Nr 28/2021 (13.09.2021)
Naziemna telewizja cyfrowa w sieci 5G.
Konsorcjum DVB zajmujące się opracowywaniem standardów emisji telewizji cyfrowej (ang. Digital Video Broadcasting) zatwierdziło publikację dokumentu DVB-Bluebook C100 zawierającego wymagania handlowe dla standardu DVB-I. Standard ten wykorzystuje dostęp do Internetu i techniki strumieniowania w celu dostarczania usług telewizyjnych przez sieci szerokopasmowe. Opublikowana dokumentacja zawiera 70 wymagań technicznych i kluczowych elementów związanych z transmisją telewizyjną za pośrednictwem sieci 5G. Wśród postawionych wymogów znajdziemy informacje dotyczące 5G Broadcast, 5G Media Streaming oraz 5G Broadcast w oparciu o LTE, co pozwoliłoby na wykorzystanie również sieci LTE do transmisji usług telewizyjnych. Oprócz wymagań technicznych, dokument C100 wyraźnie odnosi się do różnych aspektów związanych ze współpracą, która jest kluczową kwestią dla potencjalnie udanego działania usługi DVB w sieci 5G. Dostawcy usług nadawczych i operatorzy sieci 5G muszą współpracować, aby korzystnie wykorzystać funkcjonalności telewizji DVB i 5G do dystrybucji usług DVB-I.Korzystanie z sieci 5G do transmisji naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 ma wiele zalet. Po pierwsze, wszystkie częstotliwości używane obecnie przez naziemną telewizję cyfrową (470-694 MHz) będą mogły być wykorzystane przez telefonię komórkową znacznie zwiększając jej zasięg przy mniejszym pokryciu nadajnikami. Druga zaleta to możliwość oglądania telewizji na urządzeniach przenośnych i niejako połączenie jej ze światem Internetu poprzez częstsze i bardziej zaawansowane udostępnianie treści interaktywnych. Jednocześnie pamiętać należy o tym, że Internet - nawet ten mobilny oferuje znacznie więcej w kontekście przepustowości w stosunku do tradycyjnych metod rozsiewczych. Oznacza to lepszą jakość emitowanych programów. Oczekuje się, że standard DVB-I z wykorzystaniem 5G zostanie w pełni zatwierdzony w trzecim kwartale 2022.
Montaż telewizora na ścianie.
Współczesne telewizory mają ekrany o coraz większej przekątnej, a przy tym stają się coraz cieńsze i bardziej eleganckie. Są już nie tylko sprzętem typowo użytkowym, ale również ozdobą wnętrza. Nic dziwnego, że wiele osób tak chętnie wiesza je na ścianie, zamiast ustawiać na stoliku RTV. To rozwiązanie ma wiele zalet i nie jest trudne w wykonaniu.Dobór uchwytu przeznaczonego do powieszenia na ścianie odbiornika telewizyjnego sprowadza się do wzięcia pod uwagę trzech charakterystycznych dla niego cech: nośności, rozmiaru oraz standardu mocowania. Najistotniejszym kryterium jest nośność uchwytu, gdyż wpływa ona bezpośrednio na bezpieczeństwo odbiornika oraz osób przebywających w jego pobliżu.
Przykład montażu telewizora 40" z wykorzystaniem uchwytu TV z rodziny Signal - model LPA16-444A. W chwili obecnej jego następcą został nowszy model LPA16-444AX 32"-55" E93164 o podobnej konstrukcji.
W poniższej tabeli została zaprezentowana rodzina uchwytów marki Signal. Każdy z prezentowanych uchwytów posiada możliwość regulacji ustawienia telewizora w poziomie. Jednak ze względu na budowę i wykorzystane rozwiązania konstrukcyjne takie ustawienie może okazać się nietrwałe. W rozwiązaniach tańszych telewizor w podczas regulacji jego ustawienia będzie się pochylał w lewo lub prawo. Dla tych, którzy chcą na bieżąco regulować położenie odbiornika, np. w zależności od tego, czy jest oglądany zza stołu, czy z sofy, polecamy uchwyty LPA16-444AX E93164 i LPA19-442 E93168. Sztywność konstrukcji, zastosowane tuleje łożyskowe wraz z regulacją płynności ruchu spełniają wymagania najbardziej wybrednych klientów.
