Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 6/2022 (7.02.2022)

Telewizja naziemna transmitowana przez sieć 5G - wypełnienie luki DVB-I.

Organizacja DVB i 5G Media Action Group (5G-MAG) podpisały umowę o współpracy w celu komercyjnego wdrożenia usług telewizyjnych opartych na technologii sieci 5G. Organizacja 5G Media Action Group łączy branżę medialną i teleinformatyczną w celu zapewnienia współpracy nad rynkowym wdrażaniem rozwiązań w ramach globalnego ekosystemu 5G. W wyniku podpisanego porozumienia między obiema organizacjami powstała Połączona Grupa Zadaniowa (JTF), która przystąpi do działań związanych z połączeniem systemów 5G i rozwiązań DVB. Kluczowa jest tutaj technologia DVB-I, funkcjonująca jako uniwersalna warstwa usługowa ułatwiająca współpracę między nadawcami DVB a operatorami sieci 5G. Jest to kolejny kamień milowy w przejściu standardu DVB na rozwiązania zorientowane w kierunku Internetu, w którym usługi DVB-I i strumieniowanie DVB-DASH są podstawowymi technologiami. Mając na uwadze fakt, że w nadchodzących latach sieci 5G oraz jej kolejne standardy będą mocno się rozwijały, wydaje się być oczywistym, że osiągnięcia DVB w telewizji cyfrowej mogą stanowić podstawę, jako uniwersalne narzędzie do dostarczania mediów.
Transmisja 5G i DVB jest intensywnie testowana na kilku rynkach i w różnych kontekstach. Badacze szukają takich konfiguracji, aby była możliwa komercjalizacja tego pomysłu. Ważne są aspekty prawne, biznesowe, technologiczne itp.

Signal T2-MINI - odbiornik DVB-T2/HEVC dedykowany do instalacji hotelowych.

Odbiornik Signal T2-MINI A99313 odbiera darmowe kanały nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 w technologii kodowania obrazu HEVC (H.265/MPEG-H) oraz H.264/MPEG-4 z dźwiękiem Dolby E-AC-3. Tuner ten jest jednym z najlepszych rozwiązań pozwalających użytkownikom starszych telewizorów wyposażonych w głowicę naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4/H.264 na odbiór w standardzie DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H). Instalacja odbiorników Signal T2-MINI nie spowoduje istotnych zmian w sposobie obsługi telewizora w pokoju hotelowym. Przemyślana konstrukcja i oprogramowanie nie generują problemów charakterystycznych przy stosowaniu typowych odbiorników DVB-T2, które skutecznie zniechęcały właścicieli hoteli do stosowania tego rozwiązania.
Największą zaletą odbiornika Signal T2-MINI są jego kompaktowe wymiary oraz zasilanie z portu USB telewizora lub dowolnego zewnętrznego zasilacza USB. Urządzenie wpięte bezpośrednio w wejście HDMI telewizora pozostaje praktycznie niewidoczne dla użytkownika. Odbiornik nadaje się idealnie do telewizorów wiszących na ścianach oraz umożliwia ułożenie urządzenia w taki sposób, aby mieściło się między telewizorem z ścianą bądź uchwytem. Należy pamiętać jedynie o zapewnieniu odpowiedniej wentylacji urządzenia. Schowany za telewizorem tuner odbiera sygnały sterujące z pilota czujnikiem podczerwieni umieszczonym na krótkim kabelku. Aby urządzenie pracowało poprawnie, czujnik podczerwieni należy przyczepić na frontowym panelu telewizora. Dołączony do zestawu inteligentny pilot zapewnia sterowanie tunerem i telewizorem.





