Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 18/2020 (4.05.2020)

Czy drony pomogą w walce z koronawirusem?

We współpracy z producentem dronów, amerykańską firmą Draganfly, Departament Policji Westport w Connecticut (stan w sąsiedztwie Nowego Jorku, w którym do tej pory odnotowano najwięcej potwierdzonych przypadków koronawirusa w USA) testuje „pandemiczne drony” zaprojektowane w celu monitorowania bezpieczeństwa publicznego. Firma Draganfly opracowała technologię, która wykorzystuje system wizyjny i kamery termiczne do sprawdzania, czy napotkane osoby nie mają objawów zaburzenia oddychania lub też innych objawów świadczących o zakażeniu wirusem COVID-19. Drony wyposażone są w wyspecjalizowane czujniki i komputerowe systemy wizyjne, które mogą wyświetlać temperaturę, częstość akcji serca i oddechu, a także wykrywać kichanie i kaszel poszczególnych osób w tłumie. System ma działać z odległości około 58 metrów, a więc drony nie będą musiały podlatywać zbyt blisko do ludzi i analizować ich pojedynczo.
Zgodnie z informacją podaną przez Departament Policji Westport drony nie używają technologii rozpoznawania twarzy i nie będą stosowane do identyfikacji ludzkich zachowań w prywatnych domach. Są one stosowane do identyfikowania określonych parametrów i zachowań osób w przestrzeni publicznej, umożliwiając urzędnikom identyfikację miejsc zagrożenia przy jednoczesnym zapewnieniu bezpieczeństwa osobom udzielającym pierwszej pomocy. Ta technologia nie tylko zwiększa bezpieczeństwo ratowników, lekarzy i pracowników służb mundurowych zaangażowanych do walki z COVID-19, ale także i społeczeństwa. Ważną zaletą stosowania dronów jest też możliwość częstej zmiany lokalizacji szczegółowo monitorowanych otwartych obszarów miejskich.

System wideodomofonowy Hikvision w standardzie 2-Wire.

Często zachodzi potrzeba wymiany istniejącego systemu wideo/domofonowego na nowszy, oferujący większe możliwości. Tego typu modernizacja może wymagać wymiany okablowania, np. na skrętkę komputerową w przypadku systemów IP. Z pomocą przychodzi tutaj wideodomofon Hikvision pracujący w standardzie 2-żyłowym, tzw. 2-Wire, który posiada taką samą funkcjonalność, jak wideodomofon IP Hikvision 2. generacji. Budowa niedużego systemu polega na podłączeniu do dystrybutora G74823 DS-KAD706 za pomocą magistrali 2-żyłowej (2-Wire) monitorów (np. G74018 DS-KH6320-WTE2) i modułu głównego stacji bramowej ( G73644 DS-KD8003-IME2). Magistrala 2-Wire pozwala na zasilenie urządzeń i nawiązanie komunikacji. Po podłączeniu dystrybutora do sieci LAN, każde urządzenie (monitor, stacja bramowa) widoczne jest w sieci pod osobnym adresem IP. Konfiguracja odbywa się za pomocą aplikacji iVMS-4200(v3). Taki system oprócz podstawowej funkcjonalności, do jakiej jest stworzony, czyli wideo rozmowa, otwieranie furtki i sterowanie bramą wjazdową, pozwala również na obsługę za pomocą aplikacji Hik-Connect na smartfona. Dzięki niej można przekierować rozmowę na telefon podczas nieobecności lokatora oraz zdalnie otworzyć furtkę lub bramę.
Router Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sDS-KH6320-WTE2 Monitor 7DS-KD-ACW1 Obudowa natynkowa 1-modułowa HikvisionES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraZasilacz impulsowy 12V/2A/5.5 do kamerHDR-60-24 Zasilacz impulsowy DC 24V/60W/2.5A Mean WellDS-KAD706 Dystrybutor audio, wideo i zasilania wideodomofonu 2 gen. Hikvision (system 2-żyłowy)DS-KH6320-WTE2 Monitor 7DS-KD8003-IME2 Moduł główny wideodomofonu 2 gen. Hikvision (system 2-żyłowy)
Przykładowy schemat instalacji z wykorzystaniem systemu 2-Wire Hikvision

Jak szybko dać dostęp do podglądu obrazu z kamer monitoringu.

