Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2022 (19.09.2022)

Dostawy energii z Maroka trafią do Wielkiej Brytanii najdłuższym kablem na świecie.

Wielka Brytania może wkrótce otrzymać tanią energię elektryczną pozyskiwaną ze słońca i wiatru. Rząd brytyjski prowadzi rozmowy z firmą Xlinks, które dotyczą budowy elektrowni i przesyłu energii w ramach projektu Marocco – UK Power. Startup oszacował że najdłuższy kabel energetyczny na świecie będzie miał długość 3800 km i w celu jego budowy powstaną trzy nowe fabryki zlokalizowane na terenie Wielkiej Brytanii. Szacuje się że realizacja całego projektu potrwa ok. 4 lata a jej koszt będzie wynosił ok. 16 miliardów funtów z czego połowa to koszty kabla.
Najdłuższy kabel energetyczny ma mieć długość blisko 3800 km i będzie łączyć Wielką Brytanię z Marokiem
Według prezesa Xlinks Dave'a Lewisa powstające połączenie kablowe zapewni energię za połowę ceny jaką Wielka Brytania zapłaci za powstająca elektrownię jądrową Hinkley Point C. Projekt nie będzie wymagał finansowania rządowego i dostarczy energię na poziomie 45 GBP/MWh, wyceniając ją poniżej centralnej prognozy BEIS dotyczącej cen energii. Kabel będzie dostarczał energię elektryczną z popularnego w tej dziedzinie regionu Maroka Guelmim Oued Noun. Podłączony ma być do farmy solarno-wiatrowej, która będzie generować 10,5 GW energii elektrycznej ze słońca i 3,6 GW energii wiatrowej przez średnio 20 godzin dziennie. Warto zaznaczyć, że najdłuższe eksploatowane obecnie, podwodne połączenie energetyczne znajduje się między Wielką Brytanią z Norwegią.
Jedna z największych farm fotowoltaicznych zlokalizowana w Maroko

Wakacyjny konkurs fotograficzny na finiszu.

Tylko do 30 września, można zgłaszać prace na dwudziestą pierwszą edycję wakacyjnego konkursu fotograficznego DIPOLa "Ciekawie o Antenach". Zwycięzców wskazuje znany krakowski fotografik, pan Paweł Zechenter. Zapraszamy do udziału!
W tej edycji przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody: hulajnogę elektryczną i najnowszej generacji routery WiFi. Zdobywcy wyróżnień otrzymają kubek z kolekcji DIPOLa. Więcej informacji o konkursie i regulamin dostępne tutaj.
Zwycięzca otrzyma hulajnogę elektryczną Xiaomi Mi Essential.
Zdobywcy 2 i 3 miejsca otrzymają Router WiFi TP-Link Archer AX72.

Selektywne wzmacnianie multipleksów DVB-T2 w instalacjach zbiorczych.

W zbiorczych instalacjach telewizji naziemnej w budynkach wielorodzinnych, hotelach, obiektach użyteczności publicznej liczących kilkadziesiąt i więcej gniazd, należy unikać wzmacniaczy szerokopasmowych na wejściu instalacji. W takich przypadkach zalecane jest stosowanie wzmacniaczy kanałowych, pozwalających wyrównać poziomy wszystkich multipleksów.
Rodzina programowalnych wzmacniaczy kanałowych Terra obejmuje 2 modele: PA321TP R82513 oraz PA420T R82516. Wzmacniacze różną się ilością wejść sygnałowych oraz sposobem zasilania.
  • PA321TP R82513: 2 szerokopasmowe wejścia VHF/UHF, 1 wejście FM. Zasilanie za pomocą zewnętrznego zasilacza DC 12 V. Dodatkowo wzmacniacz posiada złącze F przeznaczone do zasilenia urządzenia w przypadku, gdy napięcie do urządzenia doprowadzone jest przewodem koncentrycznym.
  • PA420T R82516: 2 szerokopasmowe wejścia VHF/UHF, 1 wejście UHF, 1 wejście FM. Wbudowany zasilacz AC 230 V.
Wzmacniacz kanałowy PA321TP 2xVHF/UHF+FM TERRA z AGC programowany cyfrowoKabel USB-C do micro USB 1 m Unitek Wzmacniacz kanałowy PA321TP 2xVHF/UHF+FM TERRA z AGC programowany cyfrowoR82513 Kabel USB-C do micro USB 1 m UnitekE0080
Urządzenie programowe jest cyfrowo, przy pomocy dowolnego urządzenia mobilnego wyposażonego w system Android lub komputer z systemem Windows (aplikacja TERRnet). Złącze Control (gniazdo micro USB) służy do podłączenia urządzenia w celu zaprogramowania wzmacniacza.
Każdy z 20 torów sygnałowych wzmacniaczy wyposażony jest w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) oraz ultra selektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave). Każdy z torów odpowiedzialny jest za wzmocnienie jednego multipleksu naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2. Oznacza to, że jedno urządzenie wzmacnia niezależnie dwadzieścia multipleksów cyfrowych.

Hybrydowy oświetlacz z inteligentnym przełączaniem w kamerach TiOC 2.0.

