Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 13/2020 (30.03.2020)

15-godzinny system magazynowania energii w Nowym Jorku.

Kanadyjski start-up Zinc8 Energy Solution, znany wcześniej jako MGX Renewables, zawarł umowę o wdrożeniu innowacyjnego systemu magazynowania energii w mieście Nowy Jork, przy wsparciu finansowym pochodzącym z Urzędu Badań i Rozwoju Energetyki Stanu Nowy Jork (NYSERDA). Jest to drugi ważny projekt Zinc8 po tym, jak firma w styczniu została wybrana przez New York Power Authority (NYPA) jako zwycięzca globalnego konkursu na innowację.
System Zinc8 może pomóc w stworzeniu zapasowego zasilania
i wyrównaniu zapotrzebowania na energię elektryczną w sieci
Wykonawca projektu, firma Digital Energy Corp, która jest producentem systemów dla elektrociepłowni, instalacji fotowoltaicznych i mikrosieci, z siedzibą w Nowym Jorku, podpisała już umowę wdrożeniową z firmą Zinc8 mającą na celu budowę taniego magazynu energii w Brooklynie, dzielnicy Nowego Jorku. System ten zapewnić ma wsparcie i poprawę ekonomiki systemu kogeneracyjnego pracującego obecnie dla tej dzielnicy. Ten przełomowy projekt dla sektora instytucjonalnego i biznesu jest w stanie zapewnić przechowywanie energii do 15 godzin - znacznie dłużej niż przyjęta dla systemu litowo-jonowego górna granica wynosząca 4-6 godzin i systemu przepływowego wynosząca 8-10 godzin. Korzystając z technologii akumulatorów cynkowo-powietrznych z możliwością wielokrotnego ładowania system ten można skonfigurować tak, aby obsługiwał szeroki zakres mocy rozładowania, doładowania i wymagań dotyczących cyklu pracy. Pojemność magazynowania energii w systemie zależy tylko od cynkowego zbiornika magazynowanego. Rozwiązanie to jest bardzo opłacalne i skalowalne jako alternatywa dla baterii o stałym stosunku mocy do energii akumulatora litowo-jonowego. Digital Energy Corp zapewnił, że ma w swojej ofercie sto możliwych projektów dla klientów. Prezes i dyrektor generalny firmy, William Cristafaro opisał system Zinc8 jako bardzo obiecujący dla klientów ponad 100 elektrowni, systemów solarnych i mikrosieci elektroenergetycznych.

Porównanie obrazu z kamery IP Hikvision przy różnych ustawieniach migawki.

Poniżej przedstawione zostały zrzuty obrazu i nagrania nocne z kamery K17592 DS-2CD2025FWD-I z różnym ustawieniem czasu migawki. W przypadku pierwszego nagrania, gdzie kamera pracuje w trybie kolorowym, migawka została ustawiona na 1/25 s. Kamera ze względu na dużą czułość i wystarczające natężenie oświetlenia nie przełączyła się w tryb czarno-biały. Jeżeli wykonamy stop klatkę z nagrania, widać, że poruszający się obiekt jest rozmyty. W przypadku drugiego nagrania migawka ustawiona została na 1/100 s. Ze względu na mniejszą ilość światła docierającą do przetwornika kamera przełączyła się w tryb czarno-biały. Skrócenie czasu migawki pozwoliło na uniknięcie efektu rozmycia poruszającego się samochodu.
Zrzut obrazu z nagrania nocnego z kamery
K17592 DS-2CD2025FWD-I,
kompresja H.264, migawka 1/25s
Zrzut obrazu z nagrania nocnego z kamery
K17592 DS-2CD2025FWD-I,
kompresja H.264, migawka 1/100s
Nagranie nocne z kamery
K17592 DS-2CD2025FWD-I,
kompresja H.264, migawka 1/25s
Nagranie nocne z kamery
K17592 DS-2CD2025FWD-I,
kompresja H.264, migawka 1/100s

Dlaczego link światłowodowy na media konwerterach może nie działać?

