Nr 36/2021 (8.11.2021)
DVB DEMOS 2021.
W zeszłym miesiącu odbyła się druga edycja internetowego DVB DEMOS. Podczas tego wydarzenia członkowie DVB zademonstrowali online innowacyjne produkty i usługi oparte na najnowszej generacji rozwiązań DVB zorientowanych na Internet, od DVB-I i DVB-DASH po multicast ABR czy wykorzystanie technik natywnych sieci IP oraz 5G. Konferencja dostarczyła wielu dowodów na to, że nowe rozwiązania DVB oparte na protokole IP są dobrze przygotowane do ustanowienia nowej ery w usłudze dostarczania telewizji. Piętnaście firm członkowskich DVB zaprezentowało swoje najnowsze produkty i usługi działające w oparciu o nowe lub przyszłe specyfikacje DVB. Standard DVB-I stanowił bazę dla ponad połowy prezentacji. W kilku przypadkach po raz pierwszy zaprezentowano rozwiązania bazujące na standardzie DVB Native IP, którego specyfikacja ma ujrzeć światło dzienne pod koniec tego roku.Swoje prezentacje pokazały między innymi: TPV Technology, Kineton, Dolby i Huawei, które się skupiły na konkretnych przykładach wdrażania standardu DVB-I i informacji w jaki sposób może być używany do obsługi pełnego zakresu typów urządzeń i kontekstów oglądania. Qualcomm po raz pierwszy pokazał DVB-I w ramach naziemnej transmisji 5G opartej na LTE. Na kolejnych prezentacjach wielu dostawców pokazało w jaki sposób DVB Native IP umożliwi dostarczanie treści wideo OTT na żywo przez satelitę.
Podsumowując wydarzenie, szefowa DVB Emily Dubs wyjaśniła i podkreśliła szczególną rolę DVB-I jako wspólnej warstwy dla wielu usług dostarczanych do użytkowników za pomocą dowolnych technik dosyłu.
Sterowanie przekaźnikami w stacji bramowej IP Villa 2. gen. z zewnętrznych przycisków.
Stacje bramowe systemu wideodomofonowego IP Villa 2 generacji (oprócz DS-KV6113-WPE1(B) i DS-KV6103-PE1(B)), posiadają wbudowane 2 przekaźniki wyzwalane niezależnie, które pozwalają np. na sterowanie furtką lub bramą wjazdową. Domyślnie, drugi przekaźnik w stacji bramowej jest wyłączony i należy go uaktywnić za pomocą aplikacji iVMS-4200 lub przez przeglądarkę internetową. Wyzwalanie tych wyjść możliwe jest z wykorzystaniem aplikacji na smartfona Hik-Connect, aplikacji klienckiej na komputer iVMS-4200, stacji wewnętrznych lub po zwarciu do masy (GND) wejść AIN4 (wyzwalanie przekaźnika DOOR2) i AIN3 (wyzwalanie przekaźnika DOOR1). Wejścia te często wykorzystywane są do montażu przycisków lokalnego otwierania, montowanych w bezpiecznej odległości tak, aby nie można było ich dosięgnąć spoza ogrodzenia. W przypadku furtki pozwala to na otwarcie bez potrzeby używania klucza, jeśli od wewnętrznej strony nie jest zamontowana ruchoma klamka lub gałka. W przypadku bramy możliwe jest szybkie otwarcie bez potrzeby używania pilota.Podłączenie przycisków lokalnego otwierania do stacji bramowych Villa
DS-KV8113-WME1(B), DS-KV8213-WME1(B), DS-KV8413-WME1(B)
DS-KV8113-WME1(B), DS-KV8213-WME1(B), DS-KV8413-WME1(B)
Stacja czołowa w domu pomocy społecznej.
