Nr 15/2021 (12.04.2021)
5G przyczyni się do rozwoju telewizji 8K w Chinach.
Chińska telewizja CCTV, dzięki rozwojowi sieci 5G, chce uruchomić transmisję z Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Pekinie w rozdzielczości 8K UHD na kilku kanałach. Telewizji tej udało się już zrealizować transmisję testową na żywo, wyświetlając obraz 8K na trzydziestu telewizorach rozmieszczonych w miejscach publicznych w dziewięciu chińskich miastach. Była to pierwsza taka transmisja w historii, a jej treść stanowił materiał realizowany w Teatrze Narodowym w Pekinie.Chiny są globalnym liderem we wdrażaniu 5G. Zbudowały ponad 700 000 stacji bazowych, z których korzysta 180 milionów terminali. Shenzhen, posiadające 46 500 stacji bazowych, jako pierwsze miasto wdrożyło w sierpniu 2020 r. 5G na pełną skalę. O pełne pokrycie walczy również Szanghaj, gdzie w 2021 r. ma zostać rozmieszczonych 8 000 stacji bazowych 5G. Miasto chce wspierać budowę inteligentnych fabryk i rozwój platform handlu elektronicznego. Przewiduje się, że średnia prędkość pobierania w sieci 5G osiągnie w mieście 500 Mb/s. Na trwającym Mobile World Congress (MWC) Shanghai 2021 przeprowadzono demonstrację strumieniowania wideo w standardzie 8K UHD przy wykorzystaniu stacji bazowej 5G. Na konferencji stworzono specjalna strefę 5G z udziałem 39 partnerów, w której prezentowano możliwości nowej technologii, a zwłaszcza jej zastosowanie w czasie zbliżających się Igrzysk Olimpijskich.
Nowy budżetowy system do monitoringu IP firmy TP-Link.
Firma TP-Link jest globalnym dostawcą produktów sieciowych dla sektorów SOHO i SMB oraz największym dostawcą produktów WLAN na świecie. Oferuje swoje produkty dziesiątkom milionów klientów w ponad 120 krajach. Zaangażowanie działu badań i rozwoju, sprawne zarządzanie i produkcja wyrobów spełniająca najwyższe standardy jakościowe sprawia, iż produkty firmy TP-LINK otrzymują wiele nagród w zakresie urządzeń bezprzewodowych, ADSL, routerów, przełączników, kamer IP, transmiterów sieciowych, media konwerterów oraz kart sieciowych przeznaczonych dla końcowych użytkowników. Od czasu wejścia na rynek międzynarodowy w roku 2005 TP-LINK dąży do zwiększenia zasięgu swojej działalności. Produkty TP-LINK służą ponad miliardowi użytkowników na całym świecie. Zespół Badań i Rozwoju złożony z 1100 pracowników stanowi siłę napędową innowacyjności firmy.Najnowszą serię produktową stanowią urządzenia, na bazie których możliwe jest zbudowanie prostego, ale skutecznego systemu monitoringu domu lub innego względnie niedużego obiektu.
Cechy systemu TP-Link VIGI:
- Kamery o rozdzielczości 3 Mpx,
- Dwie wersje obiektywu do wyboru: 4 oraz 6 mm,
- Inteligentne wykrywanie zdarzeń (ruch, przekroczenie linii, wtargnięcie do strefy, sabotaż),
- Smart IR: Zapobieganie niedoświetleniu oddalonych obiektów oraz prześwietleniu obiektów blisko obiektywu w trybie nocnym,
- WDR: Funkcja dostosowuje kontrast oświetlenia do warunków, aby zminimalizować zacienienia i wydobyć z obrazu rzeczywistą głębię,
- 3D DNR: 3-Wymiarowa Cyfrowa Redukcja Szumów to innowacyjna funkcja kamery, która jest udoskonaleniem popularnej redukcji szumów DNR (2D-DNR). Filtr 3D ogranicza szum spowodowany słabym oświetleniem również przy obiektach poruszających się,
- H.264+: Kamera nie musi wykorzystywać nadmiernie przepustowości sieci - urządzenie przesyła skompresowany obraz wideo, aby zaoszczędzić miejsce na dysku oraz zmniejszyć obciążenie sieci,
- Zasilanie PoE 802.3af lub 12 V DC: Możliwość zasilania urządzenia na dwa sposoby to nie tylko większa wygoda, ale także duże ułatwienie w kwestii okablowania,
- 3-letnia gwarancja.
Przykładowy schemat zastosowania systemu TP-Link VIGI
Jak zintegrować system wideodomofonów IP z monitoringiem?
Kamerę z wideodomofonu można wykorzystać jako dodatkowe źródło obrazu w systemie monitoringu. Zapis obrazu pozwoli na uzyskanie dokładnych informacji na temat osoby zbliżającej się do furtki. Duża rozdzielczość kamery i mała odległość od osoby wchodzącej sprawiają, że jej twarz jest rejestrowana z dużą szczegółowością.Kamera z wideodomofonu IP może zostać dodana jako kolejny kanał zarówno do rejestratora IP, jak i analogowego. Wyszukiwanie sygnału z kamery jest realizowane na tej samej zasadzie, co zwykłej kamery IP. Dodatkowo na kamerze można włączyć detekcję ruchu i skonfigurować odpowiednie powiadomienie bądź zapis obrazu.
