Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2022 (20.06.2022)

Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.
Następny numer ukaże się 29 sierpnia 2022 roku.
Wszystkim Czytelnikom, Klientom i Partnerom handlowym
życzymy wspaniałych i beztroskich wakacji!

Światłowody na wsi – czy Europa zaniedbuje ten sektor?

Organizacja FTTH Council Europe w swoim corocznym raporcie zaprezentowanym pod koniec maja przedstawiła szereg statystyk i analiz związanych w wdrażaniem infrastruktury światłowodowej w poszczególnych krajach europejskich. Zaprezentowane zostały również przewidywania dotyczące rozwoju tego sektora przez kolejne 5 lat.
W tym roku FTTH Council osobny raport poświęciła europejskim obszarom niezurbanizowanym. Wynika z niego, że ​​do września 2021 roku tylko 30% mieszkańców wsi mogło korzystać z możliwości oferowanych przez pełną łączność światłowodową (w porównaniu do średniej liczby 49% europejskich gospodarstw domowych w regionie UE27 + Wielkiej Brytanii, które są objęte sieciami FTTH/B. Pięć krajów o największym zasięgu sieci FTTH/B na obszarach wiejskich to Dania (76%), Łotwa (74%), Hiszpania (66%), Rumunia (62%) i Luksemburg (55%). Nie jest to przypadek – każdy z tych 5 krajów znajduje się również w pierwszej dziesiątce rankingu ogólnego pokrycia infrastrukturą światłowodową.
Rozwój infrastruktury światłowodowej oraz podłączeń NGA (Next Generation Access) w krajach EU27 oraz Wielkiej Brytanii w latach 2015 - 2021. FTTH Council zwraca uwagę na dużą dysproporcję między obszarami miejskimi i niezurbanizowanymi.
Porównanie rozwoju infrastruktury światłowodowej na obszarach wiejskich oraz całościowo w poszczególnych krajach europejskich. Widać kraje, w których dysproporcja jest znacząca i to zapewne w nich w pierwszej kolejności spodziewać się należy uruchomienia projektów zorientowanych na pokrycie białych plam na obszarach wiejskich. Przykładem europejskiego średniaka jest Polska, która niemal idealnie wpasowuje się w europejską średnią zarówno pod względem ogółu podłączeń światłowodowych, jak i tych realizowanych na terenach wiejskich: jest to odpowiednio 47% oraz 28%. Niezwykle ciekawy przykład stanowi Bułgaria, która w ogólnym ujęciu jest bardzo wysoko, bo na 5. miejscu (81%), natomiast biorąc pod uwagę wyłącznie obszaru niezurbanizowane - zamyka stawkę (2%).
W raporcie podkreślono, że należy podjąć natychmiastowe działania zorientowane na regiony wiejskie w celu wyeliminowania „białych plam”. Należy przeprowadzić agresywną promocję i zintensyfikowane wsparcie (dotacje, partnerstwa publiczno-prywatne itp.) wdrożeń na obszarach wiejskich, aby dotrzeć do każdego europejskiego terenu z szybką światłowodową łącznością szerokopasmową. Czy rzeczywiście jest tak źle? Ten sam raport pokazuje wprost, że roczny przyrost przyłączy światłowodowych na wsiach wyniósł odpowiednio: 6% latach 2019 oraz 2020, podczas gdy przyrost wszystkich przyłączy bez względu na rejon wyniósł dla tych lat odpowiednio: 5% oraz 4%. Dycydenci skupiają się jednak na prostym wniosku – skoro tylko 1/3 gospodarstw domowych na obszarach wiejskich jest podłączona do sieci światłowodowej, a blisko 1/3 pozbawiona jest całkowicie szerokopasmowego dostępu do sieci, należy zwiększyć wysiłki na rzecz tych obszarów. Należy się wobec tego nastawić na kolejne lata dobrobytu dla firm produkujących sprzęt pasywny oraz świadczących usługi w sektorze instalacji światłowodowych.

