Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2022 (2.05.2022)

MPEG-5 LCEVC - nowy kodek wideo.

Podczas targów NAB Show 2022, które odbyły się w Las Vegas, firma V-Nova zaprezentowała nowy standard kompresji wideo MPEG-5 LCEVC (ang. Low Complexity Enhancement Video Coding). Jest to jeden z trzech nowych kodeków wprowadzanych przez MPEG. Pozostałe dwa to VVC (ang. Versatile Video Coding) i EVC (ang. Essential Video Coding), których celem jest zwiększona wydajność kompresji dla istniejących kodeków przy niewielkim lub zerowym wzroście złożoności kodowania. Londyńska firma V-Nova zaprezentowała nową metodę kompresji MPEG-5 LCEVC przy użyciu dostępnych na rynku rozwiązań do strumieniowego przesyłania na żywo w rozdzielczości 4K. LCEVC zapewnia zwiększenie wydajności kompresji kodeka wideo, zapewniając wyższą jakość przy nawet 40% niższych przepływnościach w porównaniu do stosowanych obecnie rozwiązań, przyśpieszając kodowanie i zmniejszając koszty obliczeniowe nawet czterokrotnie.
Kodek LCEVC stanowi krok milowy w możliwości dystrybucji materiałów wideo w rozdzielczości 8K oraz realizacji transmisji na żywo w takiej jakości
Podczas kiedy w większości krajów w Europie trwa zmiana standardu naziemnej telewizji cyfrowej na DVB-T2 z kodekiem HEVC (H.265), w Stanach Zjednoczonych zaprezentowana została nowa technologia przygotowana z myślą o nadawcach i serwisach streamingowych. Jak szybko zostanie wdrożona? Z pewnością wzrost popularności serwisów, takich jak Netflix i rosnące w związku z tym zapotrzebowanie na pasmo oraz miejsce na gromadzenie zasobów po stronie nadawcy, powoduje, że wdrażanie tego typu technik nie powinno być opóźnianie. Z drugiej jednak strony producenci urządzeń potrzebują na to więcej czasu. Kiedy zobaczymy więc MPEG-5 w naszych domach? Z pewnością nie wcześniej, niż za kilka lat.

Jak rozbroić rejestrator NVR za pomocą wejścia alarmowego?

Jeśli w budynku oprócz systemu monitoringu istnieją inne systemy, np. system inteligentnego budynku, kontroli dostępu lub system alarmowy, warto zastanowić się nad implementacją funkcji rozbrajania rejestratora. Jej aktywacja powoduje wyłączenie powiadomień, które są generowane przez zdarzenia alarmowe (detekcja ruchu, przekroczenia wirtualnej linii itp.). Zdarzenia są normalnie rejestrowane w systemie, prowadzony jest zapis, ale można wyłączyć akcje alarmowe, takie jak np.: ostrzeżenie dźwiękowe, wysyłanie wiadomości e-mail, aktywacja wyjścia alarmowego lub też wysyłanie powiadomień do aplikacji klienckiej.
Aktywacja wejścia alarmowego realizowana jest przez zwarcie lub rozwarcie styku alarmowego. Przykładowo rozbrojenie systemu alarmowego (oznacza, że użytkownik jest w domu) może wyłączyć powiadomienia, bo wtedy są one zbędne. Funkcja może być realizowana na rejestratorach NVR (wymagana aktualna wersja oprogramowania), które mają wejścia alarmowe.
Sposób podłączenia sygnału z centrali alarmowej Satel Integra 32 do wejścia alarmowego w rejestratorze z wykorzystaniem przekaźnika
W powyższym przykładzie wyjście niskoprądowe OUT3 centrali Integra 32 wysterowuje przekaźnik, który zwiera wejście alarmowe 1 rejestratora z masą. W ustawieniach rejestratora taki stan zdefiniowano dla wyłączenia powiadomień e-mail i push na telefon właściciela.

Konwerter typu wideband w instalacji światłowodowej.

