Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2022 (25.04.2022)

Nowy, zintegrowany chip otwiera drogę systemom telekomunikacyjnym dużej mocy.

Pomimo ogromnych postępów jakie zostały ostatnio poczynione w zintegrowanych obwodach fotonicznych wykonanych z niobianu litu, zaczynając od grzebieni częstotliwości, kończąc na przetwornikach częstotliwości i modulatorach, zintegrowanie laserów nadal pozostawało dużym wyzwaniem. Sieci telekomunikacyjne dużego zasięgu, optyczne połączenia centrów danych oraz mikrofalowe systemy fotoniczne używają laserów do generowania nośnika optycznego, który z kolei wykorzystywany jest do transmisji danych. Lasery te najczęściej są samodzielnymi elementami na płycie drukowanej urządzenia za wyjątkiem modulatorów odpowiedzialnych za odpowiednie wysterowanie światła. Przez to całość jest droższa w produkcji, mniej wydajna oraz mniej stabilna. Barierę tę udało się przełamać naukowcom z Harvard John A. Paulson School of Engineering and Applied Sciences (SEAS) przy współpracy z partnerami Freedom Photonics i HyperLight, którzy opracowali pierwszy w pełni zintegrowany laser dużej mocy na chipie z niobianu litu, torując tym samym drogę dla systemów telekomunikacyjnych dużej mocy, zintegrowanych spektrometrów, teledetekcji optycznej i wydajnej konwersji częstotliwości dla sieci kwantowych.
Laser na chipie został połączony z 50 GHz elektrooptycznym modulatorem z niobianu litu w celu zbudowania nadajnika o dużej mocy i dużej szybkości. Oprócz dobrych parametrów transmisyjnych, kluczową rolę odgrywa tutaj tani i względnie prosty proces produkcyjny.
Naukowcy w swoim zintegrowanym chipie użyli małych, ale potężnych laserów o rozproszonym sprzężeniu zwrotnym. Na chipie lasery umiejscowione są w małych studniach lub rowkach wyrytych w niobianie litu i dostarczają do 60 mW mocy optycznej w falowodach wykonanych na tej samej platformie. Naukowcy połączyli lasery z 50 GHz modulatorem elektrooptycznym z niobianu litu w celu zbudowania nadajnika o dużej mocy i dużej szybkości. Integracja wysokowydajnych laserów "plug and play" znacznie zmniejszy koszty złożoności i zużycia energii przyszłych systemów komunikacyjnych. Łącząc cienkowarstwowe urządzenia z niobianu litu z laserami o dużej mocy przy użyciu przyjaznego dla branży procesu, wykonany został kluczowy krok w kierunku skalowalnych, tanich i wysokowydajnych macierzy nadajników i sieci optycznych. W przyszłości zespół zamierza zwiększyć moc i skalowalność lasera dla jeszcze większej liczby zastosowań.

Format 16:9 w kamerach 5 Mpix HD-CVI Dahua.

Format obrazu to stosunek szerokości i wysokości obrazu. Najpopularniejszą proporcją jest 16:9, która zastąpiła tradycyjny format 4:3. Większość kamer monitoringu formatuje obraz w „nowym” standardzie, ale wyjątkiem są modele o nieparzystej liczbie MPix, np. 3 lub 5 Mpix. Takie przetworniki najczęściej są konstruowane dla „starych” proporcji, przez co na typowym monitorze obraz jest rozciągany w poziomie, jak na obrazu poniżej:
Po prawej efekt rozciągania obrazu, którego format nie jest zgodny z formatem monitora
Kamery 5 MPix (HD-CVI 6.0 Dahua) generują obraz o proporcjach 16:9 przy 25 kl./s oraz dodatkowo posiadają następujące zalety:
  • sygnał z możliwością przełączania na AHD, HD-CVI lub CVBS,
  • przetwornik Starlight o wysokiej czułości,
  • szeroki kąt widzenia – dla ogniskowej 2,8 mm - 111°,
  • obudowa z rozwiązaniami ułatwiającymi instalację.

Dekoder Signal T-2 MINI w instalacji hotelowej - jeden pilot.