Wakacyjny Konkurs Fotograficzny.

Zapraszamy do udziału w dwudziestej pierwszej edycji naszego konkursu "Ciekawie o Antenach". Kolejny raz zachęcamy wszystkich miłośników fotografii do prezentacji swoich prac, które tradycyjnie już oceni znany krakowski fotografik i filmowiec - Paweł Zechenter.
W tej edycji przygotowaliśmy bardzo atrakcyjne nagrody: hulajnogę elektryczną i najnowszej generacji routery WiFi. Zdobywcy wyróżnień otrzymają kubek z kolekcji DIPOLa. Więcej informacji o konkursie i regulamin dostępne tutaj.
Zwycięzca otrzyma hulajnogę elektryczną Xiaomi Mi Essential.
Zdobywcy 2 i 3 miejsca otrzymają Router WiFi TP-Link Archer AX72.

Stacja czołowa – dekodery Signal T2-MINI.

Zmiana standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T/H.264 na DVB-T-2/HEVC wymaga kompatybilności odbiorników z nowym standardem. Nie wszystkie telewizory spełniają takie kryterium. Problem dotyczy głównie pensjonatów, hoteli i szpitali, które są wyposażone w dużą liczbę telewizorów. Ich właściciele stoją przed trudną decyzją - wybrać kosztowną wymianę telewizorów czy szukać alternatywnych rozwiązań.
Firma iBeeQ podjęła się wykonania modernizacji instalacji TV w jednym ze szpitali, których telewizory nie były przystosowane do nowego standardu DVB-T2/HEVC. Szpital nie dysponował budżetem na wymianę telewizorów, a ze względu na specyfikę miejsca, instalacja dekoderów przy każdym z telewizorów nie była brana pod uwagę. Jedynym rozwiązaniem była opcja wydzielenia niewielkiego pomieszczenia dla serwerowni i zamontowanie prowizorycznej stacji czołowej.
Wykonawca zdecydował się na rozwiązanie oparte o enkoder-modulator z 24 wejściami HDMI. Enkoder zajmuje w szafie rack 19” tylko 1U. Potrzebne były dekodery, które nie zajmują dużo miejsca. Zdecydowano się na model dekodera Signal T2-MINI A99313. Dekodery zostały zamontowane na panelu zaślepiającym 19” w taki sposób, aby zapewnić dobre chłodzenie oraz łatwy dostęp do urządzeń. Zasilanie zapewniają dwa zasilacze USB 12 A, dzięki temu ilość kabli zasilających ograniczono do minimum. Firma iBeeQ zamontowała już kilkaset dekoderów Signal T2-MINI A99313 w wielu hotelach, jednak poprzednie instalacje zakładały montaż dekoderów bezpośrednio przy telewizorach. Dekodery charakteryzują się stabilną i bezawaryjną pracą. Zaletą urządzeń jest zasilanie USB 5 V, które nie wymaga doprowadzania dodatkowego zasilania AC 230 V.

