Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 25/2021 (21.06.2021)

Jak co roku zawieszamy wydawanie Informatora w okresie wakacyjnym.

Następny numer ukaże się 30 sierpnia 2021 r.

Wszystkim Czytelnikom, Klientom i Partnerom handlowym

życzymy wspaniałych i bezpiecznych wakacji!

Transmisja laserowa w kosmosie.

Tegoroczne lądowanie na Marsie łazika Perseverance, a następnie przesłanie przez niego na Ziemię znakomitej jakości zdjęć, a nawet nagrań wideo, wywołało dyskusję na temat sposobów efektywnej transmisji danych na tak dużą odległość. Nie jest zaskoczeniem, że NASA pracuje już od dawna nad usprawnieniami w tym zakresie. Opracowała sposób komunikacji, w którym standardowy nośnik informacji, czyli modulowaną odpowiednio falę radiową, zastąpi światło lasera. Wyniesienie testowego nadajnika LCRD (and. Laser Communications Relay Demonstration) w kosmos i rozpoczęcie pierwszych testów nastąpi już niebawem.
Komunikacja laserowa umożliwi przesyłanie danych w kierunku Ziemii do 100 razy szybciej niż robią to obecne systemy radiowe. Przesłanie pełnej mapy Marsa na Ziemię z obecnymi systemami radiowymi zajęłoby około dziewięciu tygodni. W przypadku laserów zajęłoby to około dziewięciu dni. Co ważne systemy komunikacji laserowej wymagają mniejszej przestrzeni, mają mniejszą masę oraz wymagają mniejszej mocy - oznacza to mniejsze zużycie systemów zasilania statków kosmicznych.
Fale radiowe oraz światło podczerwone są rodzajem fal elektromagnetycznych - różnią się one długością i zakresem. Fale radiowe, ze względu na swą specyfikę propagacji są bardziej rozproszone. Przekłada się to na fakt, iż transmisja na duże odległości za ich pośrednictwem jest ograniczona i mniej wydajna. Technika laserowa umożliwia przesył skumulowanej porcji danych w formie wąskiej wiązki lasera - dzięki temu stacje naziemne otrzymują większa ilość informacji w jednym pakiecie. Niestety wąska wiązka wymaga bardzo dokładnego nakierowanie na siebie nadajnika i odbiornika. W niektórych sytuacjach stanowi to spore wyzwanie techniczne.
Graficzne przedstawienie różnicy w szybkości transmisji danych oraz szerokością wiązki między komunikacją radiową a laserową
Pierwszym urządzeniem wyposażonym w LCRD będzie ILLUMA-T (Integrated LCRD Low-Earth Orbit User Modem and Amplifier Terminal), który będzie zainstalowany na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej w 2022. Będzie on umożliwiał transmisję z prędkością 1,2 Gb/s.

Wakacyjny Konkurs Fotograficzny!

Zapraszamy do udziału w dwudziestej edycji naszego konkursu "Ciekawie o Antenach". Zachęceni wysokim poziomem zdjęć przesłanych do nas na przestrzeni minionych edycji, postanowiliśmy eksperymentalnie rozszerzyć formułę konkursu o nową kategorię - film. Kolejny raz zachęcamy fotografów, a teraz także filmowców, do prezentacji swoich prac, które tradycyjnie już oceni znany krakowski fotografik i filmowiec - Paweł Zechenter. Z okazji jubileuszu zadbaliśmy o wyjątkowo atrakcyjne nagrody, takie jak drony DJi Mini 2 i głośniki blutetooth firmy JBL. Więcej informacji o konkursie i regulamin dostępne tutaj.
Konkurs fotograficzno-filmowy
Główne nagrody w konkursie - drony DJI Mini 2

Jak działa nowoczesna metoda kompresji wideo AI Coding?

Urządzenia monitoringu pozwalają na zapis obrazu w coraz to wyższej rozdzielczości, co przekłada się na większe zapotrzebowanie na zajmowane pasmo i przestrzeń dyskową. Żeby system monitoringu oferował wysoką jakość zapisu, generując przy tym optymalną ilość danych, należy korzystać z wydajnych metod kompresji obrazu. Jednym z najlepszych i co ważne zoptymalizowanym pod kątem monitoringu jest kodek AI Coding opracowany przez firmę Dahua.
Dopasowanie do systemów CCTV polega na wdrożeniu zasady, że priorytetowo traktowane są obiekty ruchome, które muszą być bardzo wyraźne, a tło może być bardziej skompresowane - szczególnie wtedy, gdy jest niezmienne. Sam algorytm działa w oparciu o 3 główne silniki, które współpracują ze sobą, aby uzyskać obraz o jak najwyższej jakości przy oszczędnym gospodarowaniu ilością danych.
  • Silnik analizy wideo.
  • Służy do oceny i analizy sceny (np. ocena pory dnia, warunków atmosferycznych). Prowadzi analizę obrazu w czasie rzeczywistym, wykrywa ruch na obrazie, typuje obiekty i obszary, które dzieli na tło i cele.
  • Silnik alokacji danych.
  • Zgodnie z wynikiem silnika analizy określa ile danych może zostać przypisane do danego miejsca na monitorowanej scenie. Jeśli silnik analizy wykryje obecność ludzi bądź pojazdów, to algorytm przydzieli im więcej danych, natomiast miejsca będące tłem otrzymają ich mniej. Najczęściej jest tak, że tło zajmuje bardzo dużą cześć obrazów, a jednocześnie w systemie monitoringu nie jest ważne.
  • Silnik kompresji strumienia bitów.
  • Dobiera najlepsze konfiguracje istniejących koderów do kompresji strumienia bitów, zgodnie z przydziałem danych z silnika alokacji.
Kompresja wideo AI Coding dostępna jest w kamerach IP WizSense oraz WizMind, a także w rejestratorach HD-CVI WizeSense.

