Nr 41/2020 (14.12.2020)
Sztuczna inteligencja Google’a łamie kolejne bariery.
Program wykorzystujący sztuczną inteligencję (AI) opracowany przez firmę DeepMind, będącą własnością Google, dokonał przełomu w rozwiązywaniu jednego z największych wyzwań biologii - określaniu trójwymiarowego kształtu białek na podstawie ich sekwencji aminokwasów. Algorytm nazwany AlphaFold wygrał tegoroczny konkurs CASP (Critical Assessment of Structure Prediction). Jest to odbywający się co dwa lata konkurs, polegający na stworzeniu najlepszego systemu zdolnego określać trójwymiarowe struktury białek. Algorytm Google’a wyprzedził około 100 innych zespołów bezbłędnie określając wszystkie konkursowe struktury. Zdolność dokładnego przewidywania struktur białkowych z ich sekwencji aminokwasów byłaby ogromnym dobrodziejstwem dla nauk przyrodniczych i medycyny. Przyspieszyłoby to znacznie wysiłki na rzecz zrozumienia budowy komórek i umożliwiłoby szybsze i bardziej zaawansowane tworzenie leków.Białka są budulcem życia, odpowiedzialnym za większość tego, co dzieje się wewnątrz komórek. Sposób działania białka i to co ono robi zależy od jego trójwymiarowego kształtu - „struktura jest funkcją” to aksjomat biologii molekularnej. Białka w organizmach pełnią przede wszystkim funkcję strukturalną i zapasową. Białka budują organelle komórkowe. Białka fibrylarne wchodzą w skład tkanki łącznej. Białka globularne są przede wszystkim składnikami płynów ustrojowych organizmu. Białkami są enzymy komórkowe kontrolujące przebieg reakcji metabolicznych. Są również hormony o budowie białkowej. Białka pełnią również funkcje transportowe, tworzą przenośniki i kanały jonowe w błonach komórkowych. Mamy również białka odpornościowe - immunoglobuliny (przeciwciała).
Wydajność AlphaFold stanowi również punkt zwrotny dla firmy DeepMind. Długoterminowym celem firmy jest stworzenie programów zdolnych do osiągnięcia ludzkiej inteligencji. Stawianie czoła wielkim wyzwaniom naukowym, takim jak przewidywanie struktury białek, jest jednym z najważniejszych zastosowań, jakie może wykonać sztuczna inteligencja.
Andrei Lupas, biolog ewolucyjny z Instytutu Biologii Rozwojowej Maxa Plancka w Tybindze w Niemczech, który oceniał wyniki różnych zespołów w konkursie CASP twierdzi, że program pozwalający określić struktury białek to istotny przełom w dziedzinie medycyny oraz bioinżynierii. Algorytm AlphaFold pomógł mu już w znalezieniu struktury białka, nad którym pracował z zespołem w laboratorium przez dekadę. Program może więc znacznie przyspieszyć prace naukowców w laboratoriach na całym świecie.
Demis Hassabis, współzałożyciel i dyrektor generalny DeepMind, mówi, że firma planuje uczynić AlphaFold użytecznym i dostępnym narzędziem dla naukowców, co pomóc ma m.in. w szybkim opracowywaniu nowych leków.
Jak dostosować jakość obrazu przy podglądzie przez przeglądarkę.
Rejestratory i kamery IP firmy Hikvision generują kilka strumieni danych różniących się wybranymi parametrami. Ich regulacja pozwala na dostosowanie strumienia sieciowego do możliwości przepustowych łącza, z jakiego korzysta system oraz do możliwości rejestratora. Urządzenia zwykle generują dwa podstawowe strumienie: jeden o wyższej (główny) oraz drugi o niższej jakości (pomocniczy). Strumień pomocniczy zwykle używany jest do podglądu w trybie układu siatki na rejestratorze oraz przy połączeniu przez urządzenia mobilne. Często, ze względu na ograniczenie dostępnej przepustowości sieci, wymagane jest, aby podgląd obrazu poprzez przeglądarkę był realizowany poprzez strumień pomocniczy.Lista kamer wyświetlających obraz z różnych strumieni (widoki z przeglądarki).
Obraz z kamer 1...4 jest wyświetlany ze strumienia głównego, pozostałe z pomocniczego.
Obraz z kamer 1...4 jest wyświetlany ze strumienia głównego, pozostałe z pomocniczego.
Aby przełączać pojedynczą kamerę na inny strumień, należy odnaleźć ją na liście kamer. Po najechaniu na jej nazwę pojawi się możliwość wyboru typu strumienia (główny lub pomocniczy). Przełączenie wszystkich kamer odbywa się po kliknięciu na ikonkę "typ strumienia" pod siatką obrazu. Ustawienia te nie zostaną zapisane na stałe. Aby na stałe ustawić wyświetlanie obrazu z kamer w wymaganym strumieniu, należy ustawić rodzaj strumienia w menu konfiguracja / ustawienia lokalne.
