Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 11/2022 (14.03.2022)

Prąd z powietrza.

Naukowcy z Uniwersytetu Południowej Florydy opracowali antenę, która stanowić może ważny krok w kierunku rozwoju procesów odzyskiwania energii z fal radiowych generowanych w sieciach telefonii komórkowej lub połączeniach Bluetooth. Technika ta może potencjalnie zapewnić bezprzewodowe zasilanie czujników, diod LED i innych prostych urządzeń o niskim zapotrzebowaniu na energię.
W czasopiśmie Optical Materials Express naukowcy donoszą, że testy laboratoryjne nowej anteny wykazały, iż może ona "zebrać" 100 mikrowatów mocy. Moc taka jest wystarczająca do zasilania prostych urządzeń. Było to możliwe, ponieważ metamateriał, z którego wykonano antenę, doskonale pochłania fale radiowe.
Naukowcy od dłuższego czasu próbują wychwytywać energię z fal radiowych, ale trudno było uzyskać wystarczającą ilość energii, aby była użyteczna. Zmienia się to dzięki rozwojowi metamateriałów i stale rosnącej liczbie dostępnych zewnętrznych źródeł energii o częstotliwości radiowej, takich jak sieci telefonii komórkowej, Wi-Fi, GPS, sygnały Bluetooth.
Projekt anteny z osadzonymi diodami w szczelinach
W laboratorium urządzenie o wymiarach 16 cm na 16 cm poddano badaniom. Podczas testów zmieniano moc jaki i częstotliwości źródła radiowego w zakresie od 0,7 do 2,0 GHz. Naukowcy zademonstrowali zdolność anteny do przetworzenia 100 mikrowatów mocy z fal radiowych o natężeniu zaledwie 0,4 mikrowata na centymetr kwadratowy (taka wartość występuje np. kiedy BTS operatora oddalony jest o 100 m). Również telefon komórkowy bardzo blisko anten powoduje przechwycenie wystarczającej ilość energii, aby np. zasilić diodę LED.
Ponieważ antena w obecnej wersji jest znacznie większa niż większość urządzeń, które potencjalnie mogłaby zasilać, naukowcy pracują nad jej zmniejszeniem. Chcieliby również stworzyć wersję, która mogłaby gromadzić energię z wielu rodzajów fal radiowych jednocześnie, aby można było jej zebrać jeszcze więcej.

Pomiar sygnału DVB-T2/HEVC w instalacjach TV.

Pierwszym krajem europejskim, który rozpoczął oficjalne emisję DVB-T2 była Wielka Brytania. Test z nadajnika telewizyjnego został przeprowadzony przez BBC Research & Development w czerwcu 2008 roku. Obecnie w Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest w Austrii, Czechach, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Rumunii oraz Francji (planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach: DVB-T i DVB-T2 prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału w standardzie DVB-T. W Polsce zmiana z DVB-T na DVB-T2 ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.
W Polsce telewizja TVN i operator Emitel testują nadawanie telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. W związku z tym możliwe było wykonanie pomiaru tego sygnału i przetestowanie możliwości miernika Signal ST-5150 R10842.
Pomiar sygnałów w instalacji TV-SAT - część 3
Na powyższym filmie pokazano pomiar sygnału DVB-T2/HEVC miernikiem ST-5150 R10842

Ustalanie kodów otwarcia dla furtki w modułowym systemie wideodomofonowym IP Hikvision.

Po podłączeniu zamka szyfrowego DS-KD-KP G73668 do modułowej stacji bramowej DS-KD8003-IME1 G73652 lub DS-KD8003-IME2 G73644 możliwe jest sterowanie pierwszym przekaźnikiem w stacji bramowej z wykorzystaniem zaprogramowanych wcześniej kodów. Za pomocą aplikacji iVMS-4200 można ustawić bezpośrednio w stacji bramowej do 16 kodów publicznych składających się z 4-6 cyfr oraz w każdym monitorze 1 prywatny kod składający się z 6 cyfr. Aby otworzyć furtkę za pomocą zaprogramowanego kodu publicznego, na klawiaturze należy wpisać sekwencję: # ustalony kod #. W przypadku kodu prywatnego nadanego w stacji wewnętrznej, otwarcie następuje po wpisaniu sekwencji: # numer mieszkania, ustalony kod #. Po dodaniu urządzeń do iVMS-4200, kody ustala się w poniższych lokalizacjach:
  • stacja bramowa: Ustaw.zdalne -> Access Control -> Password Settings
  • monitor: Ustaw.zdalne -> Hasło uprawnienia, i jako Typ hasła, należy wybrać Odblokowanie hasła
Widok okna ustawiania haseł publicznych w stacji bramowej
Widok okna ustawiania hasła prywatnego w monitorze

Zalecany sposób pomiaru sygnału w optycznych instalacjach RTV/SAT.

