm, kolory izolacji żył: biało-zielony/zielony, biało-pomarańczowy/pomarańczowy, biało-brązowy/brązowy, biało-niebieski/niebieski,
  • żyły izolowane skręcone w pary, średnica pary Ø 1,75 mm,
  • pary skręcone w ośrodek, średnica ośrodka ~ Ø 3,8 mm,
  • powłoka kabla wykonana z polwinitu PCV w kolorze białym, średnica zewnętrzna Ø 4,6 mm.
Przewód NETSET Lite U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [305m], Cu, 0,45 mm
Skrętka NETSET Lite U/UTP E1409_305

Jak ograniczyć dostęp do urządzeń monitoringu CCTV pracujących w sieci komputerowej?

Jednym z najprostszych sposobów na ograniczenie dostępu do urządzeń w sieci komputerowej jest filtrowanie adresów IP i MAC. Filtracja ta pozwala na ograniczenie dostępu do wybranego urządzenia tylko dla urządzeń z określonym adresem IP lub adresem fizycznym karty MAC. Oznacza to, że tylko te urządzenia będą mogły połączyć się ze wskazanym urządzeniem. Dzięki temu, osoba niepowołana, korzystając z urządzenia którego nie ma na "białej liście", nie będzie w stanie uzyskać dostępu do urządzenia, co zwiększa bezpieczeństwo.
Ważnym elementem w zabezpieczaniu urządzeń jest także aktualizacja oprogramowania. Producenci regularnie udostępniają aktualizacje, które poprawiają bezpieczeństwo urządzenia i usuwają znane luki w zabezpieczeniach. Dlatego też, aby mieć pewność, że urządzenie jest zabezpieczone przed najnowszymi zagrożeniami, warto regularnie aktualizować oprogramowanie.
Warto również pamiętać o kilku innych sposobach na zabezpieczenie takich jak wyłączenie niepotrzebnych usług, które mogą stanowić potencjalne ryzyko dla bezpieczeństwa

Nowości produktowe:

Maszt antenowy stalowy 2,0m średnica 50mm
Maszt antenowy stalowy 2,0m średnica 50mm E905121 pozwala na montaż anten telewizji naziemnej i satelitarnej. Wykonany ze stali i ocynkowany galwanicznie, odporny na korozję. Wyposażony w dwa kapturki zaślepiające.

Kabel światłowodowy uniwersalny ZW-NOTKtsdD / U-DQ(ZN)BH LSOH jednomodowy 4J (4 włókna G.652D) 2,0 kN
Kabel światłowodowy uniwersalny ZW-NOTKtsdD / U-DQ(ZN)BH LSOH jednomodowy 4J L77004 może być stosowany przy połączeniach wewnętrznych i zewnętrznych. Żel wypełniający tubę stanowi warstwę ochronną dla włókien światłowodowych, amortyzując przemieszczanie się włókien przy ruchach kabla oraz zabezpieczając włókna przed oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Zastosowane w konstrukcji kabla włókna szklane mają na celu zabezpieczenie tuby centralnej z włóknami światłowodowymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gryzoniami.
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7608NXI-K2 (8 kanały, 80 Mb/s, 2 x SATA, HDMI, VGA, H.265)
Rejestrator IP NVR Hikvision AcuSense DS-7608NXI-K2 (8 kanały, 80 Mb/s, 2 x SATA, HDMI, VGA, H.265) K22076 jest nowoczesnym 8-kanałowym rejestratorem IP, pozwalającym na zapis obrazu z kamer IP o rozdzielczości do 12 Mpix. Niezależne wyjścia HDMI i VGA umożliwiają podłączenie dwóch monitorów. Widok na każdym wyjściu może być niezależnie konfigurowany, można ustawić różne podziały okien, a na każdym z nich wyświetlić obraz z dowolnej kamery. 2 porty SATA pozwalają na podłączenie dysków twardych o pojemności do 10 TB każdy.

Warto przeczytać:

Zdalne zasilanie switcha PoE. Switch PoE ULTIPOWER 352SFP N299707 posiada funkcję PD (ang. Powered Device), która umożliwia jego zasilanie poprzez podłączenie do innego switcha PoE. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, gdy do miejsca instalacji switcha (oraz kamer, jeśli kamery montowane są w tym samum miejscu, np. na słupie) doprowadzona jest tylko jedna skrętka komputerowa...>>>więcej
Konwerter USB na skrętke cat.5e/6 100m/150m
Konwerter USB na skrętkę
4x USB na dystansie do 150 m