Nr 30/2021 (27.09.2021)
Nowy, super szybki laserowy generator liczb losowych.
Naukowcy stworzyli zupełnie nowy generator liczb losowych bazujący na emisji światła lasera. Według normalnych standardów projekt nowego lasera jest całkowitym niewypałem. Zamiast wytwarzać wyraźną, stałą wiązkę, laser rzuca rozmytą plamę światła, pełną przypadkowo migoczących plamek. Jednak dla zespołu fizyków, nieuporządkowane działanie lasera jest jego największą zaletą. Chaotyczne fluktuacje światła lasera można przełożyć na 254 biliony przypadkowych cyfr na sekundę, czyli ponad 100 razy szybciej niż inne generatory liczb losowych zasilane laserem. Generatory liczb losowych są cennymi narzędziami w informatyce. Używa się ich do tworzenia kluczy szyfrujących dane takie jak hasła i numery kart kredytowych, aby bezpiecznie przesyłać informacje przez Internet. Symulacje komputerowe złożonych systemów, takich jak klimat Ziemi lub giełda, również wymagają wielu liczb losowych, aby właściwie uchwycić przypadkowe zdarzenia występujące w prawdziwym życiu.Nowy laser może generować wiele sekwencji liczb losowych na raz, podobnie jak przy rzucaniu wieloma kostkami na raz. Szybkie generatory liczb losowych pomagają w zabezpieczeniu komunikacji online i w zaawansowanych symulacjach komputerowych.
Lasery mogą generować ciągi liczb losowych dzięki niedużym naturalnie występującym fluktuacjom częstotliwości światła w czasie. Ale używanie wiązki laserowej do generowania liczb losowych jest jak wielokrotne rzucanie jedną kością. Aby wygenerować wiele ciągów przypadkowych cyfr z jednego lasera naraz, fizyk Hui Cao z Uniwersytetu Yale i jej współpracownicy wymyślili nowy projekt. W laserze opracowanym przez zespół, światło przed opuszczeniem urządzenia odbija się od luster umieszczonych na obu końcach wnęki w kształcie klepsydry. Ten nieregularny kształt pozwala falom świetlnym o różnych częstotliwościach rykoszetować i nakładać się na siebie. W rezultacie, gdy laser świeci na powierzchnię, jego światło zawiera stale zmieniający się wzór maleńkich punkcików, które losowo rozjaśniają się i ściemniają. Jasność w każdym miejscu tego wzoru w czasie może być przetłumaczona przez komputer na losową serię jedynek i zer. Cao i jej koledzy skierowali laser na szybką kamerę, która mierzyła natężenie światła w 254 punktach w poprzek wiązki co około bilionową część sekundy. Kamera śledziła światło lasera tylko przez kilka nanosekund zanim jej pamięć się zapełniła, po czym dane zostały przesłane do komputera w celu zakodowania w postaci 0 i 1. Aby działać w prawdziwym świecie, taki generator liczb losowych musiałby być wyposażony w detektory światła, które mogłyby w czasie rzeczywistym wysłać do komputera pomiary jasności.
Ostatnie dni konkursu!
Już tylko do piątku, 1 października, można zgłaszać swoje prace na wakacyjny konkurs fotograficzno - filmowy "Ciekawie o Antenach". To już dwudziesty raz kiedy czekamy na państwa fotografie (teraz także i filmy), których bohaterkami (pierwszego lub drugiego planu) są anteny w każdej formie i w każdym kształcie. Na laureatów czekają atrakcyjne nagrody marki DJi i JBL. Zwycięzców wskazuje znany krakowski fotografik, pan Paweł Zechenter. Zapraszamy do udziału, a przed przesłaniem prac prosimy o zapoznanie się z regulaminem konkursu.Wybrane prace przesłane na konkurs:
Stacja czołowa TERRA w jednym z krakowskich pensjonatów.