W jednym z obiektów domu pomocy społecznej w Krakowie zdecydowano się na modernizację instalacji antenowej. Zgodnie życzeniem instalacja miała zapewnić dostęp do wszystkich kanałów naziemnej telewizji DVB-T/T2 oraz wybranych niekodowanych kanałów satelitarnych DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej. W tym celu zainstalowano na dachu budynku czaszę satelitarną 120 cm A9684 wraz z konwerterem quatro A98257. Do odbioru sygnału DVB-T/T2 posłużyła antena UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit A2670 oraz antena VHF DIPOL 7/5-12 A0710. Sygnał z zespołu anten przesyłany jest do serwerowni, w której umieszczono zestaw wzmacniaczy kanałowych i transmodulator tdx-480 R81621 marki TERRA.Do programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T dołączonych zostało kilkanaście programów telewizji satelitarnej umieszczonych w kilku multipleksach DVB-T. W sumie całość oferty objęła około 35 programów. Do zamiany sygnałów satelitarnych na standard DVB-T posłużył moduł TDX-480 R81621 zamieniający sygnał satelitarny DVB-S/S2 (QPSK/8PSK) na cyfrowy strumień DVB-T COFDM. Strumień ten zsumowany został następnie z sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T przy pomocy wzmacniaczy kanałowych at422 R82509 oraz at440 R82511. Wzmacniacz at422 R82509 umożliwił wzmocnienie multiplexu MUX-8 w paśmie VHF, natomiast wzmacniacz at440 R82511 - pozostałych 3 multipleksów w paśmie UHF. Do transmodulatora TDX-480 R81621 został doprowadzony jeden kabel z multiswitcha SRM-522 R80522, dzięki czemu można odebrać sygnał z dowolnego transpondera satelitarnego z satelity HotBird 13.0°E. Wzmacniacz ma400 R82520 posłużył w celu dodatkowego wzmocnienia sygnału z paneli: at422 R82509, at440 R82511, TDX-480 R81621. Odpowiedni poziom sygnału w instalacji zapewniły montowane na 5 kondygnacjach wzmacniacze HA-126 R82303.
Ekonomiczny monitoring z kamerami Dahua Entry.
Seria kamer Dahua Entry to kamery przeznaczone do instalacji, gdzie jakość obrazu i dostępne funkcje trzeba skonfrontować z ceną. Ten kompromis oznacza użycie trochę mniej czułego przetwornika, obiektywu o nieco słabszym układzie optycznym oraz wolniejszego układu obróbki i analizy obrazu. W wielu instalacjach nie korzysta się z funkcji inteligentnej analizy obrazu czy filtrowania zdarzeń pod kątem człowieka lub pojazdu. Kiedy wystarcza standardowy system detekcji ruchu a jakość obrazu nie jest kluczową kwestią, można zastosować kamery serii Entry. Zapewniają one podstawowe funkcje monitoringu, posiadają nowoczesną kompresję H265, a modele zmiennoogniskowe pozwalają na zapis na kartach SD. Dostępne są rozdzielczości 2 i 4 Mpix.Najważniejsze cechy kamer Dahua z serii Entry:
- rozdzielczość 4 lub 2 Mpix,
- kompresja H.265(+) / H.264(+) / MJPEG,
- systemy detekcji ruchu, strefy prywatności, tryb korytarzowy,
- funkcje obrazu: 3D-DNR, D-WDR, BLC, HLC,
- możliwość nagrywania na kartę microSD – opcja w kamerach zmiennoogniskowych,
- oświetlacz IR z funkcją Smart IR,
- menu po polsku – tylko dla kamer 4 Mpix.
Powyższy schemat przedstawia ekonomiczny system monitoringu z pełną kompatybilnością urządzeń. Podgląd obrazu na żywo i dostęp do archiwum może być realizowany z dowolnego miejsca dzięki połączeniu z bezpłatną chmurą P2P. Lokalne wyświetlanie obrazu z rejestratora może być realizowane na monitorze M3030.
Pomiary OTDR w instalacjach światłowodowych.
Reflektometr to zaawansowane urządzenie przeznaczone najczęściej do pomiaru reflektancji (zdolności do tłumienia sygnałów odbitych) złączy oraz wyznaczania tłumienia wszystkich zdarzeń w torze transmisyjnym. Taki pomiar daje pełny obraz mierzonego odcinka instalacji światłowodowej. Umożliwia instalatorowi sprawdzenie poprawności wykonanych spawów, połączeń adapterów czy stwierdzenia braku uszkodzeń światłowodu wynikających z załamania włókna przy układaniu lub przewijaniu.Reflektometr Grandway FHO3000 L5828.
Urządzenia tego typu są niezastąpione przy szukaniu przyczyn awarii toru optycznego,
jak również precyzyjnym wyznaczaniu miejsca awarii.
Urządzenia tego typu są niezastąpione przy szukaniu przyczyn awarii toru optycznego,
jak również precyzyjnym wyznaczaniu miejsca awarii.
Reflektometry bazują na uśrednianiu serii pomiarów i programowej analizie uzyskanych wyników. Wartości tłumień są tutaj wyznaczane przez oprogramowanie, a nie mierzone. Istotniejszą rzeczą jest jednak fakt, iż pomiar reflekometryczny nie uwzględnia tłumienia ostatniego zdarzenia mierzonej linii. Zwykle zdarzeniem tym jest złącze mierzonego toru optycznego, który może mieć istotny wpływ na tłumienie całości. Złącze to można uwzględnić w pomiarze poprzez podłączenie do niego tzw. włókna dobiegowego, jednak wówczas w pomiarze uwzględnione zostanie również złącze podłączanego włókna.
