Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 2/2023 (9.01.2023)

Wi-Fi zdiagnozuje problemy oddechowe.

Naukowcy z amerykańskiego Narodowego Instytutu Norm i Techniki (NIST) wynaleźli metodę wykrywania zaburzeń oddychania przy pośrednim wykorzystaniu urządzeń łączących się z routerem za pomocą połączenia radiowego. Do działania wystarczy zwykły router Wi-Fi, który nieustannie generuje fale radiowe odbierane przez np. smartfony czy komputery. Fala radiowa generowana przez urządzenia przemieszcza się, a po drodze odbija się lub częściowo przenika przez przeszkody takie jak ściany, meble czy też ciało ludzkie. Ruchy, w tym również oddech powodują nieznaczną zmianę ścieżki sygnału. Naukowcy opracowali algorytm głębokiego uczenia - BreatheSmart, który może analizować te maleńkie zmiany i pozwala określić, czy ktoś w pokoju ma trudności z oddychaniem. Co ważne, można to zrobić bazując na obecnych routerach i urządzeniach Wi-Fi.
Wykorzystano do tego zestawy sygnałów CSI (ang. Channel State Information). Są to dane diagnostyczne wysyłane z urządzenia klienckiego do punktu dostępowego, aby upewnić się jakie warunki panują obecnie w kanale transmisyjnym. Pozwala to min. ustalić optymalną moc i prędkość transmisji. Przesyłane dane podlegają pewnemu schematowi i router zawsze wie co powinno być w nich zawarte. Stworzone przez naukowców rozwiązanie, wykorzystuje również fakt, że sygnał CSI zostaje zakłócany przez różne przeszkody - może być odbijany, może tracić moc. Twórcy zmienili oprogramowanie routera, tak że generuje 10 takich strumieni w ciągu sekundy, co pozwala na uzyskanie lepszej jakości danych do analizy. Strumienie danych CSI są małe - nie przekraczają 1 kB, dlatego mają niewielki wpływ na jakość transmisji, co może mieć znaczenie gdy ten sam router wykorzystywany jest do zapewnienia połączenia z Internetem.
Badacze ustawili manekina szkoleniowego w bezodbiciowej komorze, gdzie sygnały nie są zakłócane przez zewnętrzne źródła. Manekin potrafi przeprowadzić symulacje zarówno prawidłowego oddechu jak i różnych zakłóceń m.in.: przyśpieszonego oddechu, astmy, zapalenia płuc czy przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. Ciało podczas tych chorób porusza się inaczej, ruch klatki piersiowej zmienia ścieżkę sygnału. Następnie pozyskane dane trzeba było przeanalizować i zrozumieć jakie wzorce wskazują na choroby. Na postawie tych danych opracowano algorytm głębokiego uczenia – BreatheSmart, który klasyfikuje poprawnie różne wzorce oddychania symulowane za pomocą manekina w 99,54% przypadków.
Zainteresowanie wykorzystaniem sygnałów Wi-Fi do zastosowań związanych z wykrywaniem jest ogromne. Do działania wystarczy router i urządzenie klienckie. Naukowcy stworzyli framework do budowy programów umożliwiających łatwy monitoring oddechu. Stworzenie odpowiedniego algorytmu analizy danych i wydobycie odpowiednich informacji zostawiono programistom. Dzięki temu w łatwy sposób można stworzyć aplikacje dostosowane do określonych wymogów.

Optymalizacja pokrycia pomieszczeń sygnałem GSM.

W przypadku instalacji które mają zapewnić sygnał GSM w wielu pomieszczeniach (kondygnacjach), istnieje konieczność rozdzielenia sygnału pochodzącego ze wzmacniacza telefonii komórkowej i zastosowania wielu anten. Do tego celu służy rozgałęźnik GSM który pracuje w częstotliwościach od 800 do 2500 MHz oraz posiada impedancję 50 Ω.
W zależności od konkretnej instalacji można użyć rozgałęźnika:
O ilości i rodzaju rozgałęźników decyduje wyjściowa siła sygnału wzmacniacza GSM. Jest ona wypadkową kilku czynników, m.in.: siły sygnału na zewnątrz budynku, zysku anteny zewnętrznej, tłumienia przewodów i złączy oraz wzmocnienia samego wzmacniacza. Najlepiej przyjąć zasadę, że w przypadku silnego sygnału na zewnątrz budynku, przy zastosowaniu wzmacniacza GSM-305 A6765 można użyć jednego rozgałęźnika dwudrożnego. Dla GSM-505 A6775 można przyjąć rozgałęzienie na 2-3 anteny, natomiast dla wzmacniacza GSM-1205 A6785 sygnał rozgałęzić można nawet na 4-5 anten. Promień wiązki wzmocnionego sygnału z każdej anteny to ok. 8-9 m (bez przeszkód jakim są np. ściany).
Poniżej przedstawiono schemat instalacji, na którym zaprezentowano wykorzystanie rozgałęźnika trójdrożnego A6813 do podłączenia anten wewnętrznych znajdujących się na każdej kondygnacji budynku.