Cechy wyróżniające odbiornika T2-MINI Signal:
 • Odbiór telewizji naziemnej w standardzie DVB-T2
 • Obsługa kodowania HEVC (H.265/MPEG-H)
 • Odbiór dźwięku w standardzie MPEG-2 Audio Warstwa 2 i Dolby E-AC-3
 • Tryb hotelowy
 • Funkcja HDMI CEC - włączenie tunera powoduje uruchomienie telewizora i na odwrót (przy zasilaniu sieciowym)
 • Kopiowanie listy programów
 • Zasilanie z portu USB telewizora lub zasilacza A9940
 • Uniwersalny, uczący się pilot
 • Semi-Twin Tuner - możliwe jest nagrywanie jednego kanału i jednoczesne oglądanie innego, pod warunkiem, że są na tym samym multipleksie
 • Wielojęzyczne menu: polski, angielski, niemiecki, czeski, węgierski, słowacki, chorwacki, portugalski, włoski
 • Odbiór kanałów wysokiej rozdzielczości (High Definition)
 • Obsługa programowalnych timerów
 • Obsługa teletekstu i napisów ekranowych
 • Obsługa Logical Channel Number (LCN)
 • Możliwa ręczna zmiana kolejności programów i ich numeracji
 • Obsługa teletekstu i napisów ekranowych
 • Elektroniczny Przewodnik Programów (EPG)
 • Funkcja PVR Ready
 • TimeShift
 • Odtwarzacz multimediów
 • Bardzo wysoka czułość głowicy DVB-T2 (30 dBμV)
 • Niska emisja ciepła (obudowa nagrzewa się do max. 40oC)
 • Przy wyłączonym telewizorze tuner nie pobiera żadnego prądu!

Czyszczenie złączy światłowodowych.

Zjawisko tłumienia jest podstawowym problemem przesyłu sygnału na duże odległości. W przypadku światłowodów na tłumienie wpływać mogą różne czynniki, takie jak precyzja wykonania spawu czy przekroczenie minimalnego promienia gięcia włókna. Często zdarza się jednak, że pomimo poprawnego wykonania połączeń oraz prowadzenia okablowania, tłumienie toru optycznego jest wciąż zbyt wysokie.
Często zapomnianym i zaniedbanym czynnikiem tłumiącym jest zabrudzenie czoła ferruli złącza światłowodu lub adapterów. Zdarza się, że jest to główny i jedyny powód kłopotu z przesyłem sygnału.
Automat do czyszczenia ferrul Neoclean-E3 (SC, FC, ST, E2000)
Automat NANOCLEAN-E3 L59161 pozwala na czyszczenie złączy z ferrulą 2,5 mm. Dla złączy z ferrulą 1,25 mm dedykowany jest model E1 pod kodem L59162.
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie dwa modele uniwersalnych automatów do czyszczenia renomowanej japońskiej marki NTT. Narzędzia NANOCLEAN L59161 oraz L59162 umożliwiają czyszczenie ww. elementów. Główną zaletą tego rozwiązania jest możliwość czyszczenia złączy pigtaili wpiętych w panel czołowy przełącznicy bez konieczności ich wyjmowania z adaptera - złącze wpięte jest od wewnątrz, automat wsuwamy od strony zewnętrznej czyszcząc jednocześnie czoło ferruli pigtaila oraz tuleję adaptera. Po nałożeniu odpowiedniej końcówki, NANOCLEAN posłużyć mogą do czyszczenia ferruli w złączach nie umieszczonych w adapterach.
Automaty NTT oferują wysoką jakość oraz wydajność. Po około 750 cyklach czyszczenia wymienić należy wkład automatu. Narzędzia te powinny być przedmiotem zainteresowania większości instalatorów sieci światłowodowych - w szczególności tych, którzy zobligowani są do dostarczania raportów pomiarowych z wykonanych przez siebie instalacji.

Monitoring domu jednorodzinnego w oparciu o kamery Hikvision z serii EasyIP Lite.