Schemat połączenia instalacji CCTV i monitoringu analogowego.
Sygnał z kamery wideodomofonu jest nagrywany na rejestratorze.
Sygnał z kamery wideodomofonu jest nagrywany na rejestratorze.
Pomiar sygnału DVB-T2.
Pierwszym krajem europejskim, który rozpoczął oficjalne emisję DVB-T2 była Wielka Brytania. Test z nadajnika telewizyjnego został przeprowadzony przez BBC Research & Development w czerwcu 2008 roku. Obecnie prace nad wprowadzeniem naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T2 trwają w całej Europie. W Unii Europejskiej sygnał DVB-T2 nadawany jest w Austrii, Czechach, Niemczech, Belgii, Chorwacji, Rumunii oraz Francji (planuje się wyłączenie emisji DVB-T dopiero w 2024 roku). Emisje telewizyjne w obu standardach DVB-T i DVB-T2 prowadzą nadawcy w Wielkiej Brytanii, Włoszech oraz w krajach skandynawskich. W tych państwach nie określono daty granicznej wyłączenia sygnału w standardzie DVB-T. W Polsce zmiana z DVB-T na DVB-T2 ma nastąpić do 30 czerwca 2022 roku.W Polsce telewizja TVN i operator Emitel testują nadawanie telewizji w standardzie DVB-T2/HEVC. W związku z tym możliwe było wykonanie pomiaru tego sygnału i przetestowanie możliwości miernika Signal WS-6980 R10837.
Na powyższym zdjęciu zaprezentowano pomiar sygnału DVB-T2 wykonanego miernikiem WS-6980 marki Signal z wykorzystaniem anteny DIPOL 28/5-12/21-60 DVB-T/T2 A2810. Pomiaru dokonano dla kanału 27 (częstotliwość: 522 MHz). Uzyskano sygnał o mocy PWR = 69 dBµV i współczynniku MER = 34,9 dB. Takie wartości umożliwiają bezproblemowy odbiór sygnału telewizji naziemnej na każdym odbiorniku TV. Dodatkowo miernik WS-6980 R10837 posiada wbudowany tuner umożliwiający stały podgląd ustawianego kanału w standardzie DVB-T2/HEVC.
Strefy martwe w pomiarach reflektometrycznych.
Reflektometr jest zaawansowanym narzędziem pomiarowym pozwalającym na szczegółową analizę traktów światłowodowych. Posiada on jednak pewne ograniczenia, wskutek których niemożliwe jest uchwycenie na reflektogramie niektórych zdarzeń. Postępująca technologia produkcji komponentów światłowodowych (złączy, pigtaili, adapterów) oraz spawarki robiące spawy praktycznie pozbawione tłumienia powodują, że wiele zdarzeń nie jest widzianych przez reflektometr: spawy, bo nie wnoszą tłumienia i traktowane są jak kolejny punkt we włóknie światłowodowym, a złącza bo ich reflektancja (stosunek mocy sygnału padającego na złącze do odbitego od niego) jest na tyle duża, że reflektometr nie rejestruje odbić od złącza. W szczególności dotyczy to złączy typu APC.Pomijając powyższe, główną przyczyną braku zdarzeń na reflektogramie są tzw. strefy martwe. Jak sugeruje sama nazwa są to odcinki mierzonego włókna, na których reflektometr nie widzi zdarzeń w skutek oślepienia przez odbity impuls. Strefy takie będą występowały za złączem: zaraz za reflektometrem, ponieważ występuje w nim złącze pomiarowe do którego podłączamy wtyk rozbiegówki oraz w torze światłowodowym w miejscu zastosowania adapterów. Charakter reflektancyjny (odbiciowy) mają również spawy mechaniczne - obszar za spawem będzie więc "martwy", a wszelkie zdarzenia za nim występujące będą niewidoczne dla reflektormetru.
Wartość minimalnej strefy martwej dla danego urządzenia odczytać można z jego karty katalogowej lub instrukcji obsługi. Przykładowo dla reflektometru L5828 wynosi ona: 3 m (strefa martwa zdarzeniowa) oraz 8 m (strefa martwa tłumieniowa). Definicje obu rodzajów stref zaprezentowano poniżej. Warto w tym miejscu wspomnieć, że deklarowane wartości są wartościami minimalnymi i zależą głównie od szerokości impulsu pomiarowego.
A - szerokość impulsu B - wzbudzenie odbiornika C - saturacja odbiornika D - powrót | |
Strefa martwa to dystans za złączem, na którym OTDR nie widzi zdarzeń. Wszystkie zdarzenia, które wejdą w obszar strefy martwej nie zostaną pokazane na reflektogramie. Jak widać na powyższym rysunku, wielkość strefy uzależniona jest przede wszystkim od szerokości wykorzystywanego impulsu pomiarowego. Dla krótkich impulsów (pomiar krótkich odcinków) znaczenia nabiera również jakość komponentów samego urządzenia.
