Nr 20/2021 (17.05.2021)
Mniej odpadów elektronicznych? Tranzystory do recyclingu.
Inżynierowie z amerykańskiego uniwersytetu w Duke opracowali pierwszą na świecie drukowaną elektronikę, która w pełni nadaje się do recyklingu. Naukowcy wydrukowali tranzystor za pomocą atramentów stworzonych na bazie węgla. Nowa generacja elektroniki, która nadaje się do recyklingu, pomoże w walce z rosnącą globalną epidemią odpadów elektronicznych.Tranzystor można łatwo wydrukować na papierze lub innych elastycznych, przyjaznych dla środowiska powierzchniach. Nanorurki węglowe i atramenty grafenowe są stosowane odpowiednio w półprzewodnikach i przewodnikach. I chociaż te materiały nie są nowością w świecie drukowanej elektroniki, droga do możliwości recyklingu została otwarta wraz z opracowaniem izolującego atramentu dielektrycznego na bazie drewna, zwanego nanocelulozą. Materiał ten jest biodegradowalny. Ludzie od dawna wiedzieli o jego potencjalnych zastosowaniach jako izolatora w elektronice, ale nikt wcześniej nie wymyślił, jak go używać w tuszu do druku. To jeden z kluczy do zapewnienia funkcjonalności tych w pełni nadających się do recyklingu urządzeń. Naukowcy opracowali metodę zawieszania kryształów nanocelulozy, które zostały wyekstrahowane z włókien drzewnych. Następnie po posypaniu odrobiną soli kuchennej dają atrament, który znakomicie działa jako izolator w drukowanych tranzystorach. Używając trzech atramentów w drukarce aerozolowej w temperaturze pokojowej, zespół naukowców wykazał, że ich całkowicie węglowe tranzystory działają wystarczająco dobrze, aby można było je używać w wielu różnych zastosowaniach, nawet sześć miesięcy po wydruku.
W porównaniu z rezystorem lub kondensatorem, tranzystor jest stosunkowo złożonym komponentem komputerowym. Profesor Franklin wyjaśnia, że demonstrując w pełni nadający się do recyklingu wielofunkcyjny drukowany tranzystor, ma nadzieję zrobić pierwszy krok w kierunku komercyjnej technologii prostych urządzeń.
W miarę jak ludzie na całym świecie wprowadzają do swojego życia coraz więcej elektroniki, stale rośnie stos wyrzuconych urządzeń, które albo już nie działają, albo zostały odrzucone na rzecz nowszego modelu. Według szacunków ONZ mniej niż jedna czwarta wyrzucanej każdego roku elektroniki jest poddawana recyklingowi. A problem będzie tylko narastał, gdy świat przejdzie na urządzenia 5G, a Internet rzeczy (IoT) będzie się rozwijał w jeszcze szybszym tempie.
Repeater sygnału LTE.
Wzmacniacz Signal GDW-505 A6777 służy do wzmocnienia sygnału EGSM, GSM, DCS, WCDMA, LTE i wprowadzenia go do wnętrza pomieszczeń. Urządzenie doskonale nadaję się do miejsc, gdzie sygnał jest na tyle słaby, że prowadzenie rozmów przez telefon komórkowy bądź transmisja danych jest niemożliwa. Przykładem może być miejsce położone daleko od nadajnika lub budynek z grubymi murami, piwnicami użytkowymi (kawiarnie) lub nowoczesnymi oknami, których szyby kryte są związkami metalicznymi.Repeater pracuje w paśmie 880-915, 925-960 MHz (EGSM + GSM), 1710-1785, 1805-1880 MHz (DCS), 1920-1980, 2110-2170 MHz (WCDMA) - wzmocnienie sygnału LTE ma miejsce w pasmach: 900 MHz, 1800 MHz oraz 2100 MHz. Wzmacniacz posiada wszystkie wymagane certyfikaty, a co najważniejsze spełnia normę ETSI 303 609 wymaganą dla tego typu urządzeń.
Instalacja wzmacniacza sygnału LTE w domu jednorodzinnym
Jak uruchomić zdalny podgląd obrazu z Hik-Connect na komputerze?
