Nr 37/2021 (15.11.2021)
Japonia zalegalizowała "latający samochód."
SkyDrive, japońska firma startupowa pracująca nad budową "latającego samochodu" poinformowała, że jej pojazd otrzymał certyfikat bezpieczeństwa. Certyfikat przyznany został przez japońskie Ministerstwo Infrastruktury, Transportu i Turystyki. Dokument potwierdza, że projekt oraz konstrukcja pod względem wydajności oraz wytrzymałości spełniają niezbędne wymogi dotyczące bezpieczeństwa i ochrony środowiska.Firma po raz pierwszy ujawniła światu swój wczesny prototyp w 2018 roku. Najnowsza wersja latającego samochodu SkyDrive nosi nazwę SD-03. Wykorzystuje osiem śmigieł i osiąga prędkość maksymalną 30 mil na godzinę (48 km/h) podczas podróży trwającej do 10 minut. SkyDrive, zamierza uruchomić usługę latających taksówek SD-03 w rejonie zatoki Osaka w Japonii już w 2025 roku.
Warto wspomnieć, iż model SkyDrive, w przeciwieństwie do innych rodzących się właśnie rozwiązań, nie posiada zamkniętej kabiny, przez co bardziej pasowałoby do niego określenie "latającego motocykla", a nie, jak sugerują wszelkie materiały promocyjne i informacyjne, "samochodu". Ma to z pewnością negatywny wpływ na bezpieczeństwo, aczkolwiek nie wpłynęło to jak widać na przyznanie przez władze stosownego certyfikatu, które otwarcie mówią o tym, że japoński transport zyska nowe oblicze oloło roku 2025.
Przekierowanie rozmów ze stacji bramowej IP Villa Hikvision bezpośrednio na smartfona.
Stacje bramowe wideodomofonu IP Villa Hikvision "1-abonentowe" mają możliwość bezpośredniego dodania ich do chmury Hikvision i przekierowania rozmów na smartfona z zainstalowaną aplikacją Hik-Connect bez potrzeby stosowania dodatkowego monitora wewnętrznego (w innych przypadkach zawsze wymagany jest monitor). Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy podłączyć stację bramową do Internetu przewodowo lub z wykorzystaniem interfejsu Wi-Fi, założyć konto na www.hik-connect.com, zainstalować aplikację Hik-Connect oraz dodać urządzenie do konta. Po skonfigurowaniu systemu, naciśnięcie przycisku wywołania na stacji bramowej zestawi połączenie na smartfonie z zainstalowaną aplikacją. Po jego odebraniu będzie możliwość poprowadzenia dwukierunkowej rozmowy i otwarcia elektrozaczepu bądź bramy wjazdowej.System wideodomofonowy w oparciu o stację bramową IP Villa DS-KV8113-WME1(B)
Na powyższym schemacie stacja bramowa została podłączona do routera z wykorzystaniem switcha PoE pozwalającego również na jej zasilenie. Sterowanie elektrozaczepem realizowane jest z wykorzystaniem dodatkowego zasilacza DC 12 V, poprzez wbudowany pierwszy przekaźnik w stacji bramowej. Do drugiego przekaźnika podłączone zostało sterowanie bramą wjazdową. Użytkownik w dowolnym momencie może z poziomu aplikacji podglądnąć obraz ze stacji bramowej, nawet jeśli nikt nie wywoła połączenia, i wysterować przekaźniki w razie konieczności.
Zastosowanie cyfrowego modulatora HDMI-DVB-T z dodatkowym wyjściem HDMI.
Zamiana sygnałów A/V na sygnał wysokiej częstotliwości RF, oznaczająca wprowadzenie sygnału z wszelkiego rodzaju źródeł sygnału, takich jak: komputery, odtwarzacze czy kamery monitoringu do instalacji telewizji naziemnej, jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to, wyposażone w jedno lub zestaw wejść A/V (RCA, HDMI itd. - w zależności od jego typu) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem "antenowym") umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika, wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.Modulator MHD002P R86104 jest urządzeniem wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-30p), podany na złącze HDMI, moduluje w standardzie DVB-T COFDM. Model MHD002P R86104, oprócz wejścia HDMI, dodatkowo został wyposażony w wyjście HDMI umożliwiające podgląd obrazu z podłączonego źródła sygnału.