Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 39/2022 (28.11.2022)

Pierwsze urządzenia WiFi 7.

Firma TP-Link - światowy dostawca konsumenckich i biznesowych produktów sieciowych, zaprezentowała rodzinę urządzeń pracujących w standardzie WiFi 7. Jako pierwsza na świecie wypuszcza pełną linię produktów WiFi 7 dedykowaną do domów oraz do firm. Nowa linia produktów składa się z takich urządzeń, jak: routery, system DECO (MESH), punkty dostępu do systemu Omada oraz sprzęt dedykowany dla dostawców usług (ISP).
Obecnie sprzedawaną generacją jest Wi-Fi 6 (oraz 6E) - znana również jako 802.11ax, który został wprowadzony na rynek w 2019 roku. Nowy standard WiFi 7 zaoferuje maksymalną prędkość do 46 Gb/s i wniesie ogromny skok wydajności w porównaniu do swojego poprzednika (maksymalnie 10 Gbit/s). Zwiększenie szerokości kanałów ze 160 do 320 MHz, zastosowanie modulacji 4096 QAM oraz zmiana częstotliwości sygnału z 5 na 6 GHz ma zapewnić niespotykaną dotychczas prędkość jak i zwiększyć stabilność i niezawodność sieci.
BE24000 Quad-Band Wi-Fi 7 Router - pierwszy router z WiFi 7 od TP-Linka
Zaprezentowano trzy nowe routery z czego flagowy router Archer BE900 ma czterozakresowe WiFi (2,4 GHz, 5 GHz, 5 GHz, 6 GHz) o prędkości 24 Gb/s, dwa porty Ethernet o prędkości 10 Gb/s, cztery porty 2,5 Gb/s oraz slot SFP 10 Gb/s. Co istotne TP-Link zaprezentował również rozwiązania typowo biznesowe, jak np. punkt dostępowy Omada EAP780, który znajdzie szerokie zastosowanie w hotelach dzięki obsłudze trzech pasm z maksymalną prędkością 22 Gb/s (urządzenie wyposażone będzie w porty Ethernet 10 Gb/s - jest to bardzo ważne przy kablowaniu obiektu).
Pierwsze produkty będą dostępne w przedsprzedaży w Stanach Zjednoczonych już na koniec grudnia 2022, a realizacja pierwszych zamówień odbywać się będzie w marcu 2023. Archer BE900 kosztował będzie 699,99 USD.

Kolorowe pigtaile z włóknem jednomodowym.

Firma Dipol posiada w swojej ofercie zestawy kolorowych pigtaili światłowodowych, dzięki którym możliwe jest zakończenie toru światłowodowego w sposób estetyczny oraz pozwalający na łatwą identyfikację poszczególnych włókien w przełącznicy, kasecie spawów, itp.
Oferta uwzględnia 12 wariantów kolorystycznych pigtaili, które podzielone są na 3 grupy (po 4 kolory w zestawie):
  • czerwony, zielony, niebieski, żółty,
  • biały, szary, brązowy, fioletowy,
  • aqua, czarny, pomarańczowy, różowy.
Dla każdego zestawu kolorystycznego występują 3 wersje złącza: SC/UPC ( L35511A, L35511B, L35511C ), SC/APC ( L35522A, L35522B, L35522C ), LC/UPC ( L35551A, L35551B, L35551C ).
Pigtail jednomodowy ULTIMODE PG-51S, 1xSC, G.652D 1m
Przełącznica SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex
Zestaw ze złączami SC/UPC L35511A (kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty) oraz przykład wykorzystania w mini przełącznicy L5312 (konieczny zakup dwóch zestawów). Wykorzystanie kolorów pozwala na identyfikacje włókien odpowiedzialnych za poszczególne transmisje.

Wzmacniacze kanałowe w zbiorczych instalacjach RTV.