Prosty KVM punkt - wielopunkt.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Dodatkowo istnieje możliwość przedłużenia portu USB np. w celu sterowania myszką oraz klawiaturą.
Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału przy większej liczbie urządzeń wyświetlających obraz, konieczny jest dedykowany odbiornik H3613R - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę sieciową jest niemożliwy.

Jak odebrać sygnał DVB-T2/HEVC w zbiorczej instalacji z odbiornikami DVB-T/MPEG-4?

Do 2022 roku w całej Unii Europejskiej zostanie wprowadzony nowy standard emisji telewizji naziemnej, zwany DVB-T2/HEVC. Wprowadzenie nowego standardu nadawania nie powinno spowodować konieczności wymiany anteny odbiorczej, ale może pojawić się potrzeba zmiany jej kierunku odbioru lub zmodernizowania instalacji telewizyjnej jeśli telewizory nie wpierają standardu DVB-T2 z kodekiem HEVC (występującym także pod nazwą H.265 lub MPEG-H część 2) i przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3 (zwanym też Dolby Digital Plus lub DD+). O ile w przypadku małej instalacji z jednym lub kilkoma telewizorami nie powinno być problemu (wystarczy zakupić dekoder DVB-T2/HEVC, który podłącza się przez wyjście HDMI), to w przypadku większej liczby telewizorów (szczególnie pensjonaty, hotele) może być problematyczne. Na poniższym zdjęciach został pokazany pomiar sygnału DVB-T2 przy pomocy miernika ST-5150 Signal R10842 oraz przykładowy schemat instalacji umożliwiającej zamianę standardu DVB-T2/HEVC do DVB-T/H264.
Na powyższym zdjęciu zaprezentowano pomiar sygnału DVB-T2/HEVC wykonanego miernikiem ST-5150 marki Signal z wykorzystaniem anteny DIPOL 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810. Pomiaru dokonano dla kanału 27 (częstotliwość: 522 MHz). Uzyskano sygnał o mocy PWR = 72 dBµV i współczynniku MER = 30,5 dB. Takie wartości umożliwiają bezproblemowy odbiór sygnału telewizji naziemnej na każdym odbiorniku TV. Dodatkowo miernik ST-5150 R10842 posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału w standardzie DVB-T2/HEVC.
Schemat instalacji TV umożliwiający odbiór sygnału DVB-T2/HEVC, a następnie konwersję do standardu DVB-T/H264. Sygnał z anteny DIPOL 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810 został rozdzielony przy pomocy rozgałęźnika R60106 i doprowadzony do każdego z 6 tunerów DVB-T2/HEVC. Następnie sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-30p) podany na złącze HDMI modulatora MHD001P R86103 został zmodulowany do standardu DVB-T COFDM.

Ekonomiczny monitoring z wykorzystaniem kamer IP Hikvision z serii EasyIP Lite.

Na poniższym schemacie przedstawiony został system monitoringu CCTV IP w oparciu o kamery i rejestrator marki Hikvision. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery należące do serii EasyIP Lite. Seria ta charakteryzuje się dobrą jakością obrazu i niską ceną. Dostępne są w niej podstawowe zdarzenia alarmowe, takie jak detekcja ruchu czy sabotaż obrazu. W obiekcie wykorzystano kamery 2 Mpix z ogniskową 2,8 mm i oświetlaczem IR do 30 m wykonanym w technologii EXIR 2.0. Na zewnątrz proponowane są kamery kompaktowe DS-2CD1023G0-I K17661, a wewnątrz sufitowe DS-2CD1123G0E-I K00101. Zastosowany w rejestratorze dysk twardy Seagate o pojemności 2 TB M89271 zapewnia przechowywanie nagrań przy nagrywaniu ciągłym ze wszystkich kamer przez 11 dni w przypadku użycia kompresji H.265 (2 Mpix, 25 kl./s, 2 Mb/s). Całość instalacji zasilona została ze switcha PoE N299851. Do zapisu obrazu wykorzystany został 8-kanałowy rejestrator IP Hikvision DS-7608NI-K2 K22074. W celu uzyskania dostępu do rejestratora poprzez sieć internetową lub Wi-Fi, można podłączyć do systemu router, np.: TP-Link C2 AC900 N3255.

