Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 30/2022 (26.09.2022)

DVB-I alternatywą dla DVB-T2 i DVB-S2? Niemcy mówią "sprawdzam".

Ogromne zainteresowane ze strony branży medialnej, niemieckich nadawców, producentów urządzeń oraz dostawców oprogramowania sprawiło, że w Niemczech rozpoczęto intensywne prace nad wdrożeniem znormalizowanego standardu DVB-I. Projekt, w który zaangażowanych jest 19 organizacji, ma na celu wypracowanie spójnego systemu DVB-I oraz wyeliminowanie jego obecnych wad. Na chwilę obecną największym mankamentem streamingu jest duże opóźnienie w transmisji, które wynosi od kilkudziesięciu sekund do nawet kilku minut. W przypadku telewizji naziemnej, satelitarnej czy kablowej opóźnienia sięgają zaledwie tylko kilka sekund. To powoduje, że streaming np. wydarzeń sportowych stanowi duży problemem, bo niektórzy widzowie o golu dowiadują się z reakcji sąsiadów a nie z ekranu telewizora. Innym ważnym aspektem jest stworzenie wspólnej listy usług poszczególnych dostawców. W tym celu opracowana została tzw. usługa agregacji, która generuje krajową listę usług dla poszczególnych dostawców. W tym celu każdy dostawca wysyła swoją listę do interfejsu API usługi agregacji. Usługa weryfikuje spójność techniczną i dodaje ją do krajowej listy usług. Regiony i LCN (logiczne numery kanałów, które definiują kolejność usług) są utrzymywane osobno w usłudze agregacji, dzięki czemu zapewniona jest jednorodność. Z kolei elektroniczne przewodniki po programach są dostarczane w sposób rozproszony, dzięki czemu każdy dostawca może zapewnić aktualne dane, bez problemów z buforowaniem i opóźnieniami.
W niemieckim programie pilotażowym DVB-I uczestniczy 19 organizacji.
DVB-I został stworzony, aby umożliwić łatwy dostęp do strumieniowego przesyłania wideo programów linearnych przez Internet. Obecnie najważniejszym zadaniem jest uzgodnienie wspólnego rozumienia standardu DVB-I z udziałem wszystkich zaangażowanych uczestników rynku. Do tej pory nie wszyscy zdają sobie sprawę, że mamy tu szczególną okazję, by przygotować telewizję na przyszłość. Projekt pilotażowy ma ograniczony czas trwania i na razie nie obejmuje decyzji o wprowadzeniu na rynek w Niemczech.

Anteny DVB-T/T2 serii SMART - którą wybrać?

Instalator operujący w nieznanym sobie regionie często dysponuje kilkoma modelami anten DVB-T2 wyposażonymi w symetryzatory oraz przedwzmacniacze, instalowane w puszkach antenowych w razie potrzeby. Dokonując odpowiednich pomiarów specjalistycznym miernikiem wybiera optymalną dla danej lokalizacji antenę. Co z klientem, który sam chce wybrać i zainstalować antenę TV? Do tej pory musiał ryzykować – nabyć wybrany model anteny w wersji pasywnej, następnie, w razie konieczności, dokupić przedwzmacniacz. Zarówno w przypadku instalatora, jak i klienta kupującego antenę na własny użytek było to rozwiązanie dalekie od ideału.
Stosując anteny DIPOL SMART instalator unika kłopotliwej wymiany symetryzatora na przedwzmacniacz i testowania odbioru w różnych konfiguracjach. W przypadku anten SMART testowanie różnych opcji odbywa się poprzez włącznie i wyłączenie napięcia zasilania przedwzmacniacza na mierniku. Instalator natychmiast zweryfikować może, czy w danym miejscu konieczne jest dodatkowe podbijanie poziomu sygnału oraz jakie ostatecznie parametry sygnału oferuje dana antena.
Dla osób zastanawiających się, który model anteny SMART wybrać przedstawiamy prosty algorytm ułatwiający podjęcie decyzji. Należy mieć na uwadze, że odbiór sygnału telewizji naziemnej uwarunkowany jest szeregiem czynników zewnętrznych i wybór anteny zgodnie z powyższą instrukcją nie może gwarantować 100% sukcesu w odbiorze. Osoby zamieszkujące lokalizacje, w których znane są problemy z odbiorem sygnału DVB-T2 powinny skorzystać z usług profesjonalnego instalatora, który o ile będzie to możliwe, dobierze właściwą antenę, doposaży instalację w odpowiednie elementy dodatkowe, jeśli będzie to konieczne oraz zapewni komplet informacji o parametrach odbioru dla poszczególnych kanałów.