Dlaczego nie można łączyć światłowodowych złączy UPC oraz APC?

Instalatorzy początkujący w dziedzinie światłowodów często nie zwracają uwagi na fakt, że złącza światłowodowe występować mogą w dwóch wersjach szlifowania ferruli: UPC (Ultra Physical Contact) oraz APC (Angled Physical Contact). Różnica ta ma wpływ na zdolność złącza to tłumienia sygnałów odbitych i jest wykorzystywana w systemach pracujących w III oknie transmisyjnym i wyższych.
W przypadku instalacji Ethernet do 10 Gbit/s, systemów CCTV, sieci LAN, automatyki, itp. nie ma znaczenia, czy zastosowane zostaną złącza typu UPC, czy APC - chyba, że producent sprzętu aktywnego odgórnie narzuci konieczność stosowania konkretnego typu złącza. Niemniej jednak ważne jest, aby decydując się na dany rodzaj złącza starać się zachować jeden standard w całym torze transmisyjnym. Nie będzie błędem użycie podłączeń rozłącznych typu APC w środku instalacji podczas gdy na jej początku będą wykorzystane złącza UPC, jednak kategorycznie zabronione jest mieszanie wtyków w obrębie jednego połączenia.
Połączenie rozłączne SC/APC - ferrule ścięte pod kątem 8°
Połączenie rozłączne SC/UPC - ferrule proste (zielony kolor adaptera tylko do celów demonstracyjnych)

Połączenie rozłączne SC/APC - SC/UPC - widoczna przerwa powietrzna między ferrulami.
Typowe tłumienie złącza światłowodowego to 0,2 - 0,5 dB. Przedstawione powyżej połączenie "mieszane" generuje z reguły 4 - 6 dB dodatkowego tłumienia. Ma to ogromny, negatywny wpływ na transmisję niezależnie od systemu. Dodatkowym problemem jest duże odbicie sygnału na takim połączeniu - nawet jeśli budżet mocy okaże się
wystarczający, to duża liczba odbić zakłócająca pracę nadajnika może wpłynąć negatywnie na pracę systemu.

Filtrowanie niepożądanych sygnałów w instalacjach RTV.

W większości krajów Unii Europejskiej zakończyły się prace nad uporządkowaniem widma radiowego dla naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2. Efektem tego procesu jest udostępnienie kolejnych pasm na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G). Obecnie zwolnione zostało pasmo telewizyjne 700 MHz. W związku z tym, najbardziej zagrożone zakłóceniami ze strony nadajników LTE są najwyższe kanały telewizyjne o numerach 49 i 50. Na ekranie telewizora obraz może się zamrażać, mogą pojawiać się kolorowe paski i kwadraty (klatkowanie obrazu). Aby wykluczyć wpływ nadajników LTE na odbiór DVB-T/T2 opracowano specjalne filtry zewnętrzne.
Na zdjęciu po lewej stronie została przedstawiona charakterystyka tłumienia filtra TF001 R81009 TERRA. Tłumione są sygnały powyżej częstotliwości 694 MHz. Na zdjęciu po prawej stronie została przedstawiona charakterystyka tłumienia filtra TF007A R81010 TERRA. Tłumione są sygnały w paśmie 230-470 MHz oraz powyżej częstotliwości 694 MHz.

Komunikacja sieciowa z UPSem CyberPower.

Karta SNMP to karta zdalnego zarządzania, która wykorzystuje protokół Simple Network Management Protocol (SNMP), czyli standardowy protokół do zbierania i organizowania informacji o zarządzanych urządzeniach w sieciach IP. Może być zainstalowana w urządzeniach wyposażonych w odpowiedni slot. Najczęściej można go spotkać w modelach przeznaczonych do montażu w szafie rack 19": N9702, N9706, N9716. Po podłączeniu na zasadzie plug-and-play, pozwala użytkownikom monitorować i kontrolować jeden lub wiele systemów UPS z dowolnego miejsca, a także wykonywać zadania związane z zarządzaniem, w tym planowane wyłączanie, uruchamianie i ponowne uruchamianie.
Widok karty SNMP oraz slotu do którego jest instalowana
Intuicyjny interfejs internetowy użytkownika obsługuje automatyczne powiadomienia o zdarzeniach za pomocą e-maila, komunikatów SNMP trap, Syslog oraz wiadomości SMS, mających na celu poinformowanie o problemach z zasilaniem i umożliwiających użytkownikowi podjęcie natychmiastowych działań.
Widok interfejsu internetowego pozwalającego na konfigurację
Użytkownik może w wygodny sposób odszukać istotne informacje na temat stanu urządzenia, skonfigurować zaawansowane ustawienia i przeprowadzić test baterii za pomocą interfejsu internetowego.

