Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2021 (26.04.2021)

Bezprzewodowe zasilanie.

Ciężko wyobrazić sobie ulice bez słupów energetycznych. Jeśli jednak rząd Nowej Zelandii wejdzie na stałe we współpracę ze startupem o nazwie Emrod, otworzy to możliwości rozpoczęcia testów bezprzewodowego dosyłu energii elektrycznej. Bezprzewodowa elektryczność brzmi jak science-fiction, ale technika ta jest już opracowana i przygotowana na skalę użytkową. Program pilotażowy zakłada, że Powerco, drugi co do wielkości dystrybutor energii elektrycznej w Nowej Zelandii, przetestuje technologię Emrod jeszcze w tym roku.
Firmy planują rozmieścić prototypowe elementy bezprzewodowowej infrastruktury w odległości 130 stóp. Na swojej stronie internetowej Emrod deklaruje jednak, że możliwości systemu są dużo większe, a energia elektryczna może być transmitowana nawet na kilka kilometrów. Aby było to możliwe, Emrod używa anten zwanych „rectennami” przekazującymi mikrofale energii elektrycznej z jednego punktu do drugiego. "Opracowaliśmy technologię bezprzewodowej transmisji mocy na duże odległości” - mówi założyciel firmy Emrod, Greg Kushnir. „Sama technologia istnieje już od dłuższego czasu. Brzmi futurystycznie i fantastycznie, ale proces jej powstawania sięga czasów Tesli."
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Bezprzewodowy przesył energii elektrycznej
Emrod może utrzymywać szczelność i skupienie wiązki energii elektrycznej dzięki dwóm technologiom. Pierwsza związana jest z transmisją: małe elementy radiowe i pojedyncze fale tworzą skolimowaną wiązkę, co oznacza, że ​​promienie ustawione są równolegle i nie będą rozprzestrzeniać się w innych kierunkach. Druga, to wykorzystanie zmodyfikowanych metamateriałów, które skutecznie oddziałują z falami radiowymi.
Przeznaczeniem nowej techniki jest dostarczenie prądu bezpośrednio do klientów zamieszkujących trudno dostępne obszary pozamiejskie, dla których budowa konwencjonalnej infrastruktury energetycznej byłaby niemożliwa lub wysoce nieopłacalna. Jednym z wyzwań, przed jakimi stoją obecnie władze Nowej Zelandii, jest przekonanie ludności, że taka metoda dosyłu energii jest bezpieczna dla zdrowia i życia ludzi.

Montaż stacji czołowej TERRA.

Urządzenia do instalacji LAN, RTV i CCTV wykonywane są tak, aby ich montaż był estetyczny, a urządzenia były zabezpieczone przed przypadkowymi mechanicznymi uszkodzeniami. Specjalnie zaprojektowana obudowa metalowa CD001 z szyną DIN BD001 zamontowaną na tylnej ściance przeznaczona jest do montażu elementów stacji czołowej TERRA. Połączenie szyny wraz z blachą gwarantuje sztywne zamontowanie maksymalnie 8 urządzeń na szynie DIN. Panel wentylacyjny pozwala na zapewnienie odpowiedniego chłodzenia. Składa się z trzech wiatraków oraz wyposażony jest w termostat. Zasilanie realizowane jest za pomocą zasilacza DC 12 V znajdującego się w komplecie.
Przykład montażu stacji czołowej TERRA do obudowy CD001 z szyną DIN BD001 R90001. Dodatkowo na płycie montażowej ID001 R90003 zamocowano multiswitch SRM-522 R80522 oraz switch ethernetowy. Całość uzupełniono o jednostkę wentylacyjną z termostatem FD001 R90002.
W skład stacji czołowej wchodzą:
  • Dwa moduły TDX-420C z podwójnym gniazdem CI R81619 - jeden panel TDX-420C R81619 odbiera cały pakiet sygnałów z dwóch transponderów satelitarnych oraz tworzy dwa sąsiednie multipleksy DVB-T. Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości Full HD dla każdego z dwóch multipleksów DVB-T.,
  • Dwa moduły TDX-480 R81621 - jeden panel TDX-480 R81621 odbiera cały pakiet sygnałów z ośmiu transponderów satelitarnych oraz tworzy dwie niezależne grupy 4 sąsiednich multipleksów DVB-T (dowolna zawartość programowa). Przekłada się to w praktyce na 6 kanałów standardowej rozdzielczości SD lub 2-3 kanały wysokiej rozdzielczości Full HD dla każdego z ośmiu multipleksów DVB-T.,
  • Dwa zasilacze UP413 R82533 - układ dwóch urządzeń umożliwia redundantne zasilanie urządzeń TERRA. W sytuacji, gdy wykorzystane są dwa takie zasilacze, awaria jednego z nich nie wpływa w żaden sposób na pracę układu - następuje automatyczne i natychmiastowe przełączenie źródła zasilania na drugi zasilacz.

