Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 26/2021 (30.08.2021)

Czy kupisz robota od Tesli?

Podczas Tesla AI Day (Dzień Sztucznej Inteligencji) Elon Musk zapowiedział budowę humanoidalnych robotów. Maszyna o nazwie Tesla Bot ma powstać już w przyszłym roku, a swoim kształtem będzie przypominać człowieka. Projekt zakłada budowę robota mierzącego nieco ponad 170 cm, który będzie w stanie przemieszczać się na dwóch nogach w wyprostowanej pozycji z prędkością do 8 km/h. Będzie w stanie unieść do 68 kg i przenieść nieco ponad 20 kg. Sam będzie ważył tylko 57 kg dzięki wykorzystaniu lekkich materiałów. Zamiast głowy będzie miał wyświetlacz prezentujący różne informacje. Tesla Bot ma bez problemu poruszać się w świecie ludzi, a projektujący go inżynierowie mają zadbać o to, aby był dla nich bezpieczny. Wiele uwagi zostanie poświęcone zapewnieniu łatwego wyłączania bota. Boty będą wykorzystywane przede wszystkim do pracy w niebezpiecznych warunkach oraz przy nużących, powtarzalnych czynnościach.
Prototyp robota Tesla Bot ma być gotowy w przyszłym roku - jego kodowa nazwa to Optimus
Według prezesa firmy aktualnie produkowane autonomiczne pojazdy osiągnęły tak wysoki stopień zaawansowania, że algorytmy sztucznej inteligencji odpowiedzialne za sterowanie pojazdami da się przenieść do układów sterownia ruchem nowego robota, tym samym ograniczając koszty i czas potrzeby na stworzenie nowych algorytmów.
W przestrzeni maszyna będzie nawigować za pomocą kamer zainstalowanych w „głowie” oraz systemu FSD (Full Self-Driving), który ma całkowicie autonomicznie sterować ruchem urządzenia.
Wygląda na to, że już niedługo humanoidalne roboty przeniosą się z sal kinowych na ulice i do naszych domów. Będą wykonywać prace, które mogą być nużące dla ludzi. Tesla jest zdania, że w przyszłości praca fizyczna będzie wyborem. Czy maszyna ma szanse realizacji? Musk ma wiele niezrealizowanych wizji, ale kilka argumentów przemawia za tym, że że prototyp ujrzy światło dzienne. Do pracy przy projekcie wciąż poszukiwani są odpowiedni inżynierowie, a temat cieszy się wielkim zainteresowaniem.
Należy też zaznaczyć, że jeśli tak się stanie to wyjdzie on spod ręki osoby, która jest przeciwnikiem autonomicznych robotów, dlatego można go nazywać zautomatyzowanym, ale nie autonomicznym czy myślącym.

Instalacja multiswitchowa w budynku wielorodzinnym.

Instalacje oparte na multiswitchach to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania naziemnego sygnału RTV (FM/DAB i DVB-T/T2) oraz satelitarnego SAT (DVB-S/S2) do większej liczby gniazd abonenckich. To użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odpowiedni tuner satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych. Produkty firmy TERRA dedykowane do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT to przede wszystkim sprzęt najwyższej klasy, objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają doskonały odbiór sygnału przez długi czas.
Na jednym z krakowskich osiedli została wykonana zbiorcza instalacja multiswitchowa oparta na sprzęcie marki TERRA.
Na płaskiej powierzchni dachu budynku zamontowano maszt antenowy, na którym zawieszono antenę satelitarną 120 cm zapewniając odbiór sygnału z dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird 13°E i Astra 19,2°E. Do telewizji naziemnej DVB-T/T2 odpowiednio w paśmie VHF i UHF wykorzystano anteny: Dipol 4/5-12 A0140 (polaryzacja pionowa), Dipol 44/21-60 Tri Digit A2670 (polaryzacja pozioma), natomiast do radia FM antenę Dipol 1RUZ PM B A0221. Aby wyrównać i zwiększyć poziom sygnału w instalacji wykorzystano wzmacniacz SA-91L R70901 z ośmioma wejściami satelitarnymi oraz jednym wejściem DVB-T/T2/Radio. Następnie sygnał został rozdzielony przy pomocy rozgałęźników SD-904 R70523 do czterech multiswitchy MV-916L R70866, z których każdy został zasilony ze wzmacniacza magistrali SA-91L R70901. Odlewana obudowa urządzeń TERRA gwarantuje wysoki poziom ekranowania - klasa A.

