Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 19/2021 (10.05.2021)

Nowa wizja domowego monitoringu od Amazona.

Należąca do amerykańskiego koncernu technologicznego Amazon firma Ring zaprezentowała ostatnio latającą i monitorującą pomieszczenia kamerę, która uruchamia się, gdy czujniki wykryją potencjalne włamanie do domu. Kamera w formie drona o nazwie „Always Home Cam” jest przeznaczona do nadzoru domu i aktywuje się tylko wtedy, gdy mieszkańcy znajdują się poza nim. Kamera działa w zamkniętych pomieszczeniach i może przemieszczać się w obrębie jednego piętra budynku. W przypadku wykrycia włamania właściciel otrzymuje na smartfona powiadomienie i na żywo może podglądnąć obraz z kamery. Firma Amazon zapewnia, że dba jednocześnie o prywatność właścicieli i system bezpieczeństwa wysyła raporty tylko wtedy, gdy kamera jest w ruchu. Jeśli jest w stanie spoczynku w stacji dokującej, system jest fizycznie zablokowany. Dodatkowo dron z kamerą jest na tyle głośny, że można usłyszeć kiedy jest aktywny. Rozwiązanie to, gdy trafi do sprzedaży, ma kosztować 250 dolarów i na początku będzie dostępne tylko w USA.
Wewnętrzna latająca kamera bezpieczeństwa zawsze czuwa w twoim domu
"Always Home Cam" to zaawansowane urządzenie, które dla wielu konsumentów będzie wydawać się wynalazkiem rodem z filmu science fiction" - skomentował Ben Wood z firmy doradczej CCS Insight. Dodał, że spodziewa się, że kamera wzbudzi ogromne zainteresowanie entuzjastów "inteligentnego domu". Jednakże, prawdopodobnie wywoła również ogromną dyskusję na temat prywatności i przyszłej roli technologii w domu. Amazon od lat używa dronów, by wzmocnić swoją sieć dostaw. W przeszłości patenty firmy sugerowały, że drony będą mogły również zapewnić usługi nadzoru. Przyszłe produkty firmy Ring mogą obejmować drony, które przemieszczają się wokół domu nie tylko w razie podejrzenia włamania. Czy "elektroniczny, latający stróż-dozorca" nie brzmi trochę... strasznie?

Zbiorcza instalacji RTV/SAT.

Instalacje oparte na multiswitchach to profesjonalny i najpopularniejszy sposób dostarczania naziemnego sygnału RTV (FM/DAB i DVB-T/T2) oraz satelitarnego SAT (DVB-S/S2) do większej liczby gniazd abonenckich. To użytkownik końcowy decyduje o tym, jakie programy chce oglądać, kupując odpowiedni tuner satelitarny lub podpisując indywidualną umowę z jednym z operatorów platform cyfrowych. Produkty firmy TERRA dedykowane do montażu w zbiorczych instalacjach RTV/SAT to przede wszystkim sprzęt najwyższej klasy, objęty czteroletnią gwarancją. Realizowane przy ich pomocy sieci telewizyjne zapewniają doskonały odbiór sygnału przez długi czas.
Na jednym z osiedli w podkrakowskiej Skawinie została wykonana zbiorcza instalacja multiswitchowa oparta na sprzęcie marki TERRA.
Na płaskiej powierzchni dachu budynku zamontowano maszt antenowy, na którym zawieszono antenę satelitarną 120 cm zapewniając odbiór sygnału z dwóch pozycji satelitarnych: Hotbird 13°E i Astra 19,2°E. Do telewizji naziemnej DVB-T/T2 w paśmie UHF wykorzystano antenę Dipol 44/21-60 Tri Digit A2670, natomiast do radia FM wykorzystano antenę Dipol 1RUZ PM B A0221.
W instalacji telewizyjnej wykorzystano wzmacniacz SA-91L R70901 do multiswitchy 9-wejściowych serii MV-9xx. Wzmacniacz wyposażony jest w osiem wejść satelitarnych oraz jedno wejście DVB-T/T2/Radio, pozwala na wzmocnienie i wyrównanie poziomu sygnału na wejściu instalacji. Następnie sygnał został rozdzielony przy pomocy rozgałęźnika SD-904 R70523 do dwóch multiswitchy MV-924L R70874.
Do głównych zadań wzmacniacza SA-91L R70901 należy:
  • wzmacnianie i wyrównanie poziomu sygnałów IF dla 8 par polaryzacja-pasmo,
  • wzmacnianie i wyrównanie poziomu sygnału DVB-T/T2 oraz radiowego,
  • tłumienie sygnału LTE,
  • kompensacja charakterystyki tłumienia przewodu koncentrycznego,
  • zasilanie innych elementów instalacji, takich jak: konwertery LNB, przedwzmacniacze DVB-T/T2, multiswitche czy inne wzmacniacze magistrali,
  • eliminacja zewnętrznych zakłóceń dzięki odlewanej obudowie (poziom ekranowania klasa A).

