Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 17/2020 (27.04.2020)

Nowy typ ogniw o rekordowej sprawności.

Naukowcy z Narodowego Laboratorium Energetyki Odnawialnej (NREL) w Stanach Zjednoczonych wyprodukowali 6-cio złączowe ogniwo słoneczne, którego sprawność w przypadku skoncentrowanego światła słonecznego wynosi 47,1%. Odmiana tego samego ogniwa uzyskała kolejny rekord na poziomie 39,2% w przypadku braku koncentracji oświetlenia słonecznego. Sprawność aktualnie produkowanych paneli monokrystalicznych wynosi ok. 20%. Wynik, który udało się uzyskać w warunkach skoncentrowanego oświetlenia jest obecnie rekordem wśród tego typu rozwiązań. Przy konstrukcji ogniw naukowcy NREL bazowali na materiałach z tzw. grup III-V, których nazwa pochodzi od pozycji w układzie okresowym pierwiastków chemicznych. Materiały te charakteryzują się dużą pochłanialnością światła.
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Naukowcy John Geisz (z lewej) i Ryan France wyprodukowali ogniwo
słoneczne, którego sprawność wynosi niemal 50%
Każda z sześciu rodzajów warstw fotoaktywnych jest specjalnie zaprojektowana do przechwytywania światła z określonej części widma słonecznego. Pomimo zastosowania 140 warstw materiałów, opracowane ogniwo jest 3 razy cieńsze od ludzkiego włosa. Ze względu na wysoką wydajność i koszty związane z wytwarzaniem, ogniwa III-V są najczęściej wykorzystywane do zasilania satelitów. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się w fotowoltaice, pod warunkiem obniżenia kosztów produkcji. Jednym ze sposobów może być zastosowanie lustra, które skupi promienie słoneczne w punkcie. Poprzez koncentrację światła zużywa się wówczas o wiele mniej materiałów półprzewodnikowych, a wydajność znacznie wzrasta. Wykonanie ogniwa, którego wydajność wyniesie 50% jest możliwe, ale 100% niestety nie, ze względu na ograniczenia nałożone przez termodynamikę. Obecnie główną przeszkodą badawczą w osiągnięciu 50% wydajności jest zmniejszenie rezystancji wewnętrznej ogniwa, która obniża sprawność układu.

Sterowanie bramą wjazdową w systemie wideodomofonowym IP Villa Hikvision.

Stacje bramowe IP Villa posiadają wbudowany jeden przekaźnik dedykowany do sterowania elektrozaczepem w furtce. Często jednak występuje sytuacja, w której z wideodomofonu oprócz otwierania furtki wymagane jest sterowanie bramą wjazdową. Aby taka funkcjonalność była możliwa, wymagane jest podłączenie do stacji bramowej dodatkowego modułu DS-K2M060 G74818, wyposażonego w przekaźnik. Urządzenie należy podłączyć do stacji bramowej z wykorzystaniem magistrali RS-485. Po jego zamontowaniu możliwe jest sterowaniem elektrozaczepem i bramą wjazdową z monitorów w domu, aplikacji klienckiej iVMS-4200 bądź aplikacji na telefon Hik-Connect.
DS-KAD606-P Switch PoE do wideodomofonów IP Villa (I generacja - 24V/DC) marki HikvisionZasilacz impulsowy 12V/5A/5.5 DC (+) do kamerRouter Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraOKU-031 Płaskownik krótki do serii EL1, ES1, ELP BiraSterownik drzwi DS-K2M060 HikvisionDS-KV8102-IM Stacja bramowa IP Villa (1 przycisk, IC RFID) HikvisionDS-KAB01 Obudowa natynkowa do stacji bramowych DS-KV8X02-IM Villa HikvisionDS-KH6310 Monitor 7
Schemat instalacji wideodomofonowej IP z wykorzystaniem dodatkowego modułu
umożliwiającego sterowanie bramą wjazdową

Jak przenieść na inny komputer listę urządzeń zarządzanych przez iVMS-4200?

