Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 32/2021 (11.10.2021)

Sofia Digital stworzy Centralny Rejestr Usług dla DVB-I.

Firma Sofia Digital na zlecenie organizacji DVB stworzy Centralny Rejestr Usług (CSR) dla standardu DVB-I. W przyszłości wokół tego rejestru funkcjonować będzie cały standard, a każde urządzenie zgodne ze specyfikacją DVB-I będzie korzystać z dostępu do usług w nim zawartych.
Tworzenie rejestru rozpocznie się jednak od weryfikacji koncepcji przyjętych w standardzie DVB-I. W drugiej fazie wdrożone zostanie bezpłatne udostępnianie własnych usług w celu przetestowania standardu na szerszej grupie użytkowników.
Przypomnijmy, że DVB-I to standard, który uzupełnić ma tradycyjne metody dostępu do usług telewizyjnych (TV naziemną i TV satelitarną, czyli tzw. "telewizję linearną") o treści i usługi dostarczane za pomocą sieci szerokopasmowych, pozwalając na jednoczesną integracje treści z obu źródeł. Najczęściej w kontekście DVB-I mówi się o sieciach 5G, jednak usługi mogą być realizowane również drogą kablową, np. przez światłowody.
Przykład listy kanałów w standardzie DVB-I
Na całym świecie dostępne są dziesiątki tysięcy różnych kanałów telewizyjnych z wieloma usługami dostosowanymi do transmisji regionalnej. W jaki sposób można zorganizować i uzyskać dostęp do tej ogromnej liczby różnych kanałów telewizyjnych? Odpowiedzią jest właśnie CSR, kóry łączy wszystkie dostępne listy usług (listy dostępnych kanałów telewizyjnych i metod ich dostarczania) w jednym repozytorium i umożliwia szybki i wydajny dostęp do tych list. Przy użyciu szerokiej gamy różnych kryteriów wyszukiwania, takich jak narodowość, język, gatunek, programy dla dzieci, sprawność techniczna (rozdzielczość 4K, wysoki zakres dynamiki itp.) i popularność, CSR umożliwia przeglądanie różnych list tworzonych przez firmy telewizyjne i nadawców, jak również krajowe organy regulacyjne.
Budowa rejestru CSR to ogromne wyzwanie obejmujące stworzenie serwerów WWW o wysokiej dostępności, szybką i niezawodną aktualizację treści oraz niezawodne systemy zarządzania listą kanałów i uprawnieniami użytkowników. Zwykły telewidz zobaczy na swoim telewizorze lepszy i szerszy wybór programów wraz z bezkonkurencyjnymi możliwościami dostępu do interesujących go treści. Plan i sposób wdrożenia DVB-I i CSR zostanie zademonstrowany podczas IBC Show w Amsterdamie w grudniu 2021 roku oraz DVB World w marcu 2022 roku.

Instalacja multiswitchowa w domu jednorodzinnym.

Rodzina multiswitchy Signal umożliwia realizację instalacji RTV/SAT w domach jednorodzinnych oraz małych budynkach mieszkalnych i biurowych. Multiswitche są przeznaczone do pracy wewnątrz budynku. Przełączniki wielozakresowe dedykowane są do instalacji bazujących na topologii gwiazdy. W tego typu systemach przewody z gniazd końcowych zbiegają się w miejscu montażu multiswitcha lub grupy multiswitchy. Wysoka separacja wyjść (brak przesłuchów między pasmami i polaryzacjami) oraz wbudowana prekorekcja charakterystyki kabla umożliwia wyeliminowanie wpływu rosnącej tłumienności kabla wraz z częstotliwością. Multiswitche zostały wyposażone w przełącznik On/Off umożliwiający włączenie zasilania DC 12 V w torze sygnałowym TV naziemnej, które jest wykorzystane do zasilania przedwzmacniaczy antenowych.
Przykład instalacji RTV/SAT w domu jednorodzinnym z wykorzystaniem
multiswitcha MRP-508 R68508 marki Signal
Rodzina multiswitchy MRP marki Signal obejmuje cztery pozycje. Trzy z nich dedykowane są do odbioru sygnału z jednego satelity i różni je liczba wyjść: 4, 8, 12. Jeden multiswitch przeznaczony jest do odbioru sygnału z dwóch satelitów. Podsumowuje to poniższe zestawienie.
         
