Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 40/2020 (7.12.2020)

Microsoft wykorzystuje trzeci wymiar do zapisu danych jako hologramy.

Firma Microsoft ogłosiła rozpoczęcie projektu HSD (Holographic Storage Device) mającego za cel stworzenie następcy dysków SSD i HDD. W jego ramach naukowcy mają stworzyć system zapisu danych holograficznych, który będzie wykorzystany w systemach przechowywania danych firmowej chmury Azure. Obecnie stosowane systemy zapisu danych oferują zbyt niską pewność zapisu spowodowaną obecnością mechanicznych podzespołów lub degradującymi się z czasem komórkami pamięci. Również koszt systemu przechowywania danych długotrwale niezmiennych jest zbyt wysoki, a popyt na tak używaną przestrzeń bardzo szybko rośnie.
Widok kryształu podczas oświetlania laserem
W opracowanym systemie holograficznym nośnikiem danych jest kryształ niobianu litu domieszkowany atomami żelaza. Żeby zapisać dane, kryształ jest naświetlany dwoma wiązkami lasera: wiązką referencyjną - wyznaczającą miejsce zapisu danych w krysztale oraz wiązką z danymi w formie trójwymiarowej. Dane zapisywane są w strukturze kryształu w miejscu krzyżowania się obu wiązek poprzez zmianę położenia oraz gęstości elektronów pod wpływem padającego światła lasera. Taka zmiana jest widoczna w postaci interferencji i jest zapisanym hologramem. Dane zapisywane w ten sposób zajmują znacznie mniej miejsca niż potrzebują tradycyjne nośniki, również czas dostępu do nich jest mniejszy. Odczyt danych następuje przez oświetlanie odpowiedniej części kryształu wiązką referencyjną i odczyt interferencji przez kamerę. Kluczowy w konstrukcji nośników jest rozwój kamer oraz algorytmów przetwarzania obrazu, bo dopiero kamera wysokiej jakości jest w stanie zarejestrować rozkład interferencji. Dane mogą zostać usunięte przez oświetlenie kryształu laserem o większej mocy.
Jak działa pamięć holograficzna?
Microsoft zebrał już doświadczenie w dziedzinie holograficznego zapisu. W zeszłym roku w ramach projektu Silica stworzono prototypowy system do przechowywania informacji w szkle. Oryginalny firm Superman z 1978 roku zapisano na kawałku szkła o wymiarach 75x75x2 milimetry. Ten sposób zapisu danych wydaje się bardzo obiecujący.

Szybkie udostępnianie urządzeń Hikvision.

Używając aplikacji Hik-Connect można w łatwy sposób za pomocą kodu QR zapewnić innej osobie dostęp do urządzeń monitoringu Hikvision. W ten sposób kamery i rejestrator dodane do naszej aplikacji Hik-Connect (do konta użytkownika lub konta gościa) mogą zostać szybko udostępnione. Przydatność takiego rozwiązania zostanie doceniona w sytuacji, gdy np. chcemy zapewnić dostęp dla członków rodziny. Mocnym punktem jest również możliwość cofnięcia dostępu w dowolnym momencie.
Wygenerowany kod QR i ekran konfiguracji udostępnienia
Procedura udostępniania urządzenia wygląda następująco:
 • Wygenerowanie kodu QR na smartfonie właściciela kamery (kod jest ważny 60 minut),
 • Zeskanowanie go smartfonem, który ma uzyskać dostęp,
 • Określenie uprawnień dostępu:
  • Podgląd na żywo,
  • Odtwarzanie,
  • Powiadomienia alarmowe,
  • Dwukierunkowe audio,
  • Kontrola PTZ.

Monitoring bloku mieszkalnego w oparciu o kamery IP Hikvision wysokiej rozdzielczości.