Resetowanie hasła w urządzeniach Hikvision z weryfikacją przez e-mail.

Najwygodniejszą metodą zresetowania zapomnianego hasła jest wysyłka kodu weryfikacyjnego na adres e-mail. Może on zostać ustawiony przy początkowej konfiguracji sprzętu w kreatorze po aktywacji lub w dowolnym momencie w menu zarządzania użytkownikami. Konfiguracja funkcji oraz proces odzyskiwania hasła przeprowadza się z poziomu menu lokalnego bądź zdalnie - przez przeglądarkę lub oprogramowanie klienckie.
Jeśli hasło zostanie zapomniane, to na panelu logowania należy kliknąć ”nie pamiętam hasła”, a w następnym okienku wybrać weryfikację przez e-mail. W kolejnym okienku pojawi się kod QR, który należy zeskanować przez smartfon w aplikacji Hik-Connect (należy z menu głównego wybrać funkcję „Resetowanie hasła urządzenia”). Spowoduje to wysłanie na podany e-mail kodu resetującego hasło (powinien się pojawić do 5 minut). Przy tym nasze urządzenie monitoringu nie musi mieć połączenia do Internetu - wysyłka realizowana jest przez aplikację kliencką.
Alternatywnie zamiast używać Hik-Connect, można wysłać kod QR na e-mail pwr_recovery@hikvision.com.
Dotychczasowe procedury resetu haseł pozostają aktywne:
  • Generowanie pliku lub klucza resetujących hasło - wymagany kontakt z producentem,
  • Wygenerowanie specjalnego pliku GUID zawierającego zaszyfrowane dane do logowania dla konta administratora. Jeśli zapomnimy danych do logowania, plik ten umożliwia samodzielny reset hasła (bez konieczności kontaktu z producentem, jak przy resetowaniu hasła przez SADP). Plik GUID może być przechowywany na komputerze lub na pamięci przenośnej.
Przywracanie dostępu przez weryfikację GUID w urządzeniach Hikvision
  • Weryfikacja odpowiedzi na pytania zabezpieczające. Przy konfiguracji tego zabezpieczenia z rozwijanej listy należy wybrać 3 pytania zabezpieczające i wpisać odpowiedzi. Poprawne udzielenie odpowiedzi przy logowaniu umożliwia reset hasła.

Wątpliwości przy wyborze anteny do LTE.

Usługi bezprzewodowego dostępu do Internetu świadczone przez operatorów sieci komórkowych stanowią coraz bardziej popularną i coraz częściej wybieraną przez abonentów metodę dostępową. Rosnąca popularność wynika ze spadku cen oraz większych przepustowości transmisji dla oferowanych usług. Absolutnym hitem jest tutaj technika LTE umożliwiająca osiągnięcie przepływności zbliżonych do tych oferowanych w sieciach lokalnych dostawców internetowych. Poniżej zaprezentowano listę najczęściej pojawiających się zapytań dotyczących doboru anteny LTE:
  • Kiedy należy stosować zewnętrzną antenę?
      Antenę zewnętrzną należy zastosować wtedy, gdy wskaźnik siły sygnału na telefonie komórkowym lub modemie pokazuje niski poziom (poniżej -85 dBm, (mniej niż 3 kreski w skali 5 stopniowej)). Informacji takiej jest w stanie dostarczyć niemal każdy smartfon. Kolejnym powodem do zastosowania zewnętrznej anteny jest sytuacja, w której poziom sygnału ulega dużym wahaniom - np. wskutek pojawiających się okresowo odbić lub gorszych warunków atmosferycznych.
  • Jak wybrać antenę zewnętrzną?
      W celu dobrania anteny zewnętrznej należy:
      • Skontaktować się z operatorem w celu:
        • Ustalenia usługi (GPRS, EDGE, CDMA, 3G, HSPA+, LTE) oraz częstotliwości na jakiej ona pracuje (450, 900, 1800, 2100 MHz),
        • Ustalenia lokalizacji najbliższej stacji bazowej,
      • Sprawdzić jakie złącze posiada modem (najczęściej SMA, TS9 (konektor E83201), TS5 (konektor E83206)).
  • Czy anteny dla różnych operatorów różnią się między sobą?
      Antena jest urządzeniem, które zamienia fale elektromagnetyczne na sygnał elektryczny i odwrotnie. Jeśli operator świadczy usługi w paśmie, które obsługuje antena (informacja o zakresie częstotliwości, na jakich pracuje antena jest podana w karcie katalogowej), wtedy antena poprawi sygnał odbierany przez modem. Jeśli kilku operatorów świadczy usługi w tym samym paśmie, wówczas antenę wykorzystać można dla poprawy jakości sygnału wszystkich operatorów.
  • Jakim kablem i na jakich złączach podpina się anteny?
      Anteny wykorzystywane do poprawy sygnału operatora telefonii komórkowej posiadają impedancję 50 om, dlatego każdy element toru radiowego musi posiadać taką wartość impedancji (niedopuszczane jest wykorzystywanie telewizyjnego przewodu koncentrycznego - posiada on impedancję 75 om). Przykładowym przewodem wykorzystywanym do przedłużenia przewodu z anteny jest Tri-LAN 240 E1171.
      Najczęściej antena wyposażona jest w złącze FME, do którego podpina się konektor antenowy dedykowany do konkretnego modemu.
Widok zainstalowanej anteny LTE A741022

