Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 33/2022 (17.10.2022)

Trenowanie modeli sztucznej inteligencji na urządzeniach brzegowych z wykorzystaniem małej ilości pamięci.

Mikrokontrolery czyli miniaturowe komputery, które mogą wykonywać proste polecenia, są podstawą miliardów urządzeń: od Internetu rzeczy (IoT), po czujniki wykorzystywane w samochodach. Jednak tanie mikrokontrolery o niskiej mocy mają bardzo ograniczoną pamięć i nie posiadają systemu operacyjnego. Wszystko to sprawia, że trenowanie modeli sztucznej inteligencji na "urządzeniach brzegowych", które działają niezależnie od centralnych zasobów obliczeniowych, stanowi wyzwanie. Szkolenie modelu uczenia maszynowego na inteligentnym urządzeniu brzegowym umożliwia mu dostosowanie się do nowych danych i dokonywanie lepszych przewidywań. Na przykład szkolenie modelu na inteligentnej klawiaturze może umożliwić jej ciągłe uczenie się na podstawie tego jak pisze użytkownik. Proces szkolenia wymaga jednak tak dużej ilości pamięci, że zazwyczaj jest przeprowadzany przy użyciu potężnych komputerów w centrum danych, zanim model zostanie wdrożony na urządzeniu. Jest to bardziej kosztowne i rodzi problemy związane z ochroną prywatności, ze względu na konieczność przesyłania danych do centralnego serwera.
Aby rozwiązać ten problem naukowcy z MIT i MIT-IBM Watson AI Lab opracowali nową technikę, która umożliwia szkolenie na urządzeniu przy użyciu mniej niż jednej czwartej megabajta pamięci. Inne rozwiązania szkoleniowe przeznaczone dla urządzeń podłączonych do sieci mogą wykorzystywać ponad 500 megabajtów pamięci, znacznie przekraczając 256-kilobajtową pojemność większości mikrokontrolerów (w jednym megabajcie jest 1024 kilobajtów). Framework i inteligentne algorytmy które badacze opracowali, zmniejszają ilość obliczeń potrzebnych do wytrenowania modelu, dzięki czemu proces ten jest szybszy i bardziej wydajny pod względem pamięci. Ta technika może być wykorzystana do trenowania modelu uczenia maszynowego na mikrokontrolerze w ciągu kilku minut. Pozwala ona zachować prywatność poprzez przechowywanie danych na urządzeniu, co może być szczególnie korzystne w przypadku danych wrażliwych, np. w zastosowaniach medycznych. Może również umożliwić dostosowanie modelu do potrzeb użytkowników.
Przykład działania modelu widzenia komputerowego, który pozwala na wykrywanie ludzi na zdjęciach
Popularnym typem modelu uczenia maszynowego jest sieć neuronowa. Modele te, luźno oparte na ludzkim mózgu zawierają warstwy połączonych ze sobą węzłów lub neuronów, które przetwarzają dane w celu wykonania zadania takiego jak rozpoznawanie osób na zdjęciach. Model musi być najpierw wytrenowany, co oznacza pokazywanie mu milionów przykładów aby mógł sam wybierać prawidłowe rozwiązania. W miarę uczenia się model zwiększa lub zmniejsza siłę połączeń między neuronami, które są nazywane wagami. Model może przechodzić setki aktualizacji w trakcie nauki, a pośrednie aktywacje muszą być przechowywane podczas każdej rundy. Ponieważ mogą istnieć miliony wag i aktywacji, szkolenie modelu wymaga znacznie więcej pamięci niż uruchomienie wstępnie wytrenowanego modelu.
Naukowcy przetestowali swój framework trenując model widzenia komputerowego do wykrywania ludzi na zdjęciach. Po zaledwie 10 minutach treningu nauczył się on z powodzeniem wykonywać zadanie. Optymalizacja wymagała jedynie 157 kilobajtów pamięci do wytrenowania modelu uczenia maszynowego na mikrokontrolerze, podczas gdy inne techniki zaprojektowane do lekkiego szkolenia nadal potrzebowałyby od 300 do 600 megabajtów. Tą metodą można było wytrenować model ponad 20 razy szybciej. Teraz badacze chcą zastosować tą technikę do modeli językowych i różnych typów danych, takich jak dane szeregów czasowych. Jednocześnie chcą wykorzystać to czego się nauczyli, do zmniejszenia rozmiarów większych modeli bez utraty dokładności.

