Nr 33/2020 (19.10.2020)
Szwedzki startup szykuje rewolucję w transporcie drogowym wypuszczając na ulice bezzałogowe pojazdy do transportu towarów.
Einride, szwedzki startup produkujący autonomiczne, elektryczne ciężarówki, zaprezentował nowy typ pojazdu, który firma ma nadzieję wprowadzić do transportu drogowego w 2021 roku. Pojazdy te, nazywane Autonomicznym Transportem Elektrycznym (ang. AET - Autonomous Electric Transport), podobnie jak poprzednie prototypy Einride'a, są całkowicie autonomiczne - nie wymagają kierownicy, nie posiadają pedałów, przedniej szyby i ogólnie rzecz biorąc kabiny. Firma Einride zajmuje się wprowadzaniem na rynek interesujących, przyciągających wzrok, prototypowych i autonomicznych pojazdów już od 2016 roku. W 2017 firma wypuściła na rynek bezkabinowy pojazd T-Pod, który obecnie przewozi towary dla szwedzkiego producenta żywności, firmy Oatly. Rok później startup zaprezentował pojazd T-Log, potężniejszy od swojego poprzednika, przeznaczony do przewozu olbrzymich drewnianych kłód. Obecnie, firma wkracza na rynek z pojazdem nowej generacji, który ma nadzieję wprowadzić do produkcji. Aby do tego doszło, elektryczne ciężarówki muszą przejść serię testów oraz dostać niezbędną homologację.Wygląd samochodu AET, przeznaczonego do transportu bezzałogowego, którego prototypy mają pojawić się na drogach już w 2021 r.
Nowe autonomiczne pojazdy AET przygotowywane są w czterech wariantach. Dwa pierwsze - typ AET 1 i AET 2 - osiągają maksymalną prędkość 30 km/h, ważą 26 ton, posiadają ładowność 16 ton, a zasięg na akumulatorach wynosi 130-180 km. Warianty AET 3 i AET 4 mają podobną wagę i ładowność, natomiast mogą rozwijać większe maksymalne prędkości - odpowiednio 45 km/h i 85 km/h. Każdy typ przeznaczony jest do transportu w innym terenie i na innych drogach. AET 1 jest przeznaczony do poruszania się w określonym obszarze geograficznym, podczas gdy AET 2 może poruszać się poza wyznaczonym terenem za pomocą zdalnego sterowania. AET 3 jest przeznaczony do jazdy na obszarach wiejskich, a AET 4 do jazdy po autostradach. Firma bazuje na oprogramowaniu / nawigacji Nvidia do bezzałogowej jazdy i twierdzi, że jest w stanie osiągnąć poziom 4, czyli całkowicie autonomiczny transport, w określonych warunkach. Ciężarówki mogą być również sterowane zdalnie przez operatora znajdującego się setki kilometrów od pojazdu, korzystając z technologii Phantom Auto. Zastosowanie tej technologii może pomóc Einride w pokonaniu przeszkód, jakie stwarza np. jazda terenowa. Pod względem wzornictwa wszystkie pojazdy AET wyglądają niemal identycznie jak prototyp Einride'a Pod (poprzednio T-Pod): są eleganckie, białe, mają opływowe, ergonomiczne kształty i oczywiście nie posiadają kabiny. Firma Einride twierdzi, że jej nowoczesne pojazdy mogą obniżyć koszty transportu nawet o 60 procent, a emisję CO2 o zdumiewające 90 procent. Byłaby to z pewnością wielka zmiana dla dobra środowiska naturalnego.
Lepiej dopasowane strefy detekcji ruchu w kamerach IP.
W kamerach IP serii Acusense (aktualnie tylko 2. generacji) pojawił się nowy sposób konfiguracji stref detekcji ruchu. Czworokątne obszary detekcji zostały zastąpione przez obszary zbudowane z wielokątów (minimalnie czteroboków, maksymalnie dziesięcioboków). Pozwalają one lepiej dopasować strefy detekcji ruchu do miejsc, w których ma być realizowana ta funkcja.Omawiane kamery potrafią odfiltrować zdarzenia z detekcji ruchu pod kątem wykrycia sylwetki człowieka lub pojazdu. Dzięki temu można uniknąć fałszywych powiadomień alarmowych, które są generowane np. przez zwierzęta lub poruszające się drzewa.
Projektowanie instalacji RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych.
