Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 34/2020 (26.10.2020)

Bolometry grafenowe dla procesorów kwantowych.

Fizycy z Uniwersytetu Aalto i Centrum Badań Technicznych VTT w Finlandii opracowali nowy detektor do pomiaru kwantów energii z niespotykaną dotychczas szybkością i dokładnością. Typ detektora, nad którym pracuje zespół naukowców to bolometr, który mierzy energię docierającego promieniowania dając informację zwrotną jak bardzo podgrzewa ona detektor.
Pomiar energii kubitów jest podstawą działania komputerów kwantowych. Większość komputerów kwantowych obecnie rejestruje stan energetyczny kubitu, mierząc napięcie indukowane przez kubit. Jednak z pomiarami napięcia wiąże się kilka problemów. Po pierwsze - pomiar napięcia wymaga rozbudowanych obwodów wzmacniających, co może ograniczać skalowalność komputera kwantowego. Po drugie - obwód ten zużywa za dużo energii. Po trzecie - pomiary napięcia zawierają szum kwantowy, który wprowadza błędy w odczycie kubitu. Naukowcy zajmujący się komputerami kwantowymi mają nadzieję, że za pomocą bolometrów do pomiaru energii kubitu będą mogli przezwyciężyć wszystkie te problemy. Zespół profesora Möttönena opracował bolometr, który jest wystarczająco szybki i niespotykanie czuły, idealny do ​​tego typu zadań.
Zmiana stopu złota i palladu na grafen spowodowała 100-krotne przyspieszenie pracy detektora przy zachowaniu niskiego poziomu szumów
Pierwszym detektorem, który stworzył zespół naukowców z Finlandii był bolometr wykonany ze stopu złota i palladu o niezrównanie niskim poziomie szumów. Jednak, jak się okazało, był zbyt wolny, aby mierzyć kubity w komputerach kwantowych. Przełom został osiągnięty poprzez zamianę detektora ze stopów złota i palladu na detektor wykonany z grafenu. Grafen ma bardzo niską pojemność cieplną, co oznacza, że ​​można szybko wykryć bardzo małe zmiany jego energii. Prędkość wykrywania różnic energii sprawia, że ​​grafen idealnie nadaje się do pomiaru kubitów i innych eksperymentalnych układów kwantowych. Zamieniając stop złota i palladu na grafen naukowcy stworzyli bolometr, który może dokonywać pomiarów w czasie znacznie poniżej mikrosekundy, tak szybko, jak technologia używana obecnie do pomiaru kubitów. Przejście na grafen zwiększyło prędkość detektora stokrotnie, podczas gdy poziom szumów pozostał ten sam.

Kamery HD-TVI w instalacji RTV.

Zamiana sygnału A/V, którego źródłem mogą być komputery, odtwarzacze czy kamery monitoringu, na sygnał wysokiej częstotliwości RF wykorzystywany w instalacji telewizji naziemnej jest operacją wymagającą zastosowania tzw. modulatora. Urządzenie to wyposażone jest w jedno lub zestaw wejść A/V (RCA, HDMI itd. - w zależności od jego typu) oraz wyjście RF (zwane potocznie wyjściem antenowym) i umożliwia oglądanie wizji i odsłuch dźwięku na wybranym kanale na wszystkich podłączonych do instalacji telewizorach. Z punktu widzenia odbiornika wprowadzany do instalacji program widziany jest jako kolejny kanał telewizji naziemnej.
Modulatory podzielić można na kilka grup. Podstawowym kryterium podziału jest rodzaj sygnału na wyjściu RF. Wyróżnić tu możemy modulatory analogowe, które powoli wychodzą z powszechnego użytku oraz cyfrowe DVB-T i DVB-C. Dalsze kryteria podziału dotyczą m.in. liczby źródeł, jakie podłączyć można do jednego urządzenia, zakresu kanałów wyjściowych, ilości i rodzaju wejść oraz obsługi protokołu HDCP.
Schemat zastosowania modulatora MI520P IP - 2xDVB-T R81609.
Strumień z kamer konwertowany jest do standartu DVB-T, a następnie wprowadzony do instalacji TV.
Obraz z każdej z kamer wyświetlany jest jako osobny program na odbiorniku TV.

