Nr 31/2021 (4.10.2021)
Projekt Taara - szybki Internet przesyłany laserem.
Należąca do Google firma X ogłosiła, że sukcesem zakończyło się prototypowe wdrożenie laserowego systemu komunikacyjnego. Projekt Taara polega na stworzeniu stabilnej sieci internetowej pomiędzy oddalonymi o prawie 5 km miastami przy wykorzystaniu lasera. Test systemu w Afryce trwał 20 dni, przesłano 700 TB danych z prędkością do 20 Gb/s przy 99,9% dostępności. Stworzona sieć będzie użytkowana komercyjnie, bo realizacja połączenia kablowego jest w tym miejscu bardzo droga. Problem stanowi rzeka Kongo, której wartki nurt i duża głębokość uniemożliwiają przeprowadzenie światłowodu - a alternatywna trasa ma aż 400 km.Technika przesyłu danych o dużej niezawodności została opracowana w ramach projektu Loon, którego zamierzeniem było stworzenie sieci za pomocą balonów oddalonych od siebie o ok. 100 km. Projekt ze względów ekonomicznych został zawieszony, ale używana technika Free Space Optical Communications (FSOC) została wykorzystana dla zapewnienia bezprzewodowego, szerokopasmowego łącza w Afryce. Podobnie jak światłowód, ale bez kabli, Taara wykorzystuje światło do przesyłania informacji z bardzo dużą prędkością w powietrzu w postaci bardzo wąskiej, niewidzialnej wiązki. Najlepiej sprawdza się na niedużych dystansach i w określonych lokalizacjach. Problemy z jakimi mierzy się transmisja wynikają z zakłóceń widoczności pomiędzy nadajnikiem i odbiornikiem. Najbardziej przeszkadzają mgła oraz deszcz, transmisje mogą zakłócić też przelatujące ptaki lub inne zwierzęta, które dostaną się do urządzeń.
Przewiduje się, że globalny ruch internetowy będzie rósł o 24% rocznie. Kabel światłowodowy może obsłużyć ten wzrost popytu, ale wdrożenie rozległej sieci światłowodowej często wiąże się z komplikacjami logistycznymi. Planowanie i kopanie rowów w celu ułożenia linii może być czasochłonne i kosztowne, a trudny teren może stwarzać fizyczne wyzwania, które sprawiają, że budowa jest prawie niemożliwa. Podobnie jak światłowód, ale bez kabli, bezprzewodowa komunikacja optyczna wykorzystuje światło do przesyłania danych z dużą prędkością między dwoma punktami. Łącze jest nieporównywalnie tańsze w budowie i utrzymaniu od infrastruktury przewodowej.
Antena zewnętrzna do LTE.
W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego, występują problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Istnieją jednak przypadki, gdzie zastosowanie anteny zewnętrznej nie jest związane z potrzebą poprawy sygnału LTE, lecz np. wymuszeniem transmisji danych pomiędzy konkretną stacją bazową, a modemem. Warto pamiętać, iż antena LTE powinna być szerokopasmowa - wiąże się to z wprowadzaniem nowych pasm LTE oraz ich agregacji.Przed wyborem anteny zewnętrznej należy sprawdzić jakie parametry posiada odbierany przez modem sygnał sieci LTE. W tym celu należy uruchomić panel diagnostyczny sieci znajdujący się w oprogramowaniu routera lub modemu, a następnie porównać parametry z przedstawionymi poniżej wartościami.
- RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power) - miara mocy sygnału
- większe niż -79 dBm - moc sygnału bardzo dobra
- od -80 dBm do -90 dBm - moc sygnału dobra
- od -91 dBm a -100 dBm - moc sygnału słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu
- mniej niż -100 dBm - moc sygnału bardzo słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- RSRQ (dB) - (Reference Signal Received Quality) - miara jakości sygnału
- więcej niż -9 dB - bardzo dobrze
- od -10 dB do -15 dB - dobrze
- od -16 dB do -20 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
- mniej niż -20 dB - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- SINR (dB) - (Signal to Interference plus Noise Ratio) - miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu
- więcej niż 21 dB - bardzo dobrze
- od 13dB do 20 dB - dobrze
- od 0dB do 12 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- mniej niż 0 dB - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
- RSSI - (Received Signal Strength Indicator) - wskaźnik siły odbieranego sygnału włącznie z zakłóceniami; większa aktywność transferu danych - większe RSSI
- większe niż -73 dBm - bardzo dobrze
- od -75 dBm do -85 dBm - dobrze
- od -87 dBm do -93 dBm - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
- mniej niż -95 dBm - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 800-3000MHz A7054_5 | Antena TRANS-DATA LTE KYZ 10/10 MIMO + 10 m przewodu z wtykiem SMA A741024 | Antena TRANS-DATA LTE KPZ 6/8 MIMO 806-2700 MHz A741022 |
Pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/S2 w technologii Wideband.
Aby zapewnić poprawny odbiór telewizji satelitarnej wiele osób, obawiając się samodzielnego ustawiania i montażu anteny satelitarnej, korzysta z usług eksperta, który wyposażony jest w profesjonalny miernik. Rzeczywiście nie jest to proste zadanie dla niedoświadczonego majsterkowicza, a przecież odpowiednie wyregulowanie czaszy anteny ma kluczowy wpływ na jakość odbioru sygnału satelitarnego. W przypadku doprowadzenia sygnału satelitarnego do kilku odbiorników stosuje się multiswitche, do których należy podłączyć kable z konwertera typu quatro. Taka instalacja wymaga podłączenia 4 przewodów. A co w przypadku, gdy nie możemy poprowadzić 4 kabli od konwertera do multiswitcha? Najnowsze rozwiązanie oparte na konwerterze typu Wideband umożliwia redukcję czterech do dwóch przewodów. Konwerter satelitarny stosowany w instalacjach multiswitchowych działających w technologii WideBand w odróżnieniu od standardowych konwerterów typu Quatro posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H/polaryzacja V). Instalacja oparta o jednego satelitę wymaga doprowadzenia tylko dwóch przewodów satelitarnych od LNB do multiswitcha. Model GT-WB1 A98222 oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz. GT-WB1 A98222 współpracuje z multiswitchem SRM522 R80522 TERRA. A jak w takim przypadku precyzyjnie ustawić czaszę satelitarną? Idealnym rozwiązaniem jest wykorzystanie miernika ST-5150 R10842 marki Signal z możliwością pomiaru sygnału w technologii Wideband.Miernik sygnału ST-5150 R10842 umożliwia pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/DVB-S2 (HD), sygnału telewizji naziemnej DVB-T/DVB-T2 (HD) oraz kablowej DVB-C
Na powyższym video pokazano jak ustawić konwertery typu Unicable i Wideband za pomocą miernika ST-5150 Signal
Zabezpieczenie przeciwprzepięciowe na 100%.
W skład serwerowni wchodzi wiele komputerów i innych urządzeń sieciowych. Często stanowią znaczącą pozycję w majątku. Dla użytkowników najważniejsze są jednak dane, jakie się na nich znajdują. W przypadku zniszczenia, są nie do odtworzenia. Dlatego stosuje się automatyczne systemy backupowe. Jednakże stara zasada mówi, że najlepiej należy chronić dane źródłowe, stąd konieczność stosowania zabezpieczeń antyprzepięciowych.Specjaliści instalujący sieci komputerowe w wielu przypadkach zamiast dedykowanych zabezpieczeń stosują rozwiązanie bazujące na parze media konwerterów. Światłowód jest medium transmisyjnym o dużej przepustowości, ale jest także idealnym izolatorem. Dodatkowo urządzenia światłowodowe są o wiele tańsze, niż zabezpieczenia przygotowane dla sieci bazującej na skrętce komputerowej.
Przykład zabezpieczenia urządzeń sieciowych z wykorzystaniem
media konwerterów światłowodowych
media konwerterów światłowodowych
Jak rozwiązać problem ze zdalnym dostępem do usługi Hik-Connect na komputerze?
