Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 29/2021 (20.09.2021)

Bateria na 28000 lat.

Jednym z najistotniejszych parametrów dla baterii jest jej żywotność. Amerykański startup NDB (Nano Diamond Battery) twierdzi, iż jest w stanie wyprodukować samoładującą, nanodiamentową baterię. Jej żywotność ma być liczona w dziesiątkach tysięcy lat!
Opatentowana przez NDB bateria zapewniać będzie zasilanie przez cały czas eksploatacji urządzenia, w którym jest ona zainstalowana. Zgodnie z przewidywaniami żywotność ma sięgnąć nawet 28 tys. lat. Ogniwa będą mogły zasilać urządzenia o dowolnej wielkości (od małych czujników, poprzez auta, po urządzenia wykorzystywane w kosmosie).
Bateria Diamond Nuclear Voltanic składa się z warstw niewielkich diamentów, których rozmiary liczy się w miliardowych częściach metra. Kluczową rolę w tworzeniu nanodiamentów odgrywa zjawisko znane jako chemiczne osadzanie z fazy gazowej. Nanodiamenty łączą się z radioaktywnymi izotopami pochodzącymi z odpadów nuklearnych. Kiedy dochodzi do rozpadu izotopów, powstała energia trafia do przetwornika, który przekształca energię kinetyczną w energię elektryczną.
Produkt ma występować w dwóch wersjach. Wersja „na zawsze”, która ma przetrwać 28 000 lat, zanim się wyczerpie. Ta wersja hard-core jest przeznaczona do zastosowań niszowych, takich jak przestrzeń kosmiczna, gdzie może zasilać instrumenty pokładowe statków kosmicznych i satelitów.
Istnieje również wersja konsumencka, przeznaczona do zasilania pojazdów elektrycznych, smartfonów i innych małych urządzeń. Ponieważ grafit byłby owinięty wieloma powłokami z syntetycznego diamentu, nie byłoby promieniowania wyciekającego z telefonu. NDB twierdzi nawet, że poziomy promieniowania emitowane przez komórki będą mniejsze niż te emitowane przez ludzkie ciało.
Przełomowa bateria NDB ma pojawić się na rynku już w 2023 roku
Na razie zakończono tylko weryfikację koncepcji. NDB spodziewa się wypuścić komercyjną wersję swojej radioaktywnej baterii diamentowej o niskim poborze mocy za mniej niż dwa lata, a wersję o dużej mocy zaplanowano za pięć lat.

Projektowanie instalacji RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych.

Dla budynków wielorodzinnych, projektowanych zgodnie z wymogami dla instalacji RTV/SAT zapewniających odbiór sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych, firma DIPOL proponuje multiswitche serii MR-9xx oraz MV-9xx marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: polskim, brytyjskim, niemieckim i australijskim. W Polsce od roku 2004 profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem w dużych, zbiorczych instalacjach SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów i bardzo niska awaryjność sprawiają, że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi. DIPOL sprzedaje produkty TERRA od 1996 roku. Od marca 2013 roku udziela na nie gwarancji wydłużonej do 4 lat.
Poniżej prezentujemy schemat przykładowej instalacji SMATV dla budynków wielorodzinnych. Został on zapisany w różnych formatach: dwg, pdf oraz stn (plik programu SatNet do projektowania instalacji) i można go w łatwy sposób zaadaptować do własnych wymagań w dowolnej formie.
Projekt wykonany w programie SatNet

Magistralna instalacja multiswitchowa dla dwóch pozycji satelitarnych - budek 4-klatkowy, 96 gniazd. Topologia okablowania bazuje na 9-kablowej magistralali prowadzonej garażem, z której sygnał za pomocą odgałęźników o różnym stopniu tłumienia (20 dB, 15 dB, 10 dB) wydzielany jest w każdej z klatek. W każdej klatce przewidziano montaż skrzynki RTV wyposażonej w zestaw (odgałęźnik + multiswitch), z którego w topologii gwiazdy rozchodzą się kable do gniazd końcowych. W skład systemu wszedł m.in. wzmacniacz magistrali TERRA SA-91L R70901, który oprócz wzmocnienia sygnału pełni rolę zasilacza dla wszystkich multiswitchy w instalacji. Wzmacniacz SA-91L R70901 wyposażony jest w regulację korekcji charakterystyki tłumienia przewodu, której dokonuje się za pomocą czteropozycyjnego przełącznika.

Kopia zapasowa i proste odtwarzanie nagrań z rejestratorów Dahua.

Program Batch Video Playback Tool, będący częścią zbioru programów Toolbox, pozwala w łatwy sposób przeglądać nagrania będące na dysku twardym rejestratora oraz szybko pobierać wybrane pliki wideo przez sieć LAN.
Wszelkie operacje wymagają wcześniejszego dodania urządzenia - podając adres IP urządzenia oraz dane logowania dla użytkowania mającego odpowiednie uprawnienia dostępu do nagrań.
Widok okna odtwarzania oraz pobierania nagrań

Dokładniejsze zaciskanie złączy.

