Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2022 (10.10.2022)

Jak zbudować kamerę do obserwacji pod wodą?

Naukowcy z MIT zbudowali bezprzewodową i bezbateryjną kamerę do obserwacji środowisk morskich. Jest ona bardzo energooszczędna - zużywa 100000 razy mniej mocy niż dziś stosowane rozwiązania i potrafi transmitować dane bezprzewodowo z wykorzystaniem wody jako ośrodka. Przy tym jest w stanie wykonać i przesłać kolorowe zdjęcia nawet w ciemnych głębinach.
Autonomiczna kamera jest zasilana i komunikuje się poprzez fale dźwiękowe. Energia potrzebna do pracy pozyskiwana jest przez przetworniki piezoelektryczne. Kiedy fala dźwiękowa przemieszczająca się w wodzie uderza w przetworniki, te wibrują i przekształcają energię mechaniczną w elektryczną. Fale dźwiękowe mogą pochodzić z różnych źródeł takich jak naturalne dźwięki obecne w środowisku morskim lub te pochodzące z przepływających statków lub ze specjalnego nadajnika, służącego również do komunikacji. Tak pozyskaną energię, kamera gromadzi w superkondensatorach.
Schemat działania układu do transmisji podwodnej
Przetwornik obrazu musi zużywać niewielką ilość energii, dlatego naukowcy skorzystali z gotowych rozwiązań rejestrujących obraz w skali szarości. Dodatkowo do pracy w ciemnościach musieli zainstalować lampę błyskową zbudowaną z 3 diod: czerwonej, niebieskiej i zielonej. Obraz naświetlany jest po kolei przez każdą z nich, a wynikowy, kolorowy obraz możliwy jest do uzyskania po syntezie danych z naświetlania.
Chyba największe wyzwanie stanowi komunikacja bezprzewodowa. W wodzie większość typów transmisji jest silnie tłumiona, ale fale dźwiękowe działają lepiej niż w powietrzu, osiągając prawie pięciokrotnie większą prędkość i znacznie większy zasięg. Fala dźwiękowa wykorzystywana do zasilania może służyć równocześnie komunikacji. Kiedy kamera pochłania dźwięk oznacza to, że wysyła zero, natomiast chcąc przesłać jedynkę musi ją odbić. W ten sposób tworzy się zero-jedynkowy system transmisji. Potrzebny jest jeszcze hydrofon, czyli urządzenie do odbioru dźwięku w wodzie. Taki system minimalizuje ilość energii potrzebną do transmisji danych.
Eksploracja mórz i oceanów jest wciąż w początkowej fazie. Naukowcy oceniają, że tylko 5 procent oceanów zostało przebadane. Największy problem stanowią koszty związane z prowadzeniem badań, które w dużej mierze są związane z koniecznością wymiany baterii w kamerach. Nowa kamera rozwiązuje te problemy, ale wymaga jeszcze pracy nad zwiększeniem zasięgu działania – na razie to tylko 40 metrów od odbiornika. Jeśli uda się go zwiększyć, to naukowcy planują uruchomienie internetowego streamingu obrazu z głębin.

Pomiar sygnału DVB-T2/C & DVB-S/S2.

Odpowiednie ustawienie anteny telewizji naziemnej DVB-T2 czy satelitarnej DVB-S/S2, które ma kluczowy wpływ na jakość odbieranego sygnału, wymaga zazwyczaj zastosowania profesjonalnego miernika. To instalator montując zestaw antenowy, wykonując i interpretując pomiar jest w stanie dokładnie skorygować ustawienie anten, tak aby uzyskać bezproblemowy odbiór sygnału DVB-T2 czy DVB-S/S2.
W ofercie firmy DIPOL znajduje się miernik typu Combo ST-6986 R10210, który umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (HD) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej DVB-C.
Miernik ST-6986 R10210 umożliwia pomiar najważniejszych parametrów telewizji DVB-T2/C oraz satelitarnej DVB-S/S2: poziom sygnału wyrażany w dBμV, C/N, MER.
Analizator rozkładu widma szczególnie w TV naziemnej pozwala na wizualizację silnych, zakłócających sygnałów LTE, które mogą negatywnie wpłynąć na jakość sygnału DVB-T2, powodując interferencję i zakłócając prawidłowy odbiór naziemnej telewizji cyfrowej.
Kolejną zaletą miernika typu COMBO R10210 jest wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału oraz analizator rozkładu widma. Podgląd kanałów na ekranie oraz intuicyjna obsługa to gwarancja szybkiej realizacji każdej instalacji. Niewątpliwą zaletą urządzenia jest przejrzyste menu, które ułatwia prace osobom nieposiadającym dużego doświadczenia w tej dziedzinie. Ponadto, zewnętrzne wejście oraz wyjście HDMI umożliwia podłączenie źródła sygnału oraz wyświetlenie obrazu na TV poprzez kabel HDMI.

Jak za pomocą PoE zasilić kamerę i mikrofon 12 V?

