Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2022 (9.05.2022)

Bezprzewodowy przesył energii.

W kwietniu 2022 roku Laboratorium Badawcze Amerykańskiej Marynarki Wojennej przeprowadziło test systemu bezprzewodowej transmisji energii przesyłając 1,6 kW mocy na odległość 1 kilometra. Wynik ten uzyskano wykorzystując promieniowanie mikrofalowe. Pomysł przesyłania energii na duże odległości bez przewodów istnieje już od ponad wieku. Energia elektryczna jest przekształcana w mikrofale (o częstotliwości 10 GHz), które są następnie skupiane w wąskiej wiązce.
Projekt Safe and Continuous Power Beaming – Microwave (SCOPE-M) został przetestowany w dwóch lokalizacjach. Pierwsze to pole Badawcze Armii USA w Blossom Point w stanie Maryland, a drugie to Instytut Technologii (MIT) w Massachusetts.
Projekt Safe and Continuous Power Beaming Microwave (SCOPE-M)
SCOPE-M zbudowany jest z kilkudziesięciu tysięcy anten na pasmo X (8 - 12,5 GHz). Każda z tych anten połączona jest z małą diodą prostowniczą, która przekształca odbierane mikrofale na energię elektryczną. W Maryland zespół przesłał moc 1,6 kW na nieco ponad 1 km. Co istotne promieniowanie jest bezpieczne dla ludzi oraz zwierząt.
Rozwiązanie SCOPE-M może pewnego dnia zostać wykorzystana do przesyłania energii z dużych orbitalnych elektrowni słonecznych, aby dostarczać energię elektryczną na Ziemię. Jednak bardziej przyziemnym zastosowaniem, którym zainteresowany jest Departament Obrony USA jest przesyłanie energii bezpośrednio do baz terenowych, w których stacjonują żołnierze, eliminując konieczność realizacji kłopotliwych dostaw paliw.

Jak wysłać zrzuty obrazu i nagrania z kamery na serwer FTP?

Kamery IP i rejestratory Dahua umożliwiają zapis plików wideo oraz zrzutów obrazu na zdalnym serwerze FTP. Mogą być one wyzwalane według harmonogramu, po zdarzeniu lub robione w określonym interwale czasowym (np. co 5 sekund). Wyzwalanie czasowe daje możliwość wykorzystania zrzutów np. do tworzenia prostych stron internetowych z podglądem z kamer lub do wizualizacji postępu robót budowlanych.
Konfiguracja zapisu na FTP wymaga podania:
  • adresu IP serwera FTP oraz portu, na którym jest udostępniona ta usługa,
  • nazwy użytkownika i hasła,
  • katalogu zapisu
oraz skonfigurowania ustawień zapisu wg harmonogramu lub ze zdarzeń alarmowych.

TRI-SHIELD RG-6 A+ - przewód koncentryczny z żyłą 1,13 mm.

Sieci telewizyjne należą do instalacji wielokablowych, tzn. takich, w których obok siebie prowadzonych jest niejednokrotnie kilkadziesiąt przewodów. Ponieważ okablowanie obejmuje cały budynek, to długości przewodów sięgają nawet 100 metrów. W takich sytuacjach bardzo ważne jest zastosowanie kabli koncentrycznych o wysokiej klasie ekranowania A lub A+ i żyle miedzianej nie mniejszej niż 1 mm. Skuteczne ekranowanie niweluje prawdopodobieństwo powstania tzw. przesłuchów kablowych. Polegają one na indukowaniu się niepożądanych sygnałów w sąsiednich kablach. Uwidacznia się to na ekranie zakłóceniami obrazu: pikselozą i zamrażaniem scen, tak jak to ma miejsce w przypadku słabego sygnału lub sygnału o niskiej jakości. Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Podjęcie ryzyka położenia kabla o niesprawdzonych parametrach może spowodować konieczność wymiany całego okablowania niedługo po jego ułożeniu i skutkować niedotrzymaniem terminu oddania inwestycji.
Przewód koncentryczny 75 Om Tri-Shield DIPOLNET RG-6 Cu Eca Klasa A+ 1.13/4.8/7.0 110 dB [500m]
Przewód koncentryczny Tri-Shield DIPOLNET RG-6 w rolce 500 m
W ofercie firmy DIPOL pojawił się nowy, konkurencyjny cenowo przewód koncentryczny Tri-Shield DIPOLNET RG-6 E1215_500 dedykowany zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorczych.
Kabel koncentryczny Tri-Shield DIPOLNET RG-6 klasy A+ E1215 z żyłą wewnętrzną z drutu miedzianego o średnicy 1,13 mm oraz potrójnym ekranem (pierwsza folia Al/PET/Al + oplot 77% + druga folia Al/PET/Al)