Obsługa kamer CCTV przez monitor systemu wideodomofonowego IP Hikvision.

Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, a jej pole widzenia może być przysłonięte przez dzwoniącego. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie kamer z istniejącego monitoringu i dodanie ich do monitora wideodomofonowego. Integracja możliwa jest poprzez dodanie:
  • kamer IP Hikvision do monitora wideodomofonu,
  • kamery IP innego producenta za pomocą protokołu ONVIF (2 gen. monitorów od wersji firmware v2.1.2),
  • dowolnej kamery (HIKVISION, ONVIF) za pośrednictwem rejestratora HD-TVI/IP.
Do monitora można dodać maksymalnie 16 kamer IP. Może on zdekodować obraz z kamer o maksymalnej rozdzielczości 720p z ustawioną kompresją H.264. Nie oznacza to jednak, że nie można do niego dodać kamer o wyższej rozdzielczości. Przykładowo jeśli dodawana jest kamera o rozdzielczości 8 Mpix gdzie w strumieniu głównym ustawiona jest max. rozdzielczość i kompresja H.265, a w strumieniu pomocniczym jest ustawiona rozdzielczość 640 x 480 z kompresją H.264, monitor automatycznie zdekoduje strumień pomocniczy. Gdyby w strumieniu głównym została obniżona rozdzielczość do 720p i włączona kompresja H.264, monitor zdekodowałby strumień główny. Dodawanie kamer możliwe jest bezpośrednio z poziomu monitora, bądź za pomocą aplikacji klienckiej iVMS-4200. W tym celu należy przejść do ustawień zdalnych a następnie: Ustawienia zdalne->Domofon->Informacje o kamerze internetowej.
Przykład bezpośredniego dodania kamery IP Hikvision
oraz wyboru protokołu ONVIF w monitorze G74001 DS-KH6320-WTE1/EU

Instalacja zbiorcza z odbiorem sygnału TV z dwóch nadajników DVB-T2.

Głównym zadaniem instalatora było wykonanie instalacji zbiorczej umożliwiającej odbiór 5 multipleksów DVB-T/DVB-T2 z dwóch nadajników: 4 multipleksy z z lokalnego nadajnika o mocy 100 kW (odległość 12 km), 1 multipleks z nadajnika o mocy 50 kW oddalonego o 50 km a następnie dystrybucja sygnału w instalacji telewizyjnej liczącej około 70 odbiorników. W tym celu zastosowano zestaw antenowy składający się z dwóch anten DIPOL SMART: Horizon A2230, City A2010 oraz wzmacniacz kanałowy Terra PA420T R82516.
Ze względu na niewielką odległość miejsca odbioru od mocnego nadajnika, do odbioru kanałów z nadajnika nr 1 wykorzystano antenę DIPOL SMART CITY A2010 pracującą w trybie pasywnym. Na odległy nadajnik nr 2 skierowano antenę DIPOL SMART Horizon A2230 pracującą w trybie aktywnym. Do tak skonfigurowanego zestawu antenowego podłączono wzmacniacz kanałowy PA420T R82516.
Do konfiguracji wzmacniacza wykorzystano aplikację TerrNet. Poziomy sygnałów użytecznych na wejściu wzmacniacza wynosły 60...80 dBuV (dla trybu aktywnego anteny SMART HORIZON). Zakładając tłumienie sygnału na poziomie około 40 dB przy podziale na 70 odbiorników, poziom wyjściowy wzmacniacza ustawiono na 100 dBuV. Wzmacniacz wyrównał poziomy dla wszystkich kanałów. Wbudowany układ AGC stabilizuje sygnał wyjściowy w przypadku wahań sygnałów wejściowych.
Więcej na ten temat można przeczytać tutaj

Dlaczego należy stosować skrętki zewnętrzne.