Kamery TiOC 2.0 (Three in One Camera 2.0) łączą 3 funkcje nowoczesnego monitoringu:
  • hybrydowy, inteligentny oświetlacz IR i światła białego,
  • algorytmy AI czyli sztuczną inteligencję, która potrafi przeanalizować zdarzenia pod kątem wykrycia człowieka bądź pojazdu,
  • aktywne odstraszanie, czyli sygnalizacja optyczno – akustyczna generowana w momencie zdarzenia.
Przy domyślnych ustawieniach kamera automatycznie przełącza tryb pracy z oświetlaczem IR lub światłem białym. W trybie nocnym kamera pracuje z oświetlaczem IR, ale gdy w monitorowanej strefie zostanie wykryty obiekt, scena oświetlana jest światłem białym. Zapewnia to większe możliwości identyfikacji (obraz jest kolorowy). Dodatkowo może włączyć się funkcja aktywnego odstraszania, czyli sygnalizacja optyczna (migające niebieskie i czerwone diody) i akustyczna (komunikaty dźwiękowe).
Oświetlacz IR pracuje w nocy
Detekcja - światło białe
Aktywne odstraszanie
Oświetlacz IR
Sposób działania oświetlacza można również wybierać ręczenie w ustawieniach kamery. Można wymusić działanie oświetlacza IR lub światła białego.

Nadanie i zmiana haseł publicznych w stacji bramowej DS-KD8003-IME1(IME2).

W modułowej stacji bramowej wideodomofonu Hikvision DS-KD8003-IME1 G73652 lub DS-KD8003-IME2 G73644 można ustalić do 16 haseł publicznych. Korzystanie z nich możliwe jest jeśli stacja bramowa wyposażona jest w klawiaturę, np. DS-KD-KP G73668. Ustawienie kodów możliwe jest po zalogowaniu się do stacji bramowej za pomocą aplikacji iVMS-4200 w zakładce Domofon-> Ustawienia hasła. Hasło powinno posiadać długość od 4 do 6 cyfr. Aby nadać nowe hasło należy wybrać w zakładce Typ hasła, numer hasła publicznego i dwukrotnie wpisać nowe hasło. Zmiana nadanego hasła publicznego jest możliwa w tej samej zakładce, pod warunkiem że znane jest poprzednie hasło.
Zakładka nadawania i zmiany haseł w stacji bramowej DS-KD8003-IME1

Separacja sieci IP w domu.

W jednej sieci IP nie powinny znajdować się jednocześnie urządzenia odpowiedzialne za zabezpieczenie domu (monitoring, domofon, sterowniki bram itd.) oraz domowy sprzęt komputerowy. Odseparowanie od siebie tych urządzeń jest jednym z czynników wpływających na wzrost bezpieczeństwa systemu zabezpieczeń.
Sposobem na rozdzielenie tych urządzeń jest stworzenie wirtualnych sieci lokalnych. Wymaga to zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenie dedykowanych VLANów (lokalnych sieci wirtualnych). W poniższym przykładzie użytkownik przy pomocy zmiany parametrów na switchu ma możliwość stworzenia dwóch wydzielonych sieci. Pierwsza z nich będzie obejmować monitoring, a kolejna sieć domową. Działanie obu tych sieci jest niezależne - urządzenia znajdujące się w różnych sieciach wirtualnych nie mogą się komunikować, chyba, że skonfigurowane zostaną specjalne wyjątki.
Bardzo ważne podczas konfiguracji (a zarazem często pomijane) jest ręczne przydzielenie urządzeniom adresów IP bez podania im bramy domyślnej. Urządzenia służące do zabezpieczania domu nie powinny mieć bezpośredniego dostępu do sieci Internet. Należy również pamiętać o wyłączeniu wszelkich usług opierających się o chmurę (np. zdalny podgląd). Administrator powinien umożliwić dostęp do wewnętrznej sieci z zewnątrz tylko za pomocą VPNa (oczywiście wiąże się to z potrzebą posiadania zewnętrznego adresu IP).

Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na 100%.

W skład serwerowni wchodzi wiele komputerów i innych urządzeń sieciowych. Na ich wartość składają się nie tylko same urządzenia ale też dane które są tam przechowywane. W celu ich zabezpieczenia stosuje się automatyczne systemy backupowe. Jednakże stara zasada mówi, że najlepiej należy chronić dane źródłowe, stąd konieczność stosowania zabezpieczeń antyprzepięciowych.
Specjaliści instalujący sieci komputerowe w wielu przypadkach zamiast dedykowanych zabezpieczeń stosują rozwiązanie bazujące na parze media konwerterów. Światłowód jest medium transmisyjnym o dużej przepustowości, ale jest także idealnym izolatorem. Dodatkowo urządzenia światłowodowe są o wiele tańsze, niż zabezpieczenia przygotowane dla sieci bazującej na skrętce komputerowej.
Media konwerter M-023G 1Gb/s - dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023G 1Gb/s - dwa włókna wielomodowe do 2 kmPatchcord wielomodowy ULTIMODE PC-311D 2xSC-2xSC, duplex OM3 1,5m