Nr 26/2022 (29.08.2022)
Samsung i TSMC wprowadzą na rynek chipsety 3 nm.
Samsung Electronics, światowy lider w technologii półprzewodnikowej oraz tajwańska firma TSMC poinformowały o rozpoczęciu wstępnej produkcji chipsetów o wielkości 3 nanometrów opartej na architekturze tranzystorów Gate-All-Around (GAA), która docelowo ma zastąpić rozwiązanie FinFET, pozwalając na zwiększenie zagęszczenia tranzystorów. Południowokoreańska marka elektroniki Samsung oraz Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC), który dostarcza swoje układy producentowi iPhone'ów Apple i Qualcomm konkurują ze sobą od lat. Chipsety pierwszej generacji 3 nm GAA mają mieć o 16 procent mniejszą powierzchnię, 45 procent mniejsze zużycie energii i 23-procentową poprawę wydajności w porównaniu z obecnymi układami 5 nm FinFET. Inżynierowie Samsunga są przekonani, że druga generacja nanoukładów zmniejszy zużycie energii nawet o 50 procent i poprawi wydajność nawet o 30 procent.Jeszcze 10 lat temu nanoukłady w smartfonach tworzone były w 32 nm procesie litograficznym. Optymistyczne scenariusze zakładały, że w dalekiej przyszłości będzie można opracować chipsety 7 nm, choć i to wydawało się mało realne. Warto sobie uświadomić, że pojedynczy atom krzemu ma średnicę nieco ponad 0,2 nm. Tranzystory chipsetów o wielkości 3 nm budowane są z uwzględnieniem już nie setek czy dziesiątek, ale pojedynczych atomów.
Globalny niedobór chipów w ciągu ostatnich dwóch lat, spowodowany pandemią COVID-19 w połączeniu z rosnącym popytem, zagraża obecnie firmom produkcyjnym na całym świecie. W związku z tym TSMC potwierdziło, że chipsety o wielkości 3 nm trafią do masowej produkcji na początku 2023 roku. Samsung natomiast poinformował, że w pierwszej kolejności nanoukłady 3 nm GAA montowane będą w smartfonach. Według dostawcy danych TrendForce, TSMC kontroluje 54 procent światowego rynku produkcji kontraktowej chipów, a Samsung 16,3.
Czasza satelitarna DPL-120 DIPOL.
Czasze satelitarne to jeden z wielu ważnych elementów instalacji antenowej. Niewielu jednak użytkowników i instalatorów anten satelitarnych zwraca uwagę na jakość wykonania samej czaszy, jak i jej zawieszenia. To dwa elementy, które muszą zapewniać stabilność działania zestawu antenowego oraz bezpieczeństwo. W procesie produkcji, wysokiej klasy anteny satelitarne poddawane są wielu testom symulującym: porywisty wiatr, kwaśne deszcze, obciążenie zamarzającym deszczem, oddziaływanie mgły solnej (tereny nadmorskie), wysokie i niskie temperatury. Innym ważnym parametrem jest wielkość czaszy. Im antena satelitarna jest większa, tym większy zysk. Standardowa średnica czaszy satelitarnej montowanej w domu jednorodzinnym wynosi 80-90 cm. Jednak budując duże zbiorcze instalacje satelitarne zaleca się stosować większe czasze o min. średnicy 120 cm, które zapewniają zysk na poziomie 42,1 dBi dla 12,75 GHz.Więcej na temat norm spełnianych przez antenę DPL-120 oraz sposobu przeprowadzania badań i uzyskanych wyników można przeczytać w publikacji Badanie wytrzymałościowe i korozyjne anten satelitarnych.
Jak zamienić kanały analogowe na IP w rejestratorze HD-TVI Hikvision?
Rejestratory TurboHD Hikvision dają możliwość elastycznej rozbudowy systemu monitoringu. Jeśli dany kanał analogowy jest nieużywany, to wyłączenie go w menu dodaje obsługę dodatkowej kamery IP. Ma to zastosowanie np. w przypadku, gdy inwestor planuje stopniową rozbudowę starego systemu. Zastosowanie rejestratora TurboHD pozwoli wykorzystać stare kamery analogowe, które na kolejnym etapie inwestycji mogą zostać zamienione na kamery HD-TVI bądź IP.Często zdarza się, że konieczność bezprzewodowego przesłania sygnału lub przesłania światłowodem wymusza instalację IP (takie urządzenia są znacznie tańsze).