Jeszcze szybsza sieć domowa.
Switch TP-Link TL-SG105-M2 N30211 wyposażony jest w 5 portów pracujących z prędkością 2,5 Gb/s, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał sieci o wielogigabitowej przepustowości. Urządzenie zapewnia szybkość przełączania z prędkością 25 Gb/s. Produkt został zaprojektowany do budowy sieci w domu oraz biurze w celu zapewnienia wysokich transferów poprzez sieć LAN.Cechy wyróżniające:
- pięć portów 2,5 Gb/s,
- korzystanie z prędkości dochodzących do 2,5 Gb/s nie wymaga użycia przewodów kat. 6 (wystarczy kategoria 5e)
- nowoczesna bezwentylatorowa konstrukcja zapewnia cichą pracę urządzenia, dlatego bardzo dobrze nadaje się zarówno do użytku domowego, jak i biurowego,
- plug and play - instalacja jest łatwa i nie wymaga pomocy specjalisty,
- metalowa, wytrzymała obudowa i możliwość montażu na blacie lub na ścianie.
Switch TP-Link TL-SG105-M2 5x2,5G N30211
Optyczne instalacje RTV/SAT - pomiar sygnału w światłowodzie.
Weryfikacja poziomu sygnału optycznego w różnych punktach instalacji telewizyjnej bazującej na światłowodach jest istotnym aspektem niwelującym wiele potencjalnych problemów przy uruchamianiu instalacji. Cechą specyficzną systemów, w których wykorzystywane są nadajniki optyczne z wejściem DVB-S/S2 oraz DVB-T jest występowanie w łączu światłowodowym dwóch długości fali: 1310 nm oraz 1550 nm. Rzutuje to wprost na sposób przeprowadzania i interpretacji pomiarów wykonywanych za pomocą typowych mierników poziomu sygnału, takich jak GRANDWAY FHP2B04 L5822.Nadajnik optyczny OT501W TERRA A9872 emituje sygnał o mocy 6 dBm na długości fali 1310 nm oraz 1550 nm
Podłączając miernik bezpośrednio (np. za pomocą krótkiego patchcordu) do pokazanego na powyższym zdjęciu nadajnika, na ekranie w miejscu oczekiwanych 6 dBm uzyskamy wskazanie zbliżone do 9 dBm - niezależnie od tego, czy pomiar ustawimy na 1310 nm czy 1550 nm. Wynika to z faktu, iż typowe mierniki poziomu sygnału bazują na szerokopasmowych detektorach i nie są wyposażone w dodatkowe filtry. Są przy tym oczywiście kalibrowane tak, aby przy wyborze danej długości fali w opcjach dokonywać właściwego wskazania, o ile właśnie światło o fali tej długości dociera do detektora. Taka konstrukcja tych urządzeń ma swoje konsekwencje:
- w instalacjach, w których sygnał generowany jest na jednej długości fali (np. 1310 nm), ustawiając miernik na pomiar innego okna transmisyjnego, np. 1550 nm, instalator zaobserwuje na ekranie wynik pomiaru. Nie będzie on jednak właściwy. Właściwy uzyska się wyłącznie w momencie ustawienia miernika na pomiar 1310 nm;
- w instalacjach, w których wykorzystywane są dwie długości fali, ustawiając miernik na pomiar jednej z nich w rzeczywistości mierzymy obie, a wynik jest sumą obu pomiarów - prawidłowego oraz nieprawidłowego. Stąd też w przedstawionym powyżej przykładzie instalacji z nadajnikiem 6 dBm na ekranie niezależnie od wybranej długości fali zaobserwujemy 9 dBm - sygnał 2x mocniejszy (lub inaczej o 3 dB mocniejszy) od oczekiwanego.
Telewizyjne systemy optyczne TERRA posiadają pewną unikatową cechę. Wykorzystywane w nich odbiorniki posiadają diplexery WDM, których złącza wyprowadzone są poza obudowę odbiornika. Dzięki temu instalator ma możliwość dokonania właściwego pomiaru poziomu sygnału optycznego na wejściu odbiornika (należy uwzględnić jedynie ok. 0,5 dB tłumienia samego diplexera) dla każdej z dwóch długości fal: 1310 nm oraz 1550 nm.