Używając aplikacji Hik-Connect można w łatwy sposób za pomocą kodu QR zapewnić innej osobie (maksymalnie 64) dostęp do urządzenia monitoringu Hikvision. W ten sposób kamera lub rejestrator dodane do naszej aplikacji Hik-Connect (do konta lub do konta gościa) mogą zostać szybko udostępnione. Przydatność takiego rozwiązania zostanie doceniona w sytuacji, gdy np. chcemy zapewnić dostęp dla członków rodziny. Mocnym punktem jest również możliwość cofnięcia dostępu w dowolnym momencie.
Wygenerowany kod QR i ekran konfiguracji udostępnienia
Procedura udostępniania urządzenia wygląda następująco:
 • Wygenerowanie kodu QR na smartfonie właściciela kamery (kod jest ważny 60 minut),
 • Zeskanowanie go smartfonem, który ma uzyskać dostęp,
 • Określenie uprawnień dostępu:
  • Podgląd na żywo,
  • Odtwarzanie,
  • Powiadomienia alarmowe,
  • Dwukierunkowe audio,
  • Kontrola PTZ.

HDMI z USB po światłowodzie.

Wiele rozległych instalacji monitoringu wizyjnego, ze względu na dystans oraz potrzebę sterowania np. NVR, wymaga konwertera HDMI na światłowód wraz z przedłużaczem USB. Firma DIPOL oferuje możliwość realizacji takiego scenariusza za pomocą zestawu urządzeń: konwerter HDMI na IP oraz media konwerter światłowodowy.
Konwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBKonwerter sygnału HDMI na IP z przedłużaczem USBMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 kmMedia konwerter M-023G 1Gb/s - transmisja przez dwa włókna wielomodowe do 2 km
Schemat zastosowania media konwerterów z konwerterami HDMI
Konwerter HDMI na IP z USB H3613 przesyła za pomocą sieci IP sygnał (HDMI oraz USB) do media konwertera L10025, który zamienia medium transmisyjne na światłowód. W oddalonej lokalizacji następuje zamiana medium transmisyjnego i odbiór poprzez odbiornik konwertera H3613.

Sygnał z kamer w instalacji RTV.

W przypadku kiedy chcemy wprowadzić do instalacji RTV/SAT sygnał z kamer AHD lub IP, możemy wykorzystać najtańszy na rynku cyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) R86111. Urządzenie znajduje zastosowanie w zintegrowanych z sieciami RTV/SAT instalacjach monitoringu CCTV - może zostać wykorzystane do transmisji sygnału z rejestratora DVR lub NVR do wielu odbiorników TV przy pomocy kabla koncentrycznego. Cyfrowy modulator R86111 umożliwia konwersję wejściowego sygnału o rozdzielczości Full HD (1920x1080-60p) podanego na złącze HDMI do standardu DVB-T COFDM. Stanowi więc doskonałą alternatywę dla instalacji bazujących na rozgałęźnikach i przewodach HDMI.
Sygnał HDMI w instalacji DVB-T - modulator SIGNAL
Zobacz najnowszy film o instalacji modulatora SIGNAL

Antena satelitarna z logiem TRIAX 80 TD stalowa [ciemno-szara]Antena radiowa Dipol 1RUZ PM BAntena telewizyjno-radiowa DIPOL 7/5-12 DVB-T/T2 DABAntena telewizyjna Dipol 44/21-60 Tri Digit DVB-T/T2 UHFWzmacniacz masztowy DVB-T MA080L FM-VHFIII-UHF TerraKamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3E (1080p, 2.8 mm, PoC, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0Cyfrowy modulator HDMI - DVB-T (Full HD 1080P/60Hz) do instalacji monitoringu CCTVGniazdo końcowe Signal RTV-SATMRP-508 Multiswitch Signal 5/8 z pasywnym torem TV naziemnejRozgałęźnik indukcyjny RI-2/1 FKonwerter satelitarny QUATRO Inverto HOME Pro
W przedstawionym powyżej przykładzie, sygnał o rozdzielczości Full HD pochodzący ze złącza HDMI rejestratora zmodulowano za pomocą cyfrowego modulatora R86111 Signal do sygnału w standardzie DVB-T. W skład zestawu antenowego weszły anteny: A2670, A0710 oraz A0221. Możliwa jest oczywiście dowolna inna konfiguracja zestawu anten pracujących w paśmie FM, UHF, VHF. Wzmacniacz masztowy DVB-T MA080L FM-VHFIII-UHF TERRA R82022 posiada trzy wejścia: sygnału radiowego FM (88-108 MHz), pasma VHF (174-230 MHz) oraz pasma UHF (470-790 MHz), a każdy z torów ma możliwość oddzielnej regulacji wzmocnienia. W torze UHF znajduje się filtr pasma LTE 800. Multiswitch MRP-508 R68508 wyposażony jest we włącznik napięcia 12 V DC w torze antenowym, który umożliwia zasilenie wzmacniacza MA080L R82022. Sygnał z modulatora i anten zsumowany został przy pomocy sumatora/rozgałęźnika indukcyjnego RI-2/1 F E2094, który umożliwia przesyłanie napięcia stałego DC z wyjścia do jednego z wejść.