Dodawanie kamer do wideodomofonu IP Hikvision.
Kamera wbudowana w wideodomofon pozbawiona jest zwykle możliwości skierowania w wybrane miejsce, a jej pole widzenia może być przysłonięte przez dzwoniącego. Rozwiązaniem tego problemu może być wykorzystanie kamer z istniejącego monitoringu i dodanie ich do monitora wideodomofonowego. Integracja możliwa jest poprzez:- dodanie kamer IP Hikvision do monitora wideodomofonu,
- dodawanie kamery IP innego producenta za pomocą protokołu ONVIF (2 gen. monitorów od wersji firmware v2.1.2),
- dodanie dowolnej kamery (HIKVISION, ONVIF) za pośrednictwem rejestratora HD-TVI/IP.
Do monitora można dodać i podglądnąć obraz z max. 16 kamer. Dodawanie kamer możliwe jest bezpośrednio z poziomu monitora bądź za pomocą aplikacji klienckiej iVMS-4200. W tym celu należy przejść do ustawień zdalnych, a następnie: Ustawienia zdalne->Domofon->Informacje o kamerze internetowej.
Przykład bezpośredniego dodania kamery IP Hikvision oraz wyboru protokołu ONVIF w monitorze G74001 DS-KH6320-WTE1/EU
Kompaktowa stacja czołowa S3C32WB TERRA.
32-kanałowa stacja czołowa S3C32WB R81635 to urządzenie, które umożliwia dystrybucję kanałów niekodowanych FTA oraz kodowanych przy pomocy systemu BISS. Stacja czołowa S3C32WB R81635 wyposażona jest w 32 transmodulatory, z których każdy odbiera sygnał z całego transpondera satelitarnego (kilkanaście programów), a następnie tworzy odpowiednio 32 multipleksy DVB-C, umożliwiając odbiór 32 multipleksów cyfrowych na odbiornikach telewizyjnych wyposażonych w głowicę DVB-C. Kanały odbierane z danego transpondera mogą być filtrowane wg uznania. Warunkiem jest jedynie nieprzekroczenie maksymalnej przepustowości na wyjściu modulatora.Stacja czołowa S3C32WB DVB-S/S2 - DVB-C R81635 może wykorzystać multiswitche serii dCSR do odbioru sygnału DVB-S/S2 z 8 pozycji satelitarnych i modulację do 32 multipleksów DVB-C
Najważniejsze cechy stacji czołowej S3C32WB R81635:
- transmodulacja sygnału DVB-S/S2 (8PSK/QPSK) na sygnał DVB-C (QAM),
- odbiór kanałów niekodowanych FTA z maksymalnie 8 pozycji satelitarnych,
- obsługa deszyfrowania BISS (brak kart kodowych operatora, dekodowanie programu za pomocą klucza wpisywanego na stacji czołowej),
- wbudowany remultiplekser - tworzenie multipleksów DVB-C o dowolnej zawartości programowej,
- dowolny kanał wyjściowy można ustawić w zakresie częstotliwości 48-858 MHz,
- redundantne zasilanie umożliwiające natychmiastowe przełączenie źródła zasilania,
- możliwość odtwarzania pliku TS z pamięci USB,
- intuicyjne wskaźniki LED pokazują stan pracy stacji czołowej,
- kompaktowe wymiary,
- wysoka funkcjonalność,
- niskie zużycie energii elektrycznej.
Spawanie światłowodów - weryfikacja za pomocą VFL.
Spawarki Signal Fire Ai-9 posiadają wbudowany wizualny lokalizator uszkodzeń VFL. Urządzenie to generuje światło widzialne o długości fali 650 nm (kolor czerwony) umożliwiając wstępną weryfikację poprawności wykonanego spawu. Osoba spawająca, po wyjęciu pigtaila z opakowania podłącza jego wtyk do gniazda VFL, natomiast wolny koniec włókna spawa z włóknem kabla. Po spawaniu możliwe jest wygenerowanie światła widzialnego za pomocą przycisku "650" umieszczonego na przodzie spawarki. Osoba znajdująca się na drugim końcu połączenia weryfikuje, czy światło dociera do drugiego końca toru optycznego.Ciekawostką jest fakt, że spawarki Signal Fire mogą pracować (spawać) w momencie, gdy światło widzialne propaguje już we włóknie. Możliwość spawania z włączonym VFL zależy od układu mechanicznego spawarki, jak również oprogramowania. Niektóre spawarki odmawiają pracy w takich warunkach. Cecha taka może przydać się w sytuacji, gdy światło widzialne wprowadzane jest do kilku/kilkunastu włókien za pomocą splittera optycznego po jednej ze stron połączenia (za pomocą dedykowanego VFL - po to, aby nie było konieczności przepinania źródła światła i stałej komunikacji z osobą spawającą), a spawanie wykonywane jest po drugiej stronie.
