Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 10/2022 (7.03.2022)

DVB wprowadza VCC - następcę HEVC.

Organizacja DVB stara się wyprzedzać trendy i zapotrzebowanie w dziedzinie technik przesyłu multimediów. Choć kodek HEVC wykorzystywany jest m.in. we wdrażanej w Europie naziemnej telewizji cyfrowej 2. generacji DVB-T2, tak naprawdę najpopularniejszym kodekiem wykorzystywanym w praktyce przez operatorów kablowych i satelitarnych jest starszy kodek H.264. Tymczasem DVB wprowadziło do swojej specyfikacji kodowanie wideo i audio w aplikacjach nadawczych i szerokopasmowych za pomocą nowego standardu kodowania - VVC (ang. Versatile Video Coding). DVB jest zatem pierwszą organizacją, której standardy obejmą kodek wideo nowej generacji.
Opis mechanizmów VVC opublikowany został w listopadzie 2020 roku i standard ten jest najnowszym członkiem rodziny standardów kodowania wideo opracowanych wspólnie przez ISO/IEC MPEG i ITU-T VCEG. Jest on w stanie kodować wideo ze średnio 50% większą oszczędnością szybkości transmisji przy tej samej subiektywnej jakości w porównaniu do kodeka HEVC (poprzednik w tej samej rodzinie). To sprawia, że ​​VVC jest jedną z najbardziej wydajnych obecnie dostępnych technologii kodowania wideo. Zmieniona specyfikacja DVB-AVC obejmuje cztery punkty zgodności dla nowego kodeka VVC. Jego głównym wymogiem jest odbiornik bazowy zdolny do obsługi rozdzielczości do 4K (3840 × 2160) z HDR. Pozostałe trzy dodatkowe punkty zgodności obejmują obsługę wysokich częstotliwości odświeżania (HFR) i rozdzielczości do 8K (7680 × 4320).

DVB-T2 w domu.

W II kwartale 2022 roku Polska przejdzie na nowy standard nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2/HEVC. Nowy standard niesie ze sobą wiele korzyści w postaci lepszego wykorzystania pasma (większa pojemność multipleksu) oraz znacznie efektywniejszego standardu kompresji danych HEVC (ang. High Efficiency Video Codec)/H.265. Tylko telewizor pracujący w tym systemie (lub telewizor wyposażony w odbiornik „przystawkę STB” – tuner DVB-T2/HEVC) jest w stanie poprawnie odtwarzać obraz oraz dźwięk.
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-BOX DVB-T2 HEVC
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-BOX DVB-T2 HEVC
Niewątpliwą zaletą tunera SIGNAL T2-BOX A99314 jest obsługa telewizora i tunera przy wykorzystaniu tylko jednego pilota. Pilot tunera posiada 5 przycisków programowalnych: włącz/wyłącz, zmiana źródła sygnału, głośności. Po zaprogramowaniu pilota tunera pilotem telewizora, nie ma potrzeby używania oryginalnego pilota telewizora. Dodatkowo Tuner SIGNAL T2-BOX A99314 obsługuje funkcję HDMI CEC. Jeżeli telewizor też obsługuje HDMI CEC (i ta funkcja jest włączona), to włączając/wyłączając tuner włącza/wyłącza się również telewizor. Funkcja HDMI-CEC może przybierać nazwy handlowe charakterystyczne dla danego producenta sprzętu RTV, np.: Anynet+ (Samsung), Aquos Link (Sharp), BRAVIA Link/Sync (Sony), CE-Link (Toschiba), EasyLink (Philips), SimpLink (LG), VieraLink (Panasonic).

Zakończenie światłowodu 4- lub 8-włóknowego.

