Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2021 (3.05.2021)

Najmocniejszy superkomputer pogodowy powstanie w Wielkiej Brytanii.

Firma Microsoft oraz brytyjska narodowa agencja meteorologiczna Met Office rozpoczęły współpracę, której celem ma być stworzenie superkomputera zajmującego się przewidywaniem pogody oraz monitorowaniem i symulacją zmian klimatycznych. Rząd Wielkiej Brytanii przeznaczył na ten cel gigantyczną kwotę 1,2 mld funtów. Nowa maszyna ma być jednym z najmocniejszych komputerów świata i stać się liderem w zastosowaniach pogodowych. Jej moc obliczeniowa budzi podziw - jest to 60 petaflopów, czyli w ciągu każdej sekundy może wykonać 60 biliardów (60*1015) operacji. Tak duża moc wydobędzie się z 1,5 miliona rdzeni procesorów AMD Epyc zamkniętych w 4 jednostkach HPE Cray EX. Jest ona niezbędna do przeprowadzenia dokładnych symulacji i obliczeń. Większa precyzja pozwoli przewidywać groźne zjawiska pogodowe, takie jak na przykład powodzie, sztormy lub mocne opady, z większym wyprzedzeniem oraz bardziej precyzyjnie - z dokładnością do jednego kilometra, a w przypadku newralgicznych lokalizacji, takich jak lotniska, dokładność wyniesie do 300 metrów. Dane zostaną udostępnione innym instytucjom i przemysłowi, na przykład systemowi energetycznemu, co pozwoli zoptymalizować jego pracę, informując przykładowo o silnym wietrze z konkretnego kierunku.
Cray XC40 - "stary" superkomputer działający w Met Office ma moc 14 petaflopów. W Warszawie również działa superkomputer Cray XC40 o nazwie Okeanos i mocy 1 petaflopa.
Superkomputer będzie też wykorzystywany do śledzenia i analizowania zmian klimatycznych. Dzięki dużej przestrzeni danych, rzędu exabajtów, można gromadzić bardziej szczegółowe informacje, a więcej danych to dokładniejsza analiza tego, jakie zmiany tak naprawdę zachodzą. Samo urządzenie nie przyczyni się do powstawania niekorzystnych zmian klimatycznych - jego zasilanie, liczone w MW, będzie realizowane w oparciu o energię odnawialną.

Filtrowanie niepożądanych sygnałów.

W krajach Unii Europejskiej trwają prace nad uporządkowaniem widma radiowego i udostępnieniem kolejnych pasm na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Obecnie zwalniane jest pasmo telewizyjne 700 MHz. Najbardziej zagrożone zakłóceniami ze strony nadajników LTE są najwyższe kanały telewizyjne o numerach 49 i 50. Na ekranie telewizora obraz może się zamrażać, mogą pojawiać się kolorowe paski i kwadraty (klatkowanie obrazu). Aby wykluczyć wpływ nadajników LTE na odbiór DVB-T/T2 opracowano specjalne filtry zewnętrzne.
Na zdjęciu po lewej stronie została przedstawiona charakterystyka tłumienia filtra TF001 R81009 TERRA. Tłumione są sygnały powyżej częstotliwości 694 MHz. Na zdjęciu po prawej stronie została przedstawiona charakterystyka tłumienia filtra TF007A R81010 TERRA. Tłumione są sygnały w paśmie 230-470 MHz oraz powyżej częstotliwości 694 MHz.

Seria wąskich elekrozaczepów Bira HARTTE do systemów wideodomofonowych.

W ofercie firmy DIPOL dostępne są elektrozaczepy marki Bira, które można wykorzystać do systemów wideodomofonowych bądź kontroli dostępu. Elektrozaczepy z serii XS są wąskie i posiadają niewielkie wymiary, co pozwala na ich montaż w wąskich profilach i ościeżnicach drzwiowych. Dzięki symetrycznej budowie, doskonale sprawdzają się w drzwiach lewych i prawych różnego typu. Zaczep może być regulowany w zakresie do 3,5 mm. Jego radialny kształt sprawia, że nie wychodzi poza obrys elektrozamka i wymaga mniejszego otworowania, co przyspiesza i ułatwia montaż. Każdy model charakteryzuje się inną funkcjonalnością.
Wąskie elektrozaczepy Bira HARTTE z serii XS 12 V:
Elektrozaczep S12U HARTTE symetryczny z serii S 12V AC/DC Bira
HARTTE XS12U
12 V AC/DC
G74228
Elektrozaczep S12U HARTTE symetryczny z serii S 12V AC/DC Bira
HARTTE XS12UW
12 V AC/DC
z wyłącznikiem
G74229
Elektrozaczep XS12UP HARTTE wąski, 12 V AC/DC z pamięcią BIRA
HARTTE XS12UP
12 V AC/DC
pamięć zasilania
G74230
Elektrozaczep XS12UP HARTTE wąski, 12 V AC/DC z pamięcią BIRA
HARTTE XS12R
12 V DC
rewersja zasilania
G74232