Schemat połączenia kamer HD-TVI i IP do rejestratora TurboHD
Typ wejścia wizyjnego można skonfigurować w menu rejestratora zarówno przy dostępie zdalnym, jak i lokalnym.
Schemat systemu kontroli dostępu dla dwóch przejść obustronnie kontrolowanych.
Zadaniem systemu kontroli dostępu jest zapewnienie wstępu do określonych stref osobom do tego uprawnionym oraz ograniczenie dostępu do stref chronionych osobom, które nie powinny się tam znajdować. Poniżej przedstawione zostały schematy systemu kontroli dostępu dla dwóch przejść dwustronnie kontrolowanych. Sercem systemu jest dwu-przejściowy kontroler DS-K2602T(O-STD) G75016 realizujący funkcję sterowania, do którego podłączone są wszystkie urządzenia. Przy obydwu przejściach, od strony wejściowej i wyjściowej zamontowane zostały czytniki z klawiaturą DS-K1107AMK G75662 pracujące w standardzie Mifare (13,56 MHz). Do kontrolera poprzez awaryjne przyciski wyjścia K7PEB(Green) G77194 zostały podłączone elektrozaczepy rewersyjne XS12R G74232. Po wyzwoleniu przycisku wyjścia obwód łączący kontroler z elektrozaczepem zostaje przerwany, co powoduje otwarcie drzwi. Na drzwiach zamontowane zostały kontaktrony B-3A G3522, które przekazują do kontrolera informacje o statusie drzwi. Podczas procesu konfiguracji instalator nadaje uprawnienia użytkownikom, takie jak sposób autoryzacji (np. karta, pin), uprawnienia dostępu do danych drzwi, harmonogram itp. dzięki czemu użytkownicy mogą poruszać się po budynku według przydzielonych im uprawnień. W kontrolerze przechowywana jest również historia zdarzeń.Schemat systemu kontroli dostępu dla dwóch przejść dwustronnie kontrolowanych
Router z WiFi 6 (802.11ax).
Router Gigabitowy TP-Link Archer AX72 N3269 działający zgodnie ze standardem 802.11n lub 802.11ac oraz 802.11ax (WIFi 6) z prędkością do 574 Mb/s (2,4 GHz) lub 4804 Mb/s (5 GHz) pozwala na tworzenie szybkich przewodowych i bezprzewodowych połączeń sieciowych. Przeznaczony jest dla małych przedsiębiorstw oraz na użytek domowy. Wykorzystuje technologię MU-MIMO zapewniającą niespotykaną wydajność transmisji, dzięki której możliwy jest płynny przekaz wideo 4K, komunikacja VoIP oraz działanie gier online.Wi-Fi 6 (także Wi-Fi 802.11ax) to nowa generacja połączeń bezprzewodowych - standard ten to znacznie rozbudowana i ulepszona wersja dotychczas stosowanego standardu 802.11ac. Do jego powstania przyczyniła się nieustannie wzrastająca liczba użytkowanych na świecie urządzeń. Aby zwiększyć wydajność sieci, a tym samym prędkość transmisji danych, standard Wi-Fi 6 oparto na modulacji 1024-QAM. Umożliwia on wykorzystanie kanału o szerokości 160 MHz, co pozwala uzyskać niezwykle duże prędkości połączeń Wi-Fi.
Sieci bezprzewodowe, z których korzystają sąsiedzi, mogą być przyczyną wzajemnych zakłóceń. Mechanizm BSS eliminuje ten problem. Każdy router wykorzystujący standard 802.11ax oznacza ramki swojej sieci. To rozwiązanie pozwala urządzeniom ignorować transmisję sąsiednich sieci. Szczególnie ma to znaczenia dla urządzeń instalowanych w blokach.
Router wyposażony jest w pakiet zabezpieczeń HomeShield zapewniający ochronę wszystkich podłączonych klientów przed atakami DDoS, złośliwymi witrynami oraz włamaniami na porty. Dodatkowo Archer AX72 obsługuje technikę OneMesh, która zapobiega utratom połączenia z siecią i opóźnieniami w transmisji podczas przemieszczania się po domu (przełączanie między urządzeniami obsługującymi rozwiązanie OneMesh).
Router bezprzewodowy TP-Link Archer AX72 MU-MIMO AX5400 (WIFi 6) N3269
Zakańczanie światłowodów 2-4J.
