Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2022 (5.12.2022)

Alternatywa nawigacji satelitarnej.

Holenderscy naukowcy opracowali system pozycjonowania oparty na sieciach komórkowych. Jest bardziej stabilny i dokładniejszy niż GPS, zwłaszcza w warunkach miejskich. Prototyp, który został zaimplementowany w specjalnie skonfigurowanej sieci komórkowej, uzyskał dokładność na poziomie 10 centymetrów. Ta nowa technologia jest ważna dla wdrażania szerokiej gamy zaawansowanych aplikacji opartych na lokalizacji, w tym pojazdów autonomicznych, komunikacji kwantowej i systemów komunikacji mobilnej nowej generacji.
Globalne systemy nawigacji satelitarnej (GNSS) są stosowane do nawigacji i dystrybucji czasu, czyli niezbędnych informacji dla infrastruktury krytycznej, mobilnych systemów komunikacji, a także nowych technologii, takich jak autonomiczne pojazdy. Co prawda nawigacja satelitarna może zapewnić dokładność rzędu centymetrów, ale jest zawodna. Jest to szczególnie widoczne w miastach, gdzie wysokie budynki blokują sygnał satelitarny, przez co pozycjonowanie staje się niedokładne lub zawodzi całkowicie. Stanowi to znaczny problem np. dla pojazdów autonomicznych. Dodatkowo wymogiem dla bezpieczeństwa infrastruktury krytycznej jest zapewnienie systemu zapasowego, którego dzisiaj nie ma.
Naukowcy stworzyli niezależny od GNSS, naziemny system pozycjonowania SuperGPS. Komunikacja z odbiornikami realizowana jest przez sieci komórkowe. Innowację stanowi wprowadzenie bardzo dokładnego zegara atomowego, dzięki któremu można nadawać komunikaty dotyczące pozycjonowania tak dobrze jak robią to satelity GPS - korzystające z podobnych zegarów. Połączenie realizowane jest poprzez istniejącą sieć światłowodową, co zapewnia niewielkie opóźnienia - poniżej 1 nanosekundy. Daje to możliwość dokładnej nawigacji oraz toruje drogę do stworzenia systemu synchronizacji czasu, generowanego przez zegary atomowe, do użytkowników za pośrednictwem sieci telekomunikacyjnych.

Komunikacja z odbiornikami sygnału odbywa się podobnie jak w sieciach komórkowych, jednakże w poszerzonym zakresie częstotliwości, rozbitym dodatkowo na kilka węższych pasm. Zwiększa to niezawodność transmisji sygnału w miejscach gdzie są wysokie budynki. SuperGPS poszerza funkcjonalność radiowych sieci telekomunikacyjnych, które zapewnią nie tylko łączność, ale także usługi pomiaru czasu i pozycjonowania z niespotykaną dokładnością i niezawodnością.

Funkcja DDM we wkładkach SFP.

DDM, czyli Digital Diagnostics Monitoring jest zestawem funkcji pozwalających na monitorowanie pracy światłowodowych modułów SFP w switchach sieciowych. Po umieszczeniu w switchu wkładki obsługującej DDM, zyskuje on dostęp do następujących parametrów pracy wkładki:
  • Temperatura modułu SFP
  • Napięcie zasilania
  • Prąd zasilania lasera/diody
  • Moc nadawania na porcie Tx
  • Moc odbierana na porcie Rx
Ponadto w zależności od implementacji protokołu w samym switchu możliwe jest wyświetlanie komunikatów dotyczących problemów z transmisją oraz całkowitą utratą sygnału. DDM w połączeniu z protokołem SNMP (Simple Network Management Protocol) pozwala na sprawniejsze zarządzenie siecią i monitorowanie jej parametrów na poziomie warstwy fizycznej. Jest to możliwe m.in. dzięki możliwości zdefiniowania poziomów alarmowania dla poszczególnych parametrów.
Widok okna z danymi DDM w switchu TP-Link TL-SG3428X z wkładką SFP+ Ultimode L1430

Skrętka kategorii 5e w klasie palności Cca.