Oznaczenia kabli światłowodowych wg DIN/VDE0888.

Nazewnictwo oraz interpretacja oznaczeń kabli światłowodowych stanowi spory kłopot dla instalatorów, jak również osób, które pośredniczą w obrocie światłowodami. Problemem jest tutaj po pierwsze złożoność nazw (wieloliterowe oznaczenia), brak wiedzy na temat interpretacji poszczególnych oznaczeń, jak również obecność w obiegu zwykle dwóch standardów nazewnictwa - europejskiego DIN/VDE oraz innego, używanego lokalnie. W Polsce na przykład bardziej popularnym jest standard nazewnictwa bazujący na zakładowej normie Telefoniki, producenta okablowania.
Kabel zewnętrzny DRAKA A-DQ(ZN)B2Y SM (8 włókien G.652D) 3kN - 1m
Analiza europejskiego standardu nazewnictwa dla kabla L79508 A-DQ(ZN)B2Y8E:
zewnętrzny, tuba wypełniona żelem, wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien, centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa, wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu, płaszcz zewnętrzny z PE, 8 włókien jednomodowych
Standard przewiduje jeszcze uwzględnienie w nazwie dwóch informacji: średnicy rdzenia i płaszcza włókna, jak również standardu włókna. W przypadku tego kabla byłoby to odpowiednio: 9/125 OS2. Producenci jednak często pomijają w nazwach te dwie informacje.
W poniższej tabeli pokazano możliwe warianty oznaczenia
wg europejskiego standardu nazewnictwa - norma DIN/VDE 0888:
przykładowe oznaczenie Oznacznia wg europejskiego standardu nazewnictwa - norma DIN/VDE 0888
A A/I lub U - kabel uniwersalny
A - zewnętrzny
I - wewnętrzny
D D - tuba wypełniona żelem
V - tuba ścisła
K - tuba elastyczna
W - skręcone tuby luźne wypełnione żelem
Q Q - wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien lub zastosowanie pęczniejącego materiału
F - wodoodporność zapewniona poprzez zastosowanie materiału samowypełniającego ubytki w płaszczu
(ZN) centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa
B B - wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu
SR - zmocnienie antygryzoniowe, metalowe
H H - płaszcz zewnętrzny bezhalogenowy
2Y - płaszcz zewnętrzny z PE
Y - płaszcz zewnętrzny z PVC
24 Liczba włókien lub liczba tub x liczba włókien w tubie
G G - włókno gradientowe, wielomodowe
E - włókno jednomodowe
9/125 Średnica rdzenia włókna/średnica płaszcza włókna
OS2 Kategoria / Standard włókna

Jak wysłać zrzuty obrazu z kamery na serwer FTP?

Kamery IP i rejestratory Hikvision umożliwiają zapis zrzutów obrazu na zdalnym serwerze. Mogą być one robione w określonym interwale czasowym (np. co 5 sekund), co daje możliwość wykorzystania ich np. do tworzenia prostych stron internetowych z podglądem z kamer lub do wizualizacji postępu robót budowlanych. Wykonywanie zrzutów może też być inicjowane zdarzeniem alarmowym, np. detekcją ruchu.
Konfiguracja zapisu na FTP wymaga podania:
  • adresu IP serwera FTP oraz portu, na którym jest udostępniona ta usługa,
  • nazwy użytkownika i hasła,
  • katalogu zapisu
oraz skonfigurowania ustawień zapisu wg harmonogramu lub ze zdarzeń alarmowych.

Najwydajniejszy przełącznik PoE do domu.