Dla budynków wielorodzinnych, projektowanych zgodnie z wymogami dla instalacji RTV/SAT zapewniających odbiór sygnału satelitarnego z dwóch pozycji satelitarnych, firma DIPOL proponuje multiswitche serii MR-9xx oraz MV-9xx marki TERRA. Oferowane rozwiązanie szeroko wykorzystywane jest m.in. na rynkach: polskim, brytyjskim, niemieckim i australijskim. W Polsce od roku 2004 profesjonalne multiswitche TERRA cieszą się niesłabnącym uznaniem w dużych, zbiorczych instalacjach SMATV. Znakomite wykonanie, stabilność parametrów i bardzo niska awaryjność sprawiają, że multiswitche te można polecić nawet najbardziej wybrednemu klientowi. DIPOL sprzedaje produkty TERRA od 1996 roku. Od marca 2013 roku udziela na nie gwarancji wydłużonej do 4 lat.Schemat RTV/SAT pokazuje przykładową, zbiorczą, optyczno-miedzianą instalację multiswitchową dla dwóch pozycji satelitarnych. Sygnały telewizji satelitarnej oraz naziemnej doprowadzone zostały przewodami koncentrycznymi do nadajnika optycznego OT501W A9872. Następnie w miejsce typowej 9-kablowej magistrali multiswitchowej zastosowane zostało okablowanie światłowodowe (1 włókno na 1 nadajnik optyczny). Rozwiązanie to stosować można w dużych obiektach, gdzie odległości między klatkami wynoszą więcej niż kilkadziesiąt metrów lub wówczas, gdy chcemy zabezpieczyć multiswitche oraz urządzenia abonenckie przed skutkiem ewentualnych przepięć powstałych na skutek wyładowań atmosferycznych w okolicy zestawu antenowego. Odbiorniki optyczne OR501W A9877 dokonują odwrotnej konwersji medium. Za odbiornikami optycznymi znajdują się multiswitche MV-932L R70832, z których poprowadzone jest okablowanie abonenckie.
W bibliotece Projektowanie instalacji teletechnicznych RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych w myśl rozporządzenia MTBiGM znajdą Państwo przykłady instalacji teletechnicznych RTV/SAT w budynkach wielorodzinnych zgodne z rozporządzeniem MTBiGM.
Sygnał HD-TVI/AHD w światłowodzie.
Nowoczesne standardy CCTV pozwalają na transmisję sygnału z analogowych kamer 1080p na dystansie nawet 300 m przy wykorzystaniu dobrej jakości kabla koncentrycznego. W przypadku większych odległości między kamerą a rejestratorem, np. przy realizacji monitoringu wielkopowierzchniowych hal, fabryk, biurowców itp., odległość ta może okazać się niewystarczająca.Rozwiązaniem tego problemu jest wykorzystanie do transmisji kabla światłowodowego oraz zestawu urządzeń pozwalających na transmisję sygnału z kamer na dystansie nawet do 20 km. Ponadto włókno światłowodowe zapewnia pełną separację elektryczną urządzeń w sieci oraz zwiększa odporność linii przesyłowych na zakłócenia elektromagnetyczne pochodzące od innych urządzeń i przewodów miedzianych.
Na poniższym rysunku przedstawiono schemat połączeń dwukanałowego wideo konwertera Ultimode HDTVI-202 L2030. Wideo konwertery Ultimode są urządzeniami uniwersalnymi, tj. pozwalają na przesył wszystkich popularnych i stosowanych obecnie standardów wideo: TVI, AHD, CVI oraz CVBS/PAL.
Przykład zastosowania wideo konwertera L2030 z serii ULTIMODE
Wysyłanie wiadomości do lokatorów w systemie wideodomofonowym IP Hikvision.
Konfiguracja systemu wideodomofonowego IP Hikvision (2. generacji) możliwa jest za pomocą funkcjonalnej aplikacji klienckiej iVMS-4200 (v3) przeznaczonej do zarządzania i nadzoru nad systemami bezpieczeństwa marki Hikvision, takimi jak rejestratory (IP, TurboHD), wideodomofony, kontrola dostępu, dekodery itp. Aplikacja ta umożliwia również wysyłanie wiadomości do wybranych lokatorów. Jest to opcja szczególnie przydatna, zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych systemów, gdyż pozwala w szybki sposób przekazać ważne informacje wszystkim użytkownikom, jak np. informacje o awariach, konserwacjach czy administracyjne. Po skonfigurowaniu systemu, dodaniu osób wraz z uprawnieniami oraz przypisaniu osoby do danej stacji wewnętrznej, możliwe jest wysyłanie wiadomości. W tym celu po uruchomieniu aplikacji iVMS-4200 należy przejść do zakładki Kontrola dostępu->Wideofon->Powiadomienie, wybrać Dodaj i w zakładce Wyślij do wskazanych abonentów. Po uzupełnieniu dostępnych opcji (temat wiadomości, typ, zdjęcie, treść) i zatwierdzeniu przyciskiem Wyślij, wiadomość ukaże się na monitorach wskazanych abonentów.Widok okna pozwalającego na wysyłanie wiadomości
do wskazanych abonentów systemu wideodomofonowego IP za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3)
do wskazanych abonentów systemu wideodomofonowego IP za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3)
Podstawy adresacji IP - cz. 4.