Do zdalnego podglądu obrazu na komputerze z urządzeń podłączonych do chmury Hik-Connect wymagana jest instalacja oprogramowania CMS obsługującego tę funkcję, np. iVMS-4200.Aby dodać obsługę urządzeń z chmury, wystarczy zalogować się na konto. Urządzenia podpięte do konta zostaną automatycznie dodane do listy urządzeń zarządzanych przez chmurę oferując przy tym następujące funkcje: podgląd na żywo (równocześnie wiele kanałów), sterowanie PTZ, zoom cyfrowy, podsłuch, odtwarzanie nagrań z archiwum i obsługę powiadomień alarmowych (naruszenie strefy, przekroczenie linii itp.).
Klasa palności kabla - wskaźnik emisji trujących gazów podczas pożaru.
Większość materiałów wykorzystywanych do produkcji płaszcza przewodu to polimery palne (łatwopalne, bądź trudnopalne). Polichlorek winylu jest najpopularniejszym materiałem elektroizolacyjnym. Bez specjalnych dodatków jest łatwopalny i powoduje rozprzestrzenianie płomienia. W przypadku pożaru pojawiają się procesy degradacji cieplnej, którym towarzyszyć może rozprzestrzenianie się płomienia oraz emisja produktów rozkładu, w tym dymu. Około 60% masy polichlorku winylu stanowi chlor, gaz silnie trujący, używany jako gaz bojowy w I Wojnie Światowej. Chlor jest pierwiastkiem chemicznym 17. grupy układu okresowego (halogenem), do której również należą: astat, brom, fluor i jod. Przegrzany polwinit (polichlorek winylu) rozkłada się wydzielając chlor (Cl) i chlorowodór (HCl), który w połączeniu z wodą tworzy kwas solny. W trakcie normalnego użytkowania instalacji, w miarę starzenia się wspomnianych materiałów, bez przekraczania ich największej dopuszczalnej temperatury roboczej, procesy te zachodzą bardzo wolno. Po przekroczeniu temperatury rozkładu rzędu 200-300°C (w warunkach pożaru) zachodzi intensywny proces piroliza polichlorku winylu (termiczny rozkład związku chemicznego polegający na rozpadzie cząsteczek o większej masie cząsteczkowej na mniejsze).Na powyższym diagramie przedstawiono emisję toksycznych i żrących gazów, takich jak HCl, dla kabli wyprodukowanych w płaszczu PVC i LSZH (LS0H) podczas procesu spalania
Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami dotyczącymi korzystania z odpowiedniego typu kabli. Tam, gdzie potrzebne jest większe bezpieczeństwo na wypadek pożaru (budynki mieszkalne wysokie i wysokościowe) zaleca się stosowanie kabli wykonanych w płaszczu LSZH (LS0H) - oznacza to wykorzystanie kabli w klasie Dca lub wyższej. W takich obiektach parametry dotyczące palności kabli w klasie Eca są niewystarczające. W obrębie dróg ewakuacyjnych stosuje się kable klasy B2ca.
Więcej na temat doboru kabli ze względu na klasę palności można przeczytać tutaj
Wysokiej jakości przewód koncentryczny TRISET PLUS E1016_100 dedykowany zarówno do instalacji indywidualnych, jak i zbiorczych. Kabel wykonany w płaszczu LSZH (LS0H) - izolacja bezhalogenowa, w klasie Dca. Stosowany tam, gdzie potrzebne jest większe bezpieczeństwo na wypadek pożaru (budynki mieszkalne wysokie i wysokościowe, budynki użyteczności publicznej). Z powodzeniem może być stosowany w instalacjach naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2, radia FM/DAB oraz systemach multiswitchowych (telewizja naziemna DVB-T oraz satelitarna DVB-S/S2).
Ustawienie języka i zmiana czasu w urządzeniach systemu wideodomofonowego IP / 2-Wire Hikvision za pomocą iVMS-4200.
Domyślnie wszystkie urządzenia dedykowane do systemu wideodomofonowego mają ustawiony w urządzeniu język angielski i strefę czasową oraz czas producenta (Chiny). Aby zmienić język i ustawienia czasu w stacji zewnętrznej lub wewnętrznej systemu wideodomofonowego IP / 2-Wire, należy po dodaniu ich do aplikacji iVMS-4200 przejść do zakładki Zarządzanie urządzeniami -> Ustawienia zdalne danego urządzenia (przycisk zębatki w zakładce działanie), a następnie po zalogowaniu się do urządzeń, wykonać konfigurację jak poniżej.Monitory: DS-KH6320-WTEx, DS-KH8350-WTEx
- System -> Konserwacja systemu, wybierz język, np. Polski i Zapamiętaj (urządzenie zrestartuje się),
- System -> Czas, wybierz strefę czasową, np. GMT+1 i kliknij zakładkę Zapamiętaj. Następnie ustaw synchronizację z serwerem NTP lub kliknij Synchronizacja, aby zsynchronizować czas z komputerem.