Na poniższym schemacie przedstawiono system monitoringu domu jednorodzinnego w oparciu o kamery IP Hikvision DS-2CD1043G0-I K17665 z kompresją H.265, należące do serii EasyIP Lite. Kamery wyposażone są w przetwornik o rozdzielczości 4 MPix i obiektyw o stałej ogniskowej, zapewniający szeroki kąt widzenia 100°. W modelu tym zastosowane zostały diody podczerwieni wykonane w technologii EXIR 2.0, co pozwala na równomierne oświetlenie obserwowanego obszaru podczas pracy w nocy. Do rejestracji zdarzeń wykorzystany został rejestrator DS-7604NI-K1(B) K22044. Do nawiązania komunikacji pomiędzy urządzeniami i zasilenia kamer wykorzystano 6-portowy switch PoE N299781. W rejestratorze zastosowano dysk twardy WD Purple M89270 o pojemności 2 TB. Obsługa kompresji H.265 przez rejestrator i kamery pozwala przy nagrywaniu ciągłym i 25 kl./s przechowywać nagrania przez 11 dni. Aby uzyskać dostęp do systemu z sieci lokalnej i zewnętrznej, rejestrator został podłączony do routera TP-Link Archer C6 N3255. Lokalnie obraz będzie wyświetlany na monitorze Hikvision DS-D5022QE-E M2922. Dzięki wsparciu przez urządzenia Hikvision przez chmurę Hik-Connect, uzyskanie dostępu z sieci zewnętrznej jest niezwykle proste i nie wymaga zaawansowanej znajomości zagadnień sieciowych.
Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto CheckRouter Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sDysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA III 6Gb/s 64MB WD20PURZRejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7604NI-K1(B) (4 kanały, 40 Mb/s, 1xSATA, VGA, HDMI, H.265/H.264)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1043G0-I (4 Mpix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-XS do kamer kopułowych i kompaktowych HikvisionMonitor LED 21.5 Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7604NI-K1(C) (4 kanały, 40 Mb/s, 1 x SATA, HDMI, VGA, H.265)K22044 Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA III 6Gb/s 256MB WD23PURZM89270 Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sN3255 Switch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W, PoE Auto CheckN299781 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1043G0-I(C) (4 Mpix, 2,8 mm, 0,01 lx, IR do 30 m, H.265)K17665 Puszka montażowo-łączeniowa DS-1280ZJ-XS do kamer kopułowych i kompaktowych HikvisionM57192 Monitor LED 21.5" HIKVISION DS-D5022QE-E (22", HDMI, VGA, TFT)M2922
Przy zastosowaniu czterech kamer o rozdzielczości 4 Mpix (2560 x 1440 px), nagrywaniu ciągłym 25 kl./s, ustawionej kompresji H.265 i wybraniu profilu dla średniej złożoności sceny, nagrania na dysku twardym o pojemności 2 TB będą przetrzymywane przez ok. 11 dni

Wykrywanie zmiany natężenia dźwięku w kamerze Dahua.

Monitoring CCTV polega głównie na nagrywaniu i analizie sygnału wideo, jednak nie jest do tego ograniczony, bo część kamer może również nagrywać i analizować sygnał audio. Często aspekt prawny wyklucza możliwość nagrywania dźwięku, ale kamera niezależnie od ustawień nagrywania może wykrywać nieprawidłowości w dźwięku z monitorowanej sceny (np. nagły wzrost/spadek poziomu dźwięku) lub odłączenie mikrofonu oraz wykonać akcje alarmowe.
Kamery IP WizSense, WizMind wyposażone są w mikrofon wewnętrzny lub zewnętrzny. W przypadku zwiększenia poziomu dźwięku (np. rozmowa, zbicie szyby, strzał, syrena alarmowa) podejmowana jest akcja alarmowa. Wykrywany jest też sabotaż mikrofonu. W reakcji na zdarzenie kamera może wyzwolić nagrywanie, aktywować wyjście przekaźnikowe, wysłać e-mail lub zapisać zrzut ekranu.
Widok okna konfiguracji detekcji dźwięku. Na czerwono jest oznaczany poziom dźwięku, który wywołuje alarm.

Autoryzacja WiFi poprzez Facebooka.

