Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 42/2020 (21.12.2020)

Smartwatch i opaska na rękę zasilane ruchem ciała człowieka.

Naukowcy z Chińskiego Uniwersytetu w Hongkongu opracowali kompaktowy generator elektromagnetyczny, który ruch ciała człowieka wykorzystuje do zasilania inteligentnych zegarków. Inteligentne zegarki i opaski na rękę to najprostszy sposób stałego monitorowania stanu zdrowia. Jednak ograniczona żywotność baterii obniża komfort użytkowania tego gadżetu. Naukowcy już od dawna podejmują próby budowy generatora elektromagnetycznego. Jednak zbyt niska aktywność ruchowa podczas rutynowych czynności skutkuje stosunkowo niską wydajnością energetyczną. Aby rozwiązać ten problem, zastosowano generator elektromagnetyczny integrujący współosiowy mechanizm przechwytywania ruchu, magnetyczny przetwornik częstotliwości i jednostkę generującą energię. Dzięki temu osiągnięto czterokrotny wzrost energii wejściowej i 10-krotny wzrost gęstości mocy.
Z przeprowadzonych testów wynika, że to urządzenie może osiągnąć maksymalną moc 1,74 mW i gęstość mocy 346,61 μW/cm3 przy częstotliwości wzbudzania 0,65 Hz. W porównaniu z poprzednimi pracami, proponowany odbiornik energii wykazuje ogromną poprawę zarówno w zakresie mocy wyjściowej, jak i gęstości mocy.

Inteligentna analiza obrazu (VCA) w rejestratorach TurboHD.

W systemach monitoringu TurboHD Hikvision dostępne są dwa rodzaje zdarzeń inteligentnych (VCA): przekroczenie wirtualnej linii (wraz z określeniem kierunku ruchu) oraz detekcja wejścia do strefy lub pozostawania w niej przez określony czas. Mogą one zostać uruchomione na wybranych kanałach analogowych, a ich dostępność i liczba zależy od konkretnego modelu.
Ilość kanałów VCA w zależności od modelu rejestratora:
Seria HQHI HUHI
7300 2 4
7200 2 2
7100 0 0
Jeśli ilość kanałów VCA jest zbyt mała można uruchomić specjalny tryb rozszerzonej obsługi VCA (Enhanced VCA). Ilość kanałów w tym trybie warunkowana jest modelem (n - ilość wejść wideo):
Seria HQHI HUHI
7300 4 n
7200 4 n
7100 0 0
W trybie Enhanced VCA więcej mocy obliczeniowej procesora przeznaczone jest na obsługę zdarzeń inteligentnych, kosztem:
  • ograniczenia rozdzielczości sygnału wejściowego do 3 Mpix,
  • ograniczenia rozdzielczości sygnału wyjściowego do 1080p,
  • wyłączenia wyjścia wideo CVBS,
  • niemożności włączenie funkcji Enhanced IP.

Aktywacja drugiego przekaźnika w stacji bramowej IP Villa 2. generacji.

Stacje bramowe IP Villa DS-KV8X13WME1 wyposażone są w 2 przekaźniki, z których jeden może zostać wykorzystany do sterowania elektrozaczepem furtki, drugi do sterowania bramą wjazdową lub szlabanem na osiedlu. Domyślnie drugi przekaźnik jest wyłączony i nie jest widoczny w systemie. Jego aktywacja jest możliwa po zalogowaniu się do stacji bramowej przez przeglądarkę internetową albo za pomocą iVMS-4200(v3). W tym celu po zalogowaniu do stacji bramowej należy przejść do zakładki Konfiguracja -> Domofon -> Wejście i wyjście i w zakładce Nr wyjścia wybrać Wyjście 2 i dla odpowiadającej mu zakładki Wejście wybrać typ reakcji Blokada elektryczna. Po wykonaniu tej czynności, wyjście drugie zostanie aktywowane i będzie widoczne w oknie podglądu na żywo podłączonych monitorów i aplikacjach klienckich.
Aktywacja drugiego przekaźnika w stacjach bramowych IP Villa DS-KV8X13-ME1

Przewód TRISET B2CA - kabel bezhalogenowy.

