Nr 27/2021 (6.09.2021)
Pływające panele fotowoltaiczne - tak buduje się farmy w Azji.
Singapurska spółka Sunseap Group oraz centralna agencja rządowa BP Batam, odpowiedzialna za zagospodarowanie terenu na indonezyjskiej wyspie Batam, podpisały umowę na budowę największego na świecie pływającego systemu fotowoltaicznego (FPV) i systemu magazynowania energii (ESS) na znajdującym się na południu wyspy zbiorniku wodnym Duriangkang. Wartość projektu szacowana jest na około 2 mld USD.Przewiduje się, że system paneli fotowoltaicznych będzie miał moc 2,2 GW i obejmie obszar około 1600 hektarów, co uczyni go największym tego typu systemem na świecie. Magazyn energii ma posiadać również rekordową pojemność wynosząca 4000 MWh.
Zbiornik Duriangkang pierwotnie był zatoką ze słoną wodą. Obecnie jest największym zbiornikiem słodkowodnym na wyspie Batam. Objętość 101,2 mln m3 pozwala na pokrycie 50 % zapotrzebowania na świeżą wodę przez mieszkańców wyspy. Pływające panele słoneczne przyczynią się do zmniejszenia parowania wody, tym samym zatrzymując więcej wody w zbiorniku. Woda z kolei wpłynie pozytywnie na zmniejszenie temperatury paneli.
Choć indonezyjska instalacja ma być rekordowa pod wieloma względami, singapurski Sunseap ma już spore doświadczenie w realizacji podobnych inwestycji. Kilka miesięcy temu ukończył budowę pływającej farmy w cieśninie Johor oddzielającej Malezję od Singapuru. Farma w piku generować może 5 MW energii wykorzystując do tego 13312 paneli, 40 inwerterów i 30 000 pływaków.
Sunseap oczekuje, że farma fotowoltaiczna będzie generować ponad 2600 GWh energii elektrycznej rocznie, potencjalnie równoważąc spalanie ponad 1,8 miliona ton węgla. Firma zapowiada, że wytworzona i zmagazynowana energia wykorzystana zostanie przez Batam, ale w razie dużych nadwyżek wytworzonej energii planowane jest umożliwienie dostarczenia jej do oddalonego o około 50 km Singapuru z wykorzystaniem kabla ulokowanego na dnie morza.
Pomiar sygnału satelitarnego DVB-S/S2.
Aby zapewnić poprawny odbiór telewizji satelitarnej wiele osób, obawiając się samodzielnego ustawiania i montażu anteny satelitarnej, korzysta z usług instalatora. Rzeczywiście nie jest to proste zadanie dla niedoświadczonego majsterkowicza, a przecież odpowiednie wyregulowanie czaszy anteny ma kluczowy wpływ na jakość odbioru sygnału satelitarnego. W przypadku doprowadzenia sygnału satelitarnego do kilku odbiorników stosuje się multiswitche, do których należy podłączyć kable z konwertera typu quatro. Taka instalacja wymaga podłączenia 4 przewodów. Idealnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest wykorzystanie miernika ST-5150 R10842 Signal.Na powyższym filmie pokazano jak ustawić antenę satelitarną z konwerterem typu quatro A98257 za pomocą miernika Signal WS-6980 R10842 dla satelity Hotbird 13°E. Antenę należy montować na ścianie południowej, południowo‐wschodniej lub południowo-zachodniej budynku. Kierunek południowy można znaleźć za pomocą kompasu lub planów projektowych budynku. W zależności od położenia geograficznego należy określić ‐ kąt elewacji (kąt odchylenia anteny od pionu) anteny. W Polsce wynosi on od 27° na północy Polski do 33° na południu Polski. Następnie należy podłączyć kabel koncentryczny 75 Om do wyjścia VL konwertera A98257 i miernika R10842. Pomiar sygnału miernikiem i finalne ustawienie anteny polega na korekcji pozycji czaszy w oparciu o wskazania miernika. Po "znalezieniu" sygnału z satelity i dokręceniu wszystkich śrub, obracamy konwerterem tak aby uzyskać sygnał najlepszej jakości.
Jakiego narzędzia użyć do konfiguracji systemu wideodomofonowego IP/2-Wire Hikvision 2 generacji? Do konfiguracji systemów wideodomofonowych IP/2-Wire marki Hikvision drugiej generacji, potrzebne jest dodatkowe oprogramowanie iVMS-4200 od v3 (urządzenia, oprócz stacji bramowych Villa 2 gen. nie posiadają wbudowanego webserwera). Po podłączeniu stacji bramowej i monitorów należy je aktywować za pomocą aplikacji SADP lub iVMS-4200 nadając hasło administratora, podobnie jak w przypadku kamer czy rejestratorów IP. Po aktywacji urządzeń i ustawieniu odpowiednich adresów IP należy dodać je do aplikacji iVMS-4200. Dopiero po poprawnym dodaniu będzie możliwe przejście do zakładki "Ustawień zdalnych" każdego urządzenia i jego pełna konfiguracja.
Widok okna programu iVMS-4200 (v3) po dodaniu stacji bramowej i dwóch stacji wewnętrznych. Konfiguracja systemów II generacji możliwa jest od wersji v3.
Monitoring ze zdalnym podglądem dla wielu użytkowników.
