Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 16/2020 (20.04.2020)

Radioteleskop w kosmosie.

NASA ogłosiła plan zamontowania radioteleskopu o średnicy 1 kilometra w kraterze Księżyca. Radioteleskop zbudowany w kraterze (LCRT) byłby w stanie zajrzeć w kosmos wykorzystując fale o długości większej niż 10 m (tj. częstotliwości poniżej 30 MHz). Na Ziemi jest to niemożliwe ponieważ fale o takiej długości są odbijane przez jonosferę naszej planety.
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Koncepcyjny widok radioteleskopu "po drugiej stronie Księżyca"
Zgodnie z planami NASA łaziki księżycowe DuAxel rozciągnęłyby drucianą siatkę o średnicy około 1 kilometra w kraterze księżycowym, który mógłby mieć średnicę do 5 kilometrów. W ognisku zwierciadła zostałby umieszczony odbiornik radiowy. Co istotne, cały proces powstawania radioteleskopu mógłby odbyć się zdalnie (bez potrzeby obecności ludzi na Księżycu).
Obecnie projekt jest na wczesnym etapie planowania i nie ma podjętej decyzji, który krater będzie wykorzystany. Warty podkreślania jest fakt, iż obecnie największy radioteleskop na Ziemi ma średnicę 500 m, czyli dwukrotnie mniejszą niż ten, który może powstać na Księżycu. Znajduje się w górach niedaleko miasta Pingtang w Chinach

Kamery IP Hikvision z protokołem RTMP.

Wybrane modele kamer IP Hikvision posiadają możliwość bezpośredniego streamingu do serwisu YouTube. Aby był możliwy bezpośredni przesył obrazu i dźwięku, kamera musi posiadać obsługę protokołu RTMP oraz wbudowany mikrofon lub wejście audio umożliwiające podłączenie zewnętrznego źródła dźwięku. Możliwy jest też streaming z kamer nieposiadających protokołu RTMP, ale wówczas należy wykonać konwersję do tego strumienia z wykorzystaniem dodatkowego oprogramowania, np. OBS Studio. Aktualna lista kamer, w których dostępny jest protokół RTMP po aktualizacji do dedykowanego firmwaru, zamieszczonego na stronie DIPOL w zakładkach "Pliki do pobrania", dostępna jest tutaj.
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Widok okna konfiguracji strumienia RTMP w kamerze DS-2CD2643G0-IZS K17856

Jak jasność obiektywu wpływa na obraz z kamery?

Przysłona jest częścią obiektywu, przez który światło wpada na przetwornik kamery. Im większy jest otwór przysłony, tym więcej światła dociera do elementów światłoczułych. Dzięki temu obraz może być tworzony przy „słabszym” oświetleniu. Wielkość otworu przysłony odzwierciedla liczba podawana w postaci f/x lub Fx (x to liczba przesłony).
W CCTV najczęściej mamy do czynienia z przysłonami F1.0, F1.4 i F2.0.
F1.0 ma największy otwór przysłony, F1.4 jest dwukrotnie mniejszy, natomiast F2.0 - czterokrotnie.
Obiektyw z F1.0 przepuszcza najwięcej światła i jest stosowany w produktach Hikvision z serii ColorVu będących częścią oferty TurboHD 5.0. Kamery serii ColorVu charakteryzują się bardzo wysoką czułością na poziomie 0,0005 lx i potrafią wygenerować kolorowy obraz przy bardzo słabym świetle - wystarcza oświetlenie uliczne lub światło księżyca.
Dlaczego więc F1.0 nie jest stosowane wszędzie? Koszt produkcji obiektywu F1.0 jest wyższy niż najczęściej stosowanego F1.4. Ale to nie wszystko - ważnym parametrem kamer jest głębia ostrości, która określa zakres odległości w jakich obserwowane obiekty sprawiają wrażenie ostrych (mają wyraźne, nierozmazane kontury). Im wyższa jest wartość przysłony, tym mniejszy otwór, przez który wpada światło i większa głębia ostrości. Stosując kamery ColorVu trzeba zwrócić na to uwagę, że głębia ostrości jest trochę mniejsza.

