Nr 31/2022 (3.10.2022)
Czujniki termiczne w samochodach autonomicznych.
Francuskie firmy: Lynred oraz Umicore połączyły siły aby opracować system czujników termicznych, które poprawią możliwości systemu automatycznego hamowania awaryjnego pojazdów (AEB - ang. Autonomous Emergency Braking) w przypadku wykrycia pieszych w niekorzystnych warunkach oświetleniowych.Obecne rozwiązania dotyczące wykrywania pieszych (kamery, radary) mają duże ograniczenia działania w trudnych warunkach oświetleniowych takich, jak np. noc, oślepiające słońce. Dodatkowe termiczne czujniki mogą wykrywać ciepło żywych istot w warunkach słabej widoczności. Co istotne czujniki termiczne nie są ograniczone zasięgiem reflektorów samochodu co zwiększa odległość wykrywania, dając więcej czasu na hamowanie samochodu.
W przyszłości pojazdy autonomiczne będą musiały poruszać się bezpiecznie zarówno w dzień, jak i w nocy w każdych warunkach pogodowych niezależnie od tzw. poziomu automatyzacji. Nowe rozwiązanie dotyczące wykrywania pieszych z użyciem czujników termicznych wymagane będzie od poziomu drugiego:
- Poziom 5 - pełna automatyzacja - kierowca nie jest potrzebny.
- Poziom 4 - to wysoka automatyzacja - na tym poziomie system samochodu jest w pełni zdolny do monitorowania środowiska jazdy i obsługi wszystkich funkcji jazdy na rutynowych trasach i w określonych warunkach. Pojazd może ostrzec kierowcę, że zbliża się do swoich granic operacyjnych - jeśli na przykład występują warunki środowiskowe wymagające kontroli człowieka np. opady śniegu. Jeśli kierowca nie zareaguje, system automatycznie zabezpieczy pojazd.
- Poziom 3 - warunkowa automatyzacja. W określonych warunkach samochód może jechać sam, np. na autostradzie.
- Poziom 2 - częściowa automatyzacja, czyli rozwinięcie poziomu 1, np. asystent jazdy w korku, system automatycznego parkowania.
- Poziom 1 - podstawowy system wsparcia kierowcy, np. aktywny tempomat, układ utrzymywania pasa ruchu. Elektronika może delikatnie zmienić tor jazdy pojazdu (np. omijając przeszkodę), a także regulować prędkość (przyspieszanie, hamowanie). Może jednak robić tylko jedną z tych rzeczy w danym momencie. Samochodem nadal steruje kierowca.
- Poziom 0 - brak jakichkolwiek funkcji automatyzacji jazdy. Wszystko jest w rękach i pod kontrolą kierowcy.
Celem finansowanego ze środków UE projektu Heliaus (ang. tHErmaL vIsion AUgmented awarenesS) jest opracowanie inteligentnych systemów złożonych z czujników termicznych, które będą wykrywać długofalowe promieniowanie podczerwone (LWIR) zarówno na potrzeby monitorowania pasażerów w kabinie, jak i otoczenia samochodu. Firma Lynred obecnie opracowuje produkt, oparty na istniejącej technologii 12 µm, w które mógłby być wyposażone samochody wprowadzone na rynek w latach 2024-2025. Jednak projekt Heliaus ma na celu opracowanie nowej generacji produktów, opartych na czujnikach o wielkości 8,5 µm przeznaczonych do wprowadzenia na rynek po 2027 roku. Wynikiem projektu Heliaus będzie prototypowa kamera integrująca czujniki i technologie optyczne opracowane w ramach projektu. Projekt Heliaus można wykorzystać w innych wysoce zautomatyzowanych systemach, takich jak przemysł, robotyka, IoT lub zdrowie.
Aplikacja TerrNet - szybkie i intuicyjne programowanie wzmacniaczy kanałowych TERRA.
Wzmacniacz kanałowy PA320TP R82513 oraz PA420T R82516 TERRA może być stosowany samodzielnie – jako część instalacji multiswitchowej lub stacji czołowej. Wzmacniacze TERRA dedykowane są do odbioru sygnałów RTV w trudnych warunkach. Sprawdzą się tam, gdzie występują sygnały o zróżnicowanych poziomach, nadawane z jednego lub kilku kierunków. Każdy z 20 torów wzmacniających wyposażony jest w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) oraz ultra selektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave). Wzmacniacze kanałowe PA320TP R82513 i PA420T R82516 TERRA są programowane cyfrowo, przy pomocy dowolnego urządzenia mobilnego wyposażonego w system Android lub komputer z systemem Windows (aplikacja TERRnet). Złącze Control (gniazdo micro USB) służy do podłączenia urządzenia w celu zaprogramowania wzmacniacza . Po podłączeniu wzmacniacza do zasilania, dioda zielona i czerwona miga jednocześnie informując o jego konfiguracji.Przykładowy schemat instalacji TV z wykorzystaniem wzmacniacza kanałowego TERRA PA420T R82516.
