Nr 38/2022 (21.11.2022)
Czy baterie półprzewodnikowe zastąpią akumulatory litowo-jonowe?
Firma ProLogium, światowy lider w innowacyjnych technologiach akumulatorów nowej generacji do zastosowań motoryzacyjnych, konsumenckich i przemysłowych opracowała akumulatory półprzewodnikowe z anodą wykonaną z tlenku krzemu. Taki akumulator może znacznie zwiększyć zasięg aut elektrycznych. ProLogium, partner Mercedesa podczas targów samochodowych w Paryżu ogłosiło, że prototyp ogniwa powinien być gotowy w przyszłym kwartale, ale na ostateczną wersję będziemy musieli poczekać trochę dłużej.Wysoce stabilny elektrolit tlenkowy ma zastąpić palny, ciekły elektrolit polimerowy, a tym samym zapobiec lub opóźnić efekt niestabilności termicznej. Stabilność elektrolitu pozwala na zastosowanie wysokowydajnych materiałów katodowych i anodowych, co ma zapewnić wyższą gęstość energii w ogniwach oraz niższe koszty produkcji.
Budowa akumulatorów litowo-jonowych jak i nowoczesnych baterii półprzewodnikowych w zasadzie jest identyczna. Oba wykorzystują katodę, anodę i elektrolit. W baterii litowo-jonowej dwie różne mieszanki płynnego elektrolitu oddziela tzw. separator. Akumulator półprzewodnikowy wykorzystuje elektrolit stały, a nie płynny, który pełni rolę separatora. Ale to nie jedyne zalety tej technologii. Innowacyjne rozwiązanie pozwoli również na ograniczenie ilości litu do minimum, co pozytywnie wpłynie na koszt produkcji baterii. Innymi słowy, w przyszłości akumulatory będą nie tylko tańsze, ale również zapewnią znacznie większy zasięg. W tej chwili nie wiemy jednak, kiedy nowa technologia wejdzie do masowej produkcji.
Jakim kablem i na jakich złączach podpina się anteny do routerów mobilnych?
Anteny wykorzystywane do poprawy sygnału operatora telefonii komórkowej posiadają impedancję 50 Ohm, dlatego każdy element toru radiowego musi posiadać taką wartość impedancji (niedopuszczane jest wykorzystywanie telewizyjnego przewodu koncentrycznego który posiada impedancję 75 Ohm). Przykładowym kablem wykorzystywanym do przedłużenia przewodu z anteny jest Tri-LAN 240 E1171. Jeśli chodzi o złącza, to najczęściej kabel anteny zakończony jest złączem SMA, do którego można podpiąć dodatkowy konektor antenowy dedykowany do konkretnego modemu.Podczas doboru anteny zewnętrznej należy sprawdzić, czy modem obsługuje technikę MIMO (dwa złącza antenowe). Tego typu modemy wymagają zastosowania odpowiednich anten gwarantujących zachowanie możliwie wysokiej przepustowości kanału transmisyjnego. Od modemu typu MIMO należy poprowadzić dwa przewody koncentryczne do anten.
Antena DIPOL SMART HORIZON DVB-T2 - parametry odbiorcze potwierdzone testami w terenie.
Idealna antena to taka, która ma wysoki zysk, optymalną kierunkowość, stosunkowo niewielkie rozmiary i nie będzie wymagała dodatkowego zasilania. Wychodząc naprzeciw konsumentom oraz instalatorom, firma DIPOL wprowadziła do oferty anteny serii SMART, które zostały zoptymalizowane pod kątem powyższych wymagań.Antena DIPOL SMART HORIZON A2230 przed wdrożeniem do sprzedaży poddana została wielu testom terenowym uwzględniającym analizę działania w zakresie odległości od 10 do 100 km od nadajnika o mocy 100 kW. Testy uwzględniały pomiary w lokalizacjach o różnym zagęszczeniu zabudowy, jak również testy porównawcze z innymi dostępnymi na rynku antenami DVB-T2. Testy wykazały, że antena ta plasuje się w czołówce pod względem możliwości odbiorczych. Bez większych problemów uzyskano odbiór w odległości 94 km od nadajnika (100 kW, niski zakres pasma UHF, profil terenu bez przeszkód terenowych na trasie), przy czym wartość mocy sygnału w trybie pasywnym pracy anteny wyniosła średnio 50 dBμV dla 3 kanałów, natomiast wartość MER średnio 30 dB. Wartości te należy uznać za wystarczające dla odbioru przez 1 odbiornik. W przypadku chęci realizacji większej instalacji należało w tej sytuacji skorzystać z trybu aktywnego, który podniósł moc sygnału o 15-20 dB, natomiast wartość MER o 2-3 dB.