Nowe wzmacniacze kanałowe DVB-T/T2 TERRA - zaawansowane urządzenia z niezwykle prostą konfiguracją.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są 2 modele wzmacniaczy kanałowych marki TERRA: PA420P R82516 PA321TP R82513. Pierwszy z nich posiada 2 wejścia VHF/UHF, 1 wejście UHF oraz wejście FM oraz wbudowany zasilacz. Drugi model posiada 2 wejścia VHF/UHF oraz wejście FM i zasilany jest z zewnętrznego zasilacza, dzięki czemu posiada niewielkie wymiary, co z kolei przełożyć się może na większe możliwości instalacyjne w ciasnych szafkach RTV.
Projektując ww. urządzenia firma TERRA skupiła się na dwóch aspektach: dobrych parametrach związanych z obróbką sygnałów telewizyjnych oraz szybkiej i intuicyjnej konfiguracji, która odbywa się za pomocą zainstalowanej na telefonie komórkowym lub komputerze PC aplikacji.
Konfiguracja wzmacniacza kanałowego TERRA za pomocą aplikacji TerrNet zamuje kilkadziesiąt sekund. Wystarczy podłączyć telefon do wzmacniacza (kabel mikro USB -> USB-C dostępny pod pozycją E0080), wybrać kraj instalacji, wybrać z listy numery kanałów, jakie chcemy wzmocnić (z podziałem na wybrane wejścia antenowe), a następnie ustawić żądany poziom sygnału wyjściowego. Można też uwzględnić korektę wzmocnienia na poszczególnych częstotliwościach uwzględniając charakterystykę tłumiennościową kabla w instlacji. To wszystko. Prościej się nie da. Aplikacja daje ponadto możliwość podglądu stanu sygnałów (z dokładnością do 1 dB) na wejściu oraz wyjściu wzmacniacza w postaci graficznego spektrum.
Trzystopniowy układ wzmacniania połączony z układem AGC automatycznie dostosuje wzmocnienie sygnału na wybranych częstotliwościach do ustawionego poziomu wyjściowego. Wzmocnienie to osiągnąć może nawet 63 dB, przy założeniu ustawienia maksymalnego poziomu wyjściowego (113 dBμV) i minimalnym poziomie wejściowym wynoszącym 50 dBμV. Zakres dopuszczalnych poziomów dla sygnału wejściowego jest szeroki i wynosi 50 - 100 dBμV. Oznacza to, że wzmacniacz może być stosowany przy wzmacnianiu zarówno słabych, jak i silnych sygnałów bezpośrednio z anteny, jak również stosowany na wyjściu innych urządzeń aktywnych, jako dodatkowy element wzmacniający. Dodatkowo układ AGC jest w stanie kompensować wahania sygnału na wejściu wzmacniacza w zakresie nawet 46 dB.
Ceny wzmacniaczy kanałowych serii PA R82516 oraz R82513 zostały tak skalkulowane, że są one znacząco tańsze od konkurencji. Wygrywają więc nie tylko pod względem technicznym, ale też w koszcie instalacji.
Wzmacniacze kanałowe TERRA dzięki swoim parametrom oraz sposobie konfiguracji mogą być stosowane w praktycznie każdym typie instalacji RTV, przez każdego instalatora - zarówno początkującego, jak i doświadczonego - również takiego, który boi się nowinek technicznych i od lat stosuje te same rozwiązania, nie zawsze z korzyścią dla klienta.

Schemat instalacji wideodomofonowej dla domu jednorodzinnego z dodatkową kamerą IP.