Strefa martwa tłumienowa (ADZ - ang. Attenuation Dead Zone)
Strefa martwa tłumieniowa określa minimalny dystans, dla którego możliwy jest pomiar zdarzenia niereflektancyjnego występującego po zdarzeniu reflektancyjnym (np. spaw poprzedzony złączem). Zgodnie z definicją, za punkt, w którym możliwe jest ponowne rozpoznanie zdarzenia niereflektancyjnego przyjmuje się miejsce, gdzie poziom sygnału wstecznie rozproszonego za zdarzeniem rośnie o 0,5 dB (w kierunku zdarzenia poprzedzającego).
Strefa martwa zdarzeniowa (EDZ - ang. Event Dead Zone)
Strefa martwa zdarzeniowa określa minimalny dystans, dla którego możliwy jest pomiar dwóch zdarzeń reflektancyjnych (np. dwóch złączy rozłącznych). Zgodnie z definicją za punkt, w którym możliwe jest ponowne rozpoznanie zdarzenia reflektancyjnego przyjmuje się miejsce, gdzie poziom sygnału jest niższy o 1,5 dB od maksymalnego poziomu odbicia.
Przekazywanie informacji do lokatorów w systemie wideodomofonowym IP Hikvision.
Aplikacja iVMS-4200 umożliwia wysyłanie wiadomości do wybranych lokatorów. Jest to opcja szczególnie przydatna, zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów, gdyż pozwala w szybki sposób przekazać ważne informacje wszystkim użytkownikom (informacje o awariach, konserwacjach czy wiadomości administracyjne). Po skonfigurowaniu systemu, stworzeniu organizacji, dodaniu osób wraz z uprawnieniami oraz przypisaniu osób do danej stacji wewnętrznej (uzupełnienie informacji o rezydencie), możliwe jest wysyłanie wiadomości. W tym celu po uruchomieniu aplikacji iVMS-4200 należy przejść do zakładki:- Kontrola dostępu->Wideofon->Powiadomienie, wybrać Dodaj i w zakładce Wyślij do wskazać abonentów
Po uzupełnieniu dostępnych opcji (temat wiadomości, typ, zdjęcie, treść) i zatwierdzeniu przyciskiem Wyślij, wiadomość ukaże się na monitorach wskazanych abonentów.
Monitor IIyama Prolite X2483HSU-B3 M3030 to 24-calowy panel z matrycą VA (ang. Vertical Alignment) gwarantującą doskonałe odzwzorowanie kolorów i szerokie kąty widzenia. Monitor wyposażono w trzy wejścia sygnału - dwa cyfrowe (HDMI i DisplayPort) i analogowe (VGA). Dzięki kompatybilności ze standardem VESA urządzenie można powiesić na ścianie. Panel wyposażono też w dwa głośniki stereo (2 x 2 W). | ||
Cyfrowy rejestrator HD-TVI 16-kanałowy Hikvision iDS-7216HQHI-M2/S M75549 to nowoczesne urządzenie przeznaczone do zapisu obrazu z kamer wysokiej rozdzielczości (do 2 MPix). Posiada uniwersalne kanały pozwalające na zapis obrazu w systemie HD-TVI AHD, HD-CVI, CVBS oraz IP. Maksymalna rozdzielczość rejestracji to 2 Mpix przy prędkości 15 kl./s,. Inne obsługiwane rozdzielczości: 720p / VGA / WD1 / 4CIF nagrywane z prędkością 25 kl./s. Dodatkowo do pierwszych czterech kanałów można podłączyć kamery 3 Mpx przy nagrywaniu 15 kl./s. | ||
Switch zarządzalny TP-LINK TL-SG3428 24xGE 4xSFP Omada SDN N29955 umożliwia tworzenie wydajnych sieci komputerowych. Szereg funkcji pozwala na gwarancję bezpieczeństwa oraz stabilność działania. Dostępne opcje zarządzania to: interfejs wiersza poleceń (CLI), sesje telnet, SNMP oraz zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową. | ||
Warto przeczytać:
TRISET PLUS - kabel bezhalogenowy. Od 1 lipca 2017 r. na terenie UE wszystkie przewody instalacyjne w budynkach traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Dyrektywa CPR nakłada na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące: właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami dotyczącymi korzystania z odpowiedniego typu kabli. W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego producenci kabli zalecają zastosowanie kabli klasy Dca w budynkach wielorodzinnych. Sposoby badania kabli i przewodów oraz ich reakcji na ogień opisuje norma EN 50399:2011+A1:2016 (właściwości w warunkach działania ognia, metody badań). Klasa pożarowa kabla ma być oznaczana zgodnie z wytycznymi normy EN50575...>>>więcej
TRISET PLUS E1016_500 - klasa reakcji na ogień zgodna z CPR - Dca-s2,d1,a1