Instalacja wideodomofonowa dla dom jednorodzinnego - IP Hikvision 2. generacji.

Poniżej zaprezentowano schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision dla budynku jednorodzinnego. Instalacja powstała w oparciu o moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652, posiadający wbudowaną kamerę 2 Mpix, jeden przycisk wywołania oraz 2 przekaźniki do sterowania furtką i bramą wjazdową. W lokalu mieszkalnym zainstalowano 2 monitory 7” DS-KH8350-WTE1/EU G74003 z matrycą IPS. Do zasilenia stacji bramowej i monitorów wykorzystany został switch Ultipower N29980 wyposażony w 4 porty PoE w standardzie 802.3af. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link Archer C7 AC1750 N3262. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm, który jest przystosowany do pracy na napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V M1820.
Elektrozaczep podstawowy ES1-001 symetryczny z regulacją 12 V AC/DC BiraModuł główny wideodomofonu IP DS-KD8003-IME1 HikvisionObudowa natynkowa DS-KD-ACW1 1-modułowa HikvisionMonitor 7Zasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerSwitch PoE ULTIPOWER 0054af 5xFE(4xPoE) 802.3af 62WMonitor 7Router Gigabit TP-Link Archer C7 AC1750 2,4 GHz 5 GHz G74003 N3262 G74003 N29980 M1820 G74210 G73652 G74351
Instalacja wideodomofonowa IP dla domu jednorodzinnego
Po naciśnięciu przycisku obydwa panele w domu zaczynają dzwonić równolegle. Po odebraniu rozmowy możliwa jest dwukierunkowa komunikacja audio/video oraz zwolnienie rygla. W przypadku nieobecności lokatora może nastąpić przekierowanie rozmowy na smartfon i zdalne otwarcie furtki. Wbudowana pamięć monitorów 256 MB umożliwia zapis zdjęć, wiadomości i pozostawienie komunikatu w przypadku nieobecności lokatora. Do obsługi za pomocą smartfona dedykowana jest aplikacja Hik-Connect. Konfiguracja i obsługa za pomocą komputera odbywa się z wykorzystaniem aplikacji klienckiej iVMS-4200.

Funkcja wygładzania strumienia wideo w kamerach IP Hikvision.

Techniki obrazowania stale się rozwijają, czego efektem są nagrania o wyższej rozdzielczości, dużej liczbie klatek na sekundę, szerszym zakresie dynamicznym i większej ilości szczegółów. W parze z tym idzie zwykle zwiększanie ilości danych generowanych przez kamerę. Większy bitrate może powodować problemy z podglądem obrazu przez sieć o zbyt małej przepustowości.
Smooth streaming to funkcja, która zapewnia płynny podgląd obrazu z kamer niezależnie od przepustowości sieci. Kiedy jest ona zbyt niska, bitrate strumienia i rozdzielczość są zmieniane tak, aby oglądać obraz płynny i bez zniekształceń. Samokorygujący mechanizm przetwarzania danych rozwiązuje problemy z opóźnieniami i artefaktami spowodowanymi utratą pakietów lub błędami transmisji. Funkcja dostępna jest w kamerach Hikvision serii 5.

Montaż i zabezpieczenie światłowodowych spawów mechanicznych.

