Nr 16/2021 (19.04.2021)
Monitoring z AI będzie śledził osoby starsze.
Po latach dyskusji i debat, w Australii rozpoczyna się pierwszy test wykorzystania kamer monitoringu w domach opieki nad osobami starszymi. System ten ma za zadanie pomóc w szybkim reagowaniu personelu na zagrażające zdrowiu lub życiu pensjonariuszy sytuacje, jak również zapobiegać złemu traktowaniu pacjentów przez tenże personel. Kamery zostały zainstalowane w domu opieki dla osób starszych w szpitalu Mount Pleasant District Hospital w Adelaide Hills i Adelaide's Northgate House. Na potrzeby programu, kamery CCTV są skonfigurowane w taki sposób, aby wykrywać nadmierny hałas i ruch, ostrzegając tym samym operatora monitoringu o niepokojącej sytuacji. 12-miesięczny okres próbny ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa i opieki mieszkańców placówek poprzez zapewnienie większej widoczności zdarzeń niepożądanych i umożliwienie personelowi szybkiego reagowania w zaistniałej sytuacji. Technologia wykorzystuje sztuczną inteligencję do identyfikacji upadków, wezwań pomocy lub nietypowych ruchów. Powoduje to wysłanie ostrzeżenia do operatora w niezależnym centrum monitorowania, które następnie natychmiast informuje personel. Na umieszczenie kamer w pokojach wymagana jest zgoda rodzin i mieszkańców.![](https://www.dipol.com.pl/images/info/infor_0125.jpg)
Uruchomienie programu było kilkukrotnie przekładane ze względu na odbywającą się na forum publicznym debatę i protesty obrońców prawa do prywatności. Najbliższe 12 miesięcy pokaże, czy wprowadzanie monitoringu w te obszary ludzkiej prywatności przynosi większe korzyści, czy jednak okaże się zbyt inwazyjne w ludzką godność i po prostu nieetyczne.
Kompleksowe rozwiązanie dla hoteli - nowoczesna stacja czołowa.
Właściciel jednego z hoteli, podejmując decyzję o zakupie systemu telewizyjnego, stanął przed wyborem odpowiedniej stacji czołowej. Tradycyjna stacja czołowa umożliwia dystrybucję sygnałów telewizyjnych bazując na kablu koncentrycznym. Stacje czołowe dokonujące konwersji programów satelitarnych z DVB-S/S2 do sygnału DVB-T/C to najbardziej popularne rozwiązanie stosowane w wielu hotelach. Kanały satelitarne stanowić mogą uzupełnienie oferty programów telewizji naziemnej lub być jedynym źródłem oferty programowej w instalacji. Brak konieczności stosowania dodatkowych odbiorników (np. satelitarnych) przy telewizorach czyni to rozwiązanie szczególnie atrakcyjnym dla hoteli, pensjonatów, apartamentów czy szpitali.W jednym z hoteli w Złotoryi została zamontowana kompaktowa stacja czołowa S2C16 R81620 TERRA oraz transmodulator TTQ-440 R81622. Dodatkowo w celu wprowadzenia sygnału z zewnętrznego źródła HDMI do instalacji TV wykorzystano cyfrowy modulator MHD003P R86105. Niewątpliwą zaletą systemu TERRA jest prosta i intuicyjna konfiguracja poprzez przeglądarkę internetową oraz możliwość zdalnego zarządzania z dowolnego miejsca na świecie.
Stacja czołowa S2C16 R81620 wyposażona jest w 16 transmodulatorów, z których każdy odbiera sygnał z całego transpondera satelitarnego (kilkanaście programów), a następnie tworzy odpowiednio 16 multipleksów DVB-C, umożliwiając odbiór programów na odbiornikach telewizyjnych wyposażonych w głowicę DVB-C. Kanały odbierane z danego transpondera mogą być filtrowane wg uznania. Warunkiem jest nieprzekroczenie maksymalnej przepustowości na wyjściu modulatora. W praktyce oznacza to, że za pomocą jednego, niewielkiego urządzenia do telewizorów dostarczyć możemy nawet około 100 programów. Dodatkowo, poprzez wejście "RF in" istnieje możliwość wpuszczenia do instalacji sygnału naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2. Pamiętać należy o tym, aby telewizory, które odbierać mają cały pakiet sygnałów, wyposażone były zarówno w głowicę DVB-C, jak i DVB-T. W przypadku, gdy telewizory nie mają możliwości stworzenia wspólnej listy kanałowej dla źródeł DVB-C oraz DVB-T, należy wykorzystać transmodulator TTQ-440 R81622, który odbiera sygnał z czterech multipleksów DVB-T/T2, a następnie tworzy odpowiednio 4 sąsiadujące multipleksy DVB-C, umożliwiając odbiór telewizji naziemnej w postaci sygnału w standardzie DVB-C.