System monitoringu IP z wykorzystaniem kamery bispektralnej.

Kamera bispektralna, to rozwiązanie, które łączy w sobie zalety tradycyjnego monitoringu wizyjnego, pozwalającego na identyfikację osób w ciągu dnia lub w nocy z wykorzystaniem dodatkowego doświetlenia oraz termowizji. Przetwornik termowizyjny do prawidłowego działania nie potrzebuje dodatkowego oświetlenia. Każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (0 K = −273,15°C) emituje promieniowanie podczerwone. Kamera termowizyjna pozwala zobaczyć rozkład temperatury na powierzchni tego ciała i tym samym wykrywać ludzi oraz zwierzęta bez dodatkowego oświetlenia w nocy oraz w trudnych warunkach atmosferycznych. Podłączając kamerę bispektralną do rejestratora obraz z przetwornika światła widzialnego i termowizyjnego można dodać na dwóch osobnych kanałach. Dodatkowo można zrobić fuzję obrazów (ich nakładanie) uzyskując obraz termowizyjny lepszej jakości. Kamera posiada również analitykę obrazu VCA, którą można wykorzystać do realizacji ochrony perymetrycznej. Poniżej znajduje się przykład realizacji systemu monitoringu z wykorzystaniem kamery bispektralnej.
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)Kamera kompaktowa bispektralna DS-2TD2617-3/V1 (termowizja + światło widzialne) HikvisionSwitch PoE  ULTIPOWER PRO0208afat 8xFE(8xPoE) 2xGE 802.3af/at 120W, PoE Auto CheckMonitor LED 21.5Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA III 6Gb/s 64MB WD20PURZRouter TP-Link Archer C20 AC750 2,4 GHz (300 Mb/s) i 5 GHz (433 Mb/s)  802.11ac Switch PoE ULTIPOWER PRO0208afat 8xFE (8xPoE) 2xGE 802.3af/at 120 W, PoE Auto CheckN299851 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)K17594 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)K17594 Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2045FWD-I (4 MPix, 2.8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265/H.264)K17594 Kamera kompaktowa bispektralna DS-2TD2617-3/V1 (termowizja + światło widzialne) HikvisionK04864 Monitor LED 21.5" HIKVISION DS-D5022FC HDMI, D-Sub, BNC, RCA, USBM2923 Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 2TB SATA III 6 Gb/s 256 MB WD23PURZM89270 Router TP-Link Archer C20 AC750 2,4 GHz (300 Mb/s) i 5 GHz (433 Mb/s), 802.11acN3258
Monitoring domu z wykorzystaniem kamery bispektralnej