Podstawowym problemem w dystrybucji programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 jest odbiór multipleksów z dużą różnicą poziomów. O ile w małych instalacjach (5-10 gniazd) taka różnica, choć niezalecana, przeważnie nie jest problemem, to w większych instalacjach, gdzie różnica poziomów na wejściu instalacji jest powiększana poprzez zmianę tłumienia kabli w funkcji częstotliwości, może spowodować zanik sygnału w części instalacji. Można to wyeliminować przez zastosowanie wzmacniaczy kanałowych. Działanie wzmacniacza kanałowego polega na selektywnym wzmocnieniu jednego lub, w przypadku odbioru programów cyfrowych, kilku kanałów telewizyjnych. Oznacza to, że najbardziej wzmacniany jest kanał pożądany, a pozostałe są tłumione.
Wzmacniacz kanałowy PA321TP 2xVHF/UHF+FM TERRA z AGC programowany cyfrowo
Wzmacniacz kanałowy PA321TP TERRA może być stosowany samodzielnie – jako część instalacji multiswitchowej lub jako część stacji czołowej (AiZ).
W ofercie firmy DIPOL znajdziemy 2 bezkonkurencyjne pod względem jakościowym i cenowym wzmacniacze kanałowe: model PA320TP R82513 oraz PA420T R82516 TERRA. Niewątpliwą zaletą wzmacniaczy jest układ wyposażony w funkcję automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) oraz ultra selektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave) dla 20 torów kanałowych.
Konfigurację wzmacniacza należy przeprowadzić z pomocą aplikacji TerrNet.
Możliwości aplikacji oraz sposób konfiguracji wzmacniaczy kanałowych Terra przedstawiono szczegółowo na powyższym filmie.

Jak działa hybrydowy oświetlacz z inteligentnym przełączaniem?

W instalacji monitoringu wizyjnego informacja o kolorze jest niezwykle istotna. Przy kamerze umieszczonej na zewnątrz w warunkach dziennych można bezproblemowo uzyskać kolor, ale w nocy typowe kamery działają w trybie czarno-białym. W droższych rozwiązaniach, kolorowy obraz nocny jest możliwy do uzyskania stosując bardzo czułe kamery w odpowiednio oświetlonym miejscu. Jednak ilość światła zwykle nie wystarcza i należy stosować kamery z oświetlaczem światła białego. Rodzi to kolejny problem – oświetlacz świeci ciągle, co może przeszkadzać użytkownikom. Najnowsze rozwiązanie, czyli hybrydowy oświetlacz posiada zarówno niewidoczne diody IR jak i światła białego. Wybór trybu oświetlania zależy od ustawień.
Oświetlacz IR pracuje w nocy
Detekcja obiektu załącza światło białe
Włącza się oświetlacz IR
Przy domyślnych ustawieniach kamera automatycznie przełącza tryb pracy z oświetlaczem IR lub światłem białym. W trybie nocnym kamera pracuje z oświetlaczem IR, ale gdy w monitorowanej strefie zostanie wykryty obiekt, scena oświetlana jest światłem białym. Zapewnia to większe możliwości identyfikacji (obraz jest kolorowy). Wykorzystywane są rozwiązania znane z techniki Full-Color. Całodobowa wydajność kolorystyczna osiągana jest przez zastosowanie nowoczesnego obiektywu, wysokoczułej matrycy oraz doświetlenia ciepłym światłem białym, które zapewnia kolorowy obraz w przypadku braku światła.

Jaki sprzęt bezprzewodowy zainstalować w restauracji?

Gdy instalacja znajduje się wewnątrz budynku najlepiej zastosować punkt dostępowy TP-LINK EAP620 HD N25691 - urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz. W przypadku tego typu urządzeń należy pamiętać, iż bardziej od zasięgu istotna jest maksymalna ilość użytkowników podłączonych do jednego punktu dostępowego. Zaleca się aby nie przekraczać 50 użytkowników do jednego urządzenia w jednym paśmie (jeśli urządzenie posiada 2,4 i 5 GHz można podpiąć nawet 100 użytkowników).
Dzięki funkcji Load Balance urządzenie samoistnie po przekroczeniu maksymalnej ustawionej ilości użytkowników przełączy użytkownika do mniej obciążanego punktu dostępowego. Funkcja ta umożliwia też przełączenie użytkowników do urządzeń o silniejszym sygnale - np. gdy użytkownik przemieszcza się po szkole. Inną ważną funkcją jest Band Steering umożliwiająca równomierne lokowanie użytkowników pomiędzy pasma 2,4 oraz 5 GHz.
Przykładowe rozmieszczenie urządzeń TP-Link TP-LINK EAP620 HD N25691

Wykorzystanie wyjść przekaźnikowych w monitorze wideodomofonowym IP DS-KH6320-WTE1 Hikvision.

