Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 24/2022 (13.06.2022)

Drukowanie 3D za pomocą dźwięku.

Naukowcy z kanadyjskiego Uniwersytet Concordia opracowali metodę druku 3D umożliwiającą precyzyjny wydruk przy wykorzystaniu ultrasonicznych fal dźwiękowych. Energia przekazywana przez niesłyszalny dźwięk o wysokiej częstotliwości jest absorbowana przez dany ośrodek i przyczynia się do zmian jego właściwości fizycznych i chemicznych. Jeśli ośrodkiem, w którym rozchodzą się fale jest ciecz, to zachodzi w niej zjawisko tzw. kawitacji akustycznej. Oznacza ona powstawanie mikroskopijnej wielkości pęcherzyków o ekstremalnych właściwościach. Temperatura w ich wnętrzu wzrasta do ok. 15 000 Kelwinów, a ciśnienie przekracza 1000 barów. Pod ich wpływem stan skupienia ośrodka zmienia się z ciekłego w stały. Można powiedzieć, że tworzy się pewnego rodzaju reaktor napędzający proces przekształcania płynnego ośrodka w ciało stałe. Sterując miejscem kawitacji możliwe jest tworzenie wcześniej zaprojektowanych struktur, czyli tytułowy druk 3d.
Przykładowe obiekty wykonane w technologii druku 3D wykorzystującej fale dźwiękowe wysokiej częstotliwości
Naukowcy eksperymentowali z popularnym polimerem Poli (dimetylosiloksan) używanym w branży kosmetycznej (np. do produkcji szkieł kontaktowych) i medycznej. Umieszczony na ruchomej głowicy generator ściśle ukierunkowanego sygnału ultradźwiękowego porusza się wzdłuż określonej ścieżki i zamienia płynne podłoże w twarde, małe pęcherzyki. W ten sposób piksel po pikselu tworzona jest wcześniej zaprogramowana struktura. Parametry powstającej struktury można modyfikować zmieniając częstotliwość fali oraz stosując inny materiał (ważna jest lepkość).
Przykład medczynego zastosowania ultrasonicznego druku 3D.
Technika ta pozwoli na tworzenie/naprawianie różnego rodzaju struktur wewnątrz ciała.
Badania potwierdziły możliwość stosowania polimerów oraz ceramiki jako materiału budulcowego. Już to daje szerokie możliwości zastosowania, testowane są też kompozyty polimerowo-metalowe, a ostatecznie możliwe ma być drukowanie przedmiotów metalowych. Według badaczy skorzysta z tego branża lotnicza, bo fale dźwiękowe przenikają powłoki samolotów. Umożliwi to serwisowanie części znajdujących się głęboko w kadłubie samolotu. Metoda ma też zastosowania medyczne – w podobny sposób można bezinwazyjnie naprawiać różne struktury w ludzkim ciele.

Kamery z aktywnym odstraszaniem.

Seria Dahua TiOC (Three in One Camera) łączy 3 funkcje nowoczesnego monitoringu: technikę Full-color, czyli rejestracja kolorowego obrazu w wysokiej rozdzielczości zarówno w dzień, jak i w nocy, algorytmy AI, czyli inteligentną detekcję ruchu SMD oraz ochronę obwodową z filtrowaniem zdarzeń pod kątem wykrycia człowieka bądź pojazdu, a także aktywne odstraszanie, czyli sygnalizacja optyczno–akustyczna generowana w momencie zdarzenia.
Sygnalizacja optyczno–akustyczna ma za zadanie odstraszać intruza przed dalszym wejściem. Kamera posiada wbudowany głośnik o dużym poziomie dźwięku oraz po jednej diodzie niebieskiej i czerwonej. Głośnik może odtwarzać dźwięk z listy zdefiniowanej przez producenta, ale można również wgrywać swój dźwięk zapisany w formacie wav i mp3. Dobrym pomysłem jest użycie dźwięku szczekającego psa, którego włamywacz może się przestraszyć.
Funkcja aktywnego odstraszania wyzwalana jest automatycznie z detekcji ruchu lub z inteligentnych zdarzeń IVS. Jeśli istnieje taka potrzeba, to również ręcznie (czyli z aplikacji klienckiej na PC lub smartfon oraz przeglądarki) można włączyć światła i sygnał dźwiękowy. W ten sam sposób można też korzystać z możliwości prowadzenia dwukierunkowej komunikacji, bo kamera ma wbudowany mikrofon oraz głośnik.