Weryfikacja poziomu sygnału optycznego w różnych punktach instalacji telewizyjnej bazującej na światłowodach jest istotnym aspektem niwelującym wiele potencjalnych problemów przy uruchamianiu instalacji. Cechą specyficzną systemów, w których wykorzystywane są nadajniki optyczne z wejściem DVB-S/S2 oraz DVB-T jest występowanie w łączu światłowodowym dwóch długości fali: 1310 nm oraz 1550 nm. Rzutuje to wprost na sposób przeprowadzania i interpretacji pomiarów wykonywanych za pomocą typowych mierników poziomu sygnału, takich jak GRANDWAY FHP2B04 L5822.
Nadajnik optyczny OT501W 1x6 dBm SAT/DVB-T TERRA
Nadajnik optyczny OT501W TERRA A9872 emituje sygnał o mocy 6 dBm na długości fali 1310 nm oraz 1550 nm
Podłączając miernik bezpośrednio (np. za pomocą krótkiego patchcordu) do pokazanego na powyższym zdjęciu nadajnika, na ekranie w miejscu oczekiwanych 6 dBm uzyskamy wskazanie zbliżone do 9 dBm - niezależnie od tego, czy pomiar ustawimy na 1310 nm czy 1550 nm. Wynika to z faktu, iż typowe mierniki poziomu sygnału bazują na szerokopasmowych detektorach i nie są wyposażone w dodatkowe filtry. Są przy tym oczywiście kalibrowane tak, aby przy wyborze danej długości fali w opcjach dokonywać właściwego wskazania, o ile właśnie światło o fali tej długości dociera do detektora. Taka konstrukcja tych urządzeń ma swoje konsekwencje:
  • w instalacjach, w których sygnał generowany jest na jednej długości fali (np. 1310 nm), ustawiając miernik na pomiar innego okna transmisyjnego, np. 1550 nm, instalator zaobserwuje na ekranie wynik pomiaru. Nie będzie on jednak właściwy. Właściwy uzyska się wyłącznie w momencie ustawienia miernika na pomiar 1310 nm;
  • w instalacjach, w których wykorzystywane są dwie długości fali, ustawiając miernik na pomiar jednej z nich w rzeczywistości mierzymy obie, a wynik jest sumą obu pomiarów - prawidłowego oraz nieprawidłowego. Stąd też w przedstawionym powyżej przykładzie instalacji z nadajnikiem 6 dBm na ekranie niezależnie od wybranej długości fali zaobserwujemy 9 dBm - sygnał 2x mocniejszy (lub inaczej o 3 dB mocniejszy) od oczekiwanego.
Telewizyjne systemy optyczne TERRA posiadają pewną unikatową cechę. Wykorzystywane w nich odbiorniki posiadają diplexery WDM, których złącza wyprowadzone są poza obudowę odbiornika. Dzięki temu instalator ma możliwość dokonania właściwego pomiaru poziomu sygnału optycznego na wejściu odbiornika (należy uwzględnić jedynie ok. 0,5 dB tłumienia samego diplexera) dla każdej z dwóch długości fal: 1310 nm oraz 1550 nm.
Odbiornik optyczny OR501W QUATRO z DVB-T TERRA
Odbiornik optyczny OR501W TERRA A9877. Na zewnątrz obudowy widoczne 2 złącza diplexera umożliwiające pomiar sygnału 1310 nm oraz 1550 nm za pomocą miernika szerokopasmowego.

Tryb korytarzowy w kamerach Dahua.

Większość kamer IP oraz rejestratory XVR marki Dahua posiada funkcję trybu korytarzowego, która jest szczególnie przydatna do obserwacji scen charakteryzujących się dużą wysokością w stosunku do szerokości. Dzięki niemu istnieje możliwość obserwacji wysokich scen przez jedną kamerę zamontowaną w niewielkiej odległości od interesującego obszaru. Przykładowo, jeżeli obraz z kamery wyświetlany jest w formacie 16:9, po włączeniu trybu korytarzowego wyświetlany będzie w formacie 9:16. W przypadku korzystania z tej funkcjonalności, podczas montażu kamery należy obrócić ją o 90° w stosunku do normalnego położenia.

Usługa DynDNS.