Od 1 lipca 2017 r. na terenie UE wszystkie przewody instalacyjne w budynkach traktowane są jako wyroby budowlane podlegające stosownym regulacjom. Dyrektywa CPR nakłada na producentów obowiązek opracowania i udostępnienia Deklaracji Właściwości Użytkowych DoP (ang. Declaration of Performance), a także oznakowania wyrobów objętych normą odpowiednim znakiem CE. Europejska Norma EN50575 określa wymagania dotyczące: właściwości w warunkach działania ognia, metody badań i oceny kabli zasilających, sterowniczych i telekomunikacyjnych stosowanych w obiektach budowlanych o określonej klasie odporności pożarowej. Dzięki wprowadzeniu ogólnoeuropejskich klas reakcji na pożar projektanci i architekci dysponują jednoznacznymi przepisami dotyczącymi korzystania z odpowiedniego typu kabli. W celu osiągnięcia wyższego poziomu bezpieczeństwa pożarowego przepisy zalecają zastosowanie kabli klasy B2CA w budynkach o specjalnym przeznaczeniu, które muszą spełniać bardzo wysokie wymagania dotyczące bezpieczeństwa (np. w szpitalach, żłobkach, wieżowcach, biurowcach, domach opieki).
Firma DIPOL posiada w swojej ofercie przewód koncentryczny TRISET B2CA E1020_500 spełniający wymagane prawem normy klasy niepalności. Kabel posiada płaszcz LSOH (izolacja bezhalogenowa). W przypadku pożaru kable te nie rozprzestrzeniają płomienia, emisja dymu jest bardzo niska, a emitowane gazy nie są korozyjne.
Przewód koncentryczny 75 Om TRISET B2CA LSZH klasa A++ 1,05/4,6/6,9 120 dB [500m]
Przewód TRISET B2CA wykonany w powłoce LSOH posiada żyłę centralną wykonaną z drutu miedzianego o średnicy 1,05 mm oraz potrójny ekran (pierwsza folia Al/PET/SY przyklejona do dielektryka + oplot 82% + druga folia Al/PET przyklejona do płaszcza).
Cechy wyróżniające:
  • zgodny ze standardem class A++
  • klasa reakcji na ogień zgodna z CPR - B2ca-s1a,d1,a1
  • zgodny z wymaganiami rozporządzenia MTBiGM
  • miedziany rdzeń 1,05 mm
  • niska tłumienność
  • wysoka skuteczność ekranowania
  • 82% pokrycie oplotem
  • 5 lat gwarancji
  • przewód w powłoce LSOH

Światłowodowa instalacja CCTV - topologia szeregowa.

Pytanie o możliwość połączenia kilku puntów kamerowych (słupów) jednym kablem światłowodowym jest jednym z częściej zadawanych przez instalatorów. Istnieje taka możliwość, ale powinni się na nią decydować bardziej doświadczeni instalatorzy, wyposażeni w odpowiednie narzędzia.
Kabel prowadzony przez punkty montażu kamer musi posiadać odpowiednią liczbę włókien - przynajmniej 2 włókna na każdy punkt. Przy 5 słupach będzie więc to minimum 10 włókien, co oznacza konieczność wykorzystania kabla 12J (12 włókien), 16J lub 24J. Nie należy przesadzać z nadmiarowością, ponieważ przełoży się to na czas potrzebny do wykonania całej instalacji.
Jedną z opcji przeprowadzenia wielowłóknowego kabla światłowodowego przez punkt montażu kamer jest przecięcie go na słupie, wydzielenie 2 włókien do podłączenia lokalnego urządzenia transmisyjnego oraz spawanie włókien prowadzonych do kolejnego słupa. Wynikają z tego następujące wnioski:
  • im więcej nadmiarowych włókien będzie miał kabel, tym większa będzie "nadprogramowa" praca instalatora, ponieważ spawać należy wszystkie włókna,
  • pierwszy słup wymagał będzie spawania wszystkich włókien kabla,
  • ostatni słup wymagał będzie spawania wyłączenie używanych na danym słupie włókien.
Schemat spawania włókien kabla 12J przy instalacji CCTV na 5 słupach - 38 spawów
Podejście nakazujące przecinanie włókien celem ich zespawania może okazać się pozbawione sensu, jednak wielu instalatorów dysponujących szybkimi i profesjonalnymi spawarkami decyduje się na właśnie takie podejście, ponieważ jest ono niezależne od konstrukcji przewodu - kabel po prostu przecinamy, a włókna spawamy; nie interesuje nas wzmocnienie kabla, średnica tuby centralnej oraz czy w ogóle ona występuje. Ponadto takie podejście pozwala na wykorzystanie większości dostępnych na rynku muf i puszek światłowodowych.
Tuba kabla światłowodowego z oknem wyciętym za pomocą narzędzia MSAT L5925

Instalatorzy, którzy nie chcą przecinać i spawać włókien, mogą wybrać metodą wymagającą nieco większego doświadczenia. Za pomocą narzędzia MSAT-5 L5925 możliwe jest wykonanie wcięcia w tubie światłowodowej, a następnie wyjęcie wybranych dla danego punktu kamerowego włókien i dopawanie do nich pigtaili. Pozostałe włókna pozostają wówczas nietknięte. Warto jednak pamiętać, że metoda ta nie może być zastosowana do każdego rodzaju kabla światłowodowego. Więcej na jej temat przeczytać można w Bibliotece.