Dlaczego informacja o serwerach DNS jest ważna dla urządzeń sieciowych?

Do zamiany publicznych (zewnętrznych) adresów IP z postaci numerycznej na domenową służy usługa DNS (ang. Domain Name System). Oznacza to, że nie ma potrzeby pamiętania adresów w postaci 62.121.130.38 - wystarczy zapamiętać dużo bardziej przyjazny adres www.dipol.com.pl.
Tłumaczeniem zapisu numerycznego na domenowy zajmuje się odpowiedni serwer DNS, do którego urządzenie wysyła zapytanie z prośbą o przetłumaczenie adresu. Po uzyskaniu odpowiedzi z adresem numerycznym host nawiązuje połączenie z odpowiednim serwerem.
Często podczas konfigurowania urządzeń sieciowych (ręcznego nadania im adresu IP) zapomina się o podaniu adresu serwera DNS. Większość urządzeń sieciowych, takich jak zarządzalne switche lub punkty dostępowe będą działały "prawie" normalnie. Problem, jaki pojawić może się w tym przypadku, to brak synchronizacji czasu. Wynika on z faktu, że adres serwera NTP podawany jest z reguły w postaci domenowej. Brak synchronizacji czasu skutkuje błędnym czasem w logach.
W przypadku niepodania adresu serwera DNS w urządzeniach, takich jak rejestratory NVR, problemy będą dużo bardziej odczuwalne. Z reguły objawią się już przy pierwszej próbie połączenia z rejestratorem z sieci zewnętrznej. Do tego połączenia konieczna będzie właściwa translacja adresów serwerów związanych z realizacją usług w tzw. "chmurze". Bez znajomości serwera DNS nie będzie to możliwe, co w konsekwencji uniemożliwi połączenie z rejestratorem.
Poglądowy schemat komunikacji pomiędzy klientem i serwerem z wykorzystaniem adresów DNS.

1. Jaki jest adres IP www.dipol.com.pl? (zapytanie do serwera DNS 8.8.8.8)
2. www.dipol.com.pl to 62.121.130.38.
3. Witaj, 62.121.130.38 ! Wyślij mi swoją stronę WWW.
4. Proszę oto moja strona WWW.






Zerwany światłowód doziemny - jak naprawić?

Kable DAC (ang. Direct Access Cables) to popularna grupa kabli światłowodowych, które mogą być układane bezpośrednio w ziemi, bez konieczności stosowania dodatkowych rur ochronnych. Kable te wykorzystywane są praktycznie w każdej gałęzi instalacji światłowodowych - od lokalnych instalacji monitoringu, po zastosowania operatorskie - najczęściej na odcinku tzw. "ostatniej mili", czyli przy bezpośrednim podłączeniu klienta.
Kable DAC mogą ulegać uszkodzeniu (zerwaniu) wskutek prowadzonych na danym obszarze robót ziemnych lub samoistnego nacisku ziemi (osuwiska, zamarzanie gruntu) przekraczającego parametry wytrzymałościowe kabla.
Uszkodzony kabel najlepiej wymienić. Jeśli takiej możliwości nie ma, wykorzystać można tzw. "wstawkę" - między zerwane końce kabla wspawać należy krótki odcinek kabla, który je połączy. Oczywiście konieczne jest wykorzystanie do tego dwóch muf, które zabezpieczą miejsca połączeń. Mufy te powinny być możliwie szczelne. Dobrą praktyką jest stosowanie dodatkowych uszczelnień - poza tymi oferowanymi domyślnie.
Na poniższym zdjęciu przedstawiono przykład realizacji minimufy naprawczej L56040 pozwalającej na połączenie dwóch dwuwłóknowych kabli DAC. Mufa posiada gumowe uszczelnienie oraz pokrywę przykręcaną na śruby zapewniające wysoki poziom szczelności. Gumowe osłony na wejściach kablowych dobrze jest dodatkowo zabezpieczyć - zwłaszcza w sytuacji stosowania kabli o średnicy mniejszej niż 5 mm.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Mufa naprawcza L56040 pozwala na połączenie dwóch kabli DAC

