Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 38/2021 (22.11.2021)

Implant zmieniający myśli w litery.

Naukowcy z laboratorium Neural Prosthetics Translational na Uniwersytecie Stanforda stworzyli działający interfejs mózg-komputer, który potrafi zamienić sygnały mózgowe na litery. Zapewnia on możliwość elektronicznej komunikacji tekstowej w czasie rzeczywistym. Urządzenie śledzi aktywność elektryczną mózgu, gdy pacjent w myślach rysuje literę i na jej podstawie potrafi stwierdzić o jaką literę chodzi. Elektrody wszczepione w płacie czołowym rejestrują aktywność mózgu odpowiedzialną za planowanie i wykonywanie ruchów. Informacje z elektrod przekazywane są do komputera, który analizuje kształt „wyimaginowanych” znaków i dobiera odpowiedni symbol z określonego zbioru. Interpretacja kształtów realizowana jest przy użyciu algorytmów sztucznej inteligencji, które muszą przewidzieć zamierzone ruchy palców i dłoni – a na ich podstawie znak, o którym myśli pacjent.
Naukowcy przetestowali urządzenie na pacjencie, który na skutek wypadku został sparaliżowany od szyi w dół. Zachował zdolność mówienia, ale szukał sposobu aktywności w świecie informacji elektronicznej. Przeprowadzone próby pokazały, że mózg zachowuje zdolność do sterowania wykonywaniem precyzyjnych ruchów, takich jak pisanie znaków, wiele lat po tym, jak organizm tę zdolność utracił. Okazało się także, że skomplikowane ruchy pisania znaków (zmieniające się prędkości i trajektorie) mogą być łatwiej i szybciej interpretowane przez algorytmy sztucznej inteligencji, niż prostsze ruchy, takie jak przesuwanie kursora po linii prostej. W testach mężczyzna był w stanie „pisać” z prędkością 90 znaków na minutę, a algorytm odczytywał znaki z blisko 94-procentową dokładnością.
Działające dziś systemy generują znaki na podstawie ruchu gałek ocznych bądź, jak w przypadku systemu ACAT (Assistive Context Aware Toolkit) skonstruowanego przez Intel dla profesora Stephena Hawkinga, na podstawie ruchu twarzy. Ich rozwój ogranicza jednak prędkość działania - umożliwiają generowanie tylko kilku słów na minutę. Inwazyjne, ale dające lepsze rezultaty jest wykorzystanie systemów umożliwiających analizę sygnałów mózgowych. Są one realizowane w formie połączenia sond umieszczonych w mózgu z komputerem i stanowią swoisty interfejs BCI (Brain-Computer Interface). W opisywanym podejściu pionierski jest pomysł zamiany wymyślonych liter na ich cyfrowe odpowiedniki. Konkurencyjne rozwiązania próbują korzystać ze sterowania wirtualną klawiaturą lub dekodowaniu całych słów. Jednak są one wolniejsze i mniej dokładne.

Hikvision Disk Calculator - obliczanie czasu przechowywania nagrań na dysku twardym rejestratora.

Za pomocą programu Disk Calculator v4.0.0.3 firmy Hikvision można określić jak długo przechowywane będą nagrania z kamer na dysku twardym rejestratora w zależności od dobranej pojemności. Można również określić pojemność dysku twardego w zależności od wymaganego czasu przechowywania nagrań.
Obsługa programu jest bardzo prosta i intuicyjna. W polu "Channel Number" należy wpisać liczbę kamer podłączanych do rejestratora. Jako typ urządzenia (Device Type) należy wybrać kamerę (IPC). W polu "Resolution" należy wybrać rozdzielczość kamer. Do wyboru mamy rozdzielczości od QCIF (176 x 144) do 12 MPix (4000 x 3000). W polu "Frame Rate" należy określić ilość klatek na sekundę (1/16 - 50). W polu "Encoding" należy wybrać wykorzystywaną metodę kompresji (rejestrator i kamera muszą wspierać wybraną metodę). Kalkulator umożliwia przeliczenie pojemności dyskowej z wykorzystaniem trzech metod kompresji: H.264, H.264+ oraz H.265.
Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24
i kompresji H.264
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Kalkulacja przy nagrywaniu 24/24
i kompresji H.265
H.265 umożliwia znacznie większe skompresowanie obrazu niż H.264 przy zachowaniu takiej samej jakości. Ze względu na lepszą metodę kompresji rekomendowany bitrate będzie znacznie mniejszy i nagrania na rejestratorze przy tej samej pojemności dyskowej będą przechowywane dwa razy dłużej. Dla 8 kamer o rozdzielczości 2 Mpix, przy nagrywaniu 24/24, dla kompresji H.264 dysk 4 TB wystarcza na 11 dni, przy kompresji H.265 na 22 dni.