Urządzenia zarządzane przez oprogramowanie klienckie znajdują się na specjalnej liście, która wraz z innymi ustawieniami programu iVMS-4200 może być przenoszona pomiędzy różnymi komputerami. Jest to przydatne również podczas instalacji nowej wersji oprogramowania, gdyż zalecane jest wtedy odinstalowanie aplikacji.
Żeby wygenerować plik konfiguracyjny należy kliknąć przycisk Menu główne i z rozwijanego menu wybrać opcję System → Eksport pliku konfiguracji.
iVMS-4200 to oprogramowanie klienckie dedykowane do zarządzania i nadzoru nad systemami bezpieczeństwa marki Hikvision, takimi jak rejestratory (IP, TurboHD), wideodomofony, kontrola dostępu, dekodery itp. Oprogramowanie pozwala w prosty i wygodny sposób czuwać nad wszystkimi systemami oferując podgląd z kamer IP, zdalne odtwarzanie nagrań, zdalną konfigurację, obsługę zdarzeń alarmowych, dwukierunkową transmisję audio, obsługę e-map, nagrywanie na dysk twardy i wiele innych. Aplikacja umożliwia zarządzaniem 256 urządzeniami i wyświetlenie obrazu z 64 kamer łącznie na 4 monitorach.

Kiedy kupić antenę do LTE?.

W wielu przypadkach, gdy stacja bazowa oddalona jest od urządzenia mobilnego, występują problemy z odpowiednią siłą sygnału. W celu jej polepszenia należy najczęściej podłączyć do modemu odpowiednią antenę zewnętrzną. Przed jej wyborem należy sprawdzić jakie parametry posiada odbierany przez modem sygnał sieci LTE. W tym celu należy uruchomić panel diagnostyczny sieci znajdujący się w oprogramowaniu routera lub modemu, a następnie porównać parametry z przedstawionymi poniżej wartościami.
  • RSRP (dBm) - (Reference Signal Receive Power) - miara mocy sygnału
    • większe niż -79 dBm - moc sygnału bardzo dobra
    • od -80 dBm do -90 dBm - moc sygnału dobra
    • od -91 dBm a -100 dBm - moc sygnału słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
    • mniej niż -100 dBm - moc sygnału bardzo słaba. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
  • RSRQ (dB) - (Reference Signal Received Quality) - miara jakości sygnału
    • więcej niż -9 dB - bardzo dobrze
    • od -10 dB do -15 dB - dobrze
    • od -16 dB do -20 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
    • mniej niż -20 dB - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
  • SINR (dB) - (Signal to Interference plus Noise Ratio) - miara jakości sygnału użytkowego w stosunku do zakłóceń szumu
    • więcej niż 21 dB - bardzo dobrze
    • od 13dB do 20 dB - dobrze
    • od 0dB do 12 dB - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
    • mniej niż 0 dB - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
  • RSSI - (Received Signal Strength Indicator) - wskaźnik siły odbieranego sygnału włącznie z zakłóceniami; większa aktywność transferu danych - większe RSSI
    • większe niż -73 dBm - bardzo dobrze
    • od -75 dBm do -85 dBm - dobrze
    • od -87 dBm do -93 dBm - źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną lub zmienić lokalizację modemu.
    • mniej niż -95 dBm - bardzo źle. Należy zastosować antenę zewnętrzną.
Antena ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 10m przew. wtyk SMA 800-3000 MHz
Ciesząca się ogromnym uznaniem na rynku antena
ATK-LOG ALP LTE MIMO 2x2 800-3000MHz A7054

Klasy ekranowania kabli koncentrycznych.

W instalacjach telewizyjnych okablowanie stanowi jeden z najważniejszych elementów instalacji. W procesie przesyłania sygnału kluczowe jest odizolowanie go od sygnałów zakłócających, pochodzących z instalacji prądowych lub biegnących równolegle kabli TV-SAT (przesłuchy). Dobry przewód koncentryczny powinien charakteryzować się niską tłumiennością oraz wysokim współczynnikiem ekranowania. Parametr ten badany jest w zakresie 5-3000 MHz i typowo wynosi od 45 do ponad 120 dB. Do instalacji RTV/SAT o wysokiej skuteczności ekranowania polecamy przewód serii DIPOLNET Tri-shield E1220.
Podział przewodów koncentrycznych na klasy
ze względu na minimalne wartości ekranowania według normy EN50117:
Klasa 30-1000 MHz [dB] 1-2 GHz [dB] 2-3 GHz [dB]
C    >75 >65 >55
B    >75  >65 >55
A    >85  >75 >65
A+    >95  >85 >75
A++ >105  >95 >85
DIPOLNET Tri-shield E1220 spełnia wymagania ekranowania dla klasy A+ w całym przedziale częstotliwości 30-3000 MHz. W znacznym zakresie spełnia również wymagania stawiane kablom klasy A++. Przewód DIPOLNET E1220 zaleca się stosować w instalacjach, gdzie wiele kabli antenowych biegnie równolegle na długim odcinku lub gdy w pobliżu prowadzone są kable energetyczne.
Ekranowanie przewodu Tri-Shield DIPOLNET w przedziale częstotliwości 30-3000 MHz
oraz wymagania dla klasy A, A+ oraz A++

Silniki w spawarkach światłowodowych - dlaczego 6 jest lepsze od 4?