Kable światłowodowe zawierające 4 lub 8 włókien to najpopularniejsze rozwiązanie stosowane w przypadku połączeń LAN w niewielkich firmach i obiektach przemysłowych. Zakończenie takiego kabla stanowić może popularna puszka abonencka ULTIMODE TB-04H L5304.
Puszka abonencka ULTIMODE TB-04H (wewnętrzna, max 4 spawy, 4 adaptery typu SC simplex, tacka dodatkowa)
Puszka abonencka serii ULTIMODE została zaprojektowana w taki sposób, aby umożliwić łatwy i szybki montaż włókien światłowodowych. W puszce znajduje się miejsce na zapas kabla oraz na zabezpieczenie 4 spawów światłowodowych. Pokrywa zewnętrzna mocowana jest za pomocą zatrzasków i może być całkowicie ściągnięta z puszki.
Zastosowanie puszki L5304 w praktyce. W teorii puszka przeznaczona jest do montażu 4 adapterów typu SC simplex oraz zakończenia 4 włókien światłowodowych. W praktyce jednak możliwe jest umieszczenie w puszcze nawet 8 spawów oraz wykorzystanie adapterów typu LC duplex.

Szybka aktualizacja firmware'u w urządzeniach Hikvision.

Batch Configuration jest oprogramowaniem, które pozwala na szybką aktualizację oprogramowania, konfigurację, aktywację oraz przywracanie do ustawień fabrycznych urządzeń marki Hikvision. W przypadku budowy nowego systemu monitoringu często zdarza się, że zakupione urządzenia posiadają różne, nieaktualne wersje firmware'u. Aktualizowanie ich po zalogowaniu się przez przeglądarkę może zająć dużo czasu, zwłaszcza w przypadku rozbudowanych systemów liczących 32 lub 64 kamery. Batch Configuration umożliwia przyśpieszenie całego procesu przez szybką grupową aktualizację takich samych urządzeń lub należących do tej samej platformy sprzętowej oraz indywidualną każdego z osobna.
W celu grupowej aktualizacji należy:
 • uruchomić Batch Configuration z uprawnieniami administratora,
 • dodać wszystkie urządzenia do oprogramowania,
 • zaznaczyć ptaszkiem urządzenia które mają być zaktualizowane,
 • nacisnąć przycisk Upgrade,
 • wskazać ścieżkę dostępu do pliku firmware zapisanego na dysku twardym komputera,
 • zatwierdzić przyciskiem OK w celu rozpoczęcia procesu aktualizacji.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Proces grupowej aktualizacji 2 kamer należących do tej samej platformy sprzętowej

Obsługa funkcji ANR w rejestratorach i kamerach Dahua.

Obraz z kamery IP przesyłany jest do rejestratora jako strumień danych. W przypadku awarii sieci komputerowej (lub zmniejszenia jej przepustowości) informacje są bezpowrotnie tracone, bo sieć ich nie buforuje, a kamera nie może ich powtórnie wysłać. Funkcja ANR (ang. Automatic Network Replenishment) pomaga rozwiązać ten problem, bo w przypadku problemów z łącznością z rejestratorem, kamera buforuje nagrania na karcie pamięci. Po ustaniu awarii nagrania są automatycznie przekazywane do rejestratora. W przypadku przerw w transmisji operator nie musi podejmować żadnych działań, aby na rejestratorze znalazło się kompletne nagranie. Aby z niej skorzystać należy posiadać kamerę IP wyposażoną w slot na kartę pamięci oraz kartę microSD.

Transmisja HDMI 4K poprzez skrętkę.