TRISET PLUS - przewód klasy A+.

Okablowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji telewizyjnych. W procesie przesyłania sygnału kluczowe jest odizolowanie go od sygnałów zakłócających, pochodzących z instalacji prądowych lub biegnących równolegle innych kabli TV-SAT (przesłuchy). Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Parametr ten badany jest w zakresie 30-3000 MHz i typowo wynosi od 45 do ponad 120 dB. Do instalacji RTV/SAT o wysokiej skuteczności ekranowania polecany jest przewód TRISET PLUS E1016.
Żyła wewnętrzna wykonana z drutu miedzianego o średnicy 1,13 mm oraz potrójny ekran: folia Al/PET/SY przyklejona do dielektryka + oplot 81% + druga folia Al/PET przyklejona do płaszcza
TRISET PLUS E1016 spełnia wymagania ekranowania dla klasy A+ w całym przedziale częstotliwości 30-3000 MHz. W znacznym zakresie spełnia również wymagania stawiane kablom klasy A++. Przewód TRISET PLUS E1016 zaleca się stosować w instalacjach, gdzie wiele kabli antenowych biegnie równolegle na długim odcinku lub gdy w pobliżu prowadzone są kable energetyczne.
Ekranowanie przewodu TRISET PLUS w przedziale częstotliwości 30-3000 MHz oraz wymagania dla klasy A+ i A++. W zakresie częstotliwości 1000 - 3000 MHz TRISET PLUS spełnia wymagania klasy A++.

Jaka jest różnica pomiędzy akumulatorami AGM i żelowymi?

W instalacjach niskoprądowych zalecane jest stosowanie akumulatorów bezobsługowych. Dzięki specjalnej konstrukcji są one całkowicie szczelne i nie ma niebezpieczeństwa wycieku niebezpiecznych substancji, co pozwala na ustawienia ich w dowolnej pozycji. Akumulatory mogą być wykonane w technice AGM (Absorbe Glass Mat) lub żelowej.
Akumulator firmy Emu wykonany w technice AGM.
Ciemne elementy to płyty ołowiane, jasne to włókno szklane nasączone elektrolitem.
W akumulatorach wykonanych w technice AGM (Absorbed Glass Mat) cały elektrolit jest uwięziony (wchłonięty) w separatorach z włókna szklanego o wielkiej porowatości, znajdujących się między ołowianymi płytami. Cechuje je niska rezystancja wewnętrzna, co oznacza wyższe napięcie na zaciskach i dłuższy czas pracy, szczególnie przy rozładowaniu dużym prądem. Sprawia to, że najlepiej nadają się do pracy buforowej – są wykorzystywane w zasilaczach UPS.
Z kolei akumulatory żelowe posiadają elektrolit w postaci żelu. Są odporne na głębokie rozładowanie i znajdują zastosowanie jako źródło zasilania urządzeń mobilnych, takich jak wózki widłowe lub inwalidzkie oraz w bateriach solarnych.

Skrętka podwieszana na lince nośnej.

Skrętka NETSET F/UTP 5e ekranowana kategorii 5e E1519 to najwyższej jakości skrętka komputerowa, przeznaczona do wykonywania profesjonalnych instalacji w warunkach zewnętrznych. Ekran wykonany z folii aluminiowej w większym stopniu pozwala zniwelować przesłuchy i zakłócenia pochodzące ze środowiska zewnętrznego. Opona zewnętrzna wykonana jest z polietylenu (PE) odpornego na działanie promieniowania słonecznego UV i wilgoci. Przewód stosowany jest do wykonywania instalacji zewnętrznych.
Cechy wyróżniające skrętki NETSET BOX F/UTP ekranowanej, kategorii 5e:
  • powłoka kabla wykonana z polietylenu PE w kolorze czarnym, średnica zewnętrzna Ø 6,4 mm,
  • średnica linki nośnej 1,2 mm,
  • najwyższej jakości materiały, perfekcyjny sposób wykonania potwierdzony 15-letnią gwarancją,
  • parametry znacznie przewyższające wymagania kategorii 5e,
  • przedprodukcyjna kontrola jakości surowców oraz poprodukcyjna kontrola jakości gotowego wyrobu,
  • żyły jednodrutowe miedziane o średnicy Ø 0,5 mm (24 wg AWG),
  • izolacja żył wykonana z polietylenu PE jednolitego, izolacyjnego, barwionego w masie, średnica żył: Ø 1 mm, kolory izolacji żył: biało-zielony/zielony, biało-pomarańczowy/pomarańczowy, biało-brązowy/brązowy, biało-niebieski/niebieski,
  • folia poliestrowa,
  • ekran aluminiowy.
Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekranowany, linka nośna [1 m]
Przewód NETSET F/UTP 5e zewnętrzny PE , ekranowany, linka nośna E1519

Tłumiki optyczne - gdzie i jak stosować.