Podgląd obrazu ze szkolnej klasy lekcyjnej czy obserwacja dzieci w przedszkolu wymaga wydajnego serwera, który dostarczy strumień obrazu dla odpowiedniej ilości użytkowników. Taka instalacja możliwa jest przy korzystaniu ze sprzętu firmy Hikvision i bezpłatnej usługi Hik-Connect. Umożliwia ona stworzenie systemu, gdzie maksymalnie 64 użytkowników uzyskuje równoczesny dostęp do podłączonych do systemu kamer. Prawa dostępu można niezależnie modyfikować dla każdego konta, więc administrator może np. zdecydować które kamery może podglądać dany użytkownik i czy ma mieć on dostęp do nagrań. Schemat ideowy takiej instalacji przedstawiony jest poniżej.Dlaczego kalibracja spawarki światłowodowej jest istotna?
Kalibracja spawarki światłowodowej polega na dostosowaniu mocy oraz temperatury generowanego łuku elektrycznego do aktualnie panujących warunków środowiskowych. Dobrze dobrany łuk pozwala na wykonywanie prawidłowych spawów - zarówno w punktu widzenia tłumienia, jak i wytrzymałości. Kalibracja powinna być wobec tego wykonywana zawsze przed właściwym spawaniem - na początku pracy lub przy drastycznie zmieniających się warunkach (np. nagły spadek temperatury wynikający z zakończenia spawania wewnątrz budynku oraz prowadzenia dalszych prac na zewnątrz).Najdroższe modele spawarek wyposażone są w czujnik ciśnienia oraz temperatury pozwalające na wykonywanie automatycznej kalibracji w czasie rzeczywistym. Większość popularnych urządzeń wymaga jednak ręcznej kalibracji zajmującej kilka minut. Niewykonanie kalibracji nie zawsze oznaczać będzie złe spawy. Istnieje jednak ryzyko, że wykonane spawy będą poprawne z punktu widzenia tłumienia, jednak ze względu na zbyt niską temperaturę zgrzewania pękną po jakimś czasie - znane są przypadki spawów pękających już po godzinie.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-8C L5870 bazuje na popularnej metodzie kalibracji - umieszczone w komorze spawania włókna poddawane są działaniu kolejnych łuków elektrycznych. Włókna ulegają stopieniu, a oprogramowanie spawarki dokonuje pomiaru i analizy odległości, na jaką cofają się czoła włókien. Na podstawie pomiaru ustalane są odpowiednie parametry łuku elektrycznego.
Proces kalibracji Signal Fire dokonuje się poprzez wybranie w aplikacji zarządzającej opcji "Arc Calibration". Po włożeniu włókien do komory spawania i zamknięciu pokrywy proces kalibracji rozpoczyna się automatycznie. Po jego zakończeniu spawarka przełącza się w tryb pracy normalnej (Normal mode), tj. spawania włókien.
W okresie zimowym instalatorzy powinni zwrócić szczególną uwagę na odpowiednie przygotowanie sprzętu przed rozpoczęciem pracy. Spawarka, która spędziła noc w samochodzie zaparkowanym na zewnątrz, po wniesieniu do pomieszczenia z temperaturą pokojową nie nadaje się do natychmiastowej pracy: zaparowane obiektywy kamer mogą wpłynąć na błędną weryfikację położenia włókien i problemy z autofokusem. Aby uniknąć tego problemu, nie należy dopuszczać do wychłodzenia spawarki.
Centralne zarządzanie siecią komputerową.
Platforma do konfiguracji oraz sterowania infrastrukturą sieciową (SDN) Omada integruje takie urządzenia sieciowe jak: punkty dostępowe, przełączniki oraz bramy sieciowe. Omada SDN zapewnia kompleksowe zarządzanie całą siecią z poziomu chmury. System umożliwia stworzenie wysoce skalowalnej sieci — w pełni kontrolowanej za pomocą jednego systemu. Przekłada się to na płynne połączenia przewodowe i bezprzewodowe, które są niezbędne w hotelarstwie, edukacji, sprzedaży detalicznej, biurach oraz w wielu innych branżach.Platforma Omada SDN - centralne zarządzanie urządzeniami sieciowymi TP-Link.
Urządzenia kompatybilne z systemem Omada SDN:
Film prezentujący możliwości platformy (język angielski):
Kamera 4 w 1 sufitowa HIKVISION DS-2CE78D0T-IT3FS M75286 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki wysokiej czułości wynoszącej 0.01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m, wykonanemu w technice EXIR 2.0, wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu. | ||
Adapter jednomodowy LC/UPC meśki - SC/UPC żeński L4407 pozwala na rozwiązanie problemu podłączania kabli/patchcordów ze złączem SC/UPC do urządzeń lub patchpaneli z gniazdem LC/UPC. | ||
Adapter jednomodowy SC/UPC męski - LC/UPC żeński L4408 pozwala na rozwiązanie problemu podłączania kabli/patchcordów ze złączem LC/UPC do urządzeń lub patchpaneli z gniazdem SC/UPC. | ||
Warto przeczytać:
Jak odebrać sygnał DVB-T2/HEVC w zbiorczej instalacji z odbiornikami DVB-T/MPEG-4? Do 2022 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony nowy standard emisji telewizji naziemnej, zwany DVB-T2/HEVC. Wprowadzenie nowego standardu nadawania nie powinno spowodować konieczności wymiany anteny odbiorczej, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru lub zmodernizowania instalacji telewizyjnej jeśli telewizory nie wpierają standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2) i przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+). O ile w przypadku małej instalacji z jednym lub kilkoma telewizorami nie powinno być problemu (wystarczy zakupić dekoder DVB-T2/HEVC, który podłącza się przez wyjście HDMI), to w przypadku większej liczby telewizorów (szczególnie pensjonaty, hotele) może być problematyczne...>>>więcej