W światłowodowych instalacjach TV/SAT oraz CCTV dominuje wykorzystanie kabli o liczbie włókien nie większej niż 4. W instalacjach tego typu nie stosuje się z reguły wielowłóknowych magistrali, a większość połączeń punkt-punkt przeznaczona jest do realizacji transmisji bazujących na 1 lub 2 włóknach.Instalatorzy stoją często przed dylematem dotyczącym sposobu zakańczania kabli 2-4J. Zwykle nadrzędnym kryterium jest estetyka oraz pewność połączenia. Idealne rozwiązanie stanowi tutaj miniprzełącznica PS-m DIN Signal L5312. Umożliwia ona montaż dwóch adapterów typu SC duplex oraz wyposażona jest w koszyczek na 4 spawy. Wykonana jest z malowanej proszkowo blachy stalowej o grubości 1 mm. Jej wymiary to kompromis pomiędzy możliwie małymi rozmiarami pozwalającymi na montaż nawet w wybranych elektrycznych skrzynkach rozdzielczych oraz bezpieczeństwem włókien (zachowanie minimalnego promienia gięcia). Istotną cechą jest uchwyt DIN pozwalający na realizację różnych scenariuszy montażowych.
Przykład wykorzystania miniprzełącznicy SIGNAL PS-m L5312 do zakończenia 4 włókien kabla uniwersalnego
Wykorzystanie kolorowych pigtaili z zestawu L35511A pozwala na zachowanie wysokiego poziomu estetyki oraz łatwą identyfikację włókien. Rozmiar przełącznicy pozwala na bezpieczne prowadzenie włókien G.657A1/A2 z zachowaniem ich minimalnego promienia gięcia. W panelu czołowym umieszczono 2 sztuki adapterów SC/UPC duplex L4311.
Programowany, wielozakresowy, kanałowy wzmacniacz PA420T TERRA R82516 posiada dwa programowalne wejścia sygnału dla pasma VHF (174-240 MHz)/UHF (470-694 MHz), programowalne wejście dla pasma UHF (470-694 MHz) oraz wejście pasma FM (87-108 MHz). Urządzenie posiada dwadzieścia niezależnych torów wzmacniających wyposażonych w układ automatycznej kontroli wzmocnienia (AGC) oraz ultraselektywny filtr SAW (Surface Acoustic Wave). Do zaprogramowania wzmacniacza wymagany jest komputer z systemem Windows lub dowolne urządzenie mobilne wyposażone w system Android. | ||
Miernik sygnału ST-6986 R10210 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/T2 (HD) w kompresji HEVC 10 Bit oraz kablowej DVB-C. Posiada kolorowy wyświetlacz LCD wykonany w technologii TFT o wielkości 7". Miernik wyposażony jest w tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału oraz analizator rozkładu widma. Urządzenie pozwala na pomiar takich parametrów, jak: poziom sygnału wyrażany w dBμV, C/N, MER. Podłączając światłowód do portu optycznego przyrządu mierzy się moc optyczną sygnału dla wybranej długości fali. | ||
Pokojowa antena telewizyjna ze wzmacniaczem SONUS TV A0242 umożliwia odbiór w cyfrowym standardzie DVB-T/T2. Wbudowany, regulowany wzmacniacz o maksymalnym wzmocnieniu 40 dB zasilany jest z portu USB odbiornika. | ||
Warto przeczytać:
Antena do 5G. Częstotliwości stosowane w sieciach komórkowych to: 800, 900, 1800, 2100 oraz 2600 MHz. Wybór częstotliwości pracy np. dla LTE uwarunkowany jest szeregiem czynników związanych m.in. z fizycznymi właściwościami propagacji fal radiowych.
Niższe częstotliwości, ze względu na dobre właściwości propagacyjne, są zwane częstotliwościami zasięgowymi bądź pokryciowymi. Dość dobrze pokonują przeszkody, przez co zapewniają zasięg w miejscach znacznie oddalonych od stacji bazowych. Niestety ze względu na stosowane w tym paśmie wąskie kanały transmisyjne, możliwości oferowania dużych przepływności oraz pojemność sieci (liczba możliwych do podłączenia urządzeń) są mocno ograniczone.... >>>więcej
Niższe częstotliwości, ze względu na dobre właściwości propagacyjne, są zwane częstotliwościami zasięgowymi bądź pokryciowymi. Dość dobrze pokonują przeszkody, przez co zapewniają zasięg w miejscach znacznie oddalonych od stacji bazowych. Niestety ze względu na stosowane w tym paśmie wąskie kanały transmisyjne, możliwości oferowania dużych przepływności oraz pojemność sieci (liczba możliwych do podłączenia urządzeń) są mocno ograniczone.... >>>więcej
Antena logarytmiczna ATK-LOG ALP 5G MIMO A7064_5