Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 1/2021 (4.01.2021)

Misja sondy miała trwać 2 lata, trwa 25 lat!

SOHO (Solar and Heliospheric Observatory) to sonda kosmiczna, która powstała we współpracy NASA i ESA. Została wystrzelona na orbitę 2 grudnia 1995 roku. SOHO początkowo miała trzy główne cele. Pierwszym było zbadanie dynamiki i struktury wnętrza Słońca. Drugim było określenie, dlaczego zewnętrzna atmosfera Słońca jest o wiele gorętsza niż jego powierzchnia. Ostatnim celem było szczegółowe badanie wiatru słonecznego.
Na początku grudnia 2020 sonda obchodziła 25 lat działalności. Z tej okazji agencje kosmiczne NASA i ESA (Europejska Agencja Kosmiczna) przygotowały niespodziankę w postaci ciekawego wideo. NASA i ESA stworzyły "krótkie" wideo z 25-letniej obserwacji gwiazdy. Warto dodać, iż w tym czasie Słońce odbyło dwa pełne cykle słoneczne, które trwają 11 lat.
Przez 25 lat obserwatorium ESA / NASA SOHO uchwyciło tysiące rozbłysków, koronalnych wyrzutów masy, plam słonecznych i dziur koronalnych, które nieustannie wyrywają się ze Słońca
Obecnie Słońce badane jest przez dwie nowoczesne sondy. Pierwszą jest Parker Solar Probe, a drugą Solar Orbiter. Co ciekawe SOHO jest najbardziej efektywnym odkrywcą komet w historii astronomii. Dzięki sondzie dostrzeżono ich łącznie ponad 4000! Sukces SOHO jest świadectwem talentu ludzi, którzy zbudowali sondę i jej instrumenty w latach 90., kiedy świat wyglądał zupełnie inaczej.

Po co w kamerach strumień MJPEG?

Strumień wideo kodowany w formacie MJPEG był często wykorzystywany w systemach monitoringu instalowanych wiele lat temu. Został wyparty z uwagi na mniejszą wydajność niż konkurencyjny kodek H.264. Jednak systemy automatyki domowej lub systemy alarmowe często, szczególnie starsze modele, obsługują jedynie sygnał kodowany w MJPEG. Aby podłączyć do nich kamerę IP, trzeba ustawić odpowiednie parametry kompresji strumienia obrazu. W przypadku kamer IP Hikvision możliwe jest to tylko dla strumienia pomocniczego, czyli tego o niskiej rozdzielczości.
Parametry strumienia wideo wymagane do uruchomienia strumienia MJPEG
(strumień pomocniczy oraz wynikające z niego ograniczenie rozdzielczości i kodowanie)
Dostęp do takiego strumienia realizowany jest przez port HTTP, a jego składnia bez uwierzytelnienia wygląda następująco:
https://[adres IP kamery]:[port HTTP]/Streaming/channels/102/httpPreview
Przykład: https://192.168.0.64:80/Streaming/channels/102/httpPreview

Dla dostępu z uwierzytelnieniem:
https://[użytkownik]:[hasło]@[adres IP kamery]:[port HTTP]/Streaming/channels/102/httpPreview
Przykład: https://admin:12345@192.168.0.64:80/Streaming/channels/102/httpPreview

Dodawanie tagów do stacji bramowej IP Villa 2. generacji przez przeglądarkę internetową.

Stacje bramowe IP Villa 2. generacji posiadają wbudowany web server pozwalający na bezpośrednie zalogowanie się i jej konfigurację poprzez przeglądarkę internetową. Stacje wyposażone są również w czytnik tagów w standardzie Mifare (13,56 MHz) umożliwiający sterowanie pierwszym przekaźnikiem (np. otwieranie furtki). Jednym ze sposobów dodawania tagów do stacji bramowej, oprócz wykorzystania karty master i oprogramowania iVMS-4200, jest zainicjowanie procesu dodawania po zalogowaniu przez przeglądarkę. Należy przejść do zakładki Konfiguracja -> Domofon -> Kontrola dostępu i sterowanie windą. Po naciśnięciu przycisku Wystaw kartę należy po kolei przykładać tagi do czytnika w stacji bramowej. Prawidłowe dodanie każdego tagu sygnalizowane będzie pojedynczym sygnałem dźwiękowym. Proces dodawania kończy się po naciśnięciu przycisku Wystawianie karty zostało ukończone.
Proces rozpoczęcia i zakończenia dodawania tagów do stacji bramowej

Wzmacnianie sygnałów DVB-T/T2 w instalacjach (S)MATV.