Budując nowoczesny system wideodomofonowy należy wziąć pod uwagę, iż wideodomofon może sterować furtką oraz bramą wjazdową. Można do tego wykorzystać zainstalowaną na smartfonie aplikację. Montując stację bramową, widok z wbudowanej kamery koncentruje się na osobie dzwoniącej. Jeżeli kamera posiada bardzo szeroki kąt widzenia, możliwa jest obserwacja obszaru znajdującego się przed bramą wjazdową, jednak nawet jeśli stacja bramowa obejmie taki obszar, zazwyczaj jest on niewystarczający.
Do systemu wideodomofonowego IP Hikvision można dołączyć dodatkowa kamerę IP, która swoim zasięgiem będzie obejmowała obszar bramy wjazdowej lub bramy wjazdowej i furtki. W trakcie lub po odebraniu połączenia można zmienić widok z głównej stacji bramowej na dodatkową kamerę IP i podgląd obszaru przed bramą. Dzięki obsłudze zdalnej za pomocą smartfona istnieje możliwość zdalnego otwierania oraz weryfikacji w każdym momencie, niezależnie od tego czy brama wjazdowa jest otwarta, czy zamknięta.
Poniżej zaprezentowano schemat instalacji wideodomofonowej IP dla budynku jednorodzinnego. Instalacja została wykonana w oparciu o jednoabonamentową stację bramową IP Villa DS-KV8113-WME1(B) G73639 z wbudowaną kamerą oraz 2 przekaźnikami do sterowania furtką i bramą wjazdową. Monitor DS-KH6320-WTE1 G74001 wyposażony w interfejs Wi-Fi został zainstalowany wewnątrz budynku. Obserwacja obszaru przy bramie wjazdowej zrealizowana została za pomocą kamery IP Hikvision DS-2CD1023G0E-I(C) K17662. Do zasilenia stacji bramowej, monitora i kamery IP wykorzystany został switch Ultipower N299781 wyposażony w 4 porty PoE w standardzie 802.3af/at. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera Mercusys AC12G N2933. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira S12U z serii Hartte G74220 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm, który jest przystosowany do pracy z napięciem stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820.
Monitor 7Router Gigabit Mercusys AC12G AC1200 2,4 GHz 5 GHz, 3xLAN (GE),1xWAN(GE)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1023G0E-I(C) (2 Mpix, 2,8 mm, 0,01 lx, IR do 30 m, H.265)Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto CheckElektrozaczep S12U HARTTE symetryczny z serii S 12V AC/DC BiraPłaskownik krótki OK-P2 do serii ES1, S, XS, SHD, XSHD BiraStacja bramowa DS-KV8113-WME1(B)/Flush IP Villa 2 gen. </br>(1-abonentowa, RFID, Wi-Fi, podtynkowa) HikvisionDaszek ochronny DS-KABV8113-RS/Flush do podtynkowych stacji bramowych Villa 2 gen. HikvisionZasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamer Stacja bramowa DS-KV8113-WME1(B)/Flush IP Villa 2 gen. (1-abonentowa, RFID, Wi-Fi, podtynkowa) HikvisionG73639 Zasilacz impulsowy 12 V / 2 A / 5,5 do kamerM1820 Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto CheckN299781 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1023G0E-I(C) (2 Mpix, 2,8 mm, 0,01 lx, IR do 30 m, H.265)K17662 Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH6320-WTE1 do wideodomofonu IP HikvisionG74001 Daszek ochronny DS-KABV8113-RS/Flush do podtynkowych stacji bramowych Villa 2 generacji HikvisionG74383 Elektrozaczep S12U HARTTE symetryczny z serii S 12 V AC/DC BiraG74220 Płaskownik krótki OK-P2 do serii ES1, S, XS, SHD, XSHD BiraG74288 Router Gigabit Mercusys AC12G AC1300 2,4 GHz 5 GHz, 3xLAN (GE), 1xWAN(GE)N2933
Schemat instalacji wideodomofonowej IP Hikvision z dodatkową kamerą IP

Antena do 5G.

Częstotliwości stosowane w sieciach komórkowych to: 800, 900, 1800, 2100 oraz 2600 MHz. Wybór częstotliwości pracy np. dla LTE uwarunkowany jest szeregiem czynników związanych m.in. z fizycznymi właściwościami propagacji fal radiowych.
Niższe częstotliwości, ze względu na dobre właściwości propagacyjne, są zwane częstotliwościami zasięgowymi bądź pokryciowymi. Dość dobrze pokonują przeszkody, przez co zapewniają zasięg w miejscach znacznie oddalonych od stacji bazowych. Niestety ze względu na stosowane w tym paśmie wąskie kanały transmisyjne, możliwości oferowania dużych przepływności oraz pojemność sieci (liczba możliwych do podłączenia urządzeń) są mocno ograniczone.
Częstotliwości wyższe, jak np. 1800 MHz, 2100 MHz lub 2600 MHz, z uwagi na stosunkowo szerokie kanały (po kilkadziesiąt MHz) mają charakter typowo pojemnościowy. Przewiduje się wykorzystanie trzech, tzw. pionierskich pasm częstotliwości dla sieci 5G. Pasma te są umownie określane jako: 700 MHz (694 – 790 MHz); 3,6 GHz (3,4 – 3,8 GHz) i 26 GHz (24,25 – 27,5 GHz). Należy też podkreślić, że te pasma podlegają harmonizacji na terenie całej Europy.
Anteną pracującą w paśmie 698 – 3800 MHz jest antena ATK-LOG ALP 5G MIMO A7064_5. Instalacja tego modelu daje gwarancję, iż niezależnie od pasma, jakie wybrane zostanie przez operatora w danej lokalizacji, będzie ona w stanie poprawnie i z dobrym skutkiem zapewnić dwukierunkową transmisję w technice 5G.
Antena 5G ATK-LOG ALP MIMO 2x2 5m przew. wtyk SMA 698-3800 MHz
Antena logarytmiczna ATK-LOG ALP 5G MIMO A7064_5

