Nr 24/2021 (14.06.2021)
QUIC wyprze TCP? - nowy protokół sieciowy od Google.
Opracowany przez Google protokół komunikacyjny QUIC (ang. Quick UDP Internet Connections) mający przyspieszyć wymianę danych między urządzeniami w Internecie został zaakceptowany i oficjalnie opublikowany przez międzynarodową organizację IETF (ang. Internet Engineering Task Force) zajmującą się ustanawianiem standardów technicznych i organizacyjnych w Internecie. Publikacja przez IETF to pierwszy krok do szerokiego wykorzystania protokołu, na co liczy Google. Mówi się wręcz o tym, że zastąpi on opracowany blisko 50 lat temu, ale niezwykle popularny protokół TCP.Budowa QUIC oparta została na bazie protokołu UDP, co ma pozwolić skrócić czas potrzebny do nawiązania komunikacji. Nowy protokół jest lepszy pod każdym względem i stanowi na swój sposób hybrydę protokołów UDP oraz TCP. Niewątpliwą zaletą jest wyeliminowanie efektu blokowania całego zestawu pakietów w sytuacji, gdy opóźnienia doznał tylko jeden z nich (zasadniczy problem TCP). Wprowadzono także rozwiązanie, umożliwiające przesyłanie danych bez potwierdzenia w przypadku gdy dany użytkownik komunikował się z danym serwerem wcześniej.
Jak wiadomo cały Internet opiera się na komunikacji między klientami internetowymi a serwerami. Odbywa się ona poprzez wysyłanie żądań i odbieranie odpowiedzi za pomocą protokołu HTTP. HTTP/3 to przełomowa wersja protokołu przesyłania hipertekstu korzystająca z UDP, która jest odejściem od tradycyjnego HTTP. Wykazano, że QUIC znakomicie współgra z protokołem HTTP/3, co stanowi niewątpliwie zalążek do szerokiego zastosowania nowego protokołu w zasadzie już dziś.
Wakacyjny Konkurs Fotograficzny!
Już za tydzień rozpoczynamy przyjmowanie zgłoszeń w jubileuszowej edycji naszego konkursu. W tym roku, oprócz zdjęć, przyjmujemy także filmy!. Zadbaliśmy o wyjątkowo atrakcyjne nagrody, takie jak drony DJi Mini 2 i głośniki blutetooth firmy JBL. Więcej informacji o konkursie i regulamin dostępne tutaj.Jak zmierzyć jakość obrazu z kamery?
Powszechnie używanym wskaźnikiem jakości obrazu z kamery jest miara gęstości pikseli - większa gęstość przekłada się na wyższą jakość obrazu i lepsze możliwości jeśli chodzi prowadzenie dozoru wizyjnego. Jakość obrazu z kamery może być mierzona w pikselach na obiekt (np. osoba lub twarz) lub w pikselach na metr wysokości obserwowanego kadru (px/m). Podstawowym kryterium operacyjnym w monitoringu wizyjnym obserwacji celów jest: detekcja, rozpoznanie i identyfikacja.Wymagania dotyczące gęstości pikseli dla różnych celów nadzoru w przypadku rejestracji ludzi:
Cel nadzoru | Ilość pikseli na twarz | Ilość pikseli na metr |
Detekcja | 4 | 25 |
Rozpoznanie | 20 | 125 |
Identyfikacja (idealne warunki) | 40 | 250 |
Identyfikacja (trudne warunki) | 80 | 500 |
Aby łatwo sprawdzić gęstość pikseli można skorzystać z licznika pikseli, który jest wyświetlany w podglądzie obrazu na żywo z urządzeń Hikvision. Pokazuje on szerokość i wysokość zaznaczonego obszaru w pikselach. Może służyć np. do weryfikacji ilości pikseli przypadających na tablice rejestracyjne czy na twarz pojawiającej się osoby.