Decydując się na łączenie światłowodów z wykorzystaniem spawów mechanicznych pamiętać należy o tym, że standardowe kasety spawów, jak również miejsca montażu spawów termicznych w puszkach światłowodowych i przełącznicach z reguły nie są wymiarowo dostosowane do montażu spawów mechanicznych. Zbyt mała ilość miejsca powoduje, że instalator decyduje się na "złapanie" spawów taśmą izolacyjną lub, co gorsza, klejem na gorąco, ewentualnie pozostawia spawy luzem, co doprowadza często do powstania bałaganu w kasecie lub przełącznicy.
Zastosowanie spawów mechanicznych nie wyklucza stosowania rozwiązań przeznaczonych dla spawania termicznego (kasety, puszki itd.). Pamiętać jednak należy o dokupieniu do nich właściwych uchwytów. W ofercie firmy DIPOL dostępne są dwa produkty stosowane w zależności od ilości spawów, jakie mają być zabezpieczone:
Uchwyt spawów mechanicznych USM-6
Uchwyt spawów mechanicznych USM-6 L5556
umożliwia montaż 6 spawów
Osłona zabezpieczająca na mechaniczny spaw ULTIMODE FAST-MS1 - 5 sztuk
Osłona FAST-MS1 L5559 (opk. zawiera 5 szt.)
zabezpiecza pojedynczy spaw

Facebook Wi-Fi.

Dzięki usłudze Facebook Wi-Fi klienci danej firmy mogą zalogować się do sieci WiFi za pomocą konta Facebook. Aby uzyskać bezpłatny dostęp do sieci, klienci muszą zameldować się w danej lokalizacji (czyli oznaczyć swoją obecność w danej firmie w serwisie Facebook) tak, aby było to widoczne dla ich znajomych. Każdy klient po zalogowaniu automatycznie jest przekierowywany na stronę danej firmy na Facebooku.
Przekładowe logowanie do sieci WiFi za pomocą usługi Facebook WiFi
Dzięki tej usłudze klienci nie muszą pytać o hasło dostępu do sieci, a firma zyskuje pewne korzyści marketingowe. Aby stworzyć sieć WiFi z taką funkcjonalnością (z taką metodą autoryzacji) należy posiadać kompatybilne z usługą Facebook WiFi punkty dostępowe. W przypadku oferty firmy DIPOL są to urządzenia TP-Link z serii Omada SDN.
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225, AC1350, 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP225, AC1350, 2,4GHz, 5GHz, PoE 802.3af N2567

Nowości produktowe:

Uchwyt odciągowy I-37.PAT 3,6kN dla kabla średnica 3-7 mm
Uchwyt odciągowy I-37.PAT 3,6kN E857537 przeznaczony jest do podwieszania kabli światłowodowych. Korpus wykonany jest z plastiku odpornego na UV. Przeznaczony do kabli okrągłych o średnicy zewnętrznej 3 - 7 mm. Minimalna siła zrywająca to 3,6 kN.

Filtr LTE 700 TF007A masztowy TERRA
Filtr LTE 700 TF007A masztowy TERRA R81010 służy do filtrowania niepożądanych sygnałów w paśmie 240-470 MHz oraz 694-862 MHz przeznaczonym na realizację usług transmisji danych. Jest szczególnie zalecany dla instalacji wykorzystujących szerokopasmowe wzmacniacze obejmujące pełne pasmo UHF (do częstotliwości 862 MHz). W tego typu instalacjach zakłócenia będące wynikiem odbioru niepożądanych sygnałów mogą skutecznie uniemożliwić odbiór naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2.

Obudowa metalowa CD001 z szyną DIN BD001 do stacji czołowej TERRA
Obudowa metalowa CD001 z szyną DIN BD001 do stacji czołowej TERRA R90001 przeznaczona jest do montażu urządzeń w szczególności elementów stacji czołowej TERRA. Połączenie szyny wraz z blachą gwarantuje sztywne zamontowanie 8 urządzeń na szynie DIN.

Warto przeczytać:

Funkcja Virtual Host w rejestratorach Hikvision. Najbardziej wygodnym sposobem podłączenia kamer IP w systemie monitoringu jest wykorzystanie standardu PoE. Upraszcza on proces wykonania instalacji (jeden przewód do przesyłu zasilania i danych). Zasilanie kamery dostarczane jest ze switcha PoE, który może być niezależny lub wbudowany w rejestrator. Switch PoE lub rejestrator PoE najlepiej sprawdzają się w przypadku systemów o prostej architekturze. Kamery podłącza się na zasadzie Plug and Play (rejestrator sam aktywuje kamery), a większość parametrów ustawia się poprzez rejestrator. Kamery znajdują się w wewnętrznej, odizolowanej sieci i nie ma do nich bezpośredniego dostępu...>>>więcej
Spawarka Signal Fire AI-8/AI-8C/AI-9 - jak zacząć spawać?