Jakość spawów wykonanych spawarką Signal Fire.

Wartość tłumienia wykonywanych spawów to dla wielu instalatorów kluczowa kwestia przy wyborze spawarki. Rynek spawarek jest szeroki, a opinie, jakie znaleźć można w Internecie na temat danego modelu spawarki, mogą być skrajnie różne. Poza kilkoma kwestiami użytkowymi, czynnikiem decydującym o tym, czy spawarka jest dobra, czy zła, powinna być jakość wykonywanych przez nią spawów. O jakości spawu decyduje jego trwałość oraz tłumienie.
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarka Signal Fire AI-9 L5875
Inżynierowie Działu Technicznego firmy DIPOL przeprowadzili test tłumienności spawów wykonywanych za pomocą spawarek Signal Fire. Wykorzystano do tego tzw. metodę transmisyjną z pomiarem referencyjnym. W teście wykorzystano specjalnie zaprojektowane do tego celu skrzynki, zawierające około 120 m włókna światłowodowego w standardzie G.652D, zakończonego jednostronnie złączem SC/APC. Drugi koniec włókna pozostaje wolny - można go swobodnie rozwijać i wielokrotnie na przemian spawać i łamać. Dodatkowo, skrzynki wyposażono w kasetę spawów.
Stanowisko testowe zawierające dedykowane skrzynki z włóknem oraz spawarkę Signal Fire
Przeprowadzone testy wykazały średnią tłumienność spawów dla długości fali 1550 nm na poziomie od 0,04 do 0,05 dB. Ogólnie przyjętą normą jest akceptacja spawów, których tłumienie nie przekracza 0,1 dB. Istnieją jednak normy zakładowe oraz normy europejskie, które dopuszczają 0,15 dB lub nawet 0,3 dB tłumienia. Dla długości fali 1310 nm wskazania tłumienności były niższe i wahały się w zakresie od 0,00 dB do 0,03 dB.
Więcej zdjęć z pomiaru oraz dokładny opis i wyniki procedury testowej dostępne są tutaj.

Nowości produktowe:

Transmiter optyczny mo418 4F31 TERRA 1x6 dBm FP 1310 nm
Transmiter optyczny mo418 4F31 TERRA R82526 służy do przesyłu sygnałów telewizyjnych przy wykorzystaniu medium światłowodowego. Urządzenie dokonuje konwersji sygnału elektrycznego (przewód koncentryczny) na sygnał optyczny. Moc na wyjściu optycznym wynosząca 6 dBm (4 mW) pozwala na dystrybucję telewizji do od kilku do kilkunastu punktów dystrybucyjnych - w zależności od czułości urządzeń po stronie odbiorczej. W przypadku połączeń punkt-punkt zasięg transmisji osiągnąć może nawet 20 km.
Switch przemysłowy PoE ULTIPOWER 350mini 5xGE(4xPoE  802.3af/at)
Switch przemysłowy PoE ULTIPOWER 350MINI N299725 to urządzenie typu przemysłowego zapewniające płynną transmisję sieciową. Umożliwia nawiązywanie połączeń z prędkością 10/100/1000 Mb/s. Posiada 5 portów RJ45 obsługujące automatyczną negocjację szybkości połączeń oraz funkcję Power over Ethernet (PoE). Przełącznik automatycznie wykrywa urządzenie PD (ang. Power Device) działające w standardzie IEEE 802.3af/at i zapewnia mu zasilanie.
Switch TP-Link TL-SG3428X 24xGE 4xSFP+ Omada SDN
Switch PoE TP-Link TL-SG3428X N30112 to zaawansowane urządzenie umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Wyposażony jest w 4 sloty SFP+ 10 Gbit/s zapewniające wysoką przepustowość i możliwości przełączania oraz 24 porty 1 Gbit/s. Switch może być zarządzany przez platformę Omada SDN.

Warto przeczytać:

Instalacja wideodomofonowa dla dom jednorodzinnego - IP Hikvision 2. generacji. Poniżej zaprezentowano schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision dla budynku jednorodzinnego. Instalacja powstała w oparciu o moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652, posiadający wbudowaną kamerę 2 Mpix, jeden przycisk wywołania oraz 2 przekaźniki do sterowania furtką i bramą wjazdową. W lokalu mieszkalnym zainstalowano 2 monitory 7” DS-KH8350-WTE1/EU G74003 z matrycą IPS. Do zasilenia stacji bramowej i monitorów wykorzystany został switch Ultipower N29980 wyposażony w 4 porty PoE w standardzie 802.3af. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link Archer C7 AC1750 N3262. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm, który jest przystosowany do pracy na napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820...>>>więcej
G74003 N3262 G74003 N29980 M1820 G74210 G73652 G74351
Instalacja wideodomofonowa IP dla domu jednorodzinnego
Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?