Zdalne zasilanie switcha PoE.

Switch PoE ULTIPOWER 352SFP N299707 posiada funkcję PD (ang. Powered Device), która umożliwia jego zasilanie poprzez podłączenie do innego switcha PoE. Funkcja ta jest niezwykle przydatna, gdy do miejsca instalacji switcha (oraz kamer, jeśli kamery montowane są w tym samym miejscu, np. na słupie) doprowadzona jest tylko skrętka komputerowa.
Switch przemysłowy PoE ULTIPOWER 352SFP 4xGE(4xPoE), 1xGE (PD), 2xSFP 802.3af/at 120W,  PoE Auto-Check, Funkcja PD
Przykładowa instalacja switcha PoE z funkcją PD
Dodatkowo switch jest wyposażony w takie funkcje, jak:
  • Extend umożliwiająca zasilanie urządzeń podłączonych skrętką o długości do 250 m,
  • PoE Auto Check, która automatycznie wykonuje restart prądowy podłączonego urządzenia w przypadku jego zawieszenia.

Konwersja HDMI do DVB-C.

Modulatory można dzielić wg różnych kryteriów. Podstawowym jest rodzaj sygnału na wyjściu RF. Wyróżnić tu możemy cyfrowe modulatory DVB-T oraz DVB-C. Dalsze kryteria podziału dotyczą m.in. liczby źródeł, jakie podłączyć można do jednego urządzenia, zakresu kanałów wyjściowych, a w przypadku modulatorów DVB-T ilości i rodzaju wejść.
Oferta cyfrowych modulatorów firmy DIPOL została poszerzona o dwa nowe modele: MHD003P HDMI-1xQAM (DVB-C) R86105 oraz MHD004P HDMI-1xQAM (DVB-C) R86106 marki TERRA z obsługą protokołu HDCP. Urządzenia cechuje wysoka jakość charakterystyczna dla produktów tej marki, niska cena oraz niewielkie wymiary ułatwiające instalację.
Modulator MHD-101 HDMI - COFDM (DVB-T) HDCP TERRA - wyprzedaż
Cyfrowy modulator MHD004P HDMI-1xQAM (DVB-C) R86106 TERRA
z dodatkowym wyjściem HDMI - obsługa HDCP
Modulatory MHD003P R86105 oraz MHD004P R86106 są urządzeniami wielofunkcyjnym, które wejściowy sygnał w rozdzielczości Full HD (1920x1080-30p) podany na złącze HDMI modulują w standardzie DVB-C QAM. Posiadają wejścia: HDMI, RF IN oraz DC IN do podłączenia zewnętrznego zasilacza (gniazdo zasilania jest "schowane" w gnieździe F - nie ma możliwości zasilania urządzenia podłączając przewód koncentryczny do gniazda DC IN). Dodatkowo model MHD004P R86106 został wyposażony w wyjście HDMI umożliwiające podgląd obrazu z podłączonego źródła sygnału.

Dlaczego warto zaufać szybkozłączom ULTIMODE.