W obliczu nowego standardu DVB-T2 zdecydowana większość instalacji telewizyjnych w hotelach będzie wymagała modernizacji. Obecnym standardem telewizji naziemnej w większości krajów w Europie jest telewizja cyfrowa DVB-T (ang. Digital Video Broadcasting – Terrestrial) z kodowaniem obrazu MPEG-4 (H.264/AVC) i kodowaniem dźwięku Dolby Digital Plus (E-AC-3). Od kilku lat w Europie wdrażany jest nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz i dźwięk są w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne. Wiele użytkowanych odbiorników DVB-T nie jest wyposażonych w dekoder DVB-T2 i może pokazać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera.
Firma DIPOL przygotowała kilka rozwiązań dla właścicieli obiektów hotelowych, których telewizory nie są przystosowane do nowego standardu nadawania naziemnej telewizji cyfrowej. Jednym z ciekawych i interesujących rozwiązań są dedykowane dla hoteli odbiorniki DVB-T2 Signal T2-MINI z funkcją uniwersalnego, uczącego się pilota.
Poniższy film przedstawia proces konfiguracji tunera i pilota w instalacji hotelowej. Ustawienia można zgrać na pamięć USB i wgrać do wszystkich tunerów w danym obiekcie.

Rozgałęzienie sygnału GSM.

W przypadku instalacji, gdzie jest kilka kondygnacji, istnieje potrzeba rozdzielenia sygnału pochodzącego ze wzmacniacza telefonii komórkowej. Rozgałęźnik GSM służy do rozdzielenia wzmocnionego sygnału GSM do anten wewnętrznych. Rozgałęźnik taki pracuje w częstotliwościach od 800 do 2500 MHz oraz posiada impedancję 50 Ω.
W zależności od konkretnej instalacji można użyć rozgałęźnika:
O ilości i rodzaju rozgałęźników decyduje wyjściowa siła sygnału wzmacniacza GSM. Jest ona wypadkową kilku czynników, m.in.: siły sygnału na zewnątrz budynku, zysku anteny zewnętrznej, tłumienia przewodów i złączy oraz wzmocnienia samego wzmacniacza. Najlepiej przyjąć zasadę, że w przypadku silnego sygnału na zewnątrz budynku, przy zastosowaniu wzmacniacza GSM-305 można użyć jednego rozgałęźnika dwudrożnego. Dla GSM-505 A6775 można przyjąć rozgałęzienie na 2-3 anteny, natomiast dla wzmacniacza GSM-1205 A6785 sygnał rozgałęzić można nawet na 4-5 anten. Promień wzmocnionego sygnału z każdej anteny to ok. 8-9 m (bez przeszkód jakim są np. ściany).
Poniżej przedstawiono schemat instalacji, gdzie wykorzystano rozgałęźnik trójdrożny A6813, aby podłączyć anteny wewnętrzne znajdujące się na każdej kondygnacji budynku.

Zakończenie światłowodu w teletechnicznej skrzynce mieszkaniowej.

W przypadku, gdy do teletechnicznej skrzynki mieszkaniowej doprowadzony zostaje kabel światłowodowy, jego zakończenie często realizowane jest w sposób mało profesjonalny. Decydują o tym głównie trzy czynniki: stosowanie puszek zastępczych, brak wiedzy instalatorów na temat sposobu realizacji tego typu zakończeń oraz w końcu - oszczędności.
Jako profesjonalne rozwiązanie tego problemu firma DIPOL oferuje nowy rodzaj mini puszek światłowodowych: FTTH DIN L5315. Pozwala ona na zakończenie kabla światłowodowego o średnicy maksymalnie 12 mm (typowe kable abonenckie posiadają średnicę ok. 3 mm) zwierającego maksymalnie 4 włókna. Najczęściej będzie to kabel dwuwłóknowy, zakończony pigtailami L35522 wpiętymi na 2 adaptery L4222. Puszka jest wygodna w montażu i tania.
Puszka światłowodowa FTTH DIN 2xSC simplex
Cechą szczególną mini puszki FTTH DIN L5315 jest zintegrowany uchwyt umożliwiający montaż na szynie TS35 / DIN. Sprawdzi się więc ona w skrzynkach oraz szafkach, które przewidują ten sposób montażu urządzeń. W przypadku zastosowania w skrzynkach z typową blachą montażową, puszka stanowi doskonałą alternatywę dla stosowanych często w tych sytuacjach kaset spawów.

Czy możliwe jest sterowanie trzecią i czwartą bramą w systemie wideodomofonowym IP Hikvision z jedną stacją bramową?