W wielu instalacjach pojawia się problem jak z jednego przewodu UTP przez PoE zasilić kamerę IP i inne urządzenie wymagające napięcia DC 12 V (np. zewnętrzny mikrofon lub oświetlacz podczerwieni). Mając dowolny switch PoE (802.3af lub PASSIVE) i wykorzystując jedno wyjście oraz stabilizator PoE Atte ASDC-12-124-HS M18953 można zrealizować taką instalację. Urządzenie przenosi zasilanie na wyjście PoE oraz posiada wtyk DC 2.1/5.5 z napięciem 12 V. Maksymalna wydajność prądowa na tym wyjściu to 1 A przy 12 V, przy czym zasilając oba urządzenia należy pamiętać o limicie mocy dostępnej na wyjściu PoE za switcha.

Jak dobrać odpowiedni repeater?

Repeater służy do wzmocnienia sygnału GSM, DCS, 3G, LTE i wprowadzeniu go do wewnątrz pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną ukierunkowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną, która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.
    • Pierwszą ważną informacją jaką należy wiedzieć przed zakupem wzmacniacza jest rodzaj pasma, które ma być wzmocnione:
      • GSM, EGSM - pasmo to występuje w mieście jak i poza miastem. Dzięki wzmocnieniu tego pasma można rozmawiać jak i transmitować dane (Internet) poprzez sieć komórkową.
      • DCS - pasmo to przede wszystkim występuje w mieście ze względu na dużą pojemność stacji bazowej (duża ilość obsługiwanych terminali).
      • WCDMA (3G) - pasmo to występuje w mieście i umożliwia szybką transmisję danych (mobilny internet (HSDPA), wideorozmowę i inne usługi 3G).
      • LTE - pasmo to umożliwia szybką transmisję danych (mobilny internet (LTE), rozmowy (VoLTE)).
    • Kolejną istotną informacją jest wielkość powierzchni, która ma być pokryta wzmocnionym sygnałem:
      • W przypadku sygnału GSM:
        • < 300 m2 to odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-305 A6765,
        • > 300 m2 a mniej niż 800m2 to należy zastosować repeater Signal GSM-505 A6775 wraz z kilkoma antenami wewnętrznymi A741001,
        • < 1200 m2 to odpowiednim urządzeniem jest repeater Signal GSM-1205 A6785,
        • > 1200 m2 należy zastosować repeater Signal GSM-1205 A6785 wraz z antenami wewnętrznymi A741001.
      • W przypadku sygnału GSM, DSC, 3G, LTE (Signal GDW-505 A6777) dostępne jest urządzenie pokrywające powierzchnię 500 m2 przy zastosowaniu jednej anteny wewnętrznej.

Sterowanie przekaźnikami w stacji bramowej IP Villa 2 gen. z zewnętrznych przycisków.

Stacje bramowe systemu wideodomofonowego IP Villa 2 generacji (oprócz DS-KV6113-WPE1(B) i DS-KV6103-PE1(B)), posiadają wbudowane 2 przekaźniki wyzwalane niezależnie, które pozwalają np. na sterowanie furtką lub bramą wjazdową. Domyślnie, drugi przekaźnik w stacji bramowej jest wyłączony i należy go uaktywnić za pomocą aplikacji iVMS-4200 lub przez przeglądarkę internetową. Wyzwalanie tych wyjść możliwe jest z wykorzystaniem aplikacji na smartfona Hik-Connect, aplikacji klienckiej na komputer iVMS-4200, stacji wewnętrznych lub po zwarciu do masy (GND) wejść AIN4 (wyzwalanie przekaźnika DOOR2) i AIN3 (wyzwalanie przekaźnika DOOR1). Wejścia te często wykorzystywane są do montażu przycisków lokalnego otwierania, montowanych w bezpiecznej odległości tak, aby nie można było ich dosięgnąć spoza ogrodzenia. W przypadku furtki pozwala to na otwarcie bez potrzeby używania klucza, jeśli od wewnętrznej strony nie jest zamontowana ruchoma klamka lub gałka. W przypadku bramy możliwe jest szybkie otwarcie bez potrzeby używania pilota.
Podłączenie przycisków lokalnego otwierania do stacji bramowych Villa
DS-KV8113-WME1(B), DS-KV8213-WME1(B), DS-KV8413-WME1(B)

Anteny SMART a układ AGC wzmacniaczy kanałowych.