Do zdalnego podglądu obrazu z urządzeń podłączonych do chmury Hik-Connect na komputerze wymagana jest instalacja oprogramowania CMS obsługującego tę funkcję, np.iVMS-4200.Żeby dodać obsługę urządzeń z chmury wystarczy zalogować się na konto. Urządzenia podpięte do konta zostaną automatycznie dodane do listy i można będzie uzyskać dostęp do funkcji obsługiwanych przez chmurę, m.in.: podgląd na żywo (równocześnie wiele kanałów), sterowanie PTZ, zoom cyfrowy, podsłuch, odtwarzanie nagrań z archiwum i obsługę powiadomień alarmowych (naruszenie strefy, przekroczenie linii itp.).
Może zdarzyć się sytuacja, że omawiany przycisk jest niewidoczny w programie. Dzieje się tak, gdy w systemie nie ma biblioteki .Net Framework lub gdy po instalacji biblioteki komputer nie został zrestartowany.
AcuSense w kamerach IP Hikvision.
Nowe rozwiązania kamer IP marki Hikvision wykorzystują technikę AcuSense, bazującą na algorytmach głębokiego uczenia Deep Learning. Ale co to tak naprawdę oznacza dla użytkownika? W tradycyjnych rozwiązaniach zdarzenia z detekcji ruchu czy analityki VCA (np, przekroczenia linii wirtualnej czy wykrycia wtargnięcia) opierały się na wykryciu zmian pikseli. Jest to rozwiązanie, które pod wpływem niepożądanych czynników zewnętrznych takich jak padający deszcz, ruch drzew, itp. mogło być przyczyną generowania znacznej ilości fałszywych alarmów. W konsekwencji tego na rejestratorze pojawiały się nagrania, które niekoniecznie oznaczały wykrycie interesującego zdarzenia, a do użytkownika końcowego mogła docierać tak duża ilość fałszywych alarmów, że często rezygnował z powiadomień.AcuSense wprowadza nową jakość do monitoringu. Przy konfiguracji zdarzeń dostępny jest filtr typu "człowiek / pojazd", gdzie po jego zaznaczeniu najpierw następuje sprawdzenie, czy obiekt jest człowiekiem lub pojazdem, a następnie realizacja powiadomienia. Instalator podczas konfiguracji systemu może filtr włączyć lub nie (wówczas kamera działa tak jak dotychczasowe rozwiązania wykrywając wszystkie obiekty). Technika AcuSense drugiej generacji, dostępna jest np. w serii kamer EasyIP 4.0 z oznaczeniem DS-2CD2XX6G2 (AcuSense) i DS-2CDXX7G2 (AcuSense + ColorVu) oraz serii EasyIP 2.0 Plus z oznaczeniem DS-2CD2XX3G2 (AcuSense).
Przykład włączenia filtra typu osoba / pojazd w kamerze K03195 DS-2CD2087G2-L (AcuSense + ColorVu) przy zdarzeniach typu detekcja ruchu i wykrycie wtargnięcia
Filtr LTE 700 wewnętrzny Signal R49601 stosowany jest w instalacjach telewizyjnych RTV/SAT. Służy do filtrowania niepożądanych sygnałów w paśmie 700 MHz (częstotliwości 694 - 862 MHz) przeznaczonym na realizację usług transmisji danych (LTE). Jest szczególnie zalecany dla instalacji wykorzystujących szerokopasmowe wzmacniacze obejmujące pełne pasmo UHF (do częstotliwości 862MHz). | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2346G2-ISU/SL K01341 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. | ||
Kamera 4 w 1 tubowa Hikvision DS-2CE16D8T-IT3F M75626 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 60 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu. | ||
Warto przeczytać:
Różne interfejsy multimedialne w jednym systemie video. Konwertery HDMI (VGA) na IP marki Signal HD umożliwiają podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI(VGA) poprzez dedykowaną sieć komputerową. Urządzenia umożliwiają również przedłużenie sygnału IR (pilot) i/lub USB (mysz, klawiatura) np. w celu sterowania odtwarzaczem NVR czy STB...>>>więcej