Stacja czołowa TERRA.

Właściciel jednego z obiektów hotelowych zdecydował się na modernizację instalacji telewizyjnej. Obecna instalacja, w skład której wchodziła stacja czołowa umożliwiała odbiór sygnału telewizji naziemnej w starym standardzie DVB-T/H.264 oraz satelitarnej DVB-S/S2 na odbiornikach telewizyjnych wyposażonych w głowicę DVB-C. Zmiana nadawania standardu naziemnej telewizji cyfrowej z DVB-T/H.264 na DVB-T2 uniemożliwiła odbiór programów w nowym standardzie kompresji wideo HEVC. W tym celu przy każdym ze 100 telewizorów zamontowano przystawkę Signal T2-MINI A99313, która rozwiązała problem odbierania darmowych kanałów nadawanych w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 w technologii kodowania obrazu HEVC (H.265/MPEG-H) oraz H.264/MPEG-4 z dźwiękiem Dolby E-AC-3. Ponieważ stara stacja konwertowała sygnał satelitarny do standardu DVB-C, pozostała kwestia zmiany modulacji programów satelitarnych. W tym celu zastosowano transmodulator TTX-420 R81616, który umożliwił zamianę standardu DVB-C do DVB-T.
Na zdjęciu po lewej stronie zamontowany jest transmodulator TTQ-420C R81639 z podwójnym gniazdem CI, który umożliwia konwersja sygnałów z dwóch transponderów DVB-S/S2 do 2 MUX-ów DVB-C. Od góry zamontowano moduł CAM CI z kartą dekodującą, umożliwiającą rozkodowanie kanałów płatnych. Po prawej stronie znajduje się moduł TTX-420R61616, który umożliwia zmianę standardu z DVB-T2/T/C do DVB-T. Moduł TTX-420 nie pracuje jako enkoder. Nie umożliwia zmiany standardu kodowania, a jedynie zmianę modulacji. W środku umieszczono zasilacz UP413 R82533, z którego zasilone zostały oba moduły.

Realizacja punktów kamerowych w instalacjach CCTV.

W razie konieczności instalacji kamer na słupie należy je zasilić oraz dostarczyć ich sygnał do centrum monitoringu. Aby to wykonać, należy wraz z kamerami zamontować switch PoE, który jest zasilany napięciem 230 V AC oraz połączony z centrum monitoringu za pomocą światłowodu. Oczywiście elementy te powinny być umieszczone w dedykowanej szafce. Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 mm R90601 przeznaczona jest do montażu na słupie lub do ściany. Wewnątrz szafki znajduje się płyta montażowa, którą w łatwy sposób można zdemontować oraz dwie szyny DIN, które ułatwiają montaż elementów, takich jak switche, zasilacze, media konwertery czy miniprzełącznice światłowodowe. Dodatkowo w szafce wyprowadzone są przewody ochronne, które można podłączyć do urządzeń aktywnych.
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 IP66
Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 IP66 R90601 wraz z uchwytem R90610J
Projekt szafki uwzględnia dwa nadrzędne założenia - możliwie niewielki wymiar szafki, tak aby estetycznie prezentowała się ona w punktach kamerowych na słupach lub ścianach oraz wygoda montażu poszczególnych elementów z uwzględnieniem okablowania zasilającego, skrętek komputerowych, światłowodów itp.
W szafce wygodnie umieścić można m.in. switch przemysłowy, zasilacz, wyłącznik główny oraz miniprzełącznicę lub puszkę światłowodową w przypadku realizacji systemów bazujących na okablowaniu światłowodowym. W tej sytuacji zalecamy wykorzystanie miniprzełącznicy ODF-DIN L5312. Wszystkie te elementy mogą być montowane na szynach DIN lub na aluminiowej płycie montażowej. Dzięki odpowiedniej liczbie i wielkości przepustów kablowych możliwe jest wygodne wprowadzenie oraz wyprowadzenie okablowania: zasilania, światłowodu, skrętek komputerowych - do podłączenia maksymalnie 4 kamer monitoringu.