Instalacje światłowodowe odgrywają coraz większą rolę w transmisji sygnałów RTV/SAT. Dają one gwarancję niskich strat sygnału i bardzo dużą odporność na zakłócenia. W ofercie firmy DIPOL pojawiło się nowe rozwiązanie firmy Triax pozwalające na realizację instalacji SMATV przy pomocy światłowodów.
Optyczny zestaw OTX 1310 KIT A9860 wykorzystywany jest do tworzenia instalacji przy zastosowaniu technologii światłowodowej. Umożliwia on transmisję sygnału satelitarnego SAT, naziemnego DVB-T2 oraz radiowego FM/DAB. Charakteryzuje się niskim tłumieniem, małymi zakłóceniami, a co najważniejsze pozwala realizować transmisje sygnału na duże odległości. W skład zestawu wchodzą: nadajnik optyczny, zasilacz i konwerter typu Wideband.
Nadajnik optyczny OTX 1310 posiada wyjście optyczne (moc wyjściowa +8 dBm) zakończone złączem typu FC/PC (ang. Physical Contact) umożliwiając dystrybucję sygnału RTV/SAT poprzez pasywną sieć optyczną PON (ang. Passive Optical Network) na długości fali 1310 nm. Sygnał jest rozdzielany przez tzw. pasywne splitery optyczne umożliwiając dystrybucję do 32 punktów odbiorczych (odbiorników TVQ 06 QUATRO A9882 lub TVC 06 QUAD A9883). Dokładną liczbę punktów odbiorczych oraz ich maksymalną odległość od źródła sygnału wyznaczyć można dokonując bilansu tłumienia toru optycznego z uwzględnieniem budżetu mocy optycznej.
Antena satelitarna kompozytowa Laminas OFC-1200P + zawieszenie Az-El [jasnoszara]Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjna Dipol 44/21-48 Tri Digit DVB-T/T2 UHFAntena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2Wzmacniacz kanałowy PROFINO Revolution 6711 FM-DAB/VHF-2xUHF Johansson programowany cyfrowoSplitter optyczny TOS 08F 8-wyjściowy, gniazda FC/PCSatelitarny odbiornik optyczny TVQ 06 QUATRO z DVB-TSatelitarny odbiornik optyczny TVQ 06 QUATRO z DVB-TMultiswitch MV-532 Terra klasa A, 5-wejściowy 32-wyjścia z regulacją wzmocnienia IFMultiswitch MV-532 Terra klasa A, 5-wejściowy 32-wyjścia z regulacją wzmocnienia IFZasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVZasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVOptyczny zestaw SAT/RTV OTX 1310 KIT TRIAX Splitter optyczny TOS 08F 8-wyjściowy, gniazda FC/PCA98898 Antena telewizyjna Dipol 44/21-48 Tri Digit DVB-T/T2 UHFA2670 Antena telewizyjno-radiowa DIPOL-4/5-12 DAB DVB-T/T2A0140 Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BA0221 Wzmacniacz kanałowy PROFINO Revolution 6711 FM-DAB/VHF-2xUHF Johansson programowany cyfrowoR89062 Antena satelitarna kompozytowa Laminas OFC-1200P + zawieszenie Az-El [jasnoszara]A9670 Optyczny zestaw SAT/RTV OTX 1310 KIT TRIAXA9860 Multiswitch MV-532 Terra klasa A, 5-wejściowy 32-wyjścia z regulacją wzmocnienia IFR70732 Zasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVR71465 Satelitarny odbiornik optyczny TVQ 06 QUATRO z DVB-TA9882 Multiswitch MV-532 Terra klasa A, 5-wejściowy 32-wyjścia z regulacją wzmocnienia IFR70732 Zasilacz impulsowy PS182F 18V 2A do multiswitchy Terra MS/MSVR71465 Satelitarny odbiornik optyczny TVQ 06 QUATRO z DVB-TA9882
Przykład instalacji RTV/SAT z wykorzystaniem światłowodu jednomodowego.
Do nadajnika optycznego doprowadzono 2 przewody z anteny satelitarnej z zamontowanym konwerterem typu Wideband. Nadajnik optyczny OTX 1310 umożliwia podział sygnału do maksymalnie 32 odbiorników TVQ 06.