Konwerter sygnału HDMI na skrętkę Signal 4K60 z USB ipcolor H3643 umożliwia przesłanie sygnału HDMI na duże odległości przy wykorzystaniu skrętki komputerowej kategorii 6. lub wyższej. Urządzenie transmituje bezstratny obraz obsługując HDMI 2.0, HDR (pasmo 18 Gb/s) oraz DTS. Dodatkowo konwerter posiada wbudowany przedłużacz USB.
Cechy wyróżniające:
 • Transmisja przy pomocy jednego przewodu kat. 6/6A/7,
 • Transmisja danych z prędkością do 18 Gb/s,
 • Tryb obrazu 4K x 2K 60Hz,
 • Brak opóźnień,
 • Obsługa DTS, Dolby,
 • Obsługa Audio Return Channel (ARC) oraz S/PDIF,
 • Przedłużacz USB.
W przypadku zastosowania konwerterów H3643 nie występuje opóźnienie sygnału (obraz i dźwięk) na wejściu i wyjściu zestawu. Cecha ta może być szczególnie istotna w przypadku chęci wykorzystania zdalnego sterowania urządzeniami poprzez wbudowany przedłużacz USB.
Schemat zastosowania Extendera HDMI H3643

Nowości produktowe:

Tester kabli FORSCHER FS-8117
Tester kabli FORSCHER FS-8117 N7051 służy do pomiaru ciągłości okablowania, pomiaru długości przewodu, tłumienia poszczególnych par, pomiaru napięć PoE oraz pomiaru odległości do uszkodzenia przewodu. Umożliwia wykrycie błędów połączeń w skrętkach UTP/STP, kablach telefonicznych oraz koncentrycznych. Dodatkowo tester FS-8117 wyposażony jest w zaawansowany lokalizator par przewodów, którego działanie oparte jest na unikalnej technice generowania tonów analogowych i cyfrowych, pozwalającej znacząco zwiększyć dokładność w lokalizowaniu wiązek kablowych.
Wtyk RJ-45 kat. 6 beznarzedziowy
Wtyk RJ-45 Kat. 6 beznarzędziowy J20091 przeznaczone jest do szybkiego zarabiania na skrętce typu drut i linka. Konstrukcja beznarzędziowa pozwala na szybki i bezproblemowy montaż bez konieczności wykorzystania dedykowanych narzędzi. Miejsce połączenia zabezpieczone jest przed wysuwaniem się żył z uchwytów. Kolorowe oznaczenia prowadnicy kabli ułatwiają i przyspieszają montaż.

Router bezprzewodowy TP-Link Archer C80 router MU-MIMO AC1900
Router bezprzewodowy TP-Link Archer C80 router MU-MIMO AC1900 N3268 pozwala na tworzenie szybkich przewodowych i bezprzewodowych połączeń sieciowych. Przeznaczony jest dla małych przedsiębiorstw oraz na użytek domowy. Wykorzystuje technologię MU-MIMO zapewniającą niespotykaną wydajność transmisji, dzięki której możliwy jest płynny przekaz HD wideo, komunikacja VoIP oraz działanie gier online. Na stylowej obudowie urządzenia znajduje się przycisk aktywujący funkcję Wi-Fi Protected Setup (WPS) - umożliwia ona aktywację połączenia wykorzystującego mechanizm szyfrowania WPA2 do ochrony sieci przed zagrożeniami z zewnątrz.

Warto przeczytać:

Tryb hotelowy w odbiornikach Signal T2-MINI. Tryb hotelowy to praktycznie niespotykana w odbiornikach DVB-T2 funkcja pozwalająca na zablokowanie możliwości zmiany jakichkolwiek parametrów w menu odbiornika. Po jej aktywowaniu użytkownik może jedynie przeglądać listę kanałów, zmieniać program, zmieniać ścieżkę dźwiękową oraz regulować głośność. Wszystkie inne funkcje pozostają zablokowane, a ich zmiana wymaga podania zdefiniowanego wcześniej hasła. W trybie hotelowym tuner startuje na kanale nr 1 (od wersji softu DIPOL_V5.2.1.28). Można to wykorzystać emitując na tym kanale program reklamowy hotelu. Tryb hotelowy jest niezwykle przydatny w hotelach, szpitalach i innych obiektach, w których z odbiornika korzystać może wiele osób... >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Tuner Signal T2-MINI A99313 zamontowany z tyłu telewizora
FAQ - wzmacniacze GSM, DCS, 3G, LTE
Wzmocnij sygnał 4G w swoim domu