Odbiornik optyczny OR501W TERRA A9877. Na zewnątrz obudowy widoczne 2 złącza diplexera umożliwiające pomiar sygnału 1310 nm oraz 1550 nm za pomocą miernika szerokopasmowego.
Aktualizacja oprogramowania w modułowej stacji bramowej wideodomofonu IP, 2-Wire Hikvision za pomocą iVMS-4200.
Aktualizacja oprogramowania w module głównym wideodomofonu IP i 2-Wire oraz modułach dodatkowych podłączonych do niego możliwa jest z wykorzystaniem iVMS-4200 (v3). W tym celu po aktywacji i dodaniu modułu głównego do aplikacji klienckiej należy przejść do zakładki Ustaw. zdalne->System-> Konserwacja systemu. W sekcji Zdalna aktualizacja należy wybrać typ modułu do aktualizacji oraz wskazać dedykowany dla niego plik z firmware. Do wyboru są poniższe opcje:- plik aktualizacji kontrolera (moduł główny)
- plik uaktualnienia dla modułu wyświetlania
- plik uaktualnienia dla innego modułu (wszystkie pozostałe moduły)
Widok okna aktualizacji firmware w module głównym stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652
za pomocą programu iVMS-4200 (v3)
za pomocą programu iVMS-4200 (v3)
Inteligenta detekcja ruchu SMD (Smart Motion Detection).
Tradycyjna detekcja ruchu działała w oparciu o zmiany natężenia światła docierającego do piksela (lub większych grup pikseli) przetwornika. Każda taka zmiana światła wyzwala detekcję, dlatego system wyłapuje ruch obiektów, które nie mają znaczenia z punktu widzenia ochrony. Taka detekcja ruchu jest czuła na np. ruch liści na wietrze, przelatujące owady, ptaki, cienie czy opady atmosferyczne.Nowy system detekcji ruchu SMD potrafi przeanalizować zdarzenia detekcji ruchu pod kątem wykrycia człowieka bądź pojazdu. Dzięki temu powiadomienia alarmowe zostają przefiltrowane i zbędne alarmy zostają zablokowane. Jeśli mamy system z zapisem na kompatybilnym NVR, to nagrania mogą zostać przefiltrowane pod kątem detekcji człowieka lub pojazdu. SDM+ to usprawniona wersja detekcji ruchu, działająca w oparciu o algorytmy głębokiego uczenia. Skuteczność filtrowania zdarzeń wynosi ponad 90%. W funkcję SMD wyposażone są kamery IP WizSense, WizMind oraz DVR WizSense.
Switch zarządzalny TP-Link TL-SX3008F 8xSFP+ Omada SDN N30121 to zaawansowane urządzenia umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Wyposażony jest w 8 slotów SFP+, w których umieścić można wkładki światłowodowe o prędkości 1 lub 10 Gbit/s. | ||
Przewód NETSET U/UTP kategorii 5e Cca s1a,d1,a1 /500m/ E1415_500 z dużym zapasem spełnia wymagania stawiane skrętce kategorii 5e. Powłoka zewnętrzna wykonana w klasie Cca pozwala na realizację sieci strukturalnych w zgodzie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi. | ||
Przewód NETSET U/UTP kategorii 6 B2ca-s1a-d1-a1 /500m/ E1615_500 z dużym zapasem spełnia wymagania stawiane skrętce kategorii 6. Powłoka zewnętrzna wykonana w klasie B2ca pozwala na realizację sieci strukturalnych w zgodzie z obowiązującymi przepisami przeciwpożarowymi. | ||
Warto przeczytać:
Instalacja multiswitchowa w budynku wielorodzinnym. Instalacje oparte na multiswitchach to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania naziemnego sygnału RTV (FM/DAB i DVB-T/T2) oraz satelitarnego SAT (DVB-S/S2) do większej liczby gniazd abonenckich. To użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odpowiedni tuner satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych. Produkty firmy TERRA dedykowane do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT to przede wszystkim sprzęt najwyższej klasy, objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają doskonały odbiór sygnału przez długi czas...>>>więcej