Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 9/2022 (28.02.2022)

Niewidoczne etykiety 3D pozwalające na identyfikację obiektów.

Pobierając cyfrowe pliki muzyczne z sieci można uzyskać osadzone w nich dodatkowe informacje, takie jak np. nazwa utworu, jego gatunek, wykonawca lub producent. Podobnie jest w przypadku pobierania zdjęć, które mogą zawierać informacje o godzinie, dacie lub lokalizacji miejsca, gdzie zdjęcie zostało zrobione. Te rozwiązania sprawiły, że doktorant na Wydziale Elektroniki i Informatyki z MIT Mustafa Doga Dogan zaczął się zastanawiać, czy inżynierowie mogliby stworzyć podobne rozwiązanie dla obiektów fizycznych. Pomysł początkowo był nieco abstrakcyjny, ale po pojawieniu się w 2020 r. smartfona wykorzystującego podczerwień, stał się on bardziej realny. Szczególnie przydatną cechą okazała się zdolność podczerwieni do widzenia przez niektóre materiały nieprzenikalne dla światła widzialnego.
Film prezentujący koncepcję niewidzialnych dla ludzkiego oka znaczników na różnych przedmiotach
Koncepcja wymyślona przez Dogana nazwana została przez niego jako "InfraredTags". Zamiast standardowych kodów kreskowych umieszczanych na produktach, które z czasem mogą zostać usunięte, odczepione lub z innego powodu stać się nieczytelne, niewidzialne dyskretne znaczniki są umieszczone wewnątrz obiektów wykonanych na standardowej drukarce 3D. W zeszłym roku Dogan spędził kilka miesięcy próbując znaleźć odpowiednią odmianę plastiku, przez którą może przenikać światło podczerwieni. Po szeroko zakrojonych poszukiwaniach natknął się na niestandardowe plastikowe włókna produkowane przez małą niemiecką firmę. Następnie użył spektrofotometru w laboratorium materiałoznawstwa MIT, aby zbadać próbkę. Odkrył wówczas, że jest ona nieprzeźroczysta dla światła widzialnego, ale przeźroczysta lub półprzeźroczysta dla światła podczerwieni. Kolejnym krokiem było eksperymentowanie z tworzeniem metek na drukarce.
Jedną z opcji było wytworzenie kodu poprzez wycięcie maleńkich szczelin powietrznych w warstwie plastiku, które zastępowałyby zera i jedynki. Inną, przy założeniu, że poradzi sobie z nią dostępna drukarka, było wykorzystanie dwóch rodzajów plastiku, pierwszego, który przepuszcza światło widzialne i drugiego, na którym wpisany jest nieprzeźroczysty kod. Drugie rozwiązanie okazało się lepsze, ponieważ może zapewnić większy kontrast i jednocześnie może być łatwiejsze do odczytania za pomocą kamer na podczerwień. Same znaczniki mogą składać się ze znanych kodów kreskowych, które przedstawiają informacje w liniowym, jednowymiarowym formacie. Opcje dwuwymiarowe, takie jak kwadratowe kody QR i tak zwane znaczniki ArUco, mogą potencjalnie pomieścić więcej informacji w tym samym obszarze. Zespół MIT opracował programowy „interfejs użytkownika”, który dokładnie określa, jak tag powinien wyglądać i gdzie powinien pojawić się w danym obiekcie. W tym samym obiekcie może być umieszczonych wiele znaczników, co w rzeczywistości ułatwi dostęp do informacji w przypadku zasłaniania widoków pod pewnymi kątami. Dogan i jego współpracownicy stworzyli kilka prototypów, w tym kubki z kodami kreskowymi wygrawerowanymi wewnątrz ścian pojemnika pod jednomilimetrową plastikową skorupą, którą można odczytać za pomocą kamer IR. Stworzyli również prototyp routera Wi-Fi z niewidocznymi znacznikami, które ujawniają nazwę sieci lub hasło w zależności od perspektywy z której jest oglądany. Zrobili tani kontroler gier wideo w kształcie koła, który jest całkowicie pasywny, bez żadnych elementów elektronicznych. W środku znajduje się tylko kod kreskowy (znacznik ArUco). Gracz po prostu kręci kołem w prawo lub w lewo, a niedroga (20 USD) kamera na podczerwień może określić jego orientację w przestrzeni. Możliwości wykorzystania tej koncepcji wydają się więc bardzo szerokie.

Tryb hotelowy w odbiornikach Signal T2-MINI.