Jak ustawić harmonogram powiadomień w aplikacji mobilnej Dahua DMSS?
Kluczowym zadaniem systemu monitoringu jest informowanie o zdarzeniach mających miejsce na obserwowanym obszarze. Za pomocą usługi P2P i bezpłatnej aplikacji mobilnej można odbierać powiadomienia push ze zdarzeń. Co zrobić gdy te powiadomienia mają być generowane jedynie w określonych godzinach (np. gdy właściciele mieszkania są w pracy)?Rozwiązaniem problemu jest konfiguracja harmonogramu powiadomień w aplikacji klienckiej. Można określić przedziały czasu w których działają powiadomienia. Jest to lepsze rozwiązanie niż zmiana harmonogramu działania funkcji z której odbieramy powiadomienia (np. o detekcji ruchu) - zapisane na dysku twardym nagrania z detekcji ruchu mogą być przydatne.
Instalacja światłowodowa dla kamer instalowanych na słupach.
Doprowadzenie osobnego kabla do każdego słupa (masztu, latarni), na którym zainstalowane mają być kamery jest rozwiązaniem najbardziej uniwersalnym i najmniej pracochłonnym, jeśli brać pod uwagę spawanie i zabezpieczanie włókien światłowodowych. Wiąże się jednak z większym nakładem pracy przy układaniu przewodów oraz koniecznością zapewnienia większej ilości miejsca na trasie kablowej.W tej topologii bez większego znaczenia pozostaje konstrukcja samego kabla, tj. sposób zabezpieczenia w nim włókien. Ma on oczywiście posiadać wszystkie parametry niezbędne do prawidłowego działania w danych warunkach środowiskowych oraz być odpowiednio odporny na zerwanie w przypadku zaciągania kabla do kanalizacji.
Wybór topologii gwiazdy pozwala również na zaoszczędzenie miejsca na samym słupie - kabel światłowodowy wprowadzić możemy bezpośrednio do skrzynki, w której montowane będą urządzenia takie, jak: mediakonwerter, switch PoE, wideo konwerter, zasilacz, itp. Oczywiście kabel światłowodowy należy odpowiednio zakończyć pigtailem a samo połączenie (spaw) zabezpieczyć na kasecie spawów lub dedykowanej puszce światłowodowej. Następnie pigtail wpiąć należy do adaptera światłowodowego, a połączenie z urządzeniem odpowiedzialnym za konwersję sygnału wykonywać należy za pomocą patchcordu. Nie należy wpinać kabla bezpośrednio do urządzenia! W przyszłości wykonując jakiekolwiek prace serwisowe lub konserwacyjne, instalator ryzykował będzie wyłącznie uszkodzeniem patchcordu, a nie kabla, co wiązać by się mogło z koniecznością ponownego spawania włókien.
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 mm R90601 przeznaczona jest do montażu na słupie, maszcie lub ścianie. Wewnątrz szafki znajduje się płyta montażowa, którą w łatwy sposób można zdemontować oraz dwie szyny DIN, które ułatwiają montaż elementów takich, jak switche, zasilacze, media konwertery, czy mini przełącznice światłowodowe. Dodatkowo w szafce wyprowadzone są przewody ochronne, które można podłączyć do urządzeń aktywnych.
W szafce wygodnie umieścić można m.in. switch przemysłowy, zasilacz, wyłącznik główny oraz mini przełącznicę lub puszkę światłowodową w przypadku realizacji systemów bazujących na okablowaniu światłowodowym (w tej sytuacji zalecamy wykorzystanie mini przełącznicy ODF-DIN L5312). Wszystkie te elementy mogą być montowane na szynach DIN lub na aluminiowej płycie montażowej. Dzięki odpowiedniej liczbie i wielkości przepustów kablowych możliwe jest wygodne wprowadzenie oraz wyprowadzenie okablowania: zasilania, światłowodu, skrętek komputerowych - do podłączenia maksymalnie 4 kamer monitoringu.
Podłączenie czytnika DS-K1104MK do kontrolera DS-K2604T z użyciem magistrali RS-485.