Właściciel jednego z obiektów hotelowych w Krakowie zdecydował się na modernizację instalacji antenowej. Zgodnie z jego życzeniem instalacja miała zapewnić dostęp do wszystkich kanałów naziemnej telewizji DVB-T/T2 oraz wybranych niekodowanych kanałów satelitarnych DVB-S/S2 z dwóch pozycji satelitarnych. W tym celu zainstalowano na dachu budynku czaszę satelitarną 120 cm A9684 wraz z układem dwóch konwerterów satelitarnych Wide Band LNB GT-WB1 A98222. Do odbioru sygnału DVB-T/T2 posłużyła antena UHF Dipol 44/21-60 Tri Digit A2670 oraz antena VHF DIPOL 7/5-12 A0710. Sygnał z zespołu anten przesyłany jest do serwerowni, w której umieszczono zestaw wzmacniaczy kanałowych i transmodulatorów marki TERRA.Na poniższym zdjęciu pokazano montaż urządzeń marki TERRA w szafie RACK 19".
Do programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T dołączonych zostało kilkanaście programów telewizji satelitarnej umieszczonych w kilku multipleksach DVB-T. W sumie całość oferty objęła około 50 programów. Do zamiany sygnałów satelitarnych na standard DVB-T posłużyły moduły TDX-440 R81614 zamieniające sygnał satelitarny DVB-S/S2 (QPSK/8PSK) na cyfrowy strumień DVB-T COFDM. Strumień ten zsumowany został następnie z sygnałem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T przy pomocy wzmacniaczy kanałowych at422 R82509 oraz at440 R82511. Wzmacniacz at422 R82509 umożliwił wzmocnienie multiplexu MUX-8 w paśmie VHF, natomiast wzmacniacz at440 R82511 - pozostałych 3 multipleksów w paśmie UHF. Do tramsmodulatorów TDX-440 R81614 został doprowadzony jeden kabel z multiswitcha SRM-522 R80522, dzięki czemu można odebrać sygnał z dowolnego transpondera satelitarnego z satelity HotBird 13.0°E i Astra 19.2°E. Wzmcniacz ma400 R82520 posłużył w celu dodatkowego wzmocnienia sygnału z paneli: at422 R82509, at440 R82511, TDX-440 R81614.
Jak dobrać odpowiednią antenę zewnętrzną do wzmacniacza GSM i gdzie ją umieścić?
Rodzaj anteny uzależniony jest zarówno od wzmacnianego pasma, jak i odległości od stacji bazowej. Bardzo ważnym jest, aby nie stosować anteny o zbyt dużym zysku, ponieważ radykalnie zwiększa się wówczas prawdopodobieństwo wzbudzenie wzmacniacza, co uniemożliwi poprawną pracę, a nawet zakłóci działanie okolicznych stacji bazowych. Należy przyjąć zasadę, że im wyższy zysk anteny zewnętrznej, tym większą należy zapewnić separację z anteną wewnętrzną.Kolejność włókien w kablu światłowodowym.
Wykonując zakończenie wielowłóknowego kabla światłowodowego w przełącznicy warto zwrócić uwagę na spawanie włókien w odpowiedniej kolejności. Istnieje kilka standardów definiujących tę kwestię i choć obowiązujące przepisy nie narzucają ich stosowania, zachowanie porządku włókien pozwala uniknąć problemów w przypadku ewentualnej rozbudowy sieci.Wykonując okablowanie warto stosować jeden ze standardów europejskich lub zakładowych (normy definiowane przez firmy produkujące okablowanie lub największych operatorów telekomunikacyjnych). Poniżej znaleźć można najczęściej spotykane standardy dotyczące kolejności układania włókien w przełącznicach światłowodowych.
Warto pamiętać, iż budowa sieci w oparciu o konkretną normę pozwoli na znaczą oszczędność czasu w przypadku jej rozbudowy. Realizując kolejne punkty styku, wykonawca nie będzie musiał empirycznie weryfikować kolejności włókien w już istniejących przełącznicach, unikając jednocześnie problemu błędnego łączenia włókien (w przypadku, gdy przełącznice zakończone są patchpanelami bez możliwości wglądu w kolejność ułożenia włókien).
Jak za pomocą PoE zasilić kamerę i mikrofon 12 V?