Wymaganie stosowania kabli o określonej klasie reakcji na ogień w określonym rodzaju budynku powinny wynikać z analizy ryzyka dokonanej przez projektanta instalacji teletechnicznej lub z innych krajowych dokumentów formalno-prawnych.
Przewód NETSET U/UTP kat.5e E1415_500 jest zgodny z dyrektywą CPR oraz spełnia europejską normę EN 50575, która określa wymagania dotyczące właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli, jako materiałów budowlanych.
Przewód NETSET U/UTP kategorii 5e kl. palności: Cca s1a,d1,a1 /500m/
Przewód NETSET U/UTP kat. 5e klasa palności: Cca s1a,d1,a1 E1415_500
Zgodnie z wytycznymi SEP kabel klasy CPR Cca powinien być instalowany poza drogami ewakuacyjnymi w budynkach:
  • mieszkalnych i zamieszkania zbiorowego,
  • wysokich (25 do 55 m) i wysokościowych (ponad 55 m) nad poziomem terenu lub mieszkalne o liczbie kondygnacji nadziemnych ponad 9 do 18 włącznie,
  • posiadających pomieszczenia przeznaczone do jednoczesnego przebywania ponad 50 osób niebędących ich stałymi użytkownikami, a nieprzeznaczone przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się,
  • przeznaczonych przede wszystkim do użytku ludzi o ograniczonej zdolności poruszania się, takie jak szpitale, żłobki, przedszkola, domy dla osób starszych,
  • użyteczności publicznej.
Natomiast według Stowarzyszenia Elektryków Polskich i wydanej w Polsce normy N SEP–E 007 klasa reakcji na ogień kabli i innych przewodów zainstalowanych w obrębie dróg ewakuacyjnych nie powinna być niższa niż B2ca-s1b, d1, a1. W tym przypadku DIPOL poleca przewód NETSET U/UTP kategorii 6 B2ca-s1a-d1-a1 E1615_500.

DD 2400 - profesjonalny pomiar sygnałów TV/SAT.

Oprócz pomiaru poszczególnych parametrów cyfrowych sygnałów telewizyjnych, które mają istotny wpływ na poprawne wykonanie i działanie instalacji RTV/SAT, jednym z podstawowych kryterium przy wyborze miernika będzie jego prostota obsługi i funkcjonalność. Z pewnością dużo wygodniejszym urządzeniem będzie miernik mający jedno wejście wspólne dla sygnałów DVB-T2 oraz DVB-S/S2. Rozwiązanie to pozwala wyeliminować uciążliwe przełączanie bądź przekładanie kabla pomiarowego przy pomiarze bezpośrednio z multiswitcha. Kolejną ważną funkcją jest pomiar sygnału RF w bardzo szerokim zakresie co pozwala wyeliminować problem z przesterowaniem sygnału na poszczególnych elementach w instalacji jak i samego miernika.
Miernik sygnału DVB-T/T2(HEVC 10 bit)/C oraz DVB-S/S2 DD 2400 z wbudowanym analizatorem rozkładu widma i certyfikatem kalibracji
Miernik DD 2400 R10205 umożliwia pomiar mocy sygnału RF wyrażany w dBμV w zakresie 20...120 dBμV. Na powyższym screenie pokazany został pomiaru dla kanału telewizji naziemnej DVB-T2. Widzimy główne parametry: POWER (poziom sygnału RF), margines szumu (Noise Margin), współczynnik błędu modulacji (MER), błędy przed korektą Viterbiego (CBER) i po (VBER). Wszystkie pomiary przedstawione są na jednym ekranie.

Jak rozwiązać problem ze zdalnym dostępem do usługi Hik-Connect na komputerze?

Do zdalnego podglądu obrazu z urządzeń podłączonych do chmury Hik-Connect na komputerze wymagana jest instalacja oprogramowania CMS obsługującego tę funkcję, np. iVMS-4200.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Umiejscowienie przycisku do połączenia z Hik-Connect w iVMS-4200
Żeby dodać obsługę urządzeń z chmury wystarczy zalogować się na konto. Urządzenia podpięte do konta zostaną automatycznie dodane do listy i można będzie uzyskać dostęp do funkcji obsługiwanych przez chmurę m.in.: podgląd na żywo (równocześnie wiele kanałów), sterowanie PTZ, zoom cyfrowy, podsłuch, odtwarzanie nagrań z archiwum i obsługę powiadomień alarmowych (naruszenie strefy, przekroczenie linii itp.).
Może zdarzyć się sytuacja, że omawiany przycisk jest niewidoczny w programie. Dzieje się tak, gdy w systemie nie ma biblioteki .Net Framework lub gdy po instalacji biblioteki komputer nie został zrestartowany.

Przejście pojedyncze, dwustronnie kontrolowane z wykorzystaniem ekonomicznego kontrolera DS-K2801.

