Nr 7/2022 (14.02.2022)
Wykorzystanie marnowanego ciepła.
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Penn State oraz Narodowego Laboratorium Energii Odnawialnej opracowali elastyczny generator termoelektryczny. Specjalny generator owija się wokół gorących powierzchni, np. rur lub przewodów, przekształcając tracone ciepło w energię elektryczną."Duża ilość ciepła ze zużywanej przez nas energii jest zasadniczo wyrzucana, często rozpraszana wprost do atmosfery” – powiedział Shashank Priya, zastępca wiceprezesa ds. badań oraz profesor inżynierii materiałowej w Penn State. „Nie mieliśmy efektywnych kosztowo sposobów na wychwytywanie i przekształcanie tego ciepła w użyteczną energię. Nasze badania dają taką możliwość."
Elastyczny oraz tradycyjny generator termoelektryczny.
Żródło: https://www.psu.edu
Żródło: https://www.psu.edu
Stworzone urządzenie cechować ma łatwość montażu oraz brak konieczności stałej instalacji. Generator termoelektryczny będzie wykorzystywać efekt Seebecka - zjawisko termoelektryczne, polegające na powstawaniu siły elektromotorycznej w obwodzie zawierającym dwa metale lub półprzewodniki, gdy ich złącza znajdują się w środowiskach o różnych temperaturach. Im ta różnica jest większa, tym siła elektromotoryczna staje się mocniejsza, co prowadzi do zwiększenia możliwości takiego generatora. Zespół naukowców opracował nowy proces produkcyjny, aby wytwarzać elastyczne urządzenia, które oferują wyższą moc wyjściową i wydajność.
Podczas badań wykorzystano rurę wydechową pojazdu. Generator wykazywał o 150%. wyższą gęstość energetyczną niż inne tego typu rozwiązania dostępne na rynku. Stworzono również mniejszą wersję generatora o powierzchni 23 cm2, który osiągnął wynik lepszy o 115%, uzyskując poziom mocy wyjściowej na poziomie 56,6 W. Uczelnia nie poinformowała, czy rozpoczęła rozmowy z komercyjnymi podmiotami, które mogłyby wykorzystać nowoopracowany generator.
Zbiorcza instalacja multiswitchowa - gotowe rozwiązanie pod standard DVB-T2.
Magistralna koncepcja budowy instalacji multiswitchowych w budynkach wielopiętrowych jest nowoczesnym sposobem na okablowanie przeznaczone do transmisji sygnałów telewizyjnych. Wykonanie okablowania polega na położeniu i rozdzieleniu magistrali dziewięcioprzewodowej na poszczególne klatki w bloku, a następnie odpowiednim wydzieleniu sygnału z magistrali głównej na każdej kondygnacji za pomocą odgałęźnika, do którego przyłączany jest multiswitch. Pozwala to na zbudowanie instalacji TV-SAT z szerokimi możliwościami rozbudowy.Na jednym z krakowskich osiedli została wykonana zbiorcza instalacja multiswitchowa oparta na sprzęcie marki TERRA.
Na płaskiej powierzchni dachu budynku zamontowano maszt antenowy, na którym zawieszono antenę satelitarną 120 cm zapewniając odbiór sygnału z dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird 13°E i Astra 19,2°E. Do telewizji naziemnej DVB-T2 odpowiednio w paśmie VHF i UHF wykorzystano anteny: DIPOL 4/5-12 A0140 (polaryzacja pionowa), DIPOL 44/21-60 Tri Digit A2670 (polaryzacja pozioma), natomiast do radia FM antenę DIPOL 1RUZ PM B A0221. Aby wyrównać i zwiększyć poziom sygnału DVB-T2 w instalacji dla wszystkich multipleksów DVB-T2 wykorzystano zestaw wzmacniaczy: at440 R82511 oraz ma400 R82520 TERRA. Wzmacniacz SA-91L R70901 z ośmioma wejściami satelitarnymi zastosowano w celu wzmacniania i wyrównania poziomu sygnałów IF dla 8 par polaryzacja-pasmo. Następnie sygnał został rozdzielony przy pomocy rozgałęźników SD-904 R70523 do multiswitchy MV-916L R70866, z których każdy został zasilony ze wzmacniacza magistrali SA-91L R70901. Odlewane obudowy w klasie A urządzeń TERRA gwarantują wysoki poziom ekranowania.
Uruchamianie protokołu ONVIF w kamerach IP Hikvision.
Kamery IP Hikvision mogą współpracować z rejestratorami Hikvision lub rejestratorem innego producenta z wykorzystaniem protokołu ONVIF (Open Network Video Interface), jeżeli protokół Hikvision nie jest w nim zaimplementowany. Domyślnie protokół ten jest wyłączony w aktualnie sprzedawanych kamerach IP. Aby go włączyć należy zalogować się do kamery i przejść do zakładki Konfiguracja -> Sieć -> Ustawienia zaawansowane -> Protokół integracyjny i zaznaczyć opcję Uruchom Open Network Video Interface. Oprócz włączenia go, należy również stworzyć użytkownika ONVIF. Po całym zabiegu trzeba zrestartować kamerę, dopiero wówczas będzie możliwe dodanie jej do rejestratora.Nagrywanie audio w rejestratorach HD-CVI serii XVR Dahua.