Za pomocą kontrolera DS-K2604T G75018 można nadzorować do 4 przejść jednostronnie lub dwustronnie kontrolowanych. Na listwę zaciskową znajdującą się wewnątrz obudowy kontrolera, została wyciągnięta bezpośrednio z płyty głównej magistrala RS-485, dedykowana do podłączenia czytników. Magistrala została oznaczona na listwie zaciskowej jako RS485+ (bezpośrednio na płycie głównej RS485A+), RS485- (bezpośrednio na płycie głównej RS485A-) wraz z masą GND oraz zasilaniem +12V. Aby czytnik był obsługiwany przez kontroler i był przypisany do określonych drzwi, musi zostać odpowiednio podłączony do kontrolera i zaadresowany za pomocą dip switchy znajdujących się z tyłu na czytniku. Poniżej przedstawiona została tabela według której należy zaadresować czytniki w zależności od tego które drzwi mają obsługiwać oraz schemat podłączenia do listwy zaciskowej kontrolera.DIP Switch | Punkt kontroli dostępu | Czytnik |
1000 0000 | Drzwi 1 | Czytnik wejściowy 1 |
0100 0000 | Czytnik wyjściowy 2 | |
1100 0000 | Drzwi 2 | Czytnik wejściowy 3 |
0010 0000 | Czytnik wyjściowy 4 | |
1010 0000 | Drzwi 3 | Czytnik wejściowy 5 |
0110 0000 | Czytnik wyjściowy 6 | |
1110 0000 | Drzwi 4 | Czytnik wejściowy 7 |
0001 0000 | Czytnik wyjściowy 8 |
Adresowanie czytników za pomocą DIP Switchy
Światłowód w klasie palności B2ca.
Od 1 lipca 2017 r. na terenie UE wszystkie przewody instalacyjne w budynkach traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Dyrektywa CPR nakłada na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące: właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami precyzującymi zasady doboru kabli. W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego przepisy zalecają stosowanie kabli klasy B2CA w budynkach o specjalnym przeznaczeniu, które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa (np. w szpitalach, żłobkach, wieżowcach, biurowcach, domach opieki).Kabel wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E klasa B2ca L7002_1000
2 włókna jednomodowe w standardzie G.657A2.
2 włókna jednomodowe w standardzie G.657A2.
Kabel światłowodowy Prysmian IC-ROUND 02J7A2 L7002_1000 spełnia wymagane prawem normy klasy niepalności. Posiada płaszcz LSOH (izolacja bezhalogenowa). W przypadku pożaru kable te nie rozprzestrzeniają płomienia, emisja dymu jest bardzo niska, a powstające gazy nie są korozyjne. 2 włókna w stanardzie G.657A2 czynią go idealnym do wykorzystania w budownictwie mieszkaniowym.
Wzmacniacz budynkowy HA-216R65 TERRA R82216 jest profesjonalnym urządzeniem stosowanym w instalacjach zbiorczych i kablowych z kanałem zwrotnym. Układ scalony wzmacniacza HA-216R65 w przedostatnim stopniu wzmocnienia wykonany został z nanostruktur krzemowo-germanowych SiGe (układ krzemowo-germanowy). Takie rozwiązanie pozwala na znaczące zredukowanie zniekształceń nieliniowych, zwłaszcza jeśli chodzi o zniekształcenia drugiego rzędu. Natomiast stopień końcowy w układzie przeciwsobnym wykonany został z arsenku galu (GaAs). | ||
Wzmacniacz masztowy AM-346 FM/VHF-UHF-UHF ALCAD R903046 to urządzenie dedykowane do instalacji indywidualnych lub niewielkich instalacji zbiorczych na kilkadziesiąt gniazd. Podstawowym jego zadaniem jest podniesienie sygnału do takiego poziomu aby był możliwy odbiór na kilku lub kilkunastu odbiornikach. Wzmacniacz posiada wejścia: sygnału pasma FM+VHF(88-108 MHz+160-260 MHz) oraz pasma 2xUHF (470-862 MHz). Wzmocnienie w pasmach FM+VHF wynosi 0...20 dB, natomiast w paśmie UHF wynosi 16...32 dB. | ||
Antena satelitarna DIPOL DPL-120 + zez [jasnoszara, RAL7035] A9682 to profesjonalna antena satelitarna stalowa dedykowana do budowy antenowych instalacji zbiorowych w budynkach wielorodzinnych oraz wszędzie tam, gdzie niezbędne są wysoki poziom i dobra jakość sygnału na wejściu instalacji. W komplecie znajduje się dedykowany uchwyt drugiego konwertera umożliwiając tym samym odbiór sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych. | ||
Warto przeczytać:
Poprawa zasięgu sieci telefonii komórkowej w domu. W wyniku dużego tłumienia ścian oraz okien, sygnał telefonii komórkowej często wewnątrz domu jest zbyt słaby, aby można było wygodnie prowadzić rozmowy poprzez telefon.
Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie urządzenia GDW-505 A6777, które służy do wzmocnienia sygnału GSM, DCS, 3G, LTE i wprowadzeniu go do wewnątrz pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną ukierunkowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną, która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.>>>więcej
Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie urządzenia GDW-505 A6777, które służy do wzmocnienia sygnału GSM, DCS, 3G, LTE i wprowadzeniu go do wewnątrz pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną ukierunkowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną, która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.>>>więcej