Switch PoE TP-Link TL-SG3210XHP-M2 N30223 dedykowany jest do tworzenia domowej sieci działającej z prędkością 2,5 Gb/s (dla kategorii okablowania 5e). Przełączniki TP-Link to zaawansowane urządzenia umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych zarządzanie siecią staje się dużo prostsze niż obecnie.
We wspomnianym modelu wszystkie porty obsługują standard PoE 802.3af/at przez co mogą być wykorzystane np. do zasilania kamer IP. Niezawodne działanie sieci wspierają ponadto: protokół drzewa rozpinającego (spanning tree), usługa QoS oraz rozbudowane funkcje zabezpieczeń transmisji.

Cechy wyróżniające:
  • błyskawiczna łączność 10 Gb/s: 2 sloty SFP+ zapewniają wysoką przepustowość i możliwości przełączania,
  • 8 portów 2,5 Gbit/s,
  • 8 portów PoE+ zgodnych ze standardem 802.3at/af i łącznym budżetem mocy 240 W,
  • możliwość korzystania z Omada SDN: platforma zapewnia dostęp do bezobsługowej konfiguracji centralnego zarządzania w chmurze oraz inteligentnego monitoringu,
  • scentralizowane zarządzanie: zarządzanie jest niezwykle wygodne dzięki dostępowi z chmury oraz łatwej w użytkowaniu aplikacji Omada,
  • statyczny routing: umożliwia kierowanie ruchem sieciowych dla efektywnego wykorzystania zasobów sieciowych,
  • silne strategie zabezpieczeń: IP-MAC-Port Binding, ACL, Port Security, DoS Defend, Storm control, DHCP Snooping, 802.1X, Radius Authentication,
  • optymalizacja aplikacji głosowych i wideo: L2/L3/L4 QoS i IGMP snooping,
  • zarządzanie: Web, CLI (port konsolowy, Telnet, SSH), SNMP, RMON i Dual Image dają duże możliwości zarządzania.
Switch PoE TP-Link TL-SG3210XHP-M2 8 x 2,5Gbit/s (8 x PoE) 2x SFP+ 240W 802.3af/at
Switch PoE TP-Link TL-SG3210XHP-M2 8 x 2,5 Gb/s (8 x PoE), 2x SFP+, 240 W 802.3af/at N30223

Nowości produktowe:

Jednostka wentylacyjna z termostatem FD001
Jednostka wentylacyjna z termostatem FD001 R90002 służy do chłodzenia urządzeń znajdujących się w metalowej obudowie CD001 TERRA R90001. Panel składa się z trzech wiatraków z termostatem. Zasilanie realizowane jest za pomocą zasilacza DC 12 V znajdującego się w komplecie.
Odbiornik do zestawu konwerter/extender HDMI na IP+IR 1x5e SignalHD z przedł. pilota v4.0
Odbiornik do zestawu konwerter/extender HDMI na IP+IR 1x5e SignalHD H3606R umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. Urządzenie również umożliwia przedłużenie sygnału pilota np. w celu sterowania odtwarzaczem DVD.
Switch TP-LINK Smart TL-SG2218 16xGE 2xSFP Omada SDN
Switch TP-LINK Smart TL-SG2218 16xGE 2xSFP Omada SDN N29954 to zaawansowane urządzenie umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dostępne opcje zarządzania to: interfejs wiersza poleceń (CLI) oraz zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową. Rozbudowane funkcje zabezpieczające ruch sieciowy, w tym obsługa VLAN 802.1Q, Port Security oraz Storm Control umożliwiają skuteczne zabezpieczenie sieci lokalnej. Switch został zintegrowany z platformą Omada SDN.

Warto przeczytać:

Montaż stacji czołowej TERRA. Urządzenia do instalacji LAN, RTV i CCTV wykonywane są tak, aby ich montaż był estetyczny, a urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Specjalnie zaprojektowana obudowa metalowa CD001 z szyną DIN BD001 zamontowaną na tylnej ściance przeznaczona jest do montażu elementów stacji czołowej TERRA. Połączenie szyny wraz z blachą gwarantuje sztywne zamontowanie maksymalnie 8 urządzeń na szynie DIN. Panel wentylacyjny pozwala na zapewnienie odpowiedniego chłodzenia. Składa się z trzech wiatraków oraz wyposażony jest w termostat. Zasilanie realizowane jest za pomocą zasilacza DC 12 V znajdującego się w komplecie...>>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Przykład montażu stacji czołowej TERRA do obudowy CD001 z szyną DIN BD001 R90001
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET B2CA LSZH klasa A++ 1,05/4,6/6,9 120 dB [500m]
Kabel koncentryczny do wyjść ewakuacyjnych