Stacje bramowe IP Villa: DS-KV8X13-WME1, DS-KV6113-WPE1
- Configuration -> System -> System Settings -> Basic Information, zmień język na np. Polski, zatwierdź przyciskiem Save (urządzenie zrestartuje się),
- Konfiguracja -> System -> Ustawienia Systemu -> Ustawienia czasu, wybierz strefę czasową, np. GMT+1, zaznacz opcję Ręczna synchronizacja czasu -> Zsynchronizuj z komputerem i Zapamiętaj ustawienia. Można również ustawić synchronizację czasu z serwerem NTP.
Stacja bramowa modułowa (IP i 2-Wire) i Villa (B): DS-KD8003-IMEx, DS-KV8X13-WME1(B)
- Configuration -> System -> System Settings -> Basic Information, zmień język na np. Polski, zatwierdź przyciskiem Save (urządzenie zrestartuje się),
- Configuration -> System -> System Settings -> Time Settings, wybierz strefę czasową, np. GMT+1. Zaznacz Manual Time Sync i Sync. with computer time oraz zatwierdź przyciskiem Save, aby zapisać ustawienia i zsynchronizować czas z komputerem. Można również ustawić synchronizację czasu z serwerem NTP.
Światłowód do układania bezpośrednio w ziemi.
Kable DAC, czyli Direct Access Cables mogą być zakopywane w ziemi bez stosowania dodatkowych rur osłonowych. Narażone są wówczas na działanie czynników zewnętrznych: zamarzanie i rozmarzanie gruntu, ruchy wywołane cyklicznymi wstrząsami powodowanymi np. przez przejeżdżające samochody, przenikanie wody deszczowej do gruntu itd. Kable DAC posiadają powłokę wykonaną z wysokospienionego polietylenu (HDPE). Są przez to sztywne i bardzo wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne (odporność na zgniatanie 4000 N). Dwa pręty FRP o średnicy 0,9 mm dodatkowo zabezpieczają kabel przed złamaniem. Kable te posiadają tzw. konstrukcję Water Block (WB), czyli blokującą wewnętrzny przepływ wody wzdłuż kabla.Kabel doziemny DAC L79202
Oferowane przez firmę DIPOL kable DAC pomimo swojej wytrzymałej konstrukcji są wygodne w przygotowaniu do spawania - wystarczy jedynie stripper Ideal L5922 służący do bezpiecznego otwarcia tuby centralnej. Do naruszenia powłoki zewnętrznej wystarczą cążki, a do jej rozerwania wzdłuż prętów FRP para kombinerek.
Więcej o tym i innych rodzajach kabli światłowodowych przeczytać można w Przewodniku po kablach światłowodowych.
Jednostka wentylacyjna z termostatem FD001 R90002 służy do chłodzenia urządzeń znajdujących się w metalowej obudowie CD001 z szyną DIN BD001 do stacji czołowej TERRA R90001. Panel składa się z trzech wiatraków oraz wyposażony jest w termostat. Zasilanie realizowane jest za pomocą zasilacza DC 12 V znajdującego się w komplecie. | ||
Switch PoE TP-Link TL-SG3210XHP-M2 8 x 2,5Gbit/s N30223 to zaawansowane urządzenie umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych zarządzanie siecią staje się dużo prostsze niż obecnie. 2 sloty SFP+ 10 Gbit/s zapewniają wysoką przepustowość i możliwości przełączania. Switch wyposażony w 8 portów 2,5 Gb/s z funkcją zasilania PoE. | ||
Switch PoE TP-Link TL-SG108-M2 N30212 wyposażony jest w 8 portów 2,5 Gb/s, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał sieci o wielogigabitowej przepustowości. Urządzenie zapewnia prędkość przełączania na poziomie 40 Gb/s. Produkt dedykowany do budowy sieci w domu lub biurze. | ||
Warto przeczytać:
Najwydajniejszy przełącznik PoE do domu Switch PoE TP-Link TL-SG3210XHP-M2 N30223 dedykowany jest do tworzenia domowej sieci działającej z prędkością 2,5 Gb/s (dla kategorii okablowania 5e). Przełączniki TP-Link to zaawansowane urządzenia umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych zarządzanie siecią staje się dużo prostsze niż obecnie...>>>więcej