Zła wysokość noża przyczyną nieprawidłowego cięcia włókna światłowodowego.

Odpowiednie przygotowanie włókien światłowodowych to podstawa udanego spawania włókien. Nawet najlepsza i najdroższa spawarka nie będzie w stanie poprawnie połączyć brudnych lub źle dociętych włókien. Z tego względu dbanie o czystość narzędzi światłowodowych jest niezwykle istotne. Dobry, czysty i dobrze wyregulowany nóż światłowodowy gwarantuje poprawne (równe) docięcie włókien.
Przed przystąpieniem do regulacji wysokości noża warto wstępnie zorientować się, czy ostrze w narzędziu ustawione jest zbyt wysoko, czy też zbyt nisko. Oczywiście zdarzyć się może, że przy wstępnej ocenie instalator nie będzie w stanie tego określić. Dobrą praktyką jest wówczas celowe, skrajne obniżenie lub podwyższenie ostrza. Po osiągnięciu którejś ze skrajnych pozycji należy stopniowo obniżać/podwyższać ostrze, sukcesywnie zbliżając się do położenia optymalnego. Efekt każdorazowej zmiany wysokości należy zweryfikować na ekranie spawarki. Ważne, aby robić to dla dwóch włókien. Możliwa jest sytuacja, w której włókno z jednej strony wygląda prawidłowo, natomiast drugie - nie. Ważne jest również, aby po zmianie wysokości dokręcać wszystkie śruby stabilizujące - mają one również, nieznaczny, ale jednak, pewien wpływ na położenie ostrza.
Więcej porad jak prawidłowo ustawić nóż można znaleźć w artykule Cięcie włókien światłowodowych bez tajemnic - regulacja noża.
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt wysokiej pozycji ostrza - ostrze dużo za wysoko.
Czoło włókna poszarpane. Cechą charakterystyczną włókien docinanych zbyt wysoko ustawionym ostrzem jest wyraźne uszkodzenie środka włókna widoczne w jego jasnym obszarze.
Przykład złego cięcia wynikającego ze zbyt niskiej pozycji ostrza - ostrze minimalnie za nisko.
Włókno posiada z jednej strony odstający "ząbek”, będący konsekwencją niedocięcia. Kształt i rozmiar „ząbka” może się oczywiście zmieniać.

Tryb korytarzowy w kamerach Hikvision.

Większość kamer IP marki Hikvision posiada funkcję trybu korytarzowego, która jest szczególnie przydatna do obserwacji scen charakteryzujących się dużą wysokością w stosunku do szerokości. Dzięki niemu istnieje możliwość obserwacji scen wysokich przez jedną kamerę zamontowaną w niewielkiej odległości od interesującego obszaru. Przykładowo, jeżeli obraz z kamery wyświetlany jest w formacie 16:9, po włączeniu trybu korytarzowego wyświetlany będzie w formacie 9:16. W przypadku korzystania z tej funkcjonalności, podczas montażu kamery należy obrócić ją o 90° w stosunku do normalnego położenia.
Obraz z kamery Hikvision
przed włączeniem trybu korytarzowego
Obraz z kamery Hikvision
po włączeniu trybu korytarzowego

Podstawy adresacji IP - cz. 5.

