Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2021 (21.06.2021)

Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.

Następny numer ukaże się 30 sierpnia 2021 r.

Wszystkim Czytelnikom, Klientom i Partnerom handlowym

życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji!

Transmisja laserowa w kosmosie.

Tegoroczne lądowanie na Marsie łazika Perseverance, a następnie przesłanie przez niego na Ziemię znakomitej jakości zdjęć, a nawet nagrań wideo, wywołało dyskusję na temat sposobów efektywnej transmisji danych na tak dużą odległość. Nie jest zaskoczeniem, że NASA pracuje już od dawna nad usprawnieniami w tym zakresie. Opracowała sposób komunikacji, w którym standardowy nośnik informacji, czyli modulowaną odpowiednio falę radiową, zastąpi światło lasera. Wyniesienie testowego nadajnika LCRD (and. Laser Communications Relay Demonstration) w kosmos i rozpoczęcie pierwszych testów nastąpi już niebawem.
Komunikacja laserowa umożliwi przesyłanie danych w kierunku Ziemii do 100 razy szybciej niż robią to obecne systemy radiowe. Przesłanie pełnej mapy Marsa na Ziemię z obecnymi systemami radiowymi zajęłoby około dziewięciu tygodni. W przypadku laserów zajęłoby to około dziewięciu dni. Co ważne systemy komunikacji laserowej wymagają mniejszej przestrzeni, mają mniejszą masę oraz wymagają mniejszej mocy - oznacza to mniejsze zużycie systemów zasilania statków kosmicznych.
Fale radiowe oraz światło podczerwone są rodzajem fal elektromagnetycznych - różnią się one długością i zakresem. Fale radiowe, ze względu na swą specyfikę propagacji są bardziej rozproszone. Przekłada się to na fakt, iż transmisja na duże odległości za ich pośrednictwem jest ograniczona i mniej wydajna. Technika laserowa umożliwia przesył skumulowanej porcji danych w formie wąskiej wiązki lasera - dzięki temu stacje naziemne otrzymują większa ilość informacji w jednym pakiecie. Niestety wąska wiązka wymaga bardzo dokładnego nakierowanie na siebie nadajnika i odbiornika. W niektórych sytuacjach stanowi to spore wyzwanie techniczne.
Graficzne przedstawienie różnicy w szybkości transmisji danych oraz szerokością wiązki między komunikacją radiową a laserową
Pierwszym urządzeniem wyposażonym w LCRD będzie ILLUMA-T (Integrated LCRD Low-Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal), który będzie zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2022. Będzie on umożliwiał transmisję z prędkością 1,2 Gb/s.

Wakacyjny Konkurs Fotograficzny!

Zapraszamy do udziału w dwudziestej edycji naszego konkursu "Ciekawie o Antenach". Zachęceni wysokim poziomem zdjęć przesłanych do nas na przestrzeni minionych edycji, postanowiliśmy eksperymentalnie rozszerzyć formułę konkursu o nową kategorię - film. Kolejny raz zachęcamy fotografów, a teraz także filmowców, do prezentacji swoich prac, które tradycyjnie już oceni znany krakowski fotografik i filmowiec - Paweł Zechenter. Z okazji jubileuszu zadbaliśmy o wyjątkowo atrakcyjne nagrody, takie jak drony DJi Mini 2 i głośniki blutetooth firmy JBL. Więcej informacji o konkursie i regulamin dostępne tutaj.
Konkurs fotograficzno-filmowy
Główne nagrody w konkursie - drony DJI Mini 2

Jak działa nowoczesna metoda kompresji wideo AI Coding?

Urządzenia monitoringu pozwalają na zapis obrazu w coraz to wyższej rozdzielczości, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na zajmowane pasmo i przestrzeń dyskową. Żeby system monitoringu oferował wysoką jakość zapisu, generując przy tym optymalną ilość danych, należy korzystać z wydajnych metod kompresji obrazu. Jednym z najlepszych i co ważne zoptymalizowanym pod kątem monitoringu jest kodek AI Coding opracowany przez firmę Dahua.
Dopasowanie do systemów CCTV polega na wdrożeniu zasady, że priorytetowo traktowane są obiekty ruchome, które muszą być bardzo wyraźne, a tło może być bardziej skompresowane - szczególnie wtedy, gdy jest niezmienne. Sam algorytm działa w oparciu o 3 główne silniki, które współpracują ze sobą, aby uzyskać obraz o jak najwyższej jakości przy oszczędnym gospodarowaniu ilością danych.
  • Silnik analizy wideo.
  • Służy do oceny i analizy sceny (np. ocena pory dnia, warunków atmosferycznych). Prowadzi analizę obrazu w czasie rzeczywistym, wykrywa ruch na obrazie, typuje obiekty i obszary, które dzieli na tło i cele.
  • Silnik alokacji danych.
  • Zgodnie z wynikiem silnika analizy określa ile danych może zostać przypisane do danego miejsca na monitorowanej scenie. Jeśli silnik analizy wykryje obecność ludzi bądź pojazdów, to algorytm przydzieli im więcej danych, natomiast miejsca będące tłem otrzymają ich mniej. Najczęściej jest tak, że tło zajmuje bardzo dużą cześć obrazów, a jednocześnie w systemie monitoringu nie jest ważne.
  • Silnik kompresji strumienia bitów.
  • Dobiera najlepsze konfiguracje istniejących koderów do kompresji strumienia bitów, zgodnie z przydziałem danych z silnika alokacji.
Kompresja wideo AI Coding dostępna jest w kamerach IP WizSense oraz WizMind, a także w rejestratorach HD-CVI WizeSense.