Jak podłączyć kamerę IP z PoE do instalacji wykonanej na przewodzie koncentrycznym?

Wiele budynków posiada infrastrukturę opartą o kabel koncentryczny, będący podstawowym medium transmisyjnym dla sygnałów analogowych CVBS oraz nowszych systemów analogHD, takich jak: HD-CVI, HD-TVI lub AHD. Jeśli jednak inwestor wymaga kamer IP PoE, a wymiana infrastruktury kablowej jest niemożliwa lub nieopłacalna, można zastosować konwertery sygnału. Ciekawym rozwiązaniem jest aktywny konwerter sygnału ATTE Power XCOAX3 J2840. Umożliwia on transmisję sygnału sieciowego (np. strumienia audio – wideo z kamer IP) oraz zasilania w różnych standardach – 802.3af 802.3af lub PoE PASSIVE.
Moduł xCOAX3-SW zasila się z dowolnego switcha PoE (port RJ45). Zasilenie modułu xCOAX3-CAM oraz dwukierunkowa transmisja danych realizowana jest przez kabel koncentryczny. Maksymalna długość przewodu koncentrycznego to 500 m. Kamerę bądź inny odbiornik PoE można dołączyć do portu RJ45 modułu xCOAX-CAM na końcu linii.

Czy Signal Fire AI-9 robi dobre spawy? - Test.

Wartość tłumienia wykonywanych spawów to dla wielu instalatorów kluczowa kwestia przy wyborze spawarki. Rynek spawarek jest szeroki, a opinie, jakie znaleźć można w Internecie na temat danego modelu spawarki, mogą być skrajnie różne. Poza kilkoma kwestiami użytkowymi, czynnikiem decydującym o tym, czy spawarka jest dobra, czy zła, powinna być jakość wykonywanych przez nią spawów. O jakości spawu decyduje jego trwałość oraz tłumienie.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka Signal Fire AI-9 L5875
Inżynierowie Działu Technicznego firmy DIPOL przeprowadzili test tłumienności spawów wykonywanych za pomocą spawarek Signal Fire. Wykorzystano do tego tzw. metodę transmisyjną z pomiarem referencyjnym. W teście wykorzystano specjalnie zaprojektowane do tego celu skrzynki, zawierające około 120 m włókna światłowodowego w standardzie G.652D, zakończonego jednostronnie złączem SC/APC. Drugi koniec włókna pozostaje wolny - można go swobodnie rozwijać i wielokrotnie na przemian spawać i łamać. Dodatkowo, skrzynki wyposażono w kasetę spawów.
Stanowisko testowe zawierające dedykowane skrzynki z włóknem oraz spawarkę Signal Fire
Przeprowadzone testy wykazały średnią tłumienność spawów dla długości fali 1550 nm na poziomie od 0,04 do 0,05 dB. Ogólnie przyjętą normą jest akceptacja spawów, których tłumienie nie przekracza 0,1 dB. Istnieją jednak normy zakładowe oraz normy europejskie, które dopuszczają 0,15 dB lub nawet 0,3 dB tłumienia. Dla długości fali 1310 nm wskazania tłumienności były niższe i wahały się w zakresie od 0,00 dB do 0,03 dB.
Więcej zdjęć z pomiaru oraz dokładny opis i wyniki procedury testowej dostępne są tutaj.