Aktualizacja dodatkowych modułów podłączonych do wideodomofonowej stacji bramowej IP / 2-Wire Hikvision.

Moduły dodatkowe podłączone do modułowych stacji bramowych DS-KD8003-IME1 G73205 lub DS-KD8003-IME2 G73304, mogą być aktualizowane z poziomu głównej stacji bramowej za pomocą aplikacji iVMS-4200. Po dodaniu do aplikacji klienckiej iVMS-4200 głównej stacji bramowej wraz z prawidłowo podłączonymi modułami należy przejść do ustawień głównej stacji bramowej, a następnie: System -> Maintenance-> Upgrade. Po wybraniu zakładki Display module (moduł wyświetlacza) lub Sub modules (pozostałe moduły dodatkowe), wskazaniu linku do pobranego wcześniej firmware'u i zatwierdzeniu przyciskiem Upgrade rozpocznie się proces aktualizacji.
Zakładka aktualizacji głównej stacji bramowej, modułu wyświetlacza i pozostałych modułów

Nowości produktowe:

Switch TP-Link LS1008G 8xGE
Switch TP-Link LS1008G 8xGE N299382 znajduje szerokie zastosowanie w małych sieciach komputerowych lub sieciach osiedlowych. Posiada funkcję Auto MDI/MDIX pozwalającą zapomnieć instalatorowi o problemie połączeń "na wprost" lub "na krzyż". LS1008G jest w pełni kompatybilny z większością urządzeń sieciowych, takich jak komputery, drukarki lub telewizory. Urządzenie ma wiele zastosowań i jest świetnym rozwiązaniem sieciowym, które może być stosowane w akademikach, domach lub w małych firmach.
Przewód koncentryczny 75 Om Tri-Shield DIPOLNET RG-6 Cu Eca Klasa A+ 1.13/4.8/7.0 110 dB [500m]
Przewód koncentryczny 75 Om Tri-Shield DIPOLNET RG-6 Cu E1215_500 o klasie ekranowania A+ z żyłą wewnętrzną 1,13 mm dedykowany jest zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorczych. Z powodzeniem może być stosowany w instalacjach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T, radia FM/DAB oraz systemach multiswitchowych (telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2).

Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision iDS-7204HUHI-M1/S(C) (5 Mpix, 12kl./s, H.265, 4 x Acusence, HDMI, VGA)
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision iDS-7204HUHI-M1/S(C) M75534 to 4-kanałowy, wielosystemowy rejestrator umożliwiający zapis obrazu z kamer: HD-TVI, AHD, CVBS oraz IP. W standardowym trybie pracy można podłączyć 4 kamery analogowe do wejść BNC oraz 1 kamerę IP (do 8 Mpix). Jeśli kanał analogowy jest nieużywany, to wyłączenie go w menu dodaje obsługę nowej kamery IP. Po wyłączeniu wszystkich kanałów analogowych można podłączyć 5 kamer IP.

Warto przeczytać:

Jak zasilić urządzenie IP bez PoE za pomocą skrętki komputerowej? W sytuacjach, w których istnieje potrzeba zainstalowania urządzenia IP, np. kamery, nieobsługującego standardu PoE 802.3af/at, w miejscu, gdzie poprowadzona jest tylko skrętka komputerowa, powstaje problem z jego zasileniem...>>>więcej
Spawarki światłowodów Signal Fire AI-9 / AI-8C