Prosty KVM punkt - wielopunkt.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB np. w celu sterowania myszką oraz klawiaturą.
Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału przy większej liczbie urządzeń wyświetlających obraz, konieczny jest dedykowany odbiornik H3613R - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę sieciową jest niemożliwy.

Jak odebrać sygnał DVB-T2/HEVC w zbiorczej instalacji z odbiornikami DVB-T/MPEG-4?

Do 2022 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony nowy standard emisji telewizji naziemnej, zwany DVB-T2/HEVC. Wprowadzenie nowego standardu nadawania nie powinno spowodować konieczności wymiany anteny odbiorczej, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru lub zmodernizowania instalacji telewizyjnej jeśli telewizory nie wpierają standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2) i przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+). O ile w przypadku małej instalacji z jednym lub kilkoma telewizorami nie powinno być problemu (wystarczy zakupić dekoder DVB-T2/HEVC, który podłącza się przez wyjście HDMI), to w przypadku większej liczby telewizorów (szczególnie pensjonaty, hotele) może być problematyczne. Na poniższym zdjęciach został pokazany pomiar sygnału DVB-T2 przy pomocy miernika ST-5150 Signal R10842 oraz przykładowy schemat instalacji umożliwiającej zamianę standardu DVB-T2/HEVC do DVB-T/H264.
Na powyższym zdjęciu zaprezentowano pomiar sygnału DVB-T2/HEVC wykonanego miernikiem ST-5150 marki Signal z wykorzystaniem anteny DIPOL 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810. Pomiaru dokonano dla kanału 27 (częstotliwość: 522 MHz). Uzyskano sygnał o mocy PWR = 72 dBµV i współczynniku MER = 30,5 dB. Takie wartości umożliwiają bezproblemowy odbiór sygnału telewizji naziemnej na każdym odbiorniku TV. Dodatkowo miernik ST-5150 R10842 posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału w standardzie DVB-T2/HEVC.
Schemat instalacji TV umożliwiający odbiór sygnału DVB-T2/HEVC, a następnie konwersję do standardu DVB-T/H264. Sygnał z anteny DIPOL 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810 został rozdzielony przy pomocy rozgałęźnika R60106 i doprowadzony do każdego z 6 tunerów DVB-T2/HEVC. Następnie sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-30p) podany na złącze HDMI modulatora MHD001P R86103 został zmodulowany do standardu DVB-T COFDM.

Ekonomiczny monitoring z wykorzystaniem kamer IP Hikvision z serii EasyIP Lite.

Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator marki Hikvision. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery należące do serii EasyIP Lite. Seria ta charakteryzuje się dobrą jakością obrazu i niską ceną. Dostępne są w niej podstawowe zdarzenia alarmowe, takie jak detekcja ruchu czy sabotaż obrazu. W obiekcie wykorzystano kamery 2 Mpix z ogniskową 2,8 mm i oświetlaczem IR do 30 m wykonanym w technologii EXIR 2.0. Na zewnątrz proponowane są kamery kompaktowe DS-2CD1023G0-I K17661, a wewnątrz sufitowe DS-2CD1123G0E-I K00101. Zastosowany w rejestratorze dysk twardy Seagate o pojemności 2 TB M89271 zapewnia przechowywanie nagrań przy nagrywaniu ciągłym ze wszystkich kamer przez 11 dni w przypadku użycia kompresji H.265 (2 Mpix, 25 kl./s, 2 Mb/s). Całość instalacji zasilona została ze switcha PoE N299851. Do zapisu obrazu wykorzystany został 8-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-7608NI-K2 K22074. W celu uzyskania dostępu do rejestratora poprzez sieć internetową lub Wi-Fi, można podłączyć do systemu router, np.: TP-Link C2 AC900 N3255.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD1023G0-I (2 Mpix, 2.8 mm, 0.028 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)Rejestrator IP 4K NVR Hikvision DS-7608NI-K2 (8 kanałów, 80 Mb/s, 2xSATA, We/Wy alarmowe, VGA, HDMI, H.265/H.264)Dysk HDD 3.5” Seagate SkyHawk ST2000VX008 2TB SATA IIIRouter Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sSwitch PoE  ULTIPOWER PRO0208afat 8xFE(8xPoE) 2xGE 802.3af/at 120W, PoE Auto CheckKamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1123G0E-I (2 Mpix, 2,8 mm, 0.028 lx, IK10, IR do 30 m, H.265/H.264)Monitor LED 21.5