Tryb hotelowy to praktycznie niespotykana w odbiornikach DVB-T2 funkcja pozwalająca na zablokowanie możliwości zmiany jakichkolwiek parametrów w menu odbiornika. Po jej aktywowaniu użytkownik może jedynie przeglądać listę kanałów, zmieniać program, zmieniać ścieżkę dźwiękową oraz regulować głośność. Wszystkie inne funkcje pozostają zablokowane, a ich zmiana wymaga podania zdefiniowanego wcześniej hasła. W trybie hotelowym tuner startuje na kanale nr 1 (od wersji softu DIPOL_V5.2.1.28). Można to wykorzystać emitując na tym kanale program reklamowy hotelu. Tryb hotelowy jest niezwykle przydatny w hotelach, szpitalach i innych obiektach, w których z odbiornika korzystać może wiele osób.
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-MINI DVB-T2 HEVC USB 5V
Tuner Signal T2-MINI A99313 zamontowany z tyłu telewizora
Odbiornik Signal T2-MINI A99313 może być zamontowany z tyłu telewizora za pomocą dwóch podstawek montażowych E950230 / E950231 oraz opasek zaciskowych E952054. Podstawki wykorzystać można również do estetycznego ułożenia okablowania. Tak zamontowany tuner oddalony jest od telewizora o 9 mm, co daje gwarancję dobrej wentylacji. Całkowita wysokość montażu nie przekracza 25 mm, dzięki czemu możliwe jest bezproblemowe powieszenie telewizora na ścianie za pomocą dowolnego uchwytu LCD bez ryzyka uszkodzenia ściany lub samego odbiornika.

Światłowód do układania bezpośrednio w ziemi.

Kable DAC, czyli Direct Access Cables mogą być zakopywane w ziemi bez stosowania dodatkowych rur osłonowych, mimo, że są wówczas narażone na działanie czynników zewnętrznych: zamarzanie i rozmarzanie gruntu, ruchy wywołane cyklicznymi wstrząsami powodowanymi np. przez przejeżdżające samochody, przenikanie wody deszczowej do gruntu itd. Kable DAC posiadają powłokę wykonaną z wysokospienionego polietylenu (HDPE). Są przez to sztywne i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne (odporność na zgniatanie 4000 N). Dwa pręty FRP o średnicy 0,9 mm dodatkowo zabezpieczają kabel przed złamaniem. Kable te posiadają tzw. konstrukcję Water Block (WB), czyli blokującą wewnętrzny przepływ wody wzdłuż kabla.
Kabel światłowodowy Fibertechnic DAC Z-XOTKtcdD 2J 9/125 ITU-T G.657A1 4kN
Kabel doziemny DAC L79202
Oferowane przez firmę DIPOL kable DAC, pomimo swojej wytrzymałej konstrukcji, są wygodne w przygotowaniu do spawania - wystarczy jedynie stripper Ideal L5922 służący do bezpiecznego otwarcia tuby centralnej. Do naruszenia powłoki zewnętrznej wystarczą cążki, a do jej rozerwania wzdłuż prętów FRP para kombinerek.
Więcej o tym i innych rodzajach kabli światłowodowych przeczytać można w Przewodniku po kablach światłowodowych.

Obliczanie czasu archiwizacji i wymaganej przepustowości łącza.

Storage and Network Calculator to oprogramowanie marki Hikvision, które pozwala na dobór do rejestratora odpowiedniej pojemności dysków twardych w zależności od wymaganego czasu archiwizacji. Program oblicza również wymagane pasmo dla wybranej liczby kamer. Obsługiwane są rozdzielczości: od CIF (352 x 288 pix) do 12 MPix (4000 x 3000 pix) i następujące metody kompresji: H.265+, H.265, H.264+, H.264.
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Przykład użycia Storage and Network Calculator. Dla wybranej ilości kamer i parametrów kodowania, aby przechowywać nagrania przez 14 dni, niezbędny jest dysk twardy o pojemności 6 TB.
Obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna. Na początku należy wybrać system kodowania barw "PAL" lub "NTSC". Następnie w polu „Channel Number” należy określić ilość kamer, jaka będzie dodana do rejestratora wraz z parametrami, takimi jak kodowanie, rozdzielczość, ilość kl./s, stopień złożoności sceny. Po wybraniu parametrów kodowania kalkulator automatycznie ustawi sugerowany bitrate. Po dodaniu kamer można skorzystać z trzech zakładek: "Space Given", "Time Given" oraz "Bandwidth". W zakładce Spice Given, po wpisaniu pojemności dysków twardych i wybraniu czasu archiwizacji w ciągu doby, pojawi się informacja przez ile dni przechowywane będą nagrania. W zakładce Time Given można wpisać ilość dni, przez jaką nagrania mają być przechowywane, aby otrzymać informację o wymaganej pojemności dyskowej. W zakładce Bandwidth dostępna będzie informacja odnoście generowanego przez wybrane kamery pasma.

Schemat instalacji wideodomofonowej IP dla domu jednorodzinnego z trzema kondygnacjami.