Montując system wideodomofonowy czasem zachodzi potrzeba instalacji dodatkowej sygnalizacji, która informowałaby użytkownika, że ktoś nacisnął przycisk wywołania w stacji bramowej. Przykładem może być tutaj montaż systemu na głośnej hali produkcyjnej, wykorzystywanie go przez osobę niedosłyszącą czy chęć montażu sygnalizacji na zewnątrz domu, tak aby będąc w ogródku zorientować się, że ktoś przyszedł.
Monitor wideodomofonowy DS-KH6320-WTE1 posiada wbudowane dwa przekaźniki, które mogą zostać aktywowane w momencie, gdy zacznie on dzwonić pod wpływem naciśnięcia przycisku wywołania. Przekaźniki te mogą działać w trybie monostabilnym (1-180 s) lub bistabilnym. Czas działania oraz tryb pracy każdego przekaźnika może być konfigurowany indywidualnie. Przykładowo do jednego przekaźnika może zostać podłączona sygnalizacja akustyczna z czasem działania 5 s, a do drugiego sygnalizacja optyczna z czasem działania 60 s. Powiązanie przekaźników z przyciskiem wywołania można wykonać za pomocą aplikacji iVMS-4200, po wejściu w ustawienia zdalne monitora w zakładce: Domofon -> Powiązanie połączenia. Należy w niej zaznaczyć opcję Włącz oraz wybrać wyjście przekaźnikowe które będzie aktywowane w momencie wywołania. Konfiguracja trybu pracy przekaźników oraz czasu działania, możliwa jest bezpośrednio z monitora.
Na widocznym zrzucie został powiązany przekaźnik 1 z przyciskiem wywołania.
Gdy monitor zacznie zdzwonić, zaznaczony przekaźnik zostanie aktywowany.

Nowości produktowe:

Zasilacz antenowy 12V/300mA z odłączanym separatorem SDC5
Zasilacz antenowy 12V/300mA z odłączanym separatorem SDC5 D0021 jest zbudowany na układzie przetwornicy. Charakteryzuje go bardzo mały pobór mocy bez obciążenia. Dioda LED w separatorze sygnalizuje stan pracy.

Karta microSDXC 256 GB UHS-I class 10 + adapter SD
Karta microSDXC 256 GB UHS-I class 10 + adapter SD M90379 produkowana jest z najwyższej jakości komponentów NAND FLASH, pochodzących od renomowanych światowych producentów. To właśnie dzięki połączeniu kwalifikowanych i rzetelnych dostawców, szczegółowych testów jakości oraz pełnej kompatybilności, klient otrzymuje produkt doskonałej jakości w korzystnej cenie. W najnowszych kartach GOODRAM micro SDHC/SDXC class 10 zaimplementowano interfejs UHS-I czyli Ultra High Speed, który doskonale sprawdzi się w nowoczesnych urządzeniach takich jak kamery, rejestratory, smartfony czy tablety.
Switch przemysłowy zarządzalny ULTIPOWER 3621NDM (4x POE 802.3af/at), 2xSFP
Switch przemysłowy zarządzalny ULTIPOWER 3621NDM N299749 to urządzenie typu przemysłowego zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10/100/1000 Mb/s. Posiada 4 porty RJ45 wspierające automatyczną negocjację szybkości połączeń oraz funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenie PD (ang. Power Device) działające w standardzie IEEE 802.3af/at i zapewnia mu zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP, itp. Switch wyposażony jest w dwa porty SFP 1000 Mb/s.

Warto przeczytać:

Jak działają konwertery HDMI na IP? Konwertery HDMI wykorzystują transmisję multicastową do przesyłu danych pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Z tego też względu nie zaleca się stosowania konwerterów w domowych sieciach (strumień taki wysyłany jest w tradycyjnej/prostej sieci do każdego urządzenia nadmiernie obciążając przez to switche jaki i routery). Najlepiej dla potrzeb konwerterów stworzyć dedykowaną sieć, bądź dedykowane VLANy (wirtualne sieci lokalne)...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP z przedłużaczem USB H3613
Anteny SAT 120 cm do instalacji zbiorczych