Tłumienność spawu wykonanego spawarką Signal Fire.
Wartość tłumienia wykonywanych spawów to dla wielu instalatorów kluczowa kwestia przy wyborze spawarki. Rynek spawarek jest szeroki, a opinie, jakie znaleźć można w Internecie na temat danego modelu spawarki, mogą być skrajnie różne. Poza kilkoma kwestiami użytkowymi, czynnikiem decydującym o tym, czy spawarka jest dobra, czy zła, powinna być jakość wykonywanych przez nią spawów. O jakości spawu decyduje jego trwałość oraz tłumienie.Inżynierowie Działu Technicznego firmy DIPOL przeprowadzili test tłumienności spawów wykonywanych za pomocą spawarek Signal Fire. Wykorzystano do tego tzw. metodę transmisyjną z pomiarem referencyjnym. W teście wykorzystano specjalnie zaprojektowane do tego celu skrzynki, zawierające około 120 m włókna światłowodowego w standardzie G.652D, zakończonego jednostronnie złączem SC/APC. Drugi koniec włókna pozostaje wolny - można go swobodnie rozwijać i wielokrotnie na przemian spawać i łamać. Dodatkowo, skrzynki wyposażono w kasetę spawów.
Stanowisko testowe zawierające dedykowane skrzynki z włóknem oraz spawarkę Signal Fire
Przeprowadzone testy wykazały średnią tłumienność spawów dla długości fali 1550 nm na poziomie od 0,04 do 0,05 dB. Ogólnie przyjętą normą jest akceptacja spawów, których tłumienie nie przekracza 0,1 dB. Istnieją jednak normy zakładowe oraz normy europejskie, które dopuszczają 0,15 dB lub nawet 0,3 dB tłumienia. Dla długości fali 1310 nm wskazania tłumienności były niższe i wahały się w zakresie od 0,00 dB do 0,03 dB.
Więcej zdjęć z pomiaru oraz dokładny opis i wyniki procedury testowej dostępne są tutaj.
Ręczna zmiana typu sygnału w rejestratorze TurboHD Hikvision.
Rejestratory TurboHD Hikvision obsługują sygnały: HD-TVI, AHD, HD-CVI i CVBS. Są one "plug and play", co oznacza, że podłączenie kamery dającej sygnał w jednym z tych standardów powoduje automatyczne ustawienie typu sygnału w rejestratorze. Jednak może zdarzyć się, że po podłączeniu kamery sygnał będzie niewłaściwie wykryty i pojawi się obraz z zakłóceniami (często czarno - biały). Rozwiązaniem tego problemu jest ręczne ustawienie typu sygnału. Można to zrobić w menu lokalnym rejestratora. Należy z menu głównego przejść do zakładki kamera -> kam. analog i na nowym oknie przejść do prawego dolnego rogu. Gdy zniknie kursor należy kliknąć 2 razy lewym klawiszem myszki, żeby pojawiło się ukryte menu. Można w nim ręcznie ustawić sygnał wejściowy.System wideodomofonowy dla bloku wielorodzinnego.