Model MRP-504 MRP-508 MRP-912 MRP-908
Kod R68504 R68508 R68512 R68908
Wej/Wyj  5/4  5/8 5/12  9/8
Max. poziom wejściowy [dBμV] 105
Max.poziom 
wyjściowy [dBμV]
100
Przełącznik On/Off DC 12 V Tak
Sygnalizacja zwarcia Tak

Monitoring domu w oparciu o kamery IP Hikvision z AcuSense.

Na poniższym schemacie przedstawiono system monitoringu domu jednorodzinnego w oparciu o kamery Hikvision DS-2CD2046G2-I K03141 z techniką AcuSense, które należą do serii EasyIP 4.0. Kamery tego rodzaju są w stanie wykryć obiekty typu człowiek / pojazd i odfiltrować wszystkie pozostałe fałszywe alarmy. Dzięki temu skuteczność działania całego systemu monitoringu jest jeszcze większa w porównaniu z tradycyjnymi kamerami. Kamery wyposażone są w przetwornik o rozdzielczości 4 MPix i stałą ogniskową zapewniającą szeroki kąt widzenia 103°. W modelu tym zastosowane zostały diody podczerwieni wykonane w technologii EXIR, co pozwala na równomierne oświetlenie obserwowanego obszaru podczas pracy w nocy. Do rejestracji zdarzeń wykorzystany został 8-mio portowy rejestrator DS-7608NI-K2 K22074. Kamery zostały zasilone ze switcha Ultipower N29982. W rejestratorze zastosowano dysk twardy WD Purple M89305 o pojemności 4 TB. Do wyświetlania obrazu bezpośrednio z rejestratora użyty został monitor Hikvision 23,6" DS-D5024FC M30236.

Adapter media konwerterów.

Adapter media konwerterów ULTIMODE L5215 stanowi zintegrowany system mocowania i zasilania 14 media konwerterów w szafie teleinformatycznej 19". Jest wyposażony w podwójny system zasilania wraz z niezależnym system chłodzenia mechanicznego. Takie rozwiązanie zapewnia bezawaryjną i ciągłą pracę media konwerterów.
Zasilacze redundantne są niezawodnym rozwiązaniem stosowanym w urządzeniach dedykowanych do pracy ciągłej. Do każdego slotu doprowadzone jest niezależne zasilanie, dzięki czemu media konwertery można wymieniać bez przerywania pracy pozostałych. Ewentualne uszkodzenie zasilacza sygnalizowane jest przez diodę LED umieszczoną w panelu zasilacza oraz poprzez alarm dźwiękowy.
Instalowanie media konwerterów w adapterze zajmuje kilka minut. Wystarczy przykręcić listwę mocującą media konwerter, a następnie umieścić go w adapterze. Można w ten sposób instalować dowolne media konwertery z rodziny ULTIMODE.
Instalacja media konwerterów w adapterze
1 - Media konwerter ULTIMODE z zainstalowaną płytką mocującą
2 - Pusty panel na media konwertery ULTIMODE L5215
3 - Panel z zainstalowanymi media konwerterami ULTIMODE

Skrętka komputerowa - oznaczenie.

Skrętka (ang. twisted-pair cable) jest rodzajem kabla sygnałowego służącego do przesyłania informacji w łączach telekomunikacyjnych oraz sieciach komputerowych. Obecnie najczęściej wykorzystywana jest w telefonii analogowej oraz w sieciach Ethernet. Zbudowana jest z jednej lub więcej par skręconych ze sobą żył. Skręcenie ma na celu eliminację wpływu zakłóceń elektromagnetycznych oraz zakłóceń wzajemnych, zwanych przesłuchami.
O sposobie opisu skrętki komputerowej mówi norma ISO/IEC 11801:2002. Zgodnie z zawartymi w niej informacjami opis kabla powinien przyjmować składnię xx/yyTP, gdzie yy-opisuje pojedynczą parę żył w kablu, natomiast oznaczenie xx odnosi się do całości kabla.
Przyjmowane przez xx i yy oznaczenia to:
  • U – nieekranowane (ang. unshielded)
  • F – ekranowane folią (ang. foiled)
  • S – ekranowane siatką (ang. shielded)
  • SF – ekranowane folią i siatką
Spotykane skrętki komputerowe:
  • U/UTP – skrętka nieekranowana
  • F/UTP – skrętka foliowana
  • U/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii
  • F/FTP – skrętka z każdą parą w osobnym ekranie z folii, dodatkowo w ekranie z folii
  • SF/UTP – skrętka ekranowana folią i siatką
  • S/FTP – skrętka z każdą parą foliowaną dodatkowo w ekranie z siatki
  • SF/FTP – skrętka z każdą parą foliowaną, dodatkowo w ekranie z folii i siatki
Przewód NETSET BOX U/UTP 5e skrętka wewnętrzna [305m]
Jedna z popularniejszych skrętek do zastosowań wewnątrz budynku.
Przewód NETSET U/UTP 5e E1408_305.