Wykorzystanie numeru karty do otwierania drzwi w kontrolerze z serii DS-K26XXT.
W systemie kontroli dostępu Hikvision, przy wykorzystaniu kontrolerów np. z serii DS-K26XXT istnieje możliwość wykorzystania numeru tagu RFID przypisanego do użytkownika jako kodu otwierania. Dodatkowo w sekcji przypisywania tagów do użytkownika zamiast numeru karty można wprowadzić własny kod, który jeśli zostanie wpisany na klawiaturze i zatwierdzony przyciskiem #, pozwoli na uwierzytelnienie użytkownika i otwarcie drzwi. System wykryje wówczas autoryzację jako użycie karty. Domyślnie opcja ta jest wyłączona i należy ją aktywować. Aby ją włączyć, należy po skonfigurowaniu systemu kontroli dostępu w aplikacji iVMS-4200, przejść do zakładki Kontrola dostępu -> Funkcje zaawansowane->Parametry urządzenia, wybrać kontroler i zaznaczyć opcję Wprowadź numer karty przy użyciu klawiatury.Miernik mocy optycznej w spawarce Signal Fire AI-9.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 L5875 posiada wbudowany miernik mocy optycznej pozwalający na pomiar bezwzględnej oraz względnej mocy sygnału. Pomiar bezwzględny ma na celu zmierzenie realnej mocy użytecznej sygnału docierającego do odbiornika. Przykładem może być realizacja usługi bazującej na sieci GPON w której monter po wspawaniu pigtaila abonenckiego dokonuje pomiaru sygnału na wejściu końcówki abonenckiej (ONT) weryfikując, czy mieści się ona w przedziale -32...-12 dBm (dla systemów GPON w klasie C+).Pomiar względny nazywany inaczej referencyjnym polega na pomiarze mocy sygnału w odniesieniu do konkretnej wartości - zwykle wartość ta wyznaczana jest w tzw. procesie kalibracji miernika polegającym na podłączeniu źródła światła do miernika mocy za pomocą patchcordu. Zmierzona wówczas wartość (moc źródła pomniejszona o tłumienie patchcordu lub patchcordów) staje się wartością referencyjną w odniesieniu do której wykonać możemy pomiar z uwzględnieniem wykonanego toru optycznego. Miernik pokaże wówczas tłumienie interesującego nas odcinka.
W powyższym przykładzie miernik mocy w spawarce Signal Fire AI-9 wykorzystany został do wyznaczenia tłumienia 30 m patchcordu SC/PC - SC/APC (kolor czarny). Jako źródło światła posłużył model L5819. Biały patchcord to patchcord pomiarowy, którego tłumienie chcemy pominąć w procesie pomiaru.
Proces pomiaru rozpoczyna się od kalibracji - połączenia źródła światła z miernikiem za pomocą patchordu pomiarowego i wyznaczenie wartości referencyjnej, która w tym przypadku wyniosła -6,4 dBm. Wartość tę zapisujemy do pamięci miernika poprzez wciśnięcie przycisku "UNIT" na obudowie (froncie) spawarki. Na ekranie uzyskujemy zapis "0.0 dB". Od tej pory miernik pokazuje tłumienie elementów, które znajdą się między nim a źródłem światła i patchcordem pomiarowym. W tym konkretnym przypadku tłumienie patchordu wyniosło 0,26 dB. Warto pamiętać, że wykonując pomiar w taki sposób miernik pokazuje wyłącznie tłumienie złącza przy patchcordzie pomiarowym. Aby uzyskać pełną informację o tłumieniu patchordu należy zamienić stronami końcówki mierzonego kabla. W tym konkretnym przypadku konieczna byłaby również zmiana patchcordu pomiarowego (oraz ponowne wykonanie kalibracji) ze względu na konieczność dopasowania złącza do źródła światła.