W poprzednim Informatorze przedstawiona została szczegółowa informacja na temat bramy sieciowej. Kolejnym ważnym parametrem jest port sieciowy. Porty protokołu to pojęcie związane z protokołem TCP/IP. Używa się ich w Internecie do rozróżniania wielu różnych usług i połączeń. Porty protokołu są oznaczone za pomocą liczb całkowitych z zakresu od 1 do 65535. Niektóre porty (od 1 do 1023) są zarezerwowane na standardowe usługi np.:
 • 53 - DNS
 • 20 - FTP - przesyłanie danych
 • 21 - FTP - przesyłanie poleceń
 • 67 - DHCP - serwer
 • 68 - DHCP - klient
 • 79 - Finger
 • 70 - Gopher
 • 80 - HTTP
 • 443 - HTTPS (HTTP na SSL)
 • 143 - IMAP
 • 220 - IMAP3
 • 3306 - MySQL
 • 119 - NNTP
 • 110 - POP3
 • 995 - POP3S (POP3 na SSL)
 • 25 - SMTP
 • 22 - SSH
 • 23 - Telnet
 • 69 - TFTP
Dzięki numerowi portu można identyfikować nie tylko procesy, ale ogólnie znane usługi działające na odległych systemach. Można więc powiedzieć, że numer portu to identyfikator danej usługi. Przykładowo, jeśli jakiś host jest jednocześnie serwerem WWW, to w przypadku konieczności udostępnienia zasobów WWW innemu hostowi, musi on otworzyć port 80.
W kolejnym numerze Informatora przedstawione zostaną szczegółowe informacje dotyczące adresu DNS.
Netstat - służy do wyświetlania aktywnych połączeń sieciowych TCP, a także portów, na których komputer nasłuchuje

Mapy cieplne w sklepach.

Mapy cieplne (ang. heat maps) to wizualizacja analizy obrazu z kamery, ilustrująca przemieszczanie klientów. Pokazują one kluczowe z punktu widzenia sprzedawcy parametry, tj. którędy poruszają się klienci oraz ile czasu spędzają przy określonych regałach. Informacje te można wykorzystać do lepszej organizacji przestrzeni sklepowej i rozmieszczenia towarów na półkach.
Wizualizacja dostępna jest w formie statystyk przestrzennych oddawanych przez kolory naniesione na plan sklepu. Kolor czerwony na obrazie oznacza miejsca, które klienci najczęściej odwiedzali, kolor niebieski wskazuje miejsca, gdzie ruch klientów był najsłabszy.
Wizualizacja przepływu klientów w sklepie
Funkcja ta idealnie sprawdzi się zarówno w supermarketach, dyskontach, jak i mniejszych sklepach. Funkcja map cieplnych dostępna jest w kamerach Hikvsion fisheye linii 6 oraz serii iDS.

Nowości produktowe:

Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 20m przew. wtyk SMA 800-3000MHz
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 20m przew. wtyk SMA 800-3000MHz A7054_20 przeznaczona jest do stosowania w systemach telefonii GSM/DCS/UMTS/HSDPA/LTE pracujących w paśmie 800-3000 MHz. Znakomicie rozwiązuje często spotykany problem braku sygnału w miejscu instalacji modemu z kartą GSM/UMTS/LTE. W takiej sytuacji wystarczy zazwyczaj dołączenie do modemu anteny pozwalającej na uzyskanie wystarczającego sygnału. Dodatkowo antena posiada zintegrowany przewód o długości 15 metrów, zakończony wtykiem SMA.
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 10TB SATA III 6Gb/s 256MB WD100PURZ
Dysk HDD 3,5” Western Digital PURPLE 10TB SATA III 6Gb/s 256MB WD100PURZ M89330 został zaprojektowany do stosowania w systemach monitoringu wideo działających w trybie 24x7. Oferuje doskonałą wydajność, dużą pojemność i długotrwałą niezawodność. Napędy są przystosowane do pracy non-stop w urządzeniach do przetwarzania audio/wideo, takich jak rejestratory DVR czy rejestratory w systemach telewizji przemysłowej opartych na platformie PC.
Monitor samochodowy ATE-TFT09-T3 (9
Monitor samochodowy ATE-TFT09-T3 (9", VGA, M12) M80092 do zastosowania w systemach monitoringu wizyjnego pojazdów. W zestawie znajduje się uchwyt montażowy, umożliwiający wygodną instalację we wnętrzu pojazdu.


Warto przeczytać:

Optyczno-miedziana instalacja RTV/SAT w hotelu. Projektantowi postawiono trzy główne wymogi. Przede wszystkim instalacja ma obejmować zasięgiem 5 obiektów wchodzących w skład dużego kompleksu. Instalacja dystrybuować ma sygnał DVB-T z lokalnego nadajnika oraz 15 programów satelitarnych w postaci cyfrowego sygnału DVB-T...>>>więcej