Metoda pozycjonowania włókna jest kluczowym parametrem technicznym, jaki bierze się pod uwagę podczas wyboru spawarki światłowodowej. Wyróżnić tu można dwa mechanizmy: pozycjonowanie do płaszcza oraz pozycjonowanie do rdzenia włókna.
Metoda pozycjonowania do rdzenia gwarantuje najbardziej dokładne ułożenie spawanych włókien. Zapewnia ona najlepsze efekty spawania (niskie tłumienie) nawet w sytuacji, gdy łączone są ze sobą słabej jakości włókna z niecentrycznie osadzonym rdzeniem. Spawarki pozycjonujące do rdzenia muszą posiadać odpowiedniej jakości układ optyczny, precyzyjne silniki, odpowiadające za przesuwanie uchwytów włókien oraz oprogramowanie.
Ciekawostką jest fakt, że wśród spawarek pozycjonujących do rdzenia wyróżnić możemy spawarki 4-silnikowe oraz 6-silnikowe. 4 silniki odpowiadają za ustawienie włókien w osi pionowej oraz poziomej (po 2 na stronę). Występujące w najlepszych spawarkach silniki nr 5 oraz 6 to silniki autofocusa, które wyostrzają obraz na rdzeń lub płaszcz w zależności od wybranej przez użytkownika metody pozycjonowania. Pozbawione tych motorów urządzenia 4-silnikowe, mają na stałe ustawiony punkt ostrości. Ciekawostkę stanowi fakt, że te pozycjonujące do płaszcza ustawione są na płaszcz, natomiast punkt ostrości tych, które pozycjonują do rdzenia i płaszcza ustawiony jest pomiędzy płaszczem i rdzeniem. W efekcie obraz płaszcza nie jest maksymalnie wyostrzony, podobnie jak widoczny, ale nieostry jest obraz rdzenia. Tak ustawiony punkt ostrości jest kompromisem między dobrze widocznym rdzeniem, a miłym dla oka ogólnym obrazem włókna na ekranie spawarki. W tej sytuacji pozycjonowanie do rdzenia nie jest tak precyzyjne jak w przypadku spawarek 6-silnikowych (przy założeniu, że oba modele wyposażone będą w ten sam układ optyczny).
Spawarka światłowodowa Signal Fire AI-9 + skrzynka + zestaw narzędzi
Spawarki Signal Fire AI-8C L5870 i AI-9 L5875
wyposażone są w sześć wysokiej klasy silników marki Siemens

Nowości produktowe:

Skrzynka dystrybucyjna metalowa GFM-12, 12F
Skrzynka dystrybucyjna metalowa GFM-12, 12F L54112 zaprojektowana została z myślą o montażu w różnych warunkach. Malowana proszkowo (natrysk elektrostatyczny) zapewni odporność na korozję oraz niskie i wysokie temperatury w przypadku instalacji zewnętrznych.


Taśma stalowa 19x0,7mm 50 m (430) nierdzewna w podajniku
Taśma stalowa 19x0,7mm 50 m (430) nierdzewna w podajniku E88828 umieszczona jest w wygodnym plastikowym podajniku pełniącym rolę opakowania. Taśma używana jest między innymi do montażu zawiesi tworząc opaski mocujące wsporniki oraz stelaże na słupach. Wykonana ze stali nierdzewnej AISI 430.

Bandownica do taśmy stalowej, Telcom AQL type, wzmacniana
Bandownica do taśmy stalowej, Telcom AQL type, wzmacniana E8581 to narzędzie stosowane do naprężania i ucinania taśmy stalowej używanej do montażu osprzętu, uchwytów i innych akcesoriów budowy linii światłowodowych. Współpracuje z taśmami stalowymi o szerokości 10 - 20 mm.

Warto przeczytać:

Jak wysłać zrzuty obrazu z kamery na serwer FTP? Kamery IP i rejestratory Hikvision umożliwiają zapis zrzutów obrazu na zdalnym serwerze. Mogą być one robione w określonym interwale czasowym (np. co 1 sekundę), co daje możliwość wykorzystania ich np. do tworzenia prostych stron internetowych z podglądem z kamer lub do wizualizacji postępu robót budowlanych. Wykonywanie zrzutów może też być inicjowane zdarzeniem alarmowym, np. detekcją ruchu...>>>więcej
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Sygnał z kamer w instalacji DVB-T - modulator TERRA MI520
Sygnał z kamer IP w instalacji DVB-T