Zewnętrzne kable teletechniczne posiadają najczęściej powłokę wykonaną z polietylenu (PE). Materiał ten jest twardszy i ma większą wytrzymałość mechaniczną w stosunku do polichlorku winylu (PVC) stosowanego przy produkcji kabli wewnętrznych. Jednak, co równie istotne, materiał ten jest znacznie bardziej odporny na działanie promieni UV, w związku z czym czas eksploatacji kabli zewnętrznych narażonych na działanie promieni słonecznych jest znacznie dłuższy w stosunku do pracującego w tych samych warunkach okablowania wewnętrznego.
Na poniższym filmie przedstawiono typowy problem wynikający z zastosowania kabla w powłoce PVC, przy połączeniu anteny zewnętrznej z routerem. Kabel prowadzony wzdłuż elewacji, narażony na działanie wysokich i niskich temperatur, jak również promieni słonecznych oraz deszczu, najpóźniej po kilku latach pęka. Następnie do jego wnętrza dostaje się woda, która po niedługim czasie, na skutek działania siły grawitacji "wpływa" do rutera. Grozi to oczywiście uszkodzeniem samego rutera oraz, w przypadku dużego nagromadzenia się wody w okolicy rutera, uszkodzeniem innych elementów, takich jak np. meble.
Wyciekająca z kabla woda może być skutkiem zastosowania skrętki wewnętrznej na zewnętrz budynku. Instalatorzy ograniczają skutki pęknięć kabla poprzez tworzenie pętli uniemożliwiających przepływ wody w dół, jednak jest to działanie doraźne. Pewniejszym będzie połączenie tych działań z zastosowaniem okablowania właściwego rodzaju.
W ofercie firmy DIPOL dostępne są następujące rodzaje skrętek zewnętrznych:
  • Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny skrętka zewnętrzna E1410_305
  • Przewód NETSET U/UTP PE 5e czarny, skrętka zewnętrzna E1412_305
  • Przewód NETSET BOX F/UTP 5e skrętka ekranowana, zewnętrzna E1517_305
  • Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekranowany, linka nośna E1519_500
  • Przewód NETSET U/UTP PE kategorii 6 czarny, skrętka zewnętrzna E1610_305
Przewód NETSET BOX U/UTP 5e żelowany, czarny skrętka zewnętrzna [305m]
Przewód NETSET U/UTP 5e żelowany, czarny, skrętka zewnętrzna E1410_305

Jak sprawdzić możliwości dekodowania obrazu na wyjściu wideo w rejestratorach NVR Dahua?

Rejestratory posiadają ograniczone możliwości wyświetlania podglądu obrazu z kamer. Zwykle kamery w podziale wyświetlane są w niższej rozdzielczości (strumień pomocniczy). Jeśli użytkownik przełączy wyświetlanie obrazu na strumień główny o wyższej rozdzielczości, podglądając równocześnie obraz z kilku kamer pojawia się komunikat: „Limit dekodowania obrazu”. Oznacza to, że przekroczono możliwości dekodowania danego urządzenia. Jak więc ustalić gdzie są granice danego urządzenia? W zestawieniu znajduje się lista rejestratorów Dahua, gdzie w zależności od modelu rejestratora i rozdzielczości kamery pokazano parametr Preview, mówiący o ilości kanałów możliwych do oglądania.

10 Gbit/s w jednym włóknie światłowodowym.

Dostawcom usług internetowych budującym swoje sieci na większym obszarze lub częściowo bazującym na infrastrukturze większych operatorów zależy na optymalnym wykorzystaniu włókien światłowodowych. Z pomocą przychodzą tutaj moduły SFP, które do transmisji wykorzystują jedno włókno zamiast dwóch.
Moduły jednomodowe SFP+ Ultimode 10 Gbit/s 20 km BiDi (WDM)
Moduł SFP+ Ultimode 10Gbit/s BiDi (WDM) jednomodowy 1270nm/1330nm 20 km
1270 / 1330 nm
L1430
Moduł SFP+ Ultimode 10Gbit/s BiDi (WDM) jednomodowy 1330nm/1270nm 20 km
1330 / 1270 nm
L1432
Prędkość 10 Gbit/s stała się standardem w połączeniach szkieletowych nawet dla mniejszych operatorów. Moduły SFP+ Ultimode L1430 oraz L1432 pozwalają zestawić takie łącze wykorzystując do tego jedno włókno światłowodu jednomodowego. Moduły pracują na długości fali 1270 nm oraz 1330 nm, czyli w drugim oknie transmisyjnym - najbezpieczniejszym z punktu widzenia wszelkich niedoskonałości instalacyjnych (kiepskich spawów, zgięć włókien itp.).