Szafka hermetyczna SIGNAL CCTV 210/230/145 IP66
Przykład wykorzystania skrzynki SIGNAL CCTV. 4 kamery monitoringu podłączone są do switcha przemysłowego ULTIPOWER 341SFP N299714 za pomocą zewnętrznej skrętki komputerowej NETSET E1412. Switch zasilany jest za pomocą zasilacza MDR-60-48 N93326 i posiadana zamontowaną wkładkę SFP ULTIMODE SFP-203G L1415. Światłowód uniwersalny L76004 zakończony jest w miniprzełącznicy ODF-DIN L5312, a następnie podłączony do switcha patchcordami SC-LC PC-515S1 L32151R.
Dzięki dedykowanemu uchwytowi R90610J istnieje możliwość mocowania szafki na maszcie. Szafka posiada sześć przepustów kablowych (wszystkie są zaślepione - wybicie zaślepek nie stanowi żadnego problemu, w zestawie znajdują się dwa dławiki PG13,5 oraz cztery dławiki PG9).

Pękające spawy? - Wykonaj kalibrację.

W przypadku, gdy podczas wyjmowania włókien światłowodowych ze spawarki wykonany spaw ulega pęknięciu, oznacza to najprawdopodobniej, że łuk elektryczny wygenerowany do jego wytworzenia miał za małą moc (zbyt niską temperaturę). Może to być również pochodna bardzo niskiej jakości włókien, jednak ten przypadek należy do rzadkości.
W takiej sytuacji wykonać należy kalibrację spawarki. Spawarki Signal Fire AI-8C L5870 oraz AI-9 L5875 pozbawione są automatu kalibracyjnego, o czym zapomina wielu instalatorów. Konieczne jest wykonanie kalibracji manualnej zawsze przed przystąpieniem do procesu spawania. Jej niewykonanie zaowocować może m.in. zmniejszoną trwałością spawów, pomimo dobrych parametrów transmisyjnych.
Włókna światłowodowe zaraz po wykonaniu spawu.
Jeśli podczas wyjmowania włókien ze spawarki spaw ulega pęknięciu należy wykonać kalibrację łuku elektrycznego.
Kalibracja spawarki światłowodowej polega na dostosowaniu mocy oraz temperatury generowanego łuku elektrycznego do aktualnie panujących warunków środowiskowych. Dobrze dobrany łuk pozwala na wykonywanie prawidłowych spawów - zarówno w punktu widzenia tłumienia, jak i wytrzymałości. Kalibracja powinna być wobec tego wykonywana zawsze przed właściwym spawaniem - na początku pracy lub przy drastycznie zmieniających się warunkach, np. przy nagłym spadku temperatury wynikającym z zakończenia spawania wewnątrz budynku oraz dalszych prac na zewnątrz.

Grupowa aktywacja urządzeń sieciowych Hikvision oraz zmiana ich adresów IP za pomocą SADP.