Miernik mocy w spawarce AI-9 obsługiwany może być za pomocą przycisków na obudowie spawarki lub za pomocą aplikacji na smartfona, tej samej, która używana jest do konfigurowania i kalibracji łuku elektrycznego spawarki.
Pobieranie nagrań z Hik-Connect.
Pojawiła się nowa funkcjonalność usługi zdalnego dostępu chmurowego Hik-Connect w aplikacji na telefony. Dotychczas nie było możliwości pobierania materiałów przy wykorzystaniu połączenia przez chmurę. Można było „obejść” ten problem poprzez nagranie materiału odtwarzanego, ale nie było to wygodne, bo wymagało czekania aż cały interesujący fragment zostanie odtworzony. Aktualnie została dodana opcja pobierania nagrań. Pozwala ona pobrać fragment nagrania o długości między 10 a 130 s. Nagrania zapisywane są w telefonie, a dostęp można uzyskać wybierając z menu głównego przycisk „Więcej” a następnie „Zdjęcia i wideo”.Uwaga: do działania funkcji wymagana jest aktualna wersja oprogramowania rejestratora (starsze modele mogą być nieobsługiwane).
Aby pobrać nagrania należy na pasku odtwarzania kliknąć ikonkę pobierania nagrań, następnie zaznaczyć interesujący fragment. Nagrania gromadzone są w pamięci telefonu - można je przeglądać i eksportować z poziomu aplikacji
Miernik sygnału DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji R10205 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (HD) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej DVB-C. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzysty i łatwy w obsłudze interfejs użytkownika, który ułatwia pracę na wyświetlaczu TFT-LCD wielkości 7" o wysokiej rozdzielczości z automatyczną regulacją jasności oraz podgląd odbieranego kanału. Miernik DD 2400 pozwala na pomiar takich parametrów jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV (zakres pomiaru 20...120 dBμV), MER, Noise Margin, CBER, VBER, co umożliwia ustawienie dowolnej anteny telewizji naziemnej oraz satelitarnej, strojenie filtrów, dobór wzmacniaczy itd. | ||
Odbiornik optyczny FTTH OD-012 H TERRA R81520 jest wykorzystywany do tworzenia instalacji przy zastosowaniu technologii światłowodowej. W oparciu o niego tworzymy instalacje umożliwiające przesył sygnału naziemnego DVB-T2 oraz radiowego FM/DAB. Tego typu technologia charakteryzuje się niskim tłumieniem, małymi zakłóceniami, a co najważniejsze pozwala realizować transmisję sygnału na duże odległości. | ||
Obudowa Pulsar AWO529WS M5719W służy do zabezpieczenia rejestratora przed niepowołanym dostępem lub kradzieżą. Pozwala na montaż w pozycji pionowej, np. na ścianie. Dzięki takiemu montażowi i małej głębokości można zaoszczędzić miejsce. Obudowa jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie nie można zainstalować obudów o dużej głębokości lub szaf typu RACK19”. | ||
Warto przeczytać:
Zbiorcza instalacja multiswitchowa TERRA. Instalacje oparte na multiswitchach to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania naziemnego sygnału RTV (FM/DAB i DVB-T2) oraz satelitarnego SAT (DVB-S/S2) do większej liczby gniazd abonenckich. To użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odpowiedni tuner satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych. Produkty firmy TERRA dedykowane do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT to przede wszystkim sprzęt najwyższej klasy, objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają doskonały odbiór sygnału przez długi czas...>>>więcej