Automatyczne uruchomienie podglądu na żywo przy połączeniu z rejestratorem Hikvision przez przeglądarkę internetową.

Przy połączeniu z rejestratorem Hikvision przez przeglądarkę internetową, domyślnie wyłączone jest automatyczne odtwarzanie podglądu na żywo. Podgląd ten można każdorazowo włączać dla wszystkich kamer z poziomu okna głównego oraz określić typ odtwarzanego strumienia. W konfiguracji lokalnej, po zalogowaniu do rejestratora, można włączyć automatyczne odtwarzanie podglądu na żywo. Dodatkowo można określić typ strumienia z którego ma się wyświetlić obraz z kamer podczas automatycznego odtwarzania (strumień główny lub pomocniczy). Konfiguracja ta dotyczy konkretnej przeglądarki uruchomionej na danym komputerze. Zmiany ustawień można dokonać w po zalogowaniu do rejestratora w zakładce Konfiguracja -> Lokalnie.
Widok okna konfiguracji automatycznego odtwarzania podglądu na żywo po zalogowaniu do rejestratora
DS-7608NXI-I2 Hikvision przez przeglądarkę internetową

Nowości produktowe:

Media konwerter ULTIMODE G-10G/SFP+
Media konwerter ULTIMODE G-10G/SFP+ L1307 pozwala na zmianę medium przewodzącego strumień danych ze standardowej skrętki STP/UTP na kabel światłowodowy poprzez moduł SFP. Wyposażony jest w slot SFP+ o prędkości 10 Gbit/s, co daje możliwość współpracy z światłowodami wielomodowymi i jednomodowymi. Nie należy stosować wkładek o niższych prędkościach.
Moduł wyświetlacza z ekranem dotykowym DS-KD-TDM do wideodomofonu IP Hikvision
4" Moduł wyświetlacza z ekranem dotykowym DS-KD-TDM do wideodomofonu IP Hikvision G73671 jest dedykowany do pracy z modułami głównymi stacji bramowej IP Hikvision DS-KD8003-IME1 oraz DS-KD8003-IME2. Moduł wyposażony jest w dotykowy ekran typu IPS o rozdzielczości 480 x 480 pix. Urządzenie posiada wbudowany czytnik tagów w standardzie Mifare (13,56 MHz), klawiaturę dotykową za pomocą której można dzwonić do lokatorów oraz otwierać elektrozaczep z wykorzystaniem kodu, listę lokatorów oraz możliwość wyświetlania grafiki reklamowej. Jego duża funkcjonalność pozwala na integrację i zastąpienie kilku modułów jednym urządzeniem.
DS-1661ZJ Uchwyt sufitowy do kamer PTZ Hikvision
DS-1661ZJ Uchwyt sufitowy M5118 przeznaczony jest do kamer PTZ HIKVISION. Wykonany ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery PTZ na suficie.

Warto przeczytać:

Zbiorcza instalacja RTV/SAT w budynku wielorodzinnym. Instalacje multiswitchowe odpowiedzialne za dosyłanie sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 oraz telewizji satelitarnej DVB-S/S2 do mieszkań stanowią doskonałe uzupełnienie, jak również alternatywę dla instalacji sieci kablowych w budynkach zamieszkania zbiorowego. Wykorzystanie w nich światłowodów może wiązać się z wieloma zaletami – zarówno pod względem technicznym, jak i finansowym. W przypadku wyboru typowych kabli światłowodowych, koszt wybudowania magistrali multiswitchowej może być kilka- lub kilkanaście razy niższy w stosunku do magistrali miedzianej. Wynika to zarówno z faktu, iż cena jednostkowa kabla światłowodowego może być niższa, niż cena przewodu koncentrycznego dobrej klasy, jak również z faktu konieczności ułożenia mniejszej liczby kabli...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Powyższe zdjęcie przedstawia szafę RACK zamontowaną w wydzielonym pomieszczeniu
teletechnicznym dla zbiorczej, optyczno-miedzianej instalacji multiswitchowej.
Rysunki techniczne urządzeń w formatach DWG i PDF