Podstawowym problem w dystrybucji programów naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T/T2 jest odbiór multipleksów z dużą różnicą poziomów. O ile w małych instalacjach (5-20 gniazd) taka różnica, choć niezalecana, przeważnie nie jest problemem, to w większych instalacjach, gdzie różnica poziomów na wejściu instalacji jest powiększana poprzez zmianę tłumienia kabli w funkcji częstotliwości, może spowodować zanik sygnału w części instalacji. Można to wyeliminować przez zastosowanie wzmacniaczy kanałowych. Działanie wzmacniacza kanałowego polega na selektywnym wzmocnieniu jednego lub, w przypadku odbioru programów cyfrowych, kilku kanałów telewizyjnych. Oznacza to, że najbardziej wzmacniany jest kanał pożądany, a pozostałe są tłumione.
Cyfrowy dwukanałowy wzmacniacz DVB-T z AGC at420 TERRA
Widok wzmacniacza at440 TERRA R82511
Selektywność wzmacniaczy:
40 dB 2 MHz od granicy kanału
Cechy wyróżniające:
  • filtracja i selektywne wzmocnienie wybranych multipleksów DVB-T/T2,
  • układ automatycznej regulacji wzmocnienia pozwala na wyrównanie sygnałów do 82 dBμV, niezależnie od ich poziomu na wejściu urządzenia (przy zachowaniu minimum wymaganego dla poprawnej jakości sygnału),
  • przygotowanie sygnału do dalszego przetwarzania w kolejnych elementach sieci,
  • reakcja na zmiany i zakłócenia propagacyjne.

Bezpieczne otwieranie tub światłowodowych.

Pośród rodzajów kabli światłowodowych liczną grupę stanowią kable jedno- lub wielotubowe. Przykładem kabla jednotubowego jest popularny, uniwersalny przewód DRAKA U-DQ(ZN)BH. Często instalatorzy pytają o narzędzia do obróbki tego typu kabli.
Najważniejszym i niezbędnym narzędziem jest stripper obrotowy, np. Ideal L5922. Tego typu narzędzie pełnić może szereg funkcji, z których najistotniejszą jest rysowanie tuby, w której umieszczone są włókna. Rysowanie następuje poprzez kilkukrotny obrót ostrza na powierzchni tuby. Następnie tubę taką łamie się ręcznie i zsuwa z włókien. Takie podejście gwarantuje 100% bezpieczeństwo znajdujących się wewnątrz tuby włókien. Otwieranie tuby za pomocą zwykłego noża tapicerskiego, strippera do obierania włókien lub innego tego typu narzędzia nie daje takiej gwarancji.
Stripper obrotowy Ideal (3-6.4mm)
Stripper obrotowy Ideal L5922 jest jednym z podstawowych narzędzi, niezbędnych do pracy ze światłowodami
Oprócz rysowania tuby, stripper L5922 może zostać wykorzystany do nacinania zewnętrznej powłoki kabla: zarówno poprzecznie (jeśli chcemy zsunąć z kabla powłokę zewnętrzną na niewielkim odcinku - np. 30-50 cm), jak i wzdłużnie (przydatne w przypadku kabli niewyposażonych w tzw. ripcord do rozrywania powłoki zewnętrznej). Warunkiem poprawnej pracy narzędzia jest regulacja wysokości ostrzy i dopasowanie ich do konkretnego typu przewodu czy tuby.

Nowa wersja konwerterów HDMI.