Stacje bramowe wideodomofonu IP/2-Wire Hikvision w zależności od modelu posiadają maksymalnie dwa wyjścia przekaźnikowe dedykowane do sterowania furtką i bramą wjazdową. Wprawdzie do stacji bramowych można podłączyć dodatkowy moduł sterownika DS-K2M061 po magistrali RS-485, jednak moduł ten pozwala na zastąpienie drugiego wyjścia przekaźnikowego w stacji bramowej w celu zwiększenia bezpieczeństwa otwierania, a nie dodanie dodatkowego wyjścia. Rozwiązaniem tego problemu może być skorzystanie z wyjść przekaźnikowych w monitorze wideodomofonu, np. DS-KH6320-WTE1 G74001, pod warunkiem, że do monitora zostało podciągnięte dodatkowe okablowanie umożliwiające taką integrację. Wspomniany monitor posiada 2 wyjścia przekaźnikowe, które mogą być ustawione jako mono lub bistabilne. Aktywacja wyjść z poziomu interfejsu graficznego monitora oraz ich konfiguracja odbywa się w zakładce Ustawienia -> Ustawienia zaawansowane -> Ustawienia wyjścia. Wyjścia mogą zostać ustawione na określony czas (1-180 s) lub do momentu wyłączenia przez użytkownika. Po włączeniu obsługi wyjść, w oknie głównym monitora pojawi się ikona pozwalająca na wejście w opcje sterowania. Wyjścia widoczne będą również z poziomu aplikacji Hik-Connect.
Na powyższym zdjęciu widoczne są przyciski pozwalające na sterowanie wyjściami przekaźnikowymi widocznymi w systemie. Wyjścia będą dostępne jeżeli fizycznie występują one w monitorze. Powyższa konfiguracja testowana była przy wersji firmware monitora 2.1.34 build 211118

Nowości produktowe:

Switch zarządzalny TP-Link TL-SX3016F 16xSFP+
Switch zarządzalny TP-Link TL-SX3016F 16xSFP+ N30122 to zaawansowane urządzenie umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych, zarządzanie siecią staje się dużo prostsze niż obecnie. Dostępne opcje zarządzania to: interfejs wiersza poleceń (CLI), sesje telnet, SNMP oraz zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową. Gigabitowe przełączniki zarządzalne zapewniają bardzo dużą stabilność i wydajność działania – podstawowe cechy wymagane przy zarządzaniu siecią. Niezawodne działanie sieci wspierają ponadto protokół drzewa rozpinającego (spanning tree), usługa QoS oraz rozbudowane funkcje zabezpieczeń transmisji.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HUHI-K1/E(S) (5 Mpix, 12kl./s, H.265, HDMI, VGA)
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HUHI-K1/E(S) M75506 to 4-kanałowy, wielosystemowy rejestrator umożliwiający zapis obrazu z kamer: HD-TVI, AHD, CVBS oraz IP. W standardowym trybie pracy można podłączyć 4 kamery analogowe do wejść BNC oraz 2 kamery IP (do 8 Mpix). Jeśli kanał analogowy jest nieużywany, to wyłączenie go w menu dodaje obsługę nowej kamery IP. Po wyłączeniu wszystkich kanałów analogowych można podłączyć 6 kamer IP.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HUHI-K1/E(S) (8 Mpix, 8 kl./s, H.265, HDMI, VGA)
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HUHI-K1/E(S) M75507 to 8-kanałowy, wielosystemowy rejestrator umożliwiający zapis obrazu z kamer: HD-TVI, AHD, CVBS oraz IP. W standardowym trybie pracy można podłączyć 8 kamer analogowych do wejść BNC oraz 2 kamery IP (do 8 Mpix). Jeśli kanał analogowy jest nieużywany, to wyłączenie go w menu dodaje obsługę nowej kamery IP. Po wyłączeniu wszystkich kanałów analogowych można podłączyć 10 kamer IP.

Warto przeczytać:

Klasy palności kabli - emisja gęstego dymu. Kable, jak i inne wykorzystywane w budownictwie wyroby podlegają ocenie w zakresie reakcji na ogień. Szacuje się, że od 60% do 80% ogólnej liczby śmiertelnych ofiar pożarów jest spowodowana wynikiem zatrucia, uduszenia bądź braku możliwości szybkiej ewakuacji z miejsca zagrożenia. Wymaga się, aby materiały użyte na wyposażenie budynku, między innymi przewody, kable i inne elementy związane z instalacją elektryczną i teletechniczną pracowały prawidłowo w normalnych warunkach użytkowania obiektu, jak również w warunkach zagrożenia - pożaru. Jednym z kluczowych parametrów, które decydują o klasie palności kabla jest jego zdolność do niewydzielania nieprzejrzystego, żrącego i toksycznego dymu. Przekłada się to wprost na większe możliwości w kontekście m.in. eliminacji zatruć oraz przeprowadzenia skutecznej ewakuacji w czasie pożaru... >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Porównanie emisji gęstego dymu w kablach w płaszczu LSZH (LS0H) i PVC.
Wykres przedstawia przepuszczalność światła (%) do czasu emisji gęstego dymu (min).
FAQ - wzmacniacze GSM, DCS, 3G, LTE
Wzmocnij sygnał 4G w swoim domu