Nowości produktowe:

Wzmacniacz kanałowy PA321TP 2xVHF/UHF+FM TERRA z AGC programowany cyfrowo
Wzmacniacz kanałowy PA321TP 2xVHF/UHF+FM TERRA z AGC programowany cyfrowo R82513 przeznaczony jest do odbioru naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 w budynkach wielorodzinnych, rezydencjach, hotelach, pensjonatach, domach wypoczynkowych, szkołach, szpitalach itp. Wzmacniacz może być stosowany jak element wzmacniający sygnał w instalacjach telewizji naziemnej (MATV), instalacjach multiswitchowych (SMATV) lub systemach bazujących na dystrybucji sygnału ze stacji czołowych, modulatorów itp. Wysoki współczynnik błędu modulacji MER wynoszący min. 36 dB pozwala na realizację nawet najbardziej skomplikowanych projektów.
Przełącznica SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex
Przełącznica SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex L5312 przeznaczona jest głównie do krosowania kabli światłowodowych w miejscach ograniczonych wymiarami otoczenia. Dzięki swoim małym rozmiarom oraz uchwytowi na szynę DIN (TS35) nadaje się do zamocowania w każdej szafie. Przełącznica sprawdza się jako element stanowiący zakończenie okablowania światłowodowego przy punktach kamerowych instalacji CCTV.
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 IP66
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 IP66 R90601 przeznaczona jest do montażu na słupie lub do ściany. Wewnątrz szafki znajduje się płyta montażowa, którą w łatwy sposób można zdemontować oraz dwie szyny DIN, które ułatwiają montaż elementów, takich jak switche, zasilacze, media konwertery lub miniprzełącznice światłowodowe. Dodatkowo w szafce wyprowadzone są przewody ochronne, które można podłączyć do urządzeń aktywnych.

Warto przeczytać:

Realizacja punktów kamerowych w instalacjach CCTV. W razie konieczności instalacji kamer na słupie należy je zasilić oraz dostarczyć ich sygnał do centrum monitoringu. Aby to wykonać, należy wraz z kamerami zamontować switch PoE, który jest zasilany napięciem 230 V AC oraz połączony z centrum monitoringu za pomocą światłowodu. Oczywiście elementy te powinny być umieszczone w dedykowanej szafce. Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 mm R90601 przeznaczona jest do montażu na słupie lub do ściany. Wewnątrz szafki znajduje się płyta montażowa, którą w łatwy sposób można zdemontować oraz dwie szyny DIN, które ułatwiają montaż elementów, takich jak switche, zasilacze, media konwertery czy miniprzełącznice światłowodowe. Dodatkowo w szafce wyprowadzone są przewody ochronne, które można podłączyć do urządzeń aktywnych...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Przykład wykorzystania skrzynki SIGNAL CCTV. 4 kamery monitoringu podłączone są do switcha przemysłowego ULTIPOWER 341SFP N299714 za pomocą zewnętrznej skrętki komputerowej NETSET E1412. Switch zasilany jest za pomocą zasilacza MDR-60-48 N93326 i posiadana zamontowaną wkładkę SFP ULTIMODE SFP-203G L1415. Światłowód uniwersalny L76004 zakończony jest w miniprzełącznicy ODF-DIN L5312, a następnie podłączony do switcha patchcordami SC-LC PC-515S1 L32151R.
Czy zewnętrza antena zwiększa prędkość LTE?
Z anteną możesz szybciej!