Poniżej zaprezentowano schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision dla budynku jednorodzinnego. Instalacja została wykonana w oparciu o jednoabonentową stację bramową IP Villa DS-KV8113-WME1(B) G73639 z wbudowaną kamerą 2 MPix oraz 2 przekaźnikami do sterowania furtką i bramą wjazdową. Monitory DS-KH6320-WTE1 G74001 wyposażone w interfejs Wi-Fi zostały zainstalowane na trzech kondygnacjach i skonfigurowane w trybie rozszerzenia. Oznacza to, że po naciśnięciu przycisku wywołania na stacji bramowej będą dzwoniły wszystkie monitory w tym samym czasie. Po odebraniu połączenia na dowolnym z monitorów, pozostałe zostaną rozłączone. Do zasilenia stacji bramowej i monitorów wykorzystany został switch Ultipower N299851 wyposażony w 8 portów PoE w standardzie 802.3af/at. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera Mercusys AC12G N2933. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira S12U z serii Hartte G74220 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm, który jest przystosowany do pracy z napięciem stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820.
1 2 3 G73639 M1820 N299851 G74001 G74383 G74220 G74288 N2933
Instalacja wideodomofonowa IP dla domu jednorodzinnego

Dokładniejsze zaciskanie złączy RJ-45.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są złącza EZ RJ-45 kategorii 5e J2012_100 oraz kategorii 6 J2013_100. Ich cechą wyróżniająca jest przelot na poszczególnych żyłach zapewniający szybsze i sprawniejsze zarobienie złącza. Zaciśnięcie złącza i obcięcie nadmiaru żył skrętki należy wykonać dedykowaną zaciskarką E7911.
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 5e drut, typ EZ (100 szt.)
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 5e drut,
typ EZ J2012_100
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 6 drut, typ EZ (100 szt.)
Złącze modularne 8p8c (RJ-45) kat. 6 drut,
typ EZ J2013_100
Złącze przygotowane do zaciśnięcia
Zaciskarka złączy modularnych 8p8c (RJ-45), 6p6c (RJ-12), 6p4c (RJ-11) typu EZ
Zaciskarka złączy modularnych 8p8c (RJ-45), 6p6c (RJ-12), 6p4c (RJ-11) typu EZ E7911
Złącze wyposażone jest w sprężystą zapadkę zapobiegającą samoczynnemu wysuwaniu się z gniazda. Poszczególne kontakty posiadają ostre, lekko rozstawione zęby, przebijające izolację poszczególnych żył, zapewniające pewne i trwałe połączenie.

Nowości produktowe:

Kamera IP DeepinView Hikvision iDS-2CD7A26G0/P-IZHSY(C) (2 MPix, MZ 8-32 mm, 0,0005 lx, IR do 100 m, WDR(140dB), ANPR,  IK10)
Kamera IP DeepinView Hikvision iDS-2CD7A26G0/P-IZHSY(C) K05910 jest profesjonalną kamerą IP Hikvision z serii DeepinView przeznaczoną do identyfikacji tablic rejestracyjnych ANPR. Jest to kamera nowej generacji, w której funkcja rozpoznawania tablic rejestracyjnych wspierana jest algorytmem sztucznej inteligencji AI. Po zdefiniowaniu obiektu jako samochód, następuje identyfikacja tablic rejestracyjnych, co przekłada się na większą skuteczność działania.
Kamera IP DeepinView Hikvision iDS-2CD7A26G0/P-IZHSY(C) (2 MPix, MZ 2.8-12mm, 0,0005 lx, IR do 50 m, WDR(140dB), ANPR, IK10)
Kamera IP DeepinView Hikvision iDS-2CD7A26G0/P-IZHSY(C) K05907 jest profesjonalną kamerą IP Hikvision z serii DeepinView przeznaczoną do identyfikacji tablic rejestracyjnych ANPR. Jest to kamera nowej generacji, w której funkcja rozpoznawania tablic rejestracyjnych wspierana jest algorytmem sztucznej inteligencji AI. Po zdefiniowaniu obiektu jako samochód, następuje identyfikacja tablic rejestracyjnych, co przekłada się na większą skuteczność działania.
DS-1271ZJ-140 Uchwyt Hikvision do montażu kamer na suficie
Uchwyt Hikvision DS-1271ZJ-140 M5119 przeznaczony jest do kamer HIKVISION. Wykonany ze stopu aluminium, pozwala na montaż kamery kopułowej na suficie.

Warto przeczytać:

Wprowadzenie sygnału Unicable/dSCR do klasycznej instalacji multiswitchowej. Na rynku obecnie dostępnych jest wiele modeli różnych odbiorników satelitarnych. Prawie każdy z nich wspiera system SCR/Unicable zgodny z normą EN50494 i/lub EN50607 wykorzystując technologię jednokablową. Największą zaletą tego typu instalacji jest możliwość budowania jej w sposób rozgałęźny, tak jak w przypadku telewizji naziemnej. Nie jest tutaj wymagana topologia gwiazdy. Oznacza to możliwość łatwego dostosowania instalacji telewizji naziemnej do odbioru i dystrybucji sygnałów satelitarnych (z uwzględnieniem ograniczenia liczby użytkowników podłączanych do jednego multiswitcha)... >>>więcej