Wielu instalatorów obawia się stosowania połączeń światłowodowych z uwagi ich zakańczanie - konieczność kupna spawarki lub wynajęcia firmy świadczącej takie usługi. Prostym, tanim i pewnym rozwiązaniem jakie proponuje firma DIPOL są szybkozłącza serii ULTIMODE.
Prostota montażu oraz jakość i niezawodność szybkozłączy ULTIMODE wynika z dwóch cech konstrukcyjnych:
  • pozycjonowanie w V-rowkach - włókno światłowodowe prowadzone jest w prowadnicy w kształcie litery V, przeznaczonej dla włókna o średnicy 125 µm, dzięki czemu czoło włókna światłowodowego jest dokładnie dopasowane z czołem włókna światłowodowego wklejonego w szybkozłączu.
  • dwupunktowe blokowanie włókna - dokładnie dopasowane włókno zostaje zablokowane w dwóch punktach, co zapewnia stabilizację i pewność połączenia.
Konstrukcja szybkozłączy serii ULTIMODE pozwala na łatwy i szybki montaż złącza. Czas potrzebny do wykonania złącza to zaledwie kilkadziesiąt sekund i sprowadza się głównie do przygotowania włókna światłowodowego. W ofercie znajdują się szybkozłącza ULTIMODE ze złączem SC/PC FAST-02SC L5711 oraz ze złączem SC/APC FAST-05SC/APC L5712.
Konstrukcja szybkozłączy ULTIMODE FAST
A: pozycjonowanie włókna w V-rowkach
B: 2-punktowy system blokowania włóna

Nowości produktowe:

Akumulator Acumax AML 18-12 (12V, 18Ah)
Akumulator Acumax AML 18-12 (12V, 18Ah) M18867 został wykonany przy użyciu nowoczesnej technologii AGM - elektrolit uwięziony jest w separatorach z włókna szklanego o dużej porowatości. Eliminuje to niebezpieczeństwo wycieków i umożliwia pracę przy dowolnym położeniu.


Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G1-L (4 MPix, 2.8 mm, 0.0014 lx, światło białe do 30 m, WDR, H.265, ColorVu)
Kamera IP sufitowa Hikvision DS-2CD2347G1-L K00311 to doskonałe rozwiązanie dla osób pragnących wzbogacić swój monitoring o rozwiązanie pozwalające obserwować scenę przez cała dobę w trybie kolorowym, rejestrując tym samym wszystkie niezbędne szczegóły. Kamera wyposażona została przetwornik 1/1.8" Progressive Scan CMOS o rozdzielczości 4 Mpix, wykonany w technologii BSI (Backside illumination) i charakteryzujący się bardzo dużą czułością i zdolnością przechwytywania obrazu przy niskim natężeniu oświetlenia.
Kamera sufitowa, termograficzna, bispektralna<br />DS-2TD1217B-3/PA(B) do pomiaru temperatury Hikvision
Kamera sufitowa, termograficzna, bispektralna DS-2TD1217B-3/PA(B) K01848 to kamera termograficzna w obudowie sufitowej, dedykowana do pomiaru temperatury ciała człowieka w czasie rzeczywistym z wysoką dokładnością +/- 0,5°C (+/- 0,3°C z wykorzystaniem ciała czarnego) w zakresie od 30°C do 45°C. Dzięki wysokiej dokładności pomiarowej kamerę można wykorzystać do wykrywania osób z podwyższoną temperaturą ciała, spowodowaną np. infekcją, która powoduje wzrost temperatury.

Warto przeczytać:

Kamery do pomiaru temperatury ciała. W związku z obecnym zagrożeniem koronawirusem Hikvision przygotował rozwiązania z wykorzystaniem kamer termowizyjnych, pozwalające na precyzyjny pomiar temperatury w zakresie 30° - 45°C, z dokładnością 0,5°C lub 0,3°C (przy zastosowaniu ciała czarnego)...>>>więcej
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Każde ciało o temperaturze powyżej zera bezwzględnego (0K = -273,15°C) emituje promieniowanie podczerwone. Dzięki istniejącej zależności pomiędzy temperaturą a intensywnością promieniowania, kamera termowizyjna odbierając fale podczerwieni dokonuje obliczeń wartości temperatury na podstawie ich długości. Za pomocą kamery termowizyjnej można więc zobaczyć rozkład temperatur na powierzchni badanego ciała oraz dokonać pomiaru wartości temperatury.
RACK board - system montażu pionowego w szafach RACK
System pionowego montażu w szafach RACK 19"