Funkcja licznika pikseli dostępna jest m.in. w kamerach Hikvision EasyIP 3.0 oraz w dedykowanych kamerach do identyfikacji tablic rejestracyjnych.
Konwersja sygnału DVB-T2/HEVC do standardu DVB-T/H.264.
W 2022 roku w Polsce planowana jest zmiana systemu nadawania telewizji naziemnej ze standardu DVB-T na DVB-T2. Jak się okazuje, nie wszystkie telewizory, są przystosowane do korzystania z nowego systemu. Czy w związku z tym będziemy musieli je wymienić, żeby móc oglądać telewizję?. Szacuje się, że mniej więcej 80 procent telewizorów kupionych w ostatnich latach wspiera standard DVB-T2/HEVC. Jeśli nie jesteśmy pewni warto sprawdzić w instrukcji obsługi lub na stronie producenta, czy nasz telewizor jest zgodny z najnowszym standardem. A co w przypadku kiedy mamy w instalacji większą liczbę telewizorów (szczególnie instalacje hotelowe, pensjonaty) i nie obsługują one najnowszego standardu DVB-T2/HEVC albo wpierają standard DVB-T2 ale nie mają możliwości obsługi kodeka H.265? Na poniższym schemacie została przedstawiona przykładowa instalacja umożliwiająca konwersję sygnału DVB-T2/HEVC do standardu DVB-T/H.264.Sygnał z anteny telewizji naziemnej Dipol 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810 został rozdzielony przy pomocy pasywnego rozgałęźnika R-6 Signal R60106 do 6 dekoderów DVB-T2/HEVC. Następnie każde z wyjść HDMI dekodera połączono z enkoderem mhi430 TERRA R81607. Jeden moduł mhi430 R81607 umożliwia konwersję z 3 źródeł HDMI do trzech strumieni IP (programy telewizyjne), kodowane w standardzie H.264 z indywidualnymi adresami multicast. W tym celu wykorzystano 2 enkodery mhi430 R81607 TERRA. Każde z wyjść ekodera mhi430 R81607 wprowadzono na Switch TP-LINK N29959, który wspiera niezbędną funkcję IGMP Snooping w wersji V3 niezbędną do prawidłowego działania. W celu ponownej zamiany standardu IP na DVB-T/H264 wykorzystano transmodulator mix440 R81611, który tworzy cztery sąsiednie multipleksy DVB-T (4 MUX-y DVB-T, każdy o maksymalnej przepustowości 31,66 Mbit/s).
Taśmy stalowe i bandownica - jak zamontować przełącznicę na słupie?
W związku z dużą ilością zapytań dotyczących sposobu obsługi bandownicy E8581 firma Dipol przygotowała film poruszający to zagadnienie w kontekście montażu na słupie mufy światłowodowej wraz ze stelażem na zapas kabla. W filmie wykorzystane zostały następujące akcesoria:W przypadku dodatkowych pytań lub wątpliwości, zapraszamy do kontaktu pod adresem techniczny@dipol.com.pl. Zapraszamy również do zapoznania się z bogatą biblioteką filmową na kanale Youtube firmy DIPOL.
Różne sposoby dodawania tagów do stacji wideodomofonowych IP Hikvision.
Do stacji bramowych systemu wideodomofonowego IP Hikvision, w zależności od modelu można dodawać tagi na kilka sposobów, np. przez przeglądarkę internetową, iVMS-4200 lub kartę master dołączoną do stacji bramowej. Stacje bramowe IP Villa posiadają wbudowany czytnik tagów w standardzie Mifare. Do stacji bramowej modułowej DS-KD8003-IMEx (np. G73644) można podłączyć czytnik tagów w standardzie Mifare (13,56 MHz) lub UNIQUE (125 kHz).1. Dodawanie po zalogowaniu przez przeglądarkę internetową (tylko stacje bramowe typu Villa DS-KV8X13-WME1, DS-KV6113-WME1).