W ofercie dostępne są złącza przelotowe EZ RJ-45 kategorii 5e J2012_100 oraz kategorii 6 J2013_100. Ich cechą wyróżniającą jest przelot na poszczególnych żyłach zapewniający szybsze i sprawniejsze zarobienie złącza. Zaciśnięcie złącza i obcięcie nadmiaru żył skrętki należy wykonać dedykowaną zaciskarką E7911.

Złącze przygotowane do zaciśnięcia
Złącze wyposażone jest w sprężystą zapadkę zapobiegającą samoczynnemu wysuwaniu się z gniazda. Poszczególne kontakty posiadają ostre, lekko rozstawione zęby, przebijające izolację poszczególnych żył, zapewniające pewne i trwałe połączenie.

Instalator ma gwarancję, iż żyły skrętki doprowadzone są do czoła złącza, przez co kontakt odpowiednich pinów jest jak najlepszy.

Aktywacja drugiego przekaźnika w stacji bramowej IP Villa 2. generacji.

Stacje bramowe IP Villa DS-KV8X13WME1 wyposażone są w 2 przekaźniki, z których jeden może zostać wykorzystany do sterowania elektrozaczepem furtki, drugi do sterowania bramą wjazdową lub szlabanem na osiedlu. Domyślnie drugi przekaźnik jest wyłączony i nie jest widoczny w systemie. Jego aktywacja jest możliwa po zalogowaniu się do stacji bramowej przez przeglądarkę internetową albo za pomocą iVMS-4200 (v3). W tym celu po zalogowaniu do stacji bramowej należy przejść do zakładki Konfiguracja -> Domofon -> Wejście i wyjście i w zakładce Nr wyjścia wybrać Wyjście 2 i dla odpowiadającej mu zakładki Wejście wybrać typ reakcji Blokada elektryczna. Po wykonaniu tej czynności, wyjście drugie zostanie aktywowane i będzie widoczne w oknie podglądu na żywo podłączonych monitorów i aplikacjach klienckich.
Aktywacja drugiego przekaźnika w stacjach bramowych IP Villa DS-KV8X13-ME1

Jak profesjonalnie zabezpieczyć zewnętrzne połączenia w instalacjach antenowych?

Korozja złączy oraz wilgoć przedostająca się do wnętrza przewodów antenowych to najczęstsze przyczyny problemów w instalacjach antenowych. Niewielka oszczędność na etapie instalacji i niezastosowanie odpowiednich zabezpieczeń może być źródłem poważnych kłopotów w czasie eksploatacji.
Koszulki kurczliwe Contech E9760 to idealny sposób na zabezpieczenie wszelkich połączeń zewnętrznych, jak i ziemnych. Dzięki wykonaniu ze specjalnych materiałów, samoczynny proces kurczenia trwa 24 godziny i przebiega nawet przy ujemnych temperaturach. Koszulki nie posiadają kleju, uszczelnienie połączenia jest wynikiem ich samowulkanizacji.
Koszulki kurczliwe Contech Poly/Chem-Shrink PCS-RG59/6-20 [20 szt.]
Koszulki kurczliwe Contech E9760

Nowości produktowe:

Przewód NETSET U/UTP kategorii 6 B2ca-s1a-d1-a1 /500m/
Przewód NETSET U/UTP kategorii 6 B2ca-s1a-d1-a1 /500m/ E1615_500 z dużym zapasem spełnia wymagania stawiane skrętce kategorii 6. Powłoka zewnętrzna wykonana jest w klasie B2ca. Dzięki spełnieniu tak wysokich kryteriów, skrętka idealnie znajduje zastosowanie w niewielkich budynkach i lokalizacjach, które mają podwyższone wymagania względem odporności na ogień np. korytarze, klatki schodowe czy też drogi ewakuacyjne.
Uchwyt Marathon MK-61B do montażu kamer na maszcie/słupie o średnicy od 30 do 105 mm [czarny]
Uchwyt Marathon MK-61B M5173B służy do montażu kamer na maszcie lub latarni o maksymalnej średnicy Ø105 mm. Wykonany jest z blachy stalowej ocynkowanej o grubości 3 mm malowanej proszkowo. Pozwala na montaż jednej lub dwóch kamer - po obu stronach masztu. Posiada wiele, uniwersalnych otworów montażowych, co sprawia, że jest kompatybilny z większością kamer.

Adapter jednomodowy LC/UPC męski - SC/UPC żeński
Adapter jednomodowy LC/UPC męski - SC/UPC żeński L4407 pozwala na rozwiązanie problemu podłączania kabli/patchcordów ze złączem SC/UPC do urządzeń lub patchpaneli z gniazdem LC/UPC.


Warto przeczytać:

Ekonomiczny monitoring z wykorzystaniem kamer IP Hikvision z serii EasyIP Lite. Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator marki Hikvision. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery należące do serii EasyIP Lite...>>>więcej
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET B2CA LSZH klasa A++ 1,05/4,6/6,9 120 dB [500m]
Kabel koncentryczny do wyjść ewakuacyjnych