Poniżej przedstawiono schemat monitoringu bloku w oparciu o rejestrator i kamery IP Hikvision należące do serii EasyIP 3.0. Do budowy monitoringu wykorzystano kamery o rozdzielczości 6 Mpix i stałej ogniskowej 2,8 mm. Wysoka rozdzielczość kamer i szeroki kąt widzenia 99° pozwalają na obserwację dużego obszaru z dobrą jakością. Kamery wyposażone są w technologię Dark Fighter (Ultra-low-light) zapewniającą lepsze odwzorowanie kolorów w przypadku słabego oświetlenia w porównaniu z kamerami bez tego rozwiązania. Do monitorowania obiektu na zewnątrz wykorzystano modele w obudowie kompaktowej DS-2CD2065FWD-I K17596, natomiast wewnątrz w obudowie sufitowej DS-2CD2165FWD-I K17306. Do zasilania kamer i podłączenia ich do rejestratora wykorzystany został 16-portowy switch PoE N29986. Przy zastosowaniu dwóch dysków o pojemności 4 TB, np. M89305 , kompresji H.265 i ustawieniu nagrywania ciągłego z odświeżaniem 20 kl./s dla wszystkich kamer, nagrania na dyskach twardych będą przechowywane przez 15 dni.
Obraz z kamer rejestrowany jest na 16-kanałowym rejestratorze DS-7616NI-I2 K22163. Monitor M3022 przeznaczony jest do lokalnego podglądu na żywo oraz analizy odtwarzanych nagrań. Dodatkowo, po podłączeniu rejestratora do sieci internetowej za pomocą rutera N3259, możliwy jest bezprzewodowy dostęp w obszarze zasięgu Wi-Fi lub z dowolnego miejsca poprzez sieć internetową, po odpowiednim przekierowaniu portów lub przez chmurę. Całość instalacji może zostać wykonana z wykorzystaniem skrętki komputerowej E1408.

Refarming częstotliwości. Standard DVB-T2/HEVC.

Technika 5G to najbliższa przyszłość rynku telekomunikacyjnego. Aby się jednak tak stało, konieczna jest odpowiednia infrastruktura oraz przydział pasm radiowych. Jedno z nich, pasmo 700 MHz (częstotliwości 694 MHz -790 MHz) jest obecnie wykorzystywane do nadawania naziemnej telewizji cyfrowej DVB-T. W większości krajów Unii Europejskiej trwają prace nad uporządkowaniem widma radiowego i udostępnieniem przewidzianych pasm na potrzeby telekomunikacji. W tym celu konieczne jest zwolnienie pasma 700 MHz oraz reorganizacja multipleksów telewizji naziemnej DVB-T (refarming częstotliwości) przez kraje Unii Europejskiej na potrzeby operatorów komórkowych (usługi 5G), a także w związku z przejściem na nadawanie w standardzie DVB-T2/HEVC. Tylko telewizory zdolne zdekodować tak skompresowany obraz i dźwięk są w stanie poprawnie odbierać nadawane programy telewizyjne. Wiele użytkowanych odbiorników DVB-T nie jest wyposażonych w dekoder DVB-T2 i może pokazać jedynie obraz zakodowany zgodnie ze starszym standardem kodowania wizji: AVC (występującym także pod nazwą H.264 lub MPEG-4 część 10). Te telewizory po wprowadzeniu standardu transmisji DVB-T2/HEVC przestaną „rozpoznawać” nadawane treści i będzie konieczne dokupienie do nich zewnętrznego dekodera. Zmiany nie dotyczą tych odbiorców, którzy korzystają z sygnału telewizji kablowej lub odbierają programy przez satelitę lub internet.
Kupując nowy telewizor należy upewnić się, że posiada on zdolność dekodowania sygnałów DVB-T2 z kodekiem HEVC (zwanym też H.265 lub MPEG-H część 2). Nowy telewizor powinien przetwarzać dźwięk zakodowany zgodnie ze standardem E-AC-3.

Oznaczenia kabli światłowodowych wg DIN/VDE 0888.