Jak bezpiecznie wyjąć z tuby włókna światłowodowe?

Realizacja instalacji bazujących na okablowaniu światłowodowym wymaga stosowania odpowiednich narzędzi. Nie ma tu miejsca na półśrodki - stosowanie narzędzi innych niż zalecane owocować może ryzykiem uszkodzenia włókien, co skutecznie utrudnić może wykonanie toru optycznego.
Wśród szeregu czynności związanych z obróbką kabli światłowodowych do najtrudniejszych należy wykonywanie tzw. "wcinek" w tubach. Wcinki (okna) wykonywane są w celu wyciągnięcia z tuby żądanej liczny włókien bez naruszania pozostałych, przy zachowaniu ciągłości tuby. Operacje tego typu wykonywane są często w mufach na słupach w sytuacji, gdy przez słupy przewieszony jest wielowłóknowy kabel magistralny, a na wysokości danego słupa wymagane jest wykonanie odejścia jednego lub dwóch włókien (np. dosył sygnału do klienta lub wydzielenie części magistrali do innej gałęzi sieci).
Film prezentujący wycinanie okna w tubie światłowodowej za pomocą narzędzia MSAT-5 L5925
(źródło: YouTube)
Nóż MSAT-5 L5925 marki Ripley gwarantuje bezpieczne wycinanie okien w tubach światłowodowych o średnicy od 1,9 do 3,0 mm. Z powodzeniem stosowany może być dla kabli uniwersalnych DRAKA, liczących do 16 włókien (kable 24-włóknowe posiadają większą średnicę tuby).

Nowości produktowe:

Stelaż zapasu kabla napowietrznego SZ-3 trójramienny - niemalowany
Stelaż zapasu kabla napowietrznego SZ-3 trójramienny - niemalowany E88818 umożliwia bezpieczne gromadzenie zapasu kabla liniowego i klienckiego do około 80 - 100 m przy zachowaniu odpowiedniego promienia gięcia. Stelaż przeznaczony jest do zastosowania bezpośrednio na słupach kwadratowych lub okrągłych oraz wyposażony został dodatkowo w panel umożliwiający montaż dowolnej mufy typu MDU, FDB (panel posiada otwory pasujące do większości dostępnych na rynku muf).

UPS CyberPower OR600ELCDRM1U (600VA/360W)
UPS CyberPower OR600ELCDRM1U N9702 zapewnia użytkownikom domowym, biurowym i instalacjom przemysłowym zasilanie rezerwowe oraz zabezpiecza urządzenia elektroniczne przed przepięciami, skokami napięcia, obniżeniem napięcia i innymi problemami z prądem. Zbudowany jest w architekturze line-interactive z symulowaną falą sinusoidalną na wyjściu. Posiada funkcję automatycznej regulacji napięcia (AVR) w celu zapewnienia stabilnego sygnału wyjściowego. UPS wyposażony jest w cztery filtrowane i podtrzymywane bateryjnie gniazda.

Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-IU (8 MPix, 2,8 mm, 0,014 lx, IR do 30m, WDR, H.265, Audio, AcuSense)
Kamera IP kompaktowa Hikvision DS-2CD2086G2-IU K03189 należy do drugiej generacji kamer działających w oparciu o technikę AcuSense, charakteryzujących się jeszcze większą skutecznością filtrowania fałszywych alarmów. Dedykowana jest do pracy w systemach monitoringu opartego o rejestratory IP. Kamera wyposażona jest w przetwornik 1/2" CMOS o rozdzielczości 8 Mpix oraz oświetlacz podczerwieni o zasięgu do 30 m, zapewniający prawidłową widoczność w przypadku braku oświetlenia. Posiada obiektyw o stałej ogniskowej 2,8 mm o kącie widzenia 102°. Wbudowany mikrofon pozwala na nagrywanie dźwięku.

Warto przeczytać:

Zdalne zasilanie switcha PoE. Switch PoE ULTIPOWER 352SFP N299707 posiada funkcję PD (ang. Powered Device), która umożliwia jego zasilanie poprzez podłączenie do innego switcha PoE. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, gdy do miejsca instalacji switcha (oraz kamer, jeśli kamery montowane są w tym samym miejscu, np. na słupie) doprowadzona jest tylko skrętka komputerowa...>>>więcej
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Przykładowa instalacja switcha PoE z funkcją PD
Bezpośredni streaming z kamer do YouTube