Jak zasilić urządzenie IP bez PoE za pomocą skrętki komputerowej?

W sytuacjach, w których istnieje potrzeba zainstalowania urządzenia IP, np. kamery, nieobsługującego standardu PoE 802.3af/at, w miejscu, gdzie poprowadzona jest tylko skrętka komputerowa, powstaje problem z jego zasileniem.
Rozwiązaniem może być zastosowanie adaptera PoE N9205, który umożliwia przesyłanie danych oraz zasilania w jednej skrętce (dane w żyłach 1, 2, 3 oraz 6, natomiast zasilanie z wykorzystaniem żył 4, 5, 7 i 8).

Problem z pomiarem OTDR? - sprawdź stan złącza.

Pomiary reflektometryczne realizowane są wszędzie tam, gdzie istnieje potrzeba dostarczenia kompletu informacji o stanie łącza optycznego. Mowa tu o tłumieniu całego połączenia oraz jego poszczególnych składowych: złączy, splitterów, spawów oraz samego włókna. Reflektometr dostarcza również informacji na temat wartości reflektancji dla zdarzeń o charakterze odbiciowym (np. złącza, spawy mechaniczne).
Podstawą realizacji poprawnych pomiarów jest, poza konfiguracją samego reflektometru, dbałość o czystość złącza pomiarowego. Czyścić należy zarówno złącze reflektometru, jak i wkładany do niego wtyk włókna rozbiegowego. Zaniechanie tej czynności może uniemożliwić wykonanie poprawnych pomiarów.
Na poniższym zdjęciu pokazano złącze reflektometru, który użytkowany był w sposób nieprawidłowy - złącze nie było regularnie czyszczone lub było czyszczone w sposób nieprofesjonalny. Zaowocowało to nagromadzeniem się brudu, który z kolei przyczynił się do zarysowania oraz powstania wżerów w czole złącza. Efektem był nieprawidłowy impuls na wyjściu reflektometru. Uszkodzone złącze powodowało duże odbicie impulsu już na początku światłowodu, a następnie jego kilkukrotne odbicia wtórne. Przedstawione to zostało na poniższym reflektogramie.
Brudne i zniszczone złącze reflektometru
Brudne złącze powoduje wygenerowanie nieprawidłowego impulsu. Moc tego impulsu, mimo że w założeniu duża, szybko maleje wskutek zbyt dużego odbicia na złączu urządzenia pomiarowego. W efekcie reflektogram szybko staje się zaszumiony, a wyniki nieprawidłowe.
Instalatorzy wykonujący tego typu pomiary powinni bezwzględnie zaopatrzyć się w narzędzie do czyszczenia złączy światłowodowych. Najlepszym, bo najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem będzie tutaj skorzystanie z tzw. "długopisów" - na przykład NTT Nanoclean-E3 L59161. Pozwalają one czyścić zarówno gniazda urządzeń (lub np. ferrule złączy wpiętych w adaptery w przełącznicach), jak i wtyki, po nałożeniu odpowiedniej końcówki.

Jaki system wybrać do domu jednorodzinnego: domofon analogowy, czy wideodomofon IP?