Jak ograniczyć okres zapisu w systemach monitoringu Dahua?

Nagranie wideo z systemu monitoringu może zawierać wrażliwe dane, które można przypisać konkretnym osobom. Postępując zgodnie z wytycznymi ochrony danych osobowych, należy ograniczać czas przechowywania zarchiwizowanych danych mogących służyć identyfikacji osób.
W systemach monitoringu wizyjnego nie ma łatwego sposobu oszacowania zapotrzebowania na przestrzeń dyskową, bo ilość generowanych danych zależy od wielu czynników niezależnych od urządzenia rejestrującego, np. gęstość ruchu w rejestrowanym kadrze, czy praca przy słabym oświetlaniu.
Okno konfiguracyjne czasu przechowywania w urządzeniach Dahua
Najlepszym sposobem jest ograniczenie programowe. Wszystkie rejestratory firmy Dahua posiadają możliwość określenia czasu przechowywania plików. Takie ustawienie dostępne jest w parametrach nagrywania i pozwala zdefiniować po ilu dniach nagrania będą usuwane. Domyślnie ustawiona jest wartość 0, co oznacza, że pliki nie będą usuwane. Odpowiednią wartość oznaczającą ilość dni (0-255) trzeba ustawić dla każdego kanału. Ustawiając czas przechowywania należy wziąć pod uwagę maksymalną pojemność dysków HDD - jeśli skończy się dostępne miejsce to opisywana funkcja nie zabezpiecza nagrań przed nadpisaniem.

Nowości produktowe:

Kabel światłowodowy wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E 9/125 B2ca (2 włókna G.657A2) 1000 m
Kabel światłowodowy wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E 9/125 B2ca L7002_1000 to kabel typu DROP stosowany w instalacjach wewnątrzbudynkowych. Sprawdzi się zarówno w obiektach typu mieszkalnego, jak i biurowcach. Dwa włókna jednomodowe (standard G.657A2) umieszczone są w mikrotubie. Zastosowane w konstrukcji kabla włókna aramidowe mają na celu zabezpieczenie tuby centralnej z włóknami światłowodowymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gryzoniami. Powłoka zewnętrzna kabla wykonana z materiału LSZH o klasie reakcji na ogień: B2ca-s1a, d1, a1.
Przewód NETSET U/UTP kategorii 5e Cca s1a,d1,a1 /500m/
Przewód NETSET U/UTP kategorii 5e Cca s1a,d1,a1 E1415_500 z dużym zapasem spełnia wymagania stawiane skrętce kategorii 5e. Powłoka zewnętrzna wykonana jest w klasie Cca. Dzięki spełnieniu tak wysokich kryteriów skrętka idealnie znajduje zastosowanie w niewielkich budynkach i lokalizacjach, które mają podwyższone wymagania względem odporności na ogień.

Uchwyt Marathon MK-61B do montażu kamer na maszcie/słupie o średnicy od 30 do 105 mm [czarny]
Uchwyt Marathon MK-61B do montażu kamer na maszcie/słupie o średnicy od 30 do 105 mm [czarny] M5173B służy do montażu kamer na maszcie lub latarni o maksymalnej średnicy Ø 105 mm. Wykonany jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 3 mm, malowanej proszkowo. Pozwala na montaż jednej lub dwóch kamer - po obu stronach masztu. Posiada wiele uniwersalnych otworów montażowych, co sprawia, że jest kompatybilny z większością kamer.

Warto przeczytać:

Jak za pomocą PoE zasilić kamerę i mikrofon 12 V? W wielu instalacjach pojawia się problem jak z jednego przewodu UTP zasilić kamerę IP przez PoE i inne urządzenie wymagające napięcia DC 12 V (np. zewnętrzny mikrofon lub oświetlacz podczerwieni)...>>>więcej
Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?