Na poniższym schemacie przedstawiono pojedyncze przejście, dwustronnie kontrolowane z wykorzystaniem ekonomicznego kontrolera DS-K2801 G75021. Na wejściu i wyjściu zostały zamontowane czytniki wyposażone również w klawiaturę DS-K1107AMK G75662 które pracują w standardzie Mifare (13,56 MHz). Czytniki zostały podłączone do kontrolera DS-K2801 za pomocą magistrali komunikacyjnej Wiegand. Taki zestaw pozwala na autoryzację użytkownika na wejściu i wyjściu z wykorzystaniem karty, karty i pinu oraz karty lub pinu. Dodatkowo w kontrolerze można ustawić autoryzację polegającą na wpisaniu numeru karty. Do kontrolera poprzez awaryjny przycisk wyjścia K7PEB(Green) G77194 został podłączony elektrozaczep rewersyjny XS12R G74232. Po wyzwoleniu przycisku wyjścia obwód łączący kontroler z elektrozaczepem zostaje przerwany, co powoduje otwarcie drzwi. Na drzwiach zamontowany został kontaktron B-3A G3522, który przekazuje do kontrolera informacje o statusie drzwi. Podczas procesu konfiguracji instalator nadaje uprawnienia użytkownikom, takie jak sposób autoryzacji (np. karta, pin), uprawnienia dostępu, harmonogram itp. dzięki czemu użytkownicy mogą poruszać się po budynku według przydzielonych im uprawnień. W kontrolerze przechowywana jest również historia zdarzeń.

Nowości produktowe:

Zasilacz impulsowy 12V/300mA JACK 3,5 (+)
Zasilacz impulsowy 12V/300mA JACK 3,5 (+) D0022 stosowany do zasilania wzmacniaczy antenowych za pośrednictwem separatorów zasilania C0397. Układ tego typu znajduje zastosowanie w przypadku gdy wzmacniacz (układ wzmacniaczy) musi być zasilany prądem o napięciu 12 V i natężeniu do 300 mA. Standardowy zasilacz D0012 może dostarczyć jedynie prąd 100 mA.

Odbiornik optyczny FTTH OD-012 H TERRA
Odbiornik optyczny FTTH OD-012 H TERRA R81520 jest wykorzystywany w instalacji światłowodowej z przesyłem sygnału naziemnego DVB-T2 oraz radiowego FM/DAB. Tego typu technologia charakteryzuje się niskim tłumieniem, małymi zakłóceniami, a co najważniejsze pozwala realizować transmisję sygnału na duże odległości.
Obudowa mała Pulsar AWO529WS do montażu pionowego rejestratorów
Obudowa Pulsar AWO529WS M5719W służy do zabezpieczenia rejestratora przed niepowołanym dostępem lub kradzieżą. Pozwala na montaż w pozycji pionowej, np. na ścianie. Dzięki takiemu montażowi i małej głębokości można zaoszczędzić miejsce. Obudowa jest dobrym rozwiązaniem wszędzie tam gdzie nie można zainstalować obudów o dużej głębokości lub szaf typu RACK19”.

Aktualności:

Jesienny cykl szkoleń DIPOLa zakończony. Przeprowadziliśmy 17 praktycznych warsztatów w 7 miastach, podczas których mieliśmy przyjemność spotkać się z 250 instalatorami. Mamy nadzieję że nabyta wiedza pozwoli naszym klientom realizować bardziej ambitne projekty. Dziękujemy za doskonałą frekwencję, wymianę doświadczeń i liczne pytania. Najbliższa sesja szkoleniowa rusza już w lutym 2023.
Wybrane migawki z jesiennego cyklu szkoleniowego:
Zbiorcze Instalacje TV-SAT
Dahua IP Basic
Spawarka Signa Fire - kurs spawania światłowodów
TP-Link Omada SDN - warszataty

Warto przeczytać:

Kolorowe pigtaile z włóknem jednomodowym. Firma DIPOL posiada w swojej ofercie zestawy kolorowych pigtaili światłowodowych, dzięki którym możliwe jest zakończenie toru światłowodowego w sposób estetyczny oraz pozwalający na łatwą identyfikację poszczególnych włókien w przełącznicy, kasecie spawów itp...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Zestaw ze złączami SC/UPC L35511A (kolory: czerwony, zielony, niebieski, żółty) oraz przykład wykorzystania w mini przełącznicy L5312 (konieczny zakup dwóch zestawów). Wykorzystanie kolorów pozwala na identyfikacje włókien odpowiedzialnych za poszczególne transmisje.
FAQ - wzmacniacze GSM, DCS, 3G, LTE
Wzmocnij sygnał 4G w swoim domu