W wielu instalacjach pojawia się problem jak z jednego przewodu UTP zasilić kamerę IP przez PoE i inne urządzenie wymagające napięcia DC 12 V (np. zewnętrzny mikrofon lub oświetlacz podczerwieni). Mając dowolny switch PoE (802.3af lub PASSIVE) i wykorzystując jedno wyjście oraz stabilizator PoE Atte ASDC-12-124-HS M18953 można zrealizować taką instalację. Urządzenie przenosi zasilanie na wyjście PoE oraz posiada wtyk DC 2.1/5.5 z napięciem 12 V. Maksymalna wydajność prądowa na tym wyjściu to 1 A przy 12 V, przy czym zasilając oba urządzenia należy pamiętać o limicie mocy dostępnej na wyjściu PoE za switcha.System wideodomofonowy Hikvision w standardzie 2-Wire.
Często zachodzi potrzeba wymiany istniejącego systemu (wideo) domofonowego na nowszy, oferujący większe możliwości. Tego typu modernizacja może wymagać wymiany okablowania, np. na skrętkę komputerową w przypadku systemów IP. Z pomocą przychodzi tutaj wideodomofon Hikvision pracujący w standardzie 2 żyłowym, tzw. 2-Wire, który posiada taką samą funkcjonalność, jak wideodomofon IP Hikvision 2. generacji. Budowa niedużego systemu polega na podłączeniu do dystrybutora G74823 DS-KAD706 za pomocą magistrali 2 żyłowej (2-Wire) monitorów (np. G74018 DS-KH6320-WTE2) i modułu głównego stacji bramowej ( G73644 DS-KD8003-IME2). Magistrala 2-Wire pozwala na zasilenie urządzeń i nawiązanie komunikacji. Po podłączeniu dystrybutora do sieci LAN, każde urządzenie (monitor, stacja bramowa) widoczne jest w sieci pod osobnym adresem IP. Konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3). Taki system oprócz podstawowej funkcjonalności do jakiej jest stworzony, czyli wideo rozmowa, otwieranie furtki i sterowanie bramą wjazdową, pozwala również na obsługę za pomocą aplikacji Hik-Connect na smartfona. Dzięki niej można przekierować rozmowę na telefon podczas nieobecności lokatora oraz zdalnie otworzyć furtkę lub bramę.Przykładowy schemat instalacji z wykorzystaniem systemu 2-Wire Hikvision
Uchwyt narożny Marathon MN-40C do montażu kamer [cynkowany] M5140C pozwala zainstalować kamerę na rogu budynku. Wykonany jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 3 mm. Średnica otworów montażowych Ø10. | ||
Kabel światłowodowy wewnętrzny Prysmian IC-ROUND 02J7A2 2E 9/125 B2ca (2 włókna G.657A2) L7002 to kabel typu DROP stosowany w instalacjach wewnątrzbudynkowych. Sprawdzi się zarówno w obiektach typu mieszkalnego, jak i biurowcach. Dwa włókna jednomodowe (standard G.657A2) umieszczone są w mikrotubie. Zastosowane w konstrukcji kabla włókna aramidowe mają na celu zabezpieczenie tuby centralnej z włóknami światłowodowymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz gryzoniami. | ||
Kamera 4 w 1 kopułowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3F (1080p, 2,8 mm, 0,003 lx, IR do 60m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS M75269 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory HD-TVI. Generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 1080p. Oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 60 m wykonany w technice Exir zapewnia równomierne oświetlenie terenu. Kamera należy do serii Low Light. Charakteryzuje się światłoczułością na poziomie 0,003 lx. Pozwala na uzyskanie obrazu o bardzo dobrych parametrach, nawet przy słabym oświetleniu. | ||
Warto przeczytać:
Projektowanie instalacji RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych. Dla budynków wielorodzinnych, projektowanych zgodnie z wymogami dla instalacji RTV/SAT zapewniających odbiór sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych, firma DIPOL proponuje multiswitche serii MR-9xx oraz MV-9xx marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: polskim, brytyjskim, niemieckim i australijskim. W Polsce od roku 2004 profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem w dużych, zbiorczych instalacjach SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów i bardzo niska awaryjność sprawiają, że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi. DIPOL sprzedaje produkty TERRA od 1996 roku. Od marca 2013 roku udziela na nie gwarancji wydłużonej do 4 lat...>>>więcej