Jeżeli chcemy uruchomić serwer, np. ze stroną WWW lub podglądem kamer monitoringu, dostępny z każdego miejsca w Internecie, a nie posiadamy stałego adresu IP, tylko otrzymujemy go (publiczny adres) dynamicznie z serwera DHCP, musimy skorzystać z usługi DDNS (Dynamic Domain Name System), czyli usługi dynamicznego serwera nazw.
Klienci przyłączeni do sieci Internet często nie posiadają stałego publicznego adresu IP lecz zmienia się on co pewien czas. W takim przypadku użytkownik nie jest w stanie bezpośrednio zdalnie połączyć się z taką lokalizacją. Z pomocą idzie usługa DDNS, która tak jak DNS posiada bazę danych z wpisami zależności adresu domenowego z numerycznym, ale może być aktualizowana w dowolnej chwili przez posiadacza domeny (dedykowana usługa/aplikacja zainstalowana na sprzęcie klienta informuje o zmianie adresu serwer DDNS). Dzięki temu serwer może być osiągalny pod jedną, ustaloną nazwą, niezależnie od tego, jaki adres IP w danej chwili posiada. Z tego powodu z serwerem można komunikować się tylko za pomocą adresu domenowego przetłumaczonego przez serwer DDNS (chyba, że znamy aktualny adres numeryczny serwera, ale nigdy nie wiemy jak długo będzie on obowiązywał).
Poglądowy schemat komunikacji jednego cyklu pomiędzy klientem a serwerem bez stałego adresu IP za pośrednictwem DDNS. Przy kolejnej zmianie adresu zostaje on powtórzony.
1. Twój adres IP to 83.17.30.134
2. Zmieniłem IP: dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
3. Jaki jest aktualny adres IP dla dipol.no-ip.org?
4. dipol.no-ip.org to teraz 83.17.30.134
5. Witaj, 83.17.30.134 wyślij mi swoją stronę www
6. Proszę, oto moja strona www

Należy pamiętać, że od zmiany adresu IP przez serwer DHCP do wykrycia tego faktu przez program lub ruter może minąć pewien krótki czas, a następnie, gdy zostanie wysłana informacja aktualizacyjna do serwera DDNS, nim serwer przepisze te dane do serwera DNS, mija około minuty. Trzeba uwzględnić taką ewentualność, że w chwilach zmiany adresu IP serwer może być niedostępny przez kilka minut.

Nowości produktowe:

Tester kabli FORSCHER FS-8117
Tester kabli FORSCHER FS-8117 N7051 służy do pomiaru ciągłości okablowania, pomiaru długości przewodu, tłumienia poszczególnych par, pomiaru napięć PoE oraz pomiaru odległości do miejsca uszkodzenia przewodu. Umożliwia wykrycie błędów połączeń w skrętkach UTP/STP, kablach telefonicznych oraz koncentrycznych. Dodatkowo tester FS8117 wyposażony jest w zaawansowany lokalizator par przewodów. Działanie oparte jest na unikalnej technice łączącej w sobie generowanie zarówno tonów analogowych, jak i cyfrowych, pozwalającej znacząco zwiększyć dokładności w lokalizowaniu wiązek kablowych. Duża czułość pozwala na wyszukiwanie przewodów również pod tynkiem do głębokości 100 cm.
Switch TP-Link TL-SG1048 48xGE
Switch TP-Link TL-SG1048 48xGE N299391 znajduje szerokie zastosowanie w małych sieciach komputerowych i sieciach osiedlowych. Posiada funkcję Auto MDI/MDIX pozwalającą zapomnieć instalatorowi o problemie połączeń "na wprost" lub "na krzyż". Wydajność przełączania wynosi 96 Gb/s, dzięki czemu wykorzystywana jest maksymalna przepustowość łączy. Tablica adresów MAC o wielkości 16000 adresów zapewnia skalowalność nawet w dużych sieciach.
Switch PoE TP-Link TL-SG1210MP 10xGE(8xPoE) 802.3af/at
Switch PoE TP-Link TL-SG1210MP 10xGE(8xPoE) 802.3af/at N29932 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10/100/1000 Mb/s. Posiada 8 portów 10/100/1000 Mb/s, które obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE+ 802.3af/at). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af/at i zaopatruje je w zasilanie. Dodatkowo urządzenie posiada slot SFP 1000 (combo) Mb/s oraz dwa porty Ethernetowe 10/100/1000 Mb/s.

Warto przeczytać:

Signal Fire - spawanie FTTH. Spawarki Signal Fire sprawdzają się doskonale w realizacji przyłączy światłowodowych na tzw. "ostatniej mili", czyli przy podłączeniu klienta końcowego. W szczególności spawarki te stosowane są szeroko przez instalatorów wykonujących okablowanie światłowodowe w budownictwie wielorodzinnym, polegającym na połączeniu dwuwłóknowym jednomodowym kablem światłowodowym każdego mieszkania z pomieszczeniem teletechnicznym... >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Na powyższym schemacie zaprezentowano hybrydową instalację multiswitchową
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET B2CA LSZH klasa A++ 1,05/4,6/6,9 120 dB [500m]
Kabel koncentryczny do wyjść ewakuacyjnych