Nazewnictwo oraz interpretacja kabli światłowodowych stanowi spory kłopot dla instalatorów, jak również osób, które pośredniczą w obrocie światłowodami. Problemem jest tutaj po pierwsze złożoność nazw (wieloliterowe oznaczenia), brak wiedzy na temat interpretacji poszczególnych oznaczeń, jak również obecność w obiegu zwykle dwóch standardów nazewnictwa - europejskiego DIN/VDE oraz innego, używanego lokalnie (w Polsce na przykład bardziej popularnym jest standard nazewnictwa bazujący na zakładowej normie producenta okablowania Telefonika).
Kabel zewnętrzny DRAKA A-DQ(ZN)B2Y SM (8 włókien G.652D) 3kN - 1m
Analiza europejskiego standardu nazewnictwa dla kabla L79508 A-DQ(ZN)B2Y8E:
zewnętrzny, tuba wypełniona żelem, wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien, centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa, wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu, płaszcz zewnętrzny z PE, 8 włókien jednomodowych
Standard przewiduje jeszcze uwzględnienie w nazwie dwóch informacji: średnicy rdzenia i płaszcza włókna, jak również standardu włókna. W przypadku tego kabla byłoby to odpowiednio: 9/125 OS2. Producenci jednak często pomijają w nazwach te dwie informacje.
W poniższej tabeli pokazano możliwe warianty oznaczenia
wg europejskiego standardu nazewnictwa wg normy DIN/VDE 0888:
przykładowe oznaczenie Oznacznia wg europejskiego standardu nazewnictwa wg normy DIN/VDE 0888
A A/I lub U - kabel uniwersalny
A - zewnętrzny
I - wewnętrzny
D D - tuba wypełniona żelem
V - tuba ścisła
K - tuba elastyczna
W - skręcone tuby luźne wypełnione żelem
Q Q - wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien lub zastosowanie pęczniejącego materiału
F - wodoodporność zapewniona poprzez zastosowanie materiału samowypełniającego ubytki w płaszczu
(ZN) centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa
B B - wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu
SR - zmocnienie antygryzoniowe metalowe
H H - płaszcz zewnętrzny bezhalogenowy
2Y - płaszcz zewnętrzny z PE
Y - płaszcz zewnętrzny z PVC
24 Liczba włókien lub liczba tub x liczba włókien w tubie
G G - włókno gradientowe, wielomodowe
E - włókno jednomodowe
9/125 Średnica rdzenia włókna / Średnica płaszcza włókna
OS2 Kategoria / Standard włókna

 

Extend mode w switchu.

Switch PoE ULTIPOWER 0064afat N29978 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Posiada 6 portów RJ45 obsługujących automatyczną negocjację szybkości połączeń. Cztery z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać 65 W.
Switch posiada funkcję Extend mode (aktywowaną za pomocą przełącznika na obudowie), która umożliwia zasilanie urządzeń PoE podłączonych maksymalnie 250-metrowym odcinkiem skrętki komputerowej. Po aktywacji tej funkcji switch na portach PoE wyłącza auto negocjacje prędkości połączenia i na sztywno ustawia 10 Mb/s (porty uplink dalej działają z prędkością 10/100 Mb/s).
Przykładowy schemat zastosowania Switcha PoE ULTIPOWER 0064afat 6xFE(4xPoE), 802.3af/at 65W N29978

Nowości produktowe:

Mufa światłowodowa GP62DW-7 max. 12 spawów, 8 adapterów SC
Mufa światłowodowa GP62DW-7 max. 12 spawów, 8 adapterów SC L54012 pozwala na łatwe zarządzanie włóknami światłowodowymi (do 12 włókien w zależności od zamontowanych adapterów). Otwory znajdujące się wewnątrz przełącznicy przystosowane są do instalowania adapterów o standardzie SC simplex lub LC duplex. Kaseta spawów pomieści maksymalnie 12 spawów termicznych.
XS12R Elektrozaczep HARTTE wąski z serii XS 12V DC rewersyjny BIRA
XS12R Elektrozaczep HARTTE wąski z serii XS 12V DC rewersyjny BIRA G74232 należący do serii XS służy do zdalnego przewodowego otwierania metalowych, drewnianych i plastikowych drzwi, szafek lub furtek. Może być stosowany do współpracy z systemami kontroli dostępu, domofonami, czytnikami kart itp.

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T46G2-2I (4 MPix, 2.8 mm, 0,003 lx, IR do 60m, WDR, H.265, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2T46G2-2I K04525 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzującej się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/2,7" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 60 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia.

Warto przeczytać:

Zdalne zasilanie switcha PoE. Switch PoE ULTIPOWER 352SFP N299707 posiada funkcję PD (ang. Powered Device), która umożliwia jego zasilanie poprzez podłączenie do innego switcha PoE. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, gdy do miejsca instalacji switcha (oraz kamer, jeśli kamery montowane są w tym samum miejscu, np. na słupie) doprowadzona jest tylko jedna skrętka komputerowa...>>>więcej
Hik-ProConnect - usługa chmurowa dla instalatorów i integratorów systemów Hikvision
Hik-Pro Connect - nowa platforma dla instalatorów i integratorów