Po zalogowaniu do stacji bramowej przez przeglądarkę internetowa, należy przejść do zakładki:
- DS-KV8X13-WME1 i DS-KV6113-WME1 - Konfiguracja -> Domofon -> Kontrola dostępu i sterowanie windą
Po naciśnięciu przycisku Wystaw kartę należy po kolei przykładać tagi do czytnika w stacji bramowej. Prawidłowe dodanie każdego tagu sygnalizowane będzie pojedynczym sygnałem dźwiękowym. Proces dodawania kończy się po naciśnięciu przycisku Wystawianie karty zostało ukończone.
2. Za pomocą iVMS-4200 poprzez inicjalizację odczytu z czytnika lub wpisanie numeru tagu.
Dodając tagi za pomocą aplikacji iVMS-4200, można przypisać je do użytkownika (max. 5 do jednego użytkownika) i w przyszłości w sposób kontrolowany nimi zarządzać. Po stworzeniu organizacji i dodaniu użytkownika należy przejść do ustawień danego użytkownika i w zakładce Poświadczenie -> Karta dodać kartę naciskając "+". Pojawi się okno, w którym będzie można ręcznie wpisać numer tagu (jeżeli jest on znany) lub po wskazaniu stacji rejestracji (konkretnej stacji bramowej) rozpocząć procedurę odczytu przyłożonych tagów. W tym celu z dostępnego okna należy przejść do zakładki Ustawienia, wybrać opcję Czytnik kart i z dostępnej listy wskazać stację bramową która zostanie wykorzystana do wczytywania tagów. Po zapisie ustawień i powrocie do poprzedniego okna należy nacisnąć przycisk Odczyt i przyłożyć tag do czytnika. Karta zostanie wczytana do aplikacji iVMS-4200. Następnie należy powrócić do okna głównego programu i przejść do zakładki Kontrola dostępu -> Autoryzacja -> Grupa dostępu, stworzyć grupę i nadać uprawnienia a następnie po zaznaczeniu grupy zapisać wszystkie zmiany do stacji bramowej.
Uwaga! Jeżeli podczas dodawania stacji bramowej do aplikacji iVMS-4200 nie będzie zaznaczona opcja Importuj do grupy, może ona nie być dostępna w zakładce Poświadczenie -> Karta -> Ustawienia -> Czytnik kart. Rozwiązaniem tego problemu jest dodanie ponownie stacji bramowej z zaznaczeniem tej zakładki lub import Punktu kontroli dostępu dla stacji bramowej w zakładce Zarządzanie urządzeniem ->Grupa.
3. Z wykorzystaniem karty master dołączonej do stacji bramowej (tylko czytniki Mifare).
Aby dodać tagi za pomocą karty master, po jej przyłożeniu do czytnika stacji bramowej rozpocznie się proces wczytywania tagów. Następnie należy przykładać po kolei nowe karty lub breloki. Na końcu należy ponownie przyłożyć kartę master, aby zakończyć proces wczytywania.
Yagi-Uda w teorii.
Antena Yagi-Uda, zwana również anteną Yagi jest jednym z najpopularniejszych typów anten. Cechuje się ona stosukowo prostą konstrukcją oraz wysokim zyskiem, który zazwyczaj przekracza 10 dBi. Anteny takie stosuje się w systemach pracujących w zakresach częstotliwości od HF do UHF, tj. od ok. 3 MHz do ok. 3 GHz, chociaż pasmo pracy anteny Yagi jest zazwyczaj niewielkie. Antena Yagi została opracowana przez Shintaro Uda w 1926 roku w Japonii. Wyniki prac opublikowane zostały w języku japońskim. Projekt w języku angielskim pierwszy raz został przedstawiony przez prof. Yagi, który udał się do Stanów Zjednoczonych przyczyniając się znacząco do rozpowszechnienia opracowanej anteny.Podstawową geometrię anteny Yagi przedstawia rysunek poniżej. Składa się ona z pojedynczego elementu aktywnego, zwanego wibratorem (W), który realizowany jest jako dipol prosty lub pętlowy. Jest to jedyny zasilany element anteny. Pozostałe elementy to elementy bierne, które umożliwiają zwiększenie kierunkowości anteny. Wibrator stanowi zwykle przedostatni element anteny, którego wymiary dobiera się tak, by w obecności pozostałych elementów zapewnić rezonans na żądanej częstotliwości pracy (wymagana długość dipola prostego waha się w granicach 0,45 – 0,48 długości fali).