Pomimo tego, że reflektometr jest zaawansowanym urządzeniem oferującym wiele możliwości diagnostycznych, pomiary całkowitego tłumienia toru optycznego powinny być wykonywane metodą transmisyjną - tzn. z użyciem miernika mocy optycznej oraz stabilnego źródła światła. Po pierwsze jest to metoda dokładniejsza (w przeciwieństwie do pomiarów reflektometrycznych dokonuje się pomiaru rzeczywistego tłumienia). Po drugie układ można skalibrować eliminując tłumienia półzłącza na początku oraz na końcu światłowodu. Każdy reflektometr wyposażony jest w moduł miernika mocy. Nie jest więc konieczny zakup obu urządzeń.
Reflektogram jest to wykres pokazujący moc sygnału optycznego w całej mierzonej linii. Na jego podstawie osoba wykonująca pomiar jest w stanie wykazać jakie zdarzenia występują w danym trakcie optycznym oraz jakie są ich parametry transmisyjne (tłumienie oraz reflektancja). Powyższy rysunek prezentuje typowe zdarzenia występujące na reflektogramie:
- A - początek mierzonej linii, pik związany z odbiciem sygnału na złączu pomiarowym
- B - krzywa opadająca, prezentująca tłumienie sygnału przez włókno światłowodowe
- C - spaw lub zgięcie włókna
- D - złącze rozłączne
- E - koniec linii światłowodowej
W kolejnym wydaniu Informatora zaprezentowana zostanie analiza konkretnego przypadku pomiaru reflektometrycznego sieci światłowodowej.
Jak stworzyć bezpieczną sieć pod monitoring CCTV?
Standardowo w jednej sieci IP nie powinny znajdować się urządzenia odpowiedzialne za zabezpieczenie domu (monitoring, domofon, sterowniki bram itd.) oraz domowy sprzęt komputerowy. Odseparowanie od siebie tych urządzeń jest jednym z czynników wpływających na wzrost bezpieczeństwa systemu zabezpieczeń.Sposobem na rozdzielenie tych sieci jest stworzenie wirtualnych sieci lokalnych. Wymaga to zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenie dedykowanych VLANów. W poniższym przykładzie użytkownik przy pomocy zmiany parametrów na switchu ma możliwość stworzenia dwóch wydzielonych sieci. Pierwsza z nich będzie obejmować monitoring, a kolejna sieć domową. Działanie obu tych sieci jest niezależne.
Bardzo ważne podczas konfiguracji (a zarazem często pomijane) jest ręczne przydzielenie urządzeniom adresów IP bez podania im bramy domyślnej. Urządzenia służące do zabezpieczania domu nie powinny mieć bezpośredniego dostępu do sieci Internet. Należy również pamiętać o wyłączeniu wszelkich usług opierających się o chmurę (np. zdalny podgląd). Administrator powinien umożliwić dostęp do wewnętrznej sieci z zewnątrz tylko za pomocą VPNa (oczywiście wiąże się to z potrzebą posiadania zewnętrznego adresu IP).
Schemat rozbudowanej sieci IP z wykorzystaniem VLAN-ów
Uchwyt TV LCD ścienny, pochylny Signal LP59-46T E93174 został zaprojektowany w celu umożliwienia zawieszenia na pionowej ścianie nowoczesnego „cienkiego” telewizora LCD (OLED). Na uchwycie montować można odbiorniki o przekątnej do 70''. Maksymalna nośność uchwytu to 70 kg. Uchwyt umożliwia łatwą (bez użycia narzędzi) regulację pochylenia panelu w granicach -12...+3 stopni. | ||
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T43G2-2I K03714 należy do serii EasyIP 2.0 Plus. Zaimplementowano w niej technikę AcuSense, działającą w oparciu o algorytm głębokiego uczenia Deep Learning. Dzięki temu przy zdarzeniach z detekcji ruchu i analityce VCA (przekroczenie linii wirtualnej, wykrycie wtargnięcia) dostępny jest filtr pozwalający na sklasyfikowanie obiektów typu człowiek / pojazd i odfiltrowanie wszystkich pozostałych zdarzeń nie spełniających założonego kryterium (padający deszcz, chodzące zwierzęta, ruszające się drzewa, spadające liście itp.). | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2346G2-ISU/SL K01341 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. | ||
Warto przeczytać:
Technika Full-color dla lepszego monitorowania zdarzeń nocnych. Do większości zdarzeń nieporządanych dochodzi nocą. Tradycyjne kamery z oświetlaczami IR rejestrują mało szczegółów obrazu przy pracy w trybie nocnym. Tracą wszelkie informacje związane z kolorami, które mogą mieć kluczowe znaczenie w identyfikacji szczegółów zdarzeń. W nocy monitorowy teren powinien być doświetlany światłem białym albo należy korzystać z kamer z funkcją Full-color...>>>więcej