10 Gbit/s w jednym włóknie światłowodowym.

Dostawcom usług internetowych budującym swoje sieci na większym obszarze lub częściowo bazującym na infrastrukturze większych operatorów zależy na optymalnym wykorzystaniu włókien światłowodowych. Z pomocą przychodzą tutaj moduły SFP, które do transmisji wykorzystują jedno włókno.
Moduły jednomodowe SFP+ Ultimode 10 Gbit/s 20 km BiDi (WDM)
Moduł SFP+ Ultimode 10Gbit/s BiDi (WDM) jednomodowy 1270nm/1330nm 20 km
1270 / 1330 nm
L1430
Moduł SFP+ Ultimode 10Gbit/s BiDi (WDM) jednomodowy 1330nm/1270nm 20 km
1330 / 1270 nm
L1432
Prędkość 10 Gbit/s stała się standardem w połączeniach szkieletowych nawet dla mniejszych operatorów. Moduły SFP+ Ultimode L1430 oraz L1432 pozwalają zestawić takie łącze wykorzystując do tego jedno włókno światłowodu jednomodowego. Moduły pracują na długości fali 1270 nm oraz 1330 nm, czyli w drugim oknie transmisyjnym - najbezpieczniejszym z punktu widzenia wszelkich niedoskonałości instalacyjnych (kiepskich spawów, zgięć włókien itp.).

Nowości produktowe:

Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IT3F (1080p, 2,8 mm, 0,01 lx, IR do 40 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56D0T-IT3F M75233 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje poprzez ustawienie odpowiedniej pozycji przełączników znajdujących się na dodatkowym przewodzie. Kamera generuje obraz o rozdzielczości 1080p. Dzięki czułości wynoszącej 0,01 lx i wbudowanemu oświetlaczowi podczerwieni o zasięgu do 40 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu.
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision iDS-7208HQHI-M1/S(C) (2 Mpix, 15 kl./s, H.265, 4 x AcuSense, HDMI, VGA) TURBOHD
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision iDS-7216HQHI-M2/S M75546 to nowoczesne urządzenie przeznaczone do zapisu obrazu z kamer wysokiej rozdzielczości (do 2 MPix). Posiada uniwersalne kanały pozwalające na zapis obrazu w systemie HD-TVI AHD, HD-CVI, CVBS oraz IP. Maksymalna rozdzielczość rejestracji to 2 Mpix przy prędkości 15 kl./s. Inne obsługiwane rozdzielczości: 720p / VGA / WD1 / 4CIF nagrywane są z prędkością 25 kl./s,. Dodatkowo do pierwszych dwóch kanałów można podłączyć kamery 3 Mpx przy nagrywaniu 15 kl./s.
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1H23G0-IZ (2 Mpix, 2,8-12 mm Motozoom, 0,01 lx, IR do 30 m, H.265/H.264)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1H23G0-IZ K02004 dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 2 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m w technologii EXIR 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 108,5 - 33,2°.

Warto przeczytać:

Jak zintegrować system wideodomofonów IP z monitoringiem? Kamerę z wideodomofonu można wykorzystać jako dodatkowe źródło obrazu w systemie monitoringu. Zapis obrazu pozwoli na uzyskanie dokładnych informacji na temat osoby zbliżającej się do furtki. Duża rozdzielczość kamery i mała odległość od osoby wchodzącej sprawiają, że jej twarz jest rejestrowana z dużą szczegółowością...>>>więcej
Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH8350-WTE1 wideodomofonu IP HikvisionG74003 Monitor 7" z Wi-Fi DS-KH8350-WTE1 wideodomofonu IP HikvisionG74003 Obudowa mała Pulsar AWO529S do montażu pionowego rejestratorówM5713 Switch PoE ULTIPOWER 0054af 5xFE(4xPoE) 802.3af 62 WN29980 Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56H0T-ITMF (5 Mpix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 20 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBSM75293 Zasilacz impulsowy 12 V / 2 A / 5,5 do kamerM1820 Moduł główny wideodomofonu IP DS-KD8003-IME1(B) HikvisionG73652 Elektrozaczep podstawowy ES1-001 symetryczny z regulacją 12 V AC/DC BiraG74210 Router Gigabit TP-Link Archer C7 AC1750 2,4 GHz 5 GHzN3262 Kamera 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE56H0T-ITMF (5 Mpix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 20 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBSM75293 Obudowa natynkowa DS-KD-ACW1 1-modułowa HikvisionG74351 Cyfrowy rejestrator HD-TVI 4-kanałowy Hikvision DS-7204HUHI-K1 (5Mpix, 12kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0M75505
Schemat połączenia instalacji CCTV i monitoringu analogowego.
Sygnał z kamery wideodomofonu jest nagrywany na rejestratorze.
Podział systemów wideodomofonowych Hikvision
Podział systemów wideodomofonowych Hikvision