Geometria anteny Yagi-Uda
Element umieszczony za wibratorem (rysunek powyżej) to reflektor (R). Jego długość jest nieco większa od wibratora. Zazwyczaj stosuje się jeden reflektor, gdyż zwiększanie ich ilości nie poprawia znacząco parametrów anteny. Obecność reflektora obniża względny poziom listka wstecznego charakterystyki promieniowania anteny, a więc redukuje ilość mocy wypromieniowanej w kierunku przeciwnym do zamierzonego przy jednoczesnym zwiększeniu zysku anteny. Zwiększona długość reflektora w stosunku do wibratora zapewnia dwie korzyści. Po pierwsze dłuższy element zapewnia skuteczniejsze odbicie fali, zwiększając zysk anteny. Ponadto jeśli reflektor jest dłuższy od wibratora będącego w rezonansie, impedancja reflektora ma charakter indukcyjny (napięcie wzdłuż reflektora wyprzedza w fazie prąd). Odwrotne zjawisko występuje dla direktorów (D) (elementów pasywnych umieszczonych na prawo od wibratora, które są krótsze od wibratora. W ich przypadku impedancja ma charakter pojemnościowy (prąd wyprzedza napięcie). Taki rozkład impedancji elementów zapewnia progresję fazy wzdłuż osi anteny, co powoduje, że antena promieniuje osiowo.
Zestaw anten Yagi-Uda ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 A7054_10
do odbioru sygnału LTE, pracujący w zakresie 800-3000 MHz
w polaryzacji pionowej i poziomej
do odbioru sygnału LTE, pracujący w zakresie 800-3000 MHz
w polaryzacji pionowej i poziomej
Uchwyt odciągowy I-37.PAT 3,6kN E857537 przeznaczony jest do podwieszania kabli światłowodowych. Korpus wykonany jest z plastiku odpornego na UV. Przeznaczony do kabli okrągłych o średnicy zewnętrznej 3 - 7 mm. Minimalna siła zrywająca 3,6 kN. | ||
Rozgałęźnik/Sumator satelitarny 4202S-DAP R85124 pracuje w paśmie 5-2400 MHz a jego parametry są zbliżone do innych rozgałęźników tej klasy. Posiada złącza typu F oraz odlewaną obudowę ze stopów aluminium. Rozgałęźnik posiada dwukierunkowe przejście zasilania DC 30 V / 1 A pomiędzy wejściem/wyjściem. | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1H23G0-IZ K02004 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m w technologii EXIR 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 108,5 - 33,2°. | ||
Warto przeczytać:
Złącza F MASTER w instalacjach RTV/SAT. Złącza typu F służą do wykonywania połączeń w instalacjach bazujących na przewodach koncentrycznych o impedancji 75 Ω. Występują w wersji prostej oraz kątowej. Znajdują zastosowanie w instalacjach telewizji naziemnej, satelitarnej, kablowej oraz w systemach telewizji przemysłowej. To od ich konstrukcji oraz jakości zależy pewność połączenia, wielkość tłumienia oraz stopień dopasowania impedancyjnego w torze sygnałowym. Najwyższej klasy złącza kompresyjne marki MASTER gwarantują długoterminową i bezawaryjną pracę nawet w najtrudniejszych warunkach...>>>więcej