Nowości produktowe:

Zasilacz impulsowy 12V/300mA JACK 3,5 (+)
Zasilacz impulsowy 12V/300mA JACK 3,5 D0022 stosowany do zasilania wzmacniaczy antenowych za pośrednictwem separatorów zasilania C0397. Układ tego typu znajduje zastosowanie w przypadku gdy wzmacniacz (układ wzmacniaczy) musi być zasilany prądem o napięciu 12 V i natężeniu do 300 mA. Standardowy zasilacz D0012 może dostarczyć jedynie prąd 100 mA. Układ z separatorem C0397 jest także stosowany w przypadkach gdy podział sygnału RTV jest realizowany na rozgałęźnikach nie przepuszczających napięcia stałego, a wymagane jest zasilanie wzmacniacza umieszczonego na maszcie lub w puszce antenowej.

Wzmacniacz budynkowy HA-216R65 TERRA
Wzmacniacz budynkowy HA-216R65 TERRA R82216 jest profesjonalnym urządzeniem stosowanym w instalacjach zbiorczych i kablowych z kanałem zwrotnym. Układ scalony wzmacniacza HA-216R65 w przedostatnim stopniu wzmocnienia wykonany został z nanostruktur krzemowo-germanowych SiGe (układ krzemowo-germanowy). Takie rozwiązanie pozwala na znaczące zredukowanie zniekształceń nieliniowych, zwłaszcza jeśli chodzi o zniekształcenia drugiego rzędu. Natomiast stopień końcowy w układzie przeciwsobnym wykonany został z arsenku galu (GaAs).
Regulowany uchwyt ścienny KMA20-221 23
Regulowany uchwyt ścienny KMA20-221 23"- 42" SIGNAL E93332 umożliwia zawieszenie na ścianie nowoczesnego monitora OLED/LCD.. Maksymalna nośność uchwytu to 25 kg. Uchwyt umożliwia łatwą regulację pochylenia panelu w granicach od -12o do +3o oraz obrotu w poziomie w granicach od -90o do 90o. Odległość monitora od ściany wynosi 65...200 mm.

Aktualności:

3 października 2022 - Zapraszamy wszystkich instalatorów na jesienną edycję szkoleń. Miło nam poinformować, że po 2-letniej przerwie wracamy ze szkoleniami stacjonarnymi w miastach Dystrybutorów oraz Partnerów. Pracownicy Działu Technicznego dołożyli wszelkich starań, aby oferowane kursy cechował wysoki poziom merytoryczny oraz aby bazowały one w głównej mierze na praktycznym podejściu do poszczególnych zagadnień. Szeroki wachlarz zagadnień pozwoli każdemu na znalezienie interesującego tematu. Pełna agenda i informacje o zapisach dostępne tutaj.
Szkolenia dla instalatorów i projektantów

Warto przeczytać:

Jak za pomocą PoE zasilić kamerę i mikrofon 12 V ? W wielu instalacjach pojawia się problem jak z jednego przewodu UTP przez PoE zasilić kamerę IP i inne urządzenie wymagające napięcia DC 12 V (np. zewnętrzny mikrofon lub oświetlacz podczerwieni). Mając dowolny switch PoE (802.3af lub PASSIVE) i wykorzystując jedno wyjście oraz stabilizator PoE Atte ASDC-12-124-HS M18953 można zrealizować taką instalację...>>>więcej
Antena telewizyjna DIPOL SMART CITY DVB-T2
Antena SMART CITY DVB/T2 z bajpasem do 40 km od nadajnika