Tłumiki optyczne są pasywnym elementem toru optycznego mającym za zadanie zmniejszyć poziom sygnału i dostosować go do poziomu czułości odbiornika. W instalacjach ze światłowodem wielomodowym nie stosuje się tłumików ze względów praktycznych - nie są to instalacje z nadajnikami o wysokiej mocy i stosowanie w nich tłumików jest zbędne. Te wykorzystujemy najczęściej w przypadku krótkich odcinków opartych na włóknach jednomodowych.
Tłumik optyczny ULTIMODE T-15 (SC, 5dB)
Tłumik SC, 5dB
L4515
Tłumik optyczny 010 FC/PC, 10 dB
Tłumik FC, 10 dB
L4522
Aby określić, czy w określonym przypadku stosowanie tłumika jest konieczne, należy sprawdzić budżet mocy optycznej. Będzie do tego potrzebna znajomość mocy nadajnika i czułości odbiornika, a także tłumienie toru optycznego między nimi. Teoretycznie przed przystąpieniem do instalacji możemy wyznaczyć spodziewane wartości tłumienia. Zasady oraz przykładowe obliczenia pokazane zostały w bibliotece Bilans mocy linii światłowodowej. Rzeczywiste tłumienie toru optycznego możemy jednak zmierzyć dopiero po ułożeniu kabli w rzeczywistej instalacji, z wykorzystaniem stabilnego źródła światła oraz profesjonalnego miernika mocy optycznej.
Schemat pokazujący stosowanie tłumików w połączeniu dwóch media konwerterów.
Tłumiki zaznaczone są czerwonym X-em.
Jeśli stosowanie tłumika okaże się uzasadnione, należy zawsze montować go przy samym odbiorniku. Pierwszym powodem jest wygoda - lepiej jest nam mierzyć i dostosować tłumienie do żądanego poziomu. Po drugie przy połączeniu światłowód-tłumik występuje zjawisko reflektancji. Część lub całość sygnału tak odbitego zostanie wytłumiona na długości kabla, zanim wróci do nadajnika.

Nowości produktowe:

Uchwyt TV LCD ścienny, pochylny Signal LP59-46T
Uchwyt TV LCD ścienny, pochylny Signal LP59-46T E93174 został zaprojektowany w celu umożliwienia zawieszenia na pionowej ścianie nowoczesnego „cienkiego” telewizora LCD (OLED). Maksymalna nośność uchwytu to 70 kg. Uchwyt umożliwia łatwą (bez użycia narzędzi) regulację pochylenia panelu w granicach -12...+3 stopni.

Szafa RACK ECO 19
Szafa RACK ECO 19" 12U 450 mm wisząca szara R912021WL przeznaczona do montażu urządzeń w obudowie o standardzie 19". Idealne rozwiązanie do instalacji stacji czołowych zarówno w wersji profesjonalnej, jak i nieprofesjonalnej. W obudowie można także umieścić urządzenia niebędące w standardzie RACK 19", np. multiswitche, wzmacniacze RTV-SAT, modulatory, rejestratory. Do tego należy wykorzystać półki montowane w szafie RACK.

Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP610  TP-Link 802.11ax AX1800, PoE
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP610 TP-Link 802.11ax AX1800, PoE N25690 do zastosowań biznesowych to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP610 HD jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe czy biura. Urządzenie pracuje w paśmie 2,4 GHz oraz 5 GHz w standardzie 802.11ax (WiFi 6).

Warto przeczytać:

Przekierowanie rozmów ze stacji bramowej IP Villa Hikvision bezpośrednio na smartfona. Stacje bramowe wideodomofonu IP Villa Hikvision "1-abonentowe" mają możliwość bezpośredniego dodania ich do chmury Hikvision i przekierowania rozmów na smartfona z zainstalowaną aplikacją Hik-Connect bez potrzeby stosowania dodatkowego monitora wewnętrznego (w innych przypadkach zawsze wymagany jest monitor). Aby skorzystać z tej funkcjonalności, należy podłączyć stację bramową do Internetu przewodowo lub z wykorzystaniem interfejsu Wi-Fi, założyć konto na www.hik-connect.com, zainstalować aplikację Hik-Connect oraz dodać urządzenie do konta. Po skonfigurowaniu systemu, naciśnięcie przycisku wywołania na stacji bramowej zestawi połączenie na smartfonie z zainstalowaną aplikacją. Po jego odebraniu będzie możliwość poprowadzenia dwukierunkowej rozmowy i otwarcia elektrozaczepu bądź bramy wjazdowej...>>>więcej
Kable teletechniczne o wysokiej odporności na ogień