Dobór anteny LTE.

Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. W zależności od nadajnika jak i operatora telefonii komórkowej usługi bezprzewodowego dostępu świadczyć można w oparciu o różne techniki transmisji danych. Najpopularniejszą techniką jest LTE umożliwiająca osiągnięcie realnych przepływności sięgających nawet 100 - 150 Mb/s (w teorii nawet do 600 Mbit/s).
Poniższy film pokazuje sposób podłączenia anteny zewnętrznej do routera LTE i znaczący wzrost przepustowości złącza.
W filmie wykorzystano antenę: Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO która jest sprzedawana z 5, 10, 15, 20 metrowym kablem i wtykiem SMA.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000 MHz

Połączenie złączy światłowodowych o szlifie skośnym (APC) oraz prostym (UPC).

Jednomodowe złącza światłowodowe występować mogą w dwóch wersjach szlifu ferruli: APC (ang. Angled Physical Contact) oraz UPC (ang. Ultra Physical Contact). W złączach UPC czoło ferruli jest płaskie, natomiast w APC czoło złącza polerowane jest pod kątem 8 stopni. Dzięki temu drugiemu rozwiązaniu, przy przejściu światła przez granicę ośrodków (czyli na łączeniu dwóch złączy), odbicie światła jest znacznie mniejsze, co korzystnie wpływa na parametry transmisyjne.
Niejednokrotnie urządzenia nadawcze wymuszają stosowanie określonego typu szlifu ferruli. Zastosowanie innego niż zalecany skutkuje znacznie większym tłumieniem połączenia oraz w skrajnym przypadku doprowadzić może do uszkodzenia złącza w urządzeniu lub wtyku kabla. Należy zawsze upewnić się jaki typ złącza stosować należy w danym urządzeniu. W przypadku, gdy kabel światłowodowy zakończony jest niewłaściwą wersją wtyku, zastosować można adapter oraz pachcord łączący lub znacznie bardziej eleganckie rozwiązanie polegające na wykorzystaniu adaptera.
Adapter jednomodowy SC/APC męski - SC/UPC żeński
W przypadku, gdy urządzenie wymaga zastosowania złącza SC/APC (zielone), a kabel zakończony jest złączem SC/UPC (niebieskie) skorzystać można z adaptera pośredniczącego L4401 zapewniającego właściwe dopasowanie ferrul. W sytuacji odwrotnej zastosować należy adapter L4402.
Inne wersje adapterów hybrydowych dostępne są tutaj.

EasyIP 4.0 – połączenie technologii ColorVu i AcuSense.

W ofercie firmy Dipol dostępne są kamery z serii EasyIP 4.0, które łączą w sobie dwie kluczowe technologie: ColorVu i AcuSense. AcuSense bazuje na algorytmach deep learning, umożliwiając klasyfikację celów ze względu na sylwetkę człowieka i pojazdu z wykorzystaniem inteligentnej analizy VCA takiej jak detekcja ruchu, wykrycie wtargnięcia, przekroczenia linii, wejścia i wyjścia z obszaru. Dzięki precyzyjnemu rozpoznawaniu, system może odfiltrować fałszywe alarmy (np. zwierzęta, deszcz, pajęczyny, ruszające się liście, itp.) co znacząco zwiększa trafność i skuteczność alarmowania oraz przyczynia się do obniżenia kosztów pracy. Kamery ColorVu dzięki możliwości wyświetlenia obrazu kolorowego w każdych warunkach, pozwalają zarejestrować wszystkie szczegóły na obserwowanej scenie. Kamery łączące w sobie dwie kluczowe technologie oznaczone są jako DS-2CD2xx7G2 W katalogu można je znaleźć pod tym linkiem.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2346G2-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,003 lx, IR do 30m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera 4 Mpix DS-2CD2346G2-I K00333 z technologią AcuSense i ColorVu
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-I (8 MPix, 2,8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera 8 MPix DS-2CD2086G2-I K03185 z technologią AcuSense i ColorVu

Jak ustawić minimalną odległość ostrzenia w kamerach szybkoobrotowych Hikvision?