W systemie HD-CVI można przesyłać dźwięk na dwa sposoby. Typowy sposób to podłączenie mikrofonu do wejścia audio w rejestratorze i zapis na kanale powiązanym z danym wejściem audio. Rejestrator posiada określoną ilość wejść audio – najczęściej w formie złącza RCA.Do rejestratora XVR można alternatywnie podłączyć sygnał audio z kamery posiadającej wbudowanym mikrofon lub zewnętrzy mikrofon
Nowsze rejestratory HD-CVI z serii XVR umożliwiają przesyłanie obrazu oraz dźwięku przez ten sam przewód. Dzięki temu w łatwy sposób można podłączyć kamerę, która ma wbudowany moduł audio. Jedyne, co należy zmienić, to ustawienia kodowania, gdzie należy włączyć audio i wybrać jego źródło (HDCVI, jeśli ma być pobierane z kamery). Dodatkowo można zmienić typ kompresji audio, co może przełożyć się na lepszą jakość nagrywanego materiału.
Spawanie światłowodów - weryfikacja za pomocą VFL.
Spawarki Signal Fire Ai-9 posiadają wbudowany wizualny lokalizator uszkodzeń VFL. Urządzenie to generuje światło widzialne o długości fali 650 nm (kolor czerwony) umożliwiając wstępną weryfikację poprawności wykonanego spawu. Osoba spawająca, po wyjęciu pigtaila z opakowania podłącza jego wtyk do gniazda VFL, natomiast wolny koniec włókna spawa z włóknem kabla. Po spawaniu możliwe jest wygenerowanie światła widzialnego za pomocą przycisku "650" umieszczonego na przodzie spawarki. Osoba znajdująca się na drugim końcu połączenia weryfikuje, czy światło dociera do drugiego końca toru optycznego.Ciekawostką jest fakt, że spawarki Signal Fire mogą pracować (spawać) w momencie, gdy światło widzialne propaguje już we włóknie. Możliwość spawania z włączonym VFL zależy od układu mechanicznego spawarki, jak również oprogramowania. Niektóre spawarki odmawiają pracy w takich warunkach. Cecha taka może przydać się w sytuacji, gdy światło widzialne wprowadzane jest do kilku/kilkunastu włókien za pomocą splittera optycznego po jednej ze stron połączenia (za pomocą dedykowanego VFL - po to, aby nie było konieczności przepinania źródła światła i stałej komunikacji z osobą spawającą), a spawanie wykonywane jest po drugiej stronie.
Spawarka Signal Fire Ai-9 L5875 posiada wbudowany moduł VFL. Dzięki temu możliwe jest podłączanie spawanego pigtaila bezpośrednio do modułu, a następnie wykonanie spawu oraz weryfikacja połączenia.
Switch PoE z prostym zarządzaniem do instalacji CCTV IP.
Przełącznik PoE TL-SG1428PE N299691 dedykowany jest do budowy sieci monitoringu CCTV przy wykorzystaniu podstawowych funkcji warstwy drugiej, jak. np. wydzielenie wirtualnej sieci (VLAN) tylko pod kamery.Przykład wydzielenia osobnej sieci pod monitoring IP
Przełącznik wyposażony jest w 24 porty PoE+ 10/100/1000 Mb/s zgodne ze standardami 802.3at/af. Porty dostarczyć mogą łącznie 250 W mocy (max. 30 W na jeden port). Pozwala to na zasilenie wielu bezprzewodowych punktów dostępowych lub kamer IP. Ponadto, przełącznik wyposażony jest w 4 porty uplinkowe - 2x RJ-45 10/100/1000 Mb/s oraz 2x SFP 1000 Mb/s.
Switch PoE TP-Link Easy Smart TL-SG1428PE N299691
Dysk HDD 3,5” WD Ultrastar 10TB WUS721010ALE6L4 3.5", SATA III M89331 został opracowany z myślą o zastosowaniach w tradycyjnych macierzach pamięci masowej, aplikacjach serwerowych itp. Dysk cechuje prędkość 7200 obr./min. Wyposażony jest w interfejs 6 Gb/s SATA. | ||
Czujnik tlenku węgla i gazu Zamel CTG-02 G9584 służy do ciągłego monitorowania stężenia tlenku węgla, gazu ziemnego oraz propan butanu w powietrzu. W momencie wykrycia niebezpiecznego stężenia gazów, urządzenie załącza alarm dźwiękowy oraz optyczny, a także wyświetla poziom stężenia i rodzaj wykrytego gazu na wyświetlaczu LCD. Zasilany jest sieciowo (zasilacz w komplecie), ale posiada także awaryjne zasilanie bateryjne. | ||
S303BNR-BE Brelok zbliżeniowy Mifare 13,56 MHz - niebieski G74964 charakteryzuje się eleganckim wyglądem i niewielkimi wymiarami. Posiada uchwyt umożliwiający podpięcie go do kluczy. Doskonale sprawdza się w każdym systemie wykorzystującym transpondery RFID 13,56 MHz. | ||
Warto przeczytać:
Monitoring domu jednorodzinnego w oparciu o kamery Hikvision z serii EasyIP Lite. Na poniższym schemacie przedstawiono system monitoringu domu jednorodzinnego w oparciu o kamery IP Hikvision DS-2CD1043G0-I K17665 z kompresją H.265, należące do serii EasyIP Lite. Kamery wyposażone są w przetwornik o rozdzielczości 4 MPix i obiektyw o stałej ogniskowej, zapewniający szeroki kąt widzenia 100°. W modelu tym zastosowane zostały diody podczerwieni wykonane w technologii EXIR 2.0, co pozwala na równomierne oświetlenie obserwowanego obszaru podczas pracy w nocy. Do rejestracji zdarzeń wykorzystany został rejestrator DS-7604NI-K1(B) K22044... >>>więcej