Jaki jest maksymalny zasięg transmisji sygnału HD-CVI?

System HD-CVI pozwala na zapis i przesłanie obrazu analogowego wysokiej rozdzielczości przez kabel koncentryczny lub skrętkę (po zastosowaniu specjalnych transformatorów wideo). Jego najważniejsze zalety to:
  • wysoka rozdzielczość - do 4K (8 MPix),
  • prosta instalacja plug and play bez potrzeby konfiguracji samego połączenia,
  • wysoka kompatybilność z innymi systemami: AHD, HD-TVI oraz IP,
  • duży zasięg transmisji obrazu (500 m dla sygnału 1080p, przy zastosowaniu przewodu RG-59, 300 m dla UTP),
  • transmisja 4 sygnałów przez wspólny przewód (wizja, dane do sterowania OSD i PTZ, audio, zasilanie),
  • brak opóźnień.
Transmisja 4 sygnałów przez wspólny przewód (wizja, dane do sterowania OSD i PTZ, audio, zasilanie)
Maksymalny zasięg transmisji (w metrach) dla sygnału z kamer HD-CVI:
  RG-59
E1041
RG-6
E1015
E1017
UTP kat 5e
E1408
E1410
720p 800 1200 450
1080p (2 Mpix) 500 800 300
4 - 8 Mpix 500 700 300

Poprawa zasięgu sieci telefonii komórkowej w domu.

W wyniku dużego tłumienia ścian oraz okien, sygnał telefonii komórkowej często wewnątrz domu jest zbyt słaby, aby można było wygodnie prowadzić rozmowy poprzez telefon.
Rozwiązaniem problemu może być zastosowanie urządzenia GDW-505 A6777, które służy do wzmocnienia sygnału GSM, DCS, 3G, LTE i wprowadzeniu go do wewnątrz pomieszczeń. Do wzmacniacza należy podłączyć antenę zewnętrzną ukierunkowaną w stronę stacji bazowej operatora oraz antenę wewnętrzną, która będzie rozprowadzała wzmocniony przez wzmacniacz sygnał.

W rozmieszczeniu anten wewnętrznych należy zwrócić uwagę na ilość pomieszczeń, które mają być pokryte wzmocnionym sygnałem oraz ich powierzchnię. Podczas instalacji należy pamiętać o dużej odległości między anteną zewnętrzną a wewnętrzną (minimum 5 m jeśli jest przeszkoda w postaci stropu bądź dachu). Instalacje anten (w przypadku zainstalowania anteny na dachu) należy rozpocząć od najwyższego poziomu ponieważ możliwe jest pokrycie jedną anteną dwóch kondygnacji. Firma Dipol posiada trzy anteny dedykowane do wzmacniaczy sygnału. Są to anteny marki TRANS-DATA: A741001, A741002 oraz A741021.

System KD Hikvision: aktywacja i dodawanie kontrolera DS-K2604T do aplikacji klienckiej iVMS-4200.

DS-K2604T G75018 jest kontrolerem marki Hikvision, dedykowanym do pracy w systemach kontroli dostępu. Urządzenie pozwala na obustronny nadzór 4 przejść z wykorzystaniem czytników RFID oraz terminali wyposażonych w moduł pozwalający na identyfikację użytkownika za pomocą wzorca twarzy lub linii papilarnych. Czytniki można podłączyć do kontrolera za pomocą magistrali RS-485 lub Wiegand. Urządzenie posiada również interfejs RJ-45 pozwalający między innymi na podłączenie do sieci, rozbudowę systemu oraz konfigurację i obsługę za pomocą aplikacji klienckiej.
Aby zacząć korzystać z kontrolera, należy podobnie jak inne urządzenia Hikvision aktywować go nadając hasło oraz ustawić odpowiedni adres IP. Po wykonaniu tych kroków będzie możliwe dodanie kontrolera do aplikacji IVMS-4200 i rozpoczęcie procesu konfiguracji. W tym celu należy zalogować się do aplikacji i przejść do zakładki Konserwacja i zarządzanie->Zarządzanie urządzeniem ->Urządz -> Urządzenia Online. Jeśli urządzenie jest w sieci lokalnej, zostanie wykryte. Przed dodaniem kontrolera z aplikacji iVMS-4200 można go również aktywować i ustawić adres IP. Po tych krokach należy zaznaczyć urządzenie i dodać je uzupełniając wymagane dane. Prawidłowo dodany kontroler będzie miał status Online.
Prawidłowo dodany kontroler DS-K2604T G75018 do aplikacji iVMS-4200

Zakończenie budynkowych instalacji teletechnicznych w mieszkaniu.