SADP (ang. Search Active Device Protocol) to darmowe i proste w obsłudze oprogramowanie przeznaczone do wyszukiwania w sieci lokalnej kamer, rejestratorów oraz wideodomofonów IP marki Hikvision. Za jego pomocą można zmodyfikować ich podstawowe parametry sieciowe, aktywować urządzenia oraz zmienić lub przywrócić hasło. SADP jest szczególnie przydatne w przypadku budowy dużych systemów CCTV lub wideodomofonowych. Nowo zakupione urządzenia przed użyciem należy aktywować nadając im hasło. Dodatkowo adresy IP tych urządzeń powtarzają się, wiec po podłączeniu wszystkich naraz do sieci pojawi się konflikt adresów IP. O ile w przypadku kilku urządzeń można podłączać je pojedynczo i aktywować oraz zmienić adres IP przez przeglądarkę (jeśli urządzenie posiada wbudowany webserwer), o tyle w przypadku dużych, np. 32 kamerowych systemów CCTV IP, byłoby to bardzo uciążliwe i czasochłonne. Po podłączeniu wszystkich urządzeń, SADP uruchomiony w sieci lokalnej wykryje je jako nieaktywne. Zaznaczenie ich wszystkich pozwala na szybką grupową aktywację urządzeń poprzez nadanie hasła administratora. W przypadku rejestratorów, dodatkowo należy podać hasło aktywacji kamer. Po zaakceptowaniu ukaże się okno potwierdzające aktywację urządzeń.
Widok okna aktywacji i prawidłowo zakończonego procesu
Po zakończeniu tej czynności można przystąpić do grupowej adresacji urządzeń. W tym celu należy zaznaczyć wszystkie urządzenia i uzupełnić parametry sieciowe, tak jak na poniższym obrazie. Urządzenia zostaną zaadresowane po kolei, zaczynając od adresu IP, który został wpisany. Po wpisaniu hasła, jakim kamery zostały aktywowane, ukaże się okno z informacjami o zmianach.

Nowości produktowe:

Przełącznica SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex
Przełącznica SIGNAL PS-m DIN 2xSC duplex L5312 przeznaczona jest głównie do krosowania kabli światłowodowych w miejscach ograniczonych wymiarami otoczenia. Dzięki swoim małym rozmiarom oraz uchwytowi na szynę DIN (TS35) nadaje się do zamocowania w każdej szafie. Przełącznica sprawdza się jako element stanowiący zakończenie okablowania światłowodowego przy punktach kamerowych instalacji CCTV bazujących na szafkach SIGNAL CCTV R90601.
Zestaw do transmisji LAN + PoE przez kabel koncentryczny xCOAX3-SET-BOX ATTE
Zestaw do transmisji LAN + PoE przez kabel koncentryczny xCOAX3-SET-BOX ATTE J2840 to zestaw aktywnych konwerterów do transmisji danych z sieci Ethernet oraz zasilania PoE poprzez kabel koncentryczny, który jest często wykorzystywany w monitoringu analogowym. Urządzenia umożliwiają montaż kamer IP PoE w miejscach, gdzie wymiana istniejącego okablowania koncentrycznego jest niemożliwa bądź nieopłacalna.
Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7108NI-Q1/8P/M(C) (8 kanałów, 60 Mb/s, 1 x SATA, VGA, HDMI, 8 x PoE, H.265)
Rejestrator IP NVR Hikvision DS-7108NI-Q1/8P/M(C) K22058 jest nowoczesnym rejestratorem IP Hikvision należącym do ekonomicznej serii Q. Do rejestratora można podłączyć maksymalnie 8 kamer IP o rozdzielczości do 4 Mpix. Wbudowany 8-mio portowy switch PoE umożliwia bezpośrednie podłączenie i zasilenie kamer IP. 1 port SATA pozwala na podłączenie dysku twardego o maksymalnej pojemności do 6 TB. Rejestrator wyposażony jest w równoległe wyjścia HDMI/VGA, na których wyświetlany jest ten sam obraz. Wbudowane porty USB pozwalają na podpięcie pendrive'a lub zewnętrznego dysku oraz skopiowanie określonych fragmentów na zewnętrzne nośniki danych.

Warto przeczytać:

Antena do LTE na dalekie odległości. Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. W zależności od nadajnika, jak i operatora telefonii komórkowej usługi bezprzewodowego dostępu świadczyć można w oparciu o różne techniki transmisji danych. Podczas wyboru anteny należy uzyskać informację na temat lokalizacji najbliższych nadajników emitujących sygnał w określonym standardzie. Po uzyskaniu informacji o lokalizacji oraz obsługiwanych pasmach należy zmierzyć odległość do nadajnika, sprawdzić rozdaj złączy posiadanego urządzenia (modemu/routera z wbudowanym modemem) oraz czy posiadany router agreguje pasma. Informacji o agregacji pasm należy szukać w instrukcji/specyfikacji modemu bądź routera.>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 A741024
FAQ - wzmacniacze GSM, DCS, 3G, LTE
Wzmocnij sygnał 4G w swoim domu