Kamery obrotowe mogą zostać użyte do monitorowania stref znajdujących się zarówno blisko jak i daleko od kamery. Wykonanie dużego zbliżenia pozwala monitorować z odpowiednią jakością (ilością px/m). Jeśli interesujące obiekty znajdują się w pewnej odległości, należy ustawić minimalną odległość wyostrzania. Pozwoli to uniknąć sytuacji, gdy kamera widzi ostro obiekt będący bardzo blisko (pajęczyna, sąsiednia latarnia, drzewo), a „rozmazaniu” ulega dalszy plan.
Kamera HD-TVI obrotowa Hikvision DS-2AE7123TI-A (720p, 3,84-88,32 mm, 23x, 0.01 lx, IR do 120m) TURBO HD
Kamera szybkoobrotowa 4 w 1 Hikvision DS-2AE4225TI-D M75931
Aby dostosować limit ostrzenia, należy ustawić parametr „FOCUS LIMIT“. Dostępne ustawienia to: 1 cm, 30 cm, 1 m, 3 m, 5 m i opcja AUTO do automatycznego wyostrzania wybranego obiektu.

Nowości produktowe:

Adapter jednomodowy FC/APC męski - SC/APC żeński
Adapter FC/APC męski - SC/APC żeński L4405 pozwala na podłączanie kabli zakończonych wtykiem SC/APC do urządzeń z gniazdem FC/APC (np. urządzenia do transmisji optycznej sygnału TV/SAT). Adapter znaleźć może również zastosowanie w reflektometrach FC/APC.

Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G2-L(C) (4 MPix, 2.8 mm, 0.0005 lx, światło białe do 30 m, WDR, H.265, ColorVu, AcuSense)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G2-L(C) K00306 to kamera sufitowa IP marki Hikvision z serii EasyIP 4.0, która łączy w sobie dwie kluczowe technologie ColorVu i AcuSense (II gen.). Dzięki technologii ColorVu kamera może rejestrować obraz w trybie kolorowym przez całą dobę z zachowaniem ważnych dla identyfikacji detali. Technologia AcuSense pozwala zwiększyć skuteczność działania systemu monitoringu poprzez eliminację fałszywych i uciążliwych alarmów dzięki filtrowaniu obiektów typu człowiek / pojazd.

Switch TP-Link TL-SG3428X 24xGE 4xSFP+ Omada SDN
Switch zarządzalny TP-Link TL-SG3428MP N299551 to zaawansowane urządzenie umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Wyposażony jest w 4 sloty SFP 1 Gbit/s zapewniające wysoką przepustowość i możliwości przełączania oraz 24 porty 1 Gbit/s. Switch może być zarządzany przez platformę Omada SDN.


Aktualności:

Nowy adres w Gdańsku. Od 26 lipca adres punktu sprzedaży w Gdańsku zmienia lokalizację na ul. Żaglową 1. Serdecznie zapraszamy na zakupy!

Warto przeczytać:

Jak działa nowoczesna metoda kompresji wideo AI Coding? Urządzenia monitoringu pozwalają na zapis obrazu w coraz to wyższej rozdzielczości, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na zajmowane pasmo i przestrzeń dyskową. Żeby system monitoringu oferował wysoką jakość zapisu, generując przy tym optymalną ilość danych, należy korzystać z wydajnych metod kompresji obrazu. Jednym z najlepszych i co ważne zoptymalizowanym pod kątem monitoringu jest kodek AI Coding opracowany przez firmę Dahua...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Platforma Omada SDN - centralne zarządzanie urządzeniami sieciowymi.
Omada SDN - centralne zarządzanie siecią firmową