Zamiast gniazdka w ścianie, punkt dostępowy.

Punkt dostępowy EAP230-Wall do zastosowań biznesowych to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie jest niezwykle prosty. Konfiguracja sieci WLAN oraz zarządzanie zostało uproszczone dzięki centralnemu oprogramowaniu zarządzającemu. Dzięki automatycznemu zarządzaniu pasmem radiowym oraz uwierzytelnianiu przy pomocy strony powitalnej, EAP230-Wall jest idealnym rozwiązaniem dla wymagających środowisk, takich jak np. kampusy, hotele, centra handlowe czy biura.
Cechy wyróżniające:
  • Oprogramowanie zarządzające pozwala na centralne zarządzenie siecią bezprzewodową
  • Obsługa PoE do 100 m (802.3af)
  • Łatwość montażu na ścianie lub na suficie
  • Gigabitowy port Ethernet
  • Uwierzytelnianie przy pomocy strony powitalnej
  • Multi-SSID pozwala na stworzenie podsieci dla różnych użytkowników
  • Zabezpieczenia klasy biznesowej chronią sieć WiFi przed atakami
Bezprzewodowy punkt dostępowy TP-Link TL-EAP230-WALL, 802.11ac AC1200, PoE 802.3af
Bezprzewodowy punkt dostępowy
TP-Link TL-EAP230-WALL, 802.11ac AC1200, PoE 802.3af N25661

Nowości produktowe:

Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP265 HD 802.11ac 2,4 GHz 5 GHz AC1750
Bezprzewodowy punkt dostępowy EAP265 HD N2563 do zastosowań biznesowych to elastyczne, łatwe w instalacji i zarządzaniu oraz bezpieczne rozwiązanie dla sieci bezprzewodowych. Montaż urządzenia na ścianie lub suficie jest niezwykle prosty. Maksymalna prędkość transmisji: 450+1300 Mb/s równolegle na dwóch pasmach 2,4 i 5 GHz.
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-511S SC-SC, simplex, G.652D 0,5m
Patchcord jednomodowy ULTIMODE PC-511S L321105 to odcinek jednomodowego kabla światłowodowego o długości 0,5 metra. Kabel zakończony jest z obydwu stron złączem SC. Złącza SC są obecnie najbardziej popularnymi złączami ze względu na proste połączenie zatrzaskowe, prostokątny przekrój poprzeczny, umożliwiający gęste upakowanie złączy na panelu i plastikową konstrukcję (oczywiście poza ferrulą).
Switch PoE TP-Link TL-SG2008P Smart 8xGE(4xPoE) 802.3af/at 62W
Switch PoE TP-Link TL-SG2008P Smart N29963 to zaawansowane urządzenie umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych, zarządzanie siecią staje się dużo prostsze niż obecnie. Dostępne opcje zarządzania to: interfejs wiersza poleceń (CLI) oraz zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową.

Warto przeczytać:

Kompaktowa stacja czołowa S3C32WB TERRA. 32-kanałowa stacja czołowa S3C32WB R81635 to urządzenie, które umożliwia dystrybucję kanałów niekodowanych FTA oraz kodowanych przy pomocy systemu BISS. Stacja czołowa S3C32WB R81635 wyposażona jest w 32 transmodulatory, z których każdy odbiera sygnał z całego transpondera satelitarnego (kilkanaście programów), a następnie tworzy odpowiednio 32 multipleksy DVB-C, umożliwiając odbiór 32 multipleksów cyfrowych na odbiornikach telewizyjnych wyposażonych w głowicę DVB-C. Kanały odbierane z danego transpondera mogą być filtrowane wg uznania. Warunkiem jest jedynie nieprzekroczenie maksymalnej przepustowości na wyjściu modulatora... >>>więcej
Dyrektywa CPR - nowy porządek kablowy
Przewody TRISET - dopasowane do wymagań