Stosowanie wzmacniaczy telewizji naziemnej w zbiorczych instalacjach DVB-T2 oraz
multswitchowych jest wymagane w praktycznie każdej instalacji niezależnie od jej lokalizacji. Dobrą praktyką jest wybór wzmacniacza kanałowego jako pierwszego elementu wzmacniającego sygnał DVB-T2. Oprócz podstawowego zadania, tj. odpowiedniego wzmocnienia sygnału (niekoniecznie musi być to poziom bardzo wysoki, często jest to poziom właściwy do wprowadzenia na kolejne urządzenie - np. multiswitch), wzmacniacz kanałowy umożliwia wyrównanie poziomu wszystkich sygnałów, co znacznie ułatwia dalszą budowę sieci. Kolejną zaletą tego rodzaju wzmacniaczy jest filtracja wszystkich niepożądanych częstotliwości odbieranych przez zestaw antenowy.
Wzmacniacze kanałowe Terra: PA321TP R82513 oraz PA420T R82516 łączą w sobie dobre parametry przetwarzania sygnału, wysoką funkcjonalność, szybkość i wygodę konfiguracji oraz przystępną cenę, co w przypadku urządzeń tego typu nie jest regułą. Podobnie jak większość nowoczesnych wzmacniaczy kanałowych, wzmacniacze Terra wyposażone są w kilkustopniowy układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC ang. Automatic Gain Control). Dzięki niemu wzmacniacz generuje na wyjściu stały, stabilny sygnał, niezależnie od wahań sygnałów wejściowych.
Ważną cechą układów AGC jest zakres poziomów sygnału, w których są one w stanie poprawnie działać. W instalacjach DVB-T2 wzmacniacze TERRA wymagają sygnału o minimalnym poziomie 50 dBμV. W przypadku rozwiązań konkurencyjnych wartości te odbiegać mogą znacząco od deklarowanych. Sygnał poniżej 50 dBμV może być wystarczający do odbioru, jednak nie pozwoli na prawidłowe wysterowanie wzmacniacza kanałowego. W takiej sytuacji rozwiązaniem będzie zmiana anteny na model o większym zysku (jeśli to możliwe) lub montaż przedwzmacniacza antenowego, który podbije poziom sygnału ponad wymagane przez układ AGC 50 dBμV.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Antena DIPOL Smart HORIZON A2230 oraz SMART CITY A2010
W związku z powyższym, idealną opcją dla wzmacniaczy kanałowych są zestawy antenowe bazujące na antenach DIPOL SMART. Antena HORIZON A2230 oprócz wysokiego zysku posiada możliwość przełączenia z trybu pasywnego w tryb aktywny po podaniu napięcia DC 12 V w kablu antenowym np. ze wzmacniacza kanałowego lub zasilacza z separatorem.
Więcej na temat współdziałania anten DIPOL serii SMART oraz wmacniaczy kanałowych Terra przeczytać można w tym artykule.

Nowości produktowe:

Karta microSDXC 256 GB UHS-I class 10 + adapter SD
Karta microSDXC 256 GB UHS-I class 10 + adapter SD M90379. Najnowsze karty GOODRAM microSDHC wykorzystują możliwości interfejsu UHS-I czyli Ultra High Speed. Zaimplementowany interfejs UHS-I doskonale sprawdzi się w przypadku nagrywania i odtwarzania materiałów w wysokiej rozdzielczości, czy też podczas transmisji na żywo w jakości HD. Jednocześnie, karta GOODRAM microSDHC UHS-I jest kompatybilna wstecz z urządzeniami obsługującymi standard pracy 2.0 . W takim przypadku karta będzie pracowała z minimalnymi parametrami pracy odpowiadającymi 10 klasie prędkości (min.10 MB/s).

Zasilacz antenowy TV z separatorem SDC5
Zasilacz DC 12 V 300 mA D0021 z separatorem zasilania w metalowej, odlewanej obudowie z gniazdami typu F. Dioda LED w separatorze sygnalizuje stan pracy. Zasilacz impulsowy zbudowany na układzie przetwornicy charakteryzuje bardzo mały pobór mocy bez obciążenia.
Maszt antenowy stalowy 38mm/2m cynkowany ogniowo z możliwością łączenia /system A/
Maszt antenowy stalowy 38mm/2m E9038201 cynkowany ogniowo z możliwością łączenia /system A/ został zaprojektowany w ten sposób że można go łączyć w większą całość. Dzięki specjalnym przetłoczeniom na końcach masztu możliwe jest łączenie elementów systemem wpustowym na długości 12 cm przez wbicie kolejnego segmentu w taki sposób, aby przetłoczenia naszły na siebie. Po scaleniu nie jest możliwe rozłączenie segmentów.

Warto przeczytać:

Aplikacja TerrNet - szybkie i intuicyjne programowanie wzmacniaczy kanałowych TERRA. Wzmacniacz kanałowy PA320TP R82513 oraz PA420T R82516 TERRA może być stosowany samodzielnie – jako część instalacji multiswitchowej lub stacji czołowej. Wzmacniacze TERRA dedykowane są do odbioru sygnałów RTV w trudnych warunkach. Sprawdzą się tam, gdzie występują sygnały o zróżnicowanych poziomach, nadawane z jednego lub kilku kierunków. Każdy z 20 torów wzmacniających wyposażony jest w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) oraz ultra selektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave). Wzmacniacze kanałowe PA320TP R82513 i PA420T R82516 TERRA są programowane cyfrowo, przy pomocy dowolnego urządzenia...>>>więcej
Możliwości aplikacji oraz sposób konfiguracji wzmacniaczy kanałowych Terra: PA321TP R82513 oraz PA420T R82516
przedstawiono szczegółowo na powyższym filmie.
Antena telewizyjna DIPOL SMART HORIZON DVB-T2
Antena SMART HORIZON DVB/T2 z bajpasem do 100 km od nadajnika