Dzięki usłudze Facebook Wi-Fi klienci danej firmy mogą zalogować się do sieci WiFi za pomocą konta Facebook. Aby uzyskać bezpłatny dostęp do sieci, klienci muszą zameldować się w danej lokalizacji (czyli oznaczyć swoją obecność w danej firmie w serwisie Facebook) tak, aby było to widoczne dla ich znajomych. Każdy klient po zalogowaniu automatycznie jest przekierowywany na stronę danej firmy na Facebooku.
Przekładowe logowanie do sieci WiFi za pomocą usługi Facebook WiFi
Dzięki tej usłudze klienci nie muszą pytać o hasło dostępu do sieci, a firma zyskuje pewne korzyści marketingowe. Aby stworzyć sieć WiFi z taką funkcjonalnością (metodą autoryzacji) należy posiadać kompatybilne z usługą Facebook WiFi punkty dostępowe. W przypadku oferty firmy DIPOL są to urządzenia TP-Link z serii Omada SDN.
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP620 HD TP-Link 802.11ax AX1800, PoE
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP620 HD TP-Link 802.11ax AX1800, PoE N25691

Nowości produktowe:

Cyfrowy rejestrator mobilny Protect 218 (4 x 1080p, H.265, 25 kl./s, 1 slot HDD/ SSD, GPS, Wi-Fi, RJ-45)
Cyfrowy rejestrator mobilny Protect 218 (4 x 1080p, H.265, 25 kl./s, 1 slot HDD/ SSD, GPS, Wi-Fi, RJ-45) M80218 to 4-kanałowy rejestrator mobilny przeznaczony do zastosowań w autokarach, autobusach miejskich, busach, tramwajach, metrze, pojazdach firmowych i osobowych oraz pojazdach specjalnych, tj. TIR-ach, radiowozach, samochodach więziennych lub wojskowych oraz karetkach. Jego konstrukcja zapewnia podwyższoną odporność na drgania i wstrząsy.
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-BOX DVB-T2 HEVC
Tuner naziemnej telewizji cyfrowej SIGNAL T2-BOX DVB-T2 HEVC A99314 odbiera darmowe kanały nadawane w cyfrowej telewizji naziemnej DVB-T2 w technologii kodowania obrazu HEVC (H.265/MPEG-H) oraz H.264/MPEG-4 z dźwiękiem Dolby E-AC-3. Tuner ten jest jednym z najlepszych rozwiązań pozwalających użytkownikom starszych telewizorów, wyposażonych w głowicę naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T MPEG-4/H.264, na odbiór w standardzie DVB-T2 HEVC (H.265/MPEG-H).
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2743G2-IZS (4 MPix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, Audio, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2743G2-IZS (4 MPix, 2,8-12 mm MZ, 0,005 lx, IR do 40 m, WDR, H.265, Audio, AcuSense) K02817 należy do serii EasyIP 2.0 Plus, w której zaimplementowana została technika AcuSense, działająca w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek/pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się gałęzie, spadające liście itp.). Jeżeli filtr nie zostanie zaznaczony, obsługa zdarzeń będzie odbywała się bez klasyfikacji, tak jak w dotychczasowych rozwiązaniach.

Warto przeczytać:

Przekazywanie informacji do lokatorów w systemie wideodomofonowym IP Hikvision. Aplikacja iVMS-4200 umożliwia wysyłanie wiadomości do wybranych lokatorów. Jest to opcja szczególnie przydatna, zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów, gdyż pozwala w szybki sposób przekazać ważne informacje wszystkim użytkownikom (informacje o awariach, konserwacjach czy wiadomości administracyjne). Po skonfigurowaniu systemu, stworzeniu organizacji, dodaniu osób wraz z uprawnieniami oraz przypisaniu osoby do danej stacji wewnętrznej (uzupełnienie informacji o rezydencie), możliwe jest wysyłanie wiadomości... >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
RACK board - system montażu pionowego w szafach RACK
System pionowego montażu w szafach RACK 19"