Niewątpliwą zaletą zwykłego, analogowego systemu domofonowego jest jego niska cena i prosta budowa. W przypadku domu jednorodzinnego system taki zazwyczaj składa się z elektroniki sterującej, stacji bramowej i unifonu, bądź kilku unifonów rozmieszczonych na piętrach w zależności od potrzeb. Okablowanie takiego systemu może być wykonane za pomocą kabla prostego, parowanego lub skrętki komputerowej z zachowaniem odpowiedniego przekroju wynikającego z odległości pomiędzy urządzeniami. Sygnał przesyłany jest analogowo, a każda żyła w kablu łączącym urządzenia służy do czegoś innego (masa, mikrofon, głośnik itp.) Jego funkcjonalność ogranicza się do prowadzenia rozmów, sterowania elektrozaczepem w furtce bądź bramą wjazdową jeśli unifon posiada dodatkowy przycisk i podczas układania okablowania zostało to przewidziane. W przypadku uszkodzenia jakiegoś elementu systemu łatwo można go podmienić, nawet stosując urządzenia innego producenta.
System wideodomofonowy IP w porównaniu ze zwykłym domofonem analogowym posiada znacznie większą funkcjonalność. W przypadku systemu IP wszystkie urządzenia podłącza się do switcha PoE za pomocą skrętki komputerowej, co pozwala na zasilenie urządzeń końcowych i nawiązanie prawidłowej komunikacji pomiędzy nimi na odcinku do 100 m bez potrzeby martwienia się o spadki napięć. Sygnał przesyłany jest cyfrowo, w związku z czym jest on bardziej odporny na zakłócenia. Często istnieje konieczność poprowadzenia dodatkowego okablowania do sterowania elektrozaczepem, które odbywa się przez wbudowany w stację bramową przekaźnik.
Bazując na systemie IP Hikvision można powiedzieć, że pozwala on na: nawiązanie komunikacji audio-wideo, sterowanie furtką i bramą wjazdową (w zależności od modelu stacji bramowej), zapisywanie obrazu osoby dzwoniącej lub pozostawienie komunikatu w monitorze, integrację z systemem monitoringu istniejącym na obiekcie (podgląd obrazu na monitorze z max. 16 kamer), funkcję interkomu, obsługę z aplikacji mobilnej i wiele innych. W przypadku nieobecności lokatora, rozmowy mogą być przekierowane na smartfon. Za jego pomocą można również sterować zdalnie furtką i bramą wjazdową oraz w dowolnym momencie podglądnąć obraz ze stacji bramowej lub kamer dodanych do systemu.
Przykładowa instalacja dla domu jednorodzinnego z wykorzystaniem systemu IP Hikvision została pokazana na poniższym schemacie.

Nowości produktowe:

Zasilacz antenowy TV z separatorem SDC5
Zasilacz antenowy TV z separatorem SDC5 D0020 pozwala na zasilanie przedwzmacniaczy antenowych w instalacjach naziemnej telewizji DVB-T2. Posiada diodę LED informującą o stanie jego pracy.
Switch PoE Atte IPB-5-10A-S4 (5xPoE, 1xUpLink, 802.3af/at, PASSIVE, 90W, IP55)
Switch PoE Atte IPB-5-10A-S4 N29815 to niezarządzalny switch PoE zamknięty w obudowie zewnętrznej (IP55). Jest wyposażony w 6 portów RJ45 wspierających automatyczną negocjację szybkości połączeń. 5 z nich obsługuje funkcję PoE (standard IEE 802.3af/at oraz pasywne PoE). Jest przeznaczony do zasilania kamer IP oraz innych urządzeń dając swobodę montażu wewnątrz lub na zewnątrz budynku.

DS-1275ZJ Uchwyt słupowy Hikvision do montażu kamer
Uchwyt słupowy Hikvision DS-1275ZJ do montażu kamer M5150 pozwala na instalację kamer marki Hikvision na słupie o średnicy 67-127 mm, przy maksymalnej masie kamery 10 kg.

Warto przeczytać:

Rozgałęzienie sygnału GSM. W przypadku instalacji, gdzie jest kilka kondygnacji, istnieje potrzeba rozdzielenia sygnału pochodzącego ze wzmacniacza telefonii komórkowej. Rozgałęźnik GSM służy do rozdzielenia wzmocnionego sygnału GSM do anten wewnętrznych. Rozgałęźnik taki pracuje w częstotliwościach od 800 do 2500 MHz oraz posiada impedancję 50 Ω... >>>więcej