W poprzednim Informatorze przedstawiona została szczegółowa informacja na temat obliczania adresu sieci oraz hosta. Kolejnym ważnym adresem jest adres bramy sieciowej. Brama to urządzenie sieciowe, które działa jako punkt wejścia z jednej sieci do innych sieci. Host wysyła do domyślnej bramy sieciowej (a konkretnie na adres IP bramy sieciowej) wszystkie pakiety skierowane do innych hostów znajdujących się poza siecią lokalną, co oznacza, iż host bez podanego adresu bramy domyślnej może wymieniać pakiety tylko z komputerami w tej samej sieci lokalnej. Wobec upowszechnienia się sieci TCP/IP pojęcie bramy sieciowej stało się praktycznie tożsame z ruterem.Brama tworzona jest na granicy sieci, tak aby zarządzać całą komunikacją danych, które wymieniane są między siecią wewnętrzną a sieciami zewnętrznymi. Ogólnie rzecz biorąc, dla prostych sieci domowych brama działa jako zabezpieczenie dla sieci lokalnej łącząc ją z sieciami publicznymi.
Ustawiając adres IP dla bramy sieciowej (od strony sieci lokalnej) najczęściej wykorzystuje się pierwszy dostępny adres z puli adresów hostów dostępnych w danej sieci.
Ustawiając adres IP dla bramy sieciowej (od strony sieci lokalnej) najczęściej wykorzystuje się pierwszy dostępny adres z puli adresów hostów dostępnych w danej sieci.
Hosty pracujące w sieci LAN (adres sieci 192.168.1.0/24)
wykorzystują bramę sieciową o adresie 192.168.1.1 do komunikacji z siecią Internet.
wykorzystują bramę sieciową o adresie 192.168.1.1 do komunikacji z siecią Internet.
W kolejnym numerze Informatora przedstawione zostaną szczegółowe informacje dotyczące portów sieciowych.
Switch PoE TP-Link TL-SL1226P N299601 wyposażony jest w 24 porty PoE 10/100 Mb/s zgodne ze standardami 802.3at/af. Porty dostarczyć mogą łącznie 250 W mocy. Pozwala to na zasilenie wielu bezprzewodowych punktów dostępowych lub kamer IP. Ponadto przełącznik wyposażony jest w 2 porty RJ45 10/100/1000 Mb/s oraz 2 gigabitowe sloty combo SFP. | ||
Zestaw wideodomofonowy IP Hikvision DS-KIS602 G73205, w skład którego wchodzi moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1, 1-modułowa obudowa natynkowa DS-KD-ACW1, 5-portowy switch PoE (4 x PoE (802.3 af/at) i 1 x Uplink) wraz z dedykowanym zasilaczem, 7" monitor DS-KH6320-WTE1 oraz karta microSD o pojemności 16 GB. Jest to kompletny zestaw, który może zostać zamontowany do obsługi niewielkiego obiektu lub stanowić bazę do dalszej rozbudowy. | ||
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD1H43G0-IZ K02007 przeznaczona jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Wyposażona jest w przetwornik 1/3" CMOS o rozdzielczości 4 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m w technologii EXIR 2.0, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o zmiennej ogniskowej 2,8 - 12 mm typu Motozoom umożliwiający zdalną zmianę kąta widzenia w zakresie 98 - 29°. | ||
Warto przeczytać:
Instalacja wideodomofonowa IP Villa 2 gen. dla 4 domów. Poniżej znajduje się schemat instalacji wideodomofonowej IP marki Hikvision na osiedlu, w którym znajdują się 4 domy jednorodzinne ze wspólną bramką wejściową. Instalacja powstała w oparciu o 4-przyciskową stację bramową DS-KV8413-WME1 G73636 oraz cztery dotykowe monitory 7” DS-KH6320-WTE1/EU G74001. Do zasilenia monitorów i stacji bramowej został wykorzystany switch Ultipower 8 x PoE N29982. System został podłączony do sieci internetowej za pomocą routera TP-Link C6 N3255. W furtce umieszczono elektrozaczep symetryczny Bira ES1-001 G74210 z regulowaną szczęką w zakresie do 4 mm. Jest on przystosowany do pracy przy napięciu stałym lub zmiennym 12 V. Do jego wzbudzenia wykorzystano zasilacz DC 12 V G74321. Sterowanie elektrozaczepem odbywa się poprzez przekaźnik umieszczony w stacji bramowej...>>>więcej