Poniżej przedstawiony został schemat instalacji wideodomofonowej IP Hikvision dla 10-piętrowego (40 mieszkań) bloku mieszkalnego. Przy furtce i wejściu do bloku zostały zamontowane dwa takie same zestawy stacji bramowych, w skład których wchodzą: moduł główny z kamerą (DS-KD8003-IME1/EU G73652), czytnik tagów w standardzie Mifare (DS-KD-M G73662), klawiatura pozwalająca na sterowanie pierwszym przekaźnikiem w stacji bramowej (otwieranie furtki) i dzwonienie do poszczególnych lokatorów (DS-KD-KP G73668) oraz moduł wyświetlacza informujący o statusie stacji bramowej i pozwalający na wybór danego abonenta z listy (DS-KD-DIS G73670). Moduły stacji bramowej w ogrodzeniu zostały osadzone w dwóch ramkach natynkowych (DS-KD-ACW2 G74354) wraz z daszkami ochronnymi (DS-KABD8003-RS2 G74373). Sterowanie bramą wjazdową realizowane jest przez stację bramową w ogrodzeniu (drugi przekaźnik wbudowany w moduł główny). Moduły przy wejściu do bloku zostały osadzone w dwóch ramkach podtynkowych (DS-KD-ACF2 G74343). W mieszkaniach zastosowano monitory DS-KH6320-WTE1/EU G74001. Cała sieć została wykonana z użyciem dwóch switchy 24-portowych TP-Link T1500-28PCT N29962.Schemat instalacji wideodomofonowej dla bloku wielorodzinnego
System w takiej konfiguracji daje duże możliwości. Z poziomu stacji bramowych można zadzwonić do każdego lokatora. Po odebraniu rozmowy lokator słyszy i widzi osobę pod bramą i w dowolnym momencie może otworzyć furtkę lub bramę wjazdową. Monitory posiadają funkcję interkomu pozwalającą na prowadzenie rozmów pomiędzy poszczególnymi lokalami. Dodatkowo, każdy monitor ma możliwość podłączenia do sieci internetowej przez Wi-Fi, co umożliwia zdalne odbieranie wywołań, prowadzenie rozmów, a w razie potrzeby otwarcie bramy lub furtki.
Platforma TP-Link Omada SDN - centralne zarządzanie urządzeniami sieciowymi.
Platforma do konfiguracji oraz sterowania infrastrukturą sieciową (SDN) Omada integruje takie urządzenia sieciowe, jak: punkty dostępowe, przełączniki oraz bramy sieciowe. Omada SDN zapewnia kompleksowe zarządzanie całą siecią z poziomu chmury. System umożliwia stworzenie wysoce skalowalnej sieci, w pełni kontrolowanej za pomocą jednego systemu. Przekłada się to na płynne połączenia przewodowe i bezprzewodowe, które są niezbędne w hotelarstwie, edukacji, sprzedaży detalicznej, biurach oraz w wielu innych branżach.Urządzenia kompatybilne z systemem Omada SDN:
Wzmacniacz TP-Link RE305 802.11b/g/n/ac AC1200 N29471 przeznaczony jest do zwiększenia zasięgu i siły sygnału istniejącej sieci bezprzewodowej w celu wyeliminowania martwych stref. Urządzenie umożliwia transmisję bezprzewodową w standardzie AC o prędkości do 1200 Mb/s. Port Ethernet RJ-45 pozwala na wykorzystanie urządzenia jako karty WiFi, umożliwiając podłączenie komputera lub telewizora z kartą LAN do sieci bezprzewodowej. | ||
Zasilacz antenowy TV ZS500 z separatorem SDC3 D0019 umożliwia zasilanie przedwzmacniaczy antenowych wykorzystując do tego kabel antenowy. Separator zabezpiecza głowicę odbiornika telewizyjnego przed podaniem na nią napięcia stałego z zasilacza. | ||
Switch PoE TP-Link TL-SG108-M2 8 x 2,5 Gb/s N30212 wyposażony jest w 8 portów 2,5 Gb/s, które pozwalają w pełni wykorzystać potencjał sieci o wielogigabitowej przepustowości. Urządzenie zapewnia prędkość przełączania na poziomie 40 Gb/s. Produkt stworzony do budowy sieci w domu oraz biurze. | ||
Warto przeczytać:
Jak zintegrować system wideodomofonów IP z monitoringiem? Kamerę z wideodomofonu można wykorzystać jako dodatkowe źródło obrazu w systemie monitoringu. Zapis obrazu pozwoli na uzyskanie dokładnych informacji na temat osoby zbliżającej się do furtki. Duża rozdzielczość kamery i mała odległość od osoby wchodzącej sprawiają, że jej twarz jest rejestrowana z dużą szczegółowością...>>>więcej