Niezależnie od obowiązujących w danym kraju przepisów, zakończenie instalacji teletechnicznych w zlokalizowanej w pobliżu drzwi wejściowych skrzynce jest dobrą praktyką. Uniwersalność skrzynek pozwala na ich wykorzystanie niezależnie od ilości i rodzaju instalacji w budynku oraz zastosowanego w nim okablowania.
Podtynkowa skrzynka OMT-35 R96025 z powodzeniem pełnić może rolę punktu dystrybucji mediów zarówno w mieszkaniach, jak i domach jednorodzinnych. Umożliwia zakończenie okablowania miedzianego (skrętka komputerowa, telewizyjny przewód koncentryczny) oraz światłowodowego - w różnych konfiguracjach. Skrzynka podzielona jest na trzy części: mniejszą, przeznaczoną na wykonanie zapasu okablowania, większą, w której możliwe jest umieszczenie instalacyjnych elementów pasywnych (np. rozgałęźników) lub aktywnych (np. modemu sieci kablowej, wzmacniacza sygnału telewizyjnego itp.) oraz część trzecią - panel, na którym wykonywane jest zakończenie oraz ewentualne przełączanie okablowania.
Panel wyposażony jest otwory Keystone, możliwe jest więc stosowanie uniwersalnych złączy tego typu, najczęściej w wersji z gniazdem RJ-45. W przypadku, gdy zakończenie okablowania RTV (przewód koncentryczny) oraz światłowodu wykonane ma być w oparciu o standardowe adaptery, wykorzystać można do tego dedykowane otwory w panelu, w których zainstalować można przejścia F-F oraz adaptery światłowodowe.
Telekomunikacyjna Skrzynka Mieszkaniowa TPR-3T 300x300x100mm
Przykład realizacji zakończenia okablowania różnego typu w skrzynce OMT-35 R96025
W ofercie firmy DIPOL dostępne są również inne modele mieszkaniowych skrzynek teletechnicznych. Wybór konkretnej wersji uwarunkowany może być: rozmiarem obudowy, sposobem montażu złączy zakańczających kable, obecnością gniazda AC 230 V oraz ilością miejsca na zapas kabli.

Nowości produktowe:

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1347G0-L(C) (4 Mpix, 2,8 mm, 0,001 lx, św. białe do 30 m, H.265, ColorVu)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1347G0-L(C) K00504 to ekonomiczna kamera IP marki Hikvision z serii ColorVu Lite. Dzięki technologii ColorVu, kamera może rejestrować obraz w trybie kolorowym przez całą dobę z zachowaniem ważnych dla identyfikacji detali. W ekstremalnych warunkach oświetlacz światła białego o zasięgu do 30 m może włączyć się automatycznie i doświetlić scenę aby zapewnić kolorowy obraz dobrej jakości. Kamera wyposażona została przetwornik 1/3" Progressive Scan CMOS o rozdzielczości 4 Mpix. Obiektyw z ogniskową 2,8 mm pozwala na obserwację pod kątem 96,5°.
Maszt antenowy stalowy 38mm/2m cynkowany ogniowo z możliwością łączenia /system A/
Maszt antenowy stalowy 38mm/2m cynkowany ogniowo z możliwością łączenia /system A/ E9038201 został zaprojektowany w ten sposób że można go łączyć w większą całość. Dzięki specjalnym przetłoczeniom na końcach masztu możliwe jest łączenie elementów systemem wpustowym na długości 12 cm przez wbicie kolejnego segmentu w taki sposób, aby przetłoczenia naszły na siebie. Po scaleniu nie jest możliwe rozłączenie segmentów.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2643G2-IZS (4 Mpix, MZ 2,8-12 mm, 0,005 lx, IR do 60 m, WDR, H.265, Audio, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2643G2-IZS K05157 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych alarmów nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, przemieszczające się zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście, itp).

Warto przeczytać:

Selektywne wzmacnianie multipleksów DVB-T2 w instalacjach zbiorczych. W zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej w budynkach wielorodzinnych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej liczących kilkadziesiąt i więcej gniazd, należy unikać wzmacniaczy szerokopasmowych na wejściu instalacji. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie wzmacniaczy kanałowych, pozwalających wyrównać poziomy wszystkich multipleksów...>>>więcej
Wzmacniacz Terra PA420TP R82513 programowy jest cyfrowo, przy pomocy dowolnego urządzenia mobilnego wyposażonego w system Android lub komputer z systemem Windows (aplikacja TERRnet). Złącze Control (gniazdo micro USB) służy do podłączenia urządzenia w celu zaprogramowania wzmacniacza.
Przewodnik po kablach światłowodowych
Przewodnik po kablach światłowodowych