Konwerter HDMI na IP marki Signal HD H3614 umożliwia podłączenie sygnału wysokiej rozdzielczości (HD) do odbiornika (telewizor, monitor) wyposażonego w złącze HDMI poprzez skrętkę komputerową kat. 5e lub kat. 6. W zestawie znajduje się nadajnik oraz odbiornik. Konwerter H3614 sprzedawany przez firmę DIPOL obecnie posiada wersję sprzętową v4.
Uwaga! Wersja 4.0 nie jest kompatybilna z urządzeniami w wersji 3.0 oraz 2.0.
Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) v4.0
Konwerter sygnału HDMI na IP Signal (multicast) v4.0 H3614
Sygnał IP wychodzący z nadajnika może być podany na switch ethernetowy celem podziału na większą liczbę odbiorników H3614R. Przepływność sygnału kompresowanego na wyjściu nadajnika wynosi około 15 Mbit/s. Do poprawnego zdekodowania sygnału konieczny jest dedykowany odbiornik H3614R - podgląd obrazu na komputerze PC wyposażonym w kartę sieciową jest niemożliwy. Maksymalna odległość między urządzeniami aktywnymi wynosi 100 m (przy zastosowaniu skrętki komputerowej min. kategorii 5e).
Schemat zastosowania konwertera HDMI > IP (połączenie punkt-wielopunkt)

Nowości produktowe:

Mufa światłowodowa GF-KSW-8A FTTH 12 spawów, miejsce na splitter box 1/8
Mufa światłowodowa GF-KSW-8A FTTH L56412 pozwala na realizację ostatniej mili w sieciach FTTH. Umożliwia zabezpieczenie do 12 spawów oraz wyprowadzenie maksymalnie 9 kabli abonenckich. Mufa wyposażona jest 2 wejścia na kable liniowe/magistralowe. Dodatkowo przewidziano miejsce na montaż splittera typu kasetowego 1/4 lub 1/8.
Skrzynka dystrybucyjna wewnętrzna ABS GXF6-15N5S 36 spawów
Skrzynka dystrybucyjna wewnętrzna ABS GXF6-15N5S L54036 pozwala na realizację zakończenia okablowania światłowodowego liczącego w sumie maksymalnie 36 włókien. Skrzynka idealnie sprawdzi się jako budżetowe rozwiązanie przy realizacji instalacji światłowodowych w budynkach wielorodzinnych liczących maksymalnie 18 mieszkań (przy założeniu 2 włókien na 1 mieszkanie). Otwory znajdujące się wewnątrz przełącznicy przystosowane są do instalowania adapterów o standardzie SC simplex lub LC duplex. Skrzynka wyposażona jest w 3 kasety spawów, z których każda pomieścić może maksymalnie 12 spawów.
Kamera IP DeepinView Hikvision DS-2CD2A25G0/P-IZS (2MPix, MOTOZOOM 2.8-12mm, 0.003 lx, IR do 40m, WDR(140dB), LPR, IP67, IK10)
Kamera IP DeepinView Hikvision DS-2CD2A25G0/P-IZS K05906 jest profesjonalną kamerą IP Hikvision z serii DeepinView dedykowaną do identyfikacji tablic rejestracyjnych LPR (Licence Plate Recognition) oraz ochrony parametrycznej w postaci linii wirtualnej i obszaru wtargnięcia. Jest to kamera nowej generacji, w której funkcja rozpoznawania tablic rejestracyjnych wspierana jest algorytmem sztucznej inteligencji AI.

Warto przeczytać:

Światłowodowa instalacja CCTV - topologia szeregowa. Pytanie o możliwość połączenia kilku punktów kamerowych (słupów) jednym kablem światłowodowym jest jednym z częściej zadawanych przez instalatorów. Istnieje taka możliwość, ale powinni się na nią decydować bardziej doświadczeni instalatorzy, wyposażeni w odpowiednie narzędzia... >>>więcej
Rejestrator HD-CVI Dahua XVR5216AN-I2 (16 kanałów, 2Mpix, 12kl./s, 2xSATA, WizSense, IVS, HDMI, VGA, H.265+)
Schemat spawania włókien kabla 12J przy instalacji CCTV na 5 słupach - 38 spawów

30 lat DIPOLa
Solidność i nowoczesność