Spawarka Signal Fire Ai-9 L5875 posiada wbudowany moduł VFL. Dzięki temu możliwe jest podłączanie spawanego pigtaila bezpośrednio do modułu, a następnie wykonanie spawu oraz weryfikacja połączenia.
Najmniejszy zarządzalny switch PoE.
Przełączniki zarządzalne TP-LINK to zaawansowane urządzenia umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych zarządzanie siecią staje się dużo prostsze niż dotychczas. Dostępne opcje zarządzania to: interfejs wiersza poleceń (CLI) oraz zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową. Gigabitowe przełączniki zarządzalne zapewniają bardzo dużą stabilność i wydajność działania - podstawowe cechy wymagane przy zarządzaniu siecią. Niezawodne działanie sieci wspierają ponadto: protokół drzewa rozpinającego (spanning tree), usługa QoS oraz rozbudowane funkcje zabezpieczeń transmisji.Switch PoE TP-Link TL-SG2008P N29963 posiada osiem portów gigabitowych, z czego cztery porty obsługują standard 802.3at/af (PoE) - umożliwiają zasilanie urządzeń podłączonych do switcha.
Cechy wyróżniające:
- 4 porty PoE+ w standardzie 802.3at/af, maksymalna moc całkowita podłączonych urządzeń to 62 W,
- Rozbudowane funkcje zabezpieczające ruch sieciowy, w tym obsługa VLAN 802.1Q, Port Security oraz Storm Control umożliwiają skuteczne zabezpieczenie sieci lokalnej,
- Działanie zintegrowane z platformą Omada SDN,
- Możliwość zoptymalizowania transmisji głosowych oraz wideo dzięki funkcjom QoS (L2/L3/L4),
- IGMP snooping,
- Zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową oraz wiersz poleceń,
- Obsługa SNMP oraz RMON umożliwiają wygodne zarządzanie urządzeniem.
Switch PoE TP-Link TL-SG2008P Smart 8xGE(4xPoE) 802.3af/at 62W N29963
Switch PoE TP-Link TL-SG2428P Smart N29969 wyposażony jest w 24 porty PoE 10/100/1000 Mb/s zgodne ze standardami 802.3at/af, mogące dostarczyć łącznie 250 W mocy. Pozwala to na zasilenie wielu bezprzewodowych punktów dostępowych lub kamer IP. Ponadto przełącznik wyposażony jest w 4 gigabitowe sloty SFP. Urządzenie zapewnia dużą wydajność przesyłania danych, zaawansowane funkcje zabezpieczeń oraz QoS oraz rozbudowane funkcje zarządzania ruchem w warstwie drugiej. | ||
DS-KABV8113-RS/Surface G74381 to daszek ochronny (obudowa) przeznaczony do montażu stacji bramowych IP Villa 2. generacji DS-KV8X13-WME1 w wykonaniu natynkowym. Chroni on stację bramową przed wpływem warunków atmosferycznych, takich jak deszcz czy śnieg. | ||
Switch PoE TP-Link TL-SG2008P Smart N29963 to zaawansowane urządzenia umożliwiające zarządzanie ruchem sieciowym. Dzięki łatwemu dostępowi do funkcji konfiguracyjnych, zarządzanie siecią staje się dużo prostsze niż obecnie. Dostępne opcje zarządzania to: interfejs wiersza poleceń (CLI) oraz zarządzanie poprzez przeglądarkę internetową. Gigabitowe przełączniki zarządzalne zapewniają bardzo dużą stabilność i wydajność działania - podstawowe cechy wymagane przy zarządzaniu siecią. | ||
Warto przeczytać:
Monitoring bloku mieszkalnego w oparciu o kamery IP Hikvision wysokiej rozdzielczości. Poniżej przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision należące do serii EasyIP 3.0. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery o rozdzielczości 6 Mpix i stałej ogniskowej 2,8 mm. Wysoka rozdzielczość kamer i szeroki kąt widzenia 99° pozwalają na obserwację dużego obszaru z dobrą jakością. Kamery wyposażone są w technologię Dark Fighter (Ultra-low-light) zapewniającą lepsze odwzorowanie kolorów w przypadku słabego oświetlenia w porównaniu z kamerami bez tego rozwiązania. Do monitorowania obiektu na zewnątrz wykorzystano modele w obudowie kompaktowej DS-2CD2065FWD-I K17596, natomiast wewnątrz w obudowie sufitowej DS-2CD2165FWD-I K17306... >>>więcej