Konwertery "miedź - światłowód" są bardzo popularnym sposobem realizacji połączeń Ethernet typu punkt - punkt. Pozwalają na przesłanie sygnału na odległość znacznie większą niż skrętka komputerowa oraz separację galwaniczną (zabezpieczenie) łączonych podsieci. Pomimo tego, że są to urządzenia niewymagające żadnej konfiguracji, zdarza się, że wykonane przez instalatorów połączenia nie funkcjonują prawidłowo. Do najczęstszych błędów popełnianych przez osoby początkujące w tego typu instalacjach zaliczyć można:
  • nieprawidłowy dobór elementów systemu polegający na niedopasowaniu rodzaju media konwertera do typu światłowodu (jednomodowy / wielomodowy),
  • w przypadku media konwerterów z gniazdem SFP - nieodpowiedni dobór wkładek zarówno pod względem typu światłowodu, jak i obsługiwanej przepustowości, np. SFP 1 Gbit/s w urządzeniu 100 Mbit/s,
  • w przypadku połączeń WDM - zły dobór wkładek SFP - zastosowanie dwóch takich samych modułów SFP (nadawanie i odbiór w tym samym oknie transmisyjnym),
  • niezwracanie uwagi na budżet mocy, zwłaszcza w przypadku bardzo krótkich połączeń - większość dostępnych na rynku media konwerterów posiada szeroki zakres mocy nadawania oraz czułości odbioru i "dopasowuje się" automatycznie do długości utworzonego linku światłowodowego; w przypadku media konwerterów dużej mocy, wykorzystywanych na bardzo krótkich odcinkach, konieczne jest stosowanie tłumików sygnału,
  • nieprawidłowy dobór media konwerterów do urządzeń LAN, które mają one łączyć - stosowanie media konwerterów 1 Gbit/s do połączenia urządzeń z kartami sieciowymi 100 Mbit/s itp.
Media konwerter M-023M - dwa włókna wielomodowe do 2 km
Media konwerter TP-LINK MC100CM - 100 Mb/s, wielomodowy, SC, do 2 km
Media konwerter ULTIMODE M-207M - jedno włókno jednomodowe do 20 km [2 szt.]
ULTIMODE M-023G
gigabitowy, wielomodowy L10025
TP-LINK MC100CM
100 Mb/s, wielomodowy L10222
ULTIMODE M-207G
gigabitowy, jednomodowy L11525
Oferta dostępnych na rynku media konwerterów jest bardzo szeroka. Warto upewnić się, że kupowane urządzenia będą kompatybilne zarówno z ułożonym okablowaniem, jak i pozostałym sprzętem sieciowym.
Nieprawidłowy dobór media konwerterów do urządzeń LAN jest najczęstszą przyczyną niedziałania instalacji. Dobierając media konwertery koniecznie sprawdzić należy w jakie karty lub porty sieciowe wyposażone są urządzenia, które mają zostać połączone. W przypadku, w którym fakt ten nie jest znany lub łączone mają być urządzenia zarówno 100 Mbit/s, jak i 1000 Mbit/s, zalecane jest stosowanie media konwerterów z autonegocjacją na porcie Ethernet. Taki wybór pozwoli uniknąć jakichkolwiek problemów związanych z przepustowością na poszczególnych odcinkach połączenia.

Sygnał z kamer HDTVI w standardzie DVB-T.

Udostępnienie obrazu z kamer monitoringu CCTV w zbiorczej instalacji telewizji naziemnej lub instalacji multiswitchowej jest często poruszanym tematem przy okazji modernizacji instalacji TV. Do wprowadzenia sygnałów z kamer monitoringu (o maksymalnej rozdzielczości 1080p) posłużyć może transmodulator IP-4xDVB-T mix440 R81611 lub IP-2xDVB-T/C MI520P R81609 TERRA. Jeden panel mix440 R81611 odbiera strumień RTSP o maksymalnej przepływności 200 Mbit/s i tworzy 4 sąsiednie multipleksy DVB-T (w każdym MUX-ie można przekazywać obrazy z 3 kamer full HD). Do zaprogramowania mix-440 nie jest wymagany żaden programator, a konfiguracja modułu odbywa się z poziomu przeglądarki internetowej poprzez port RJ-45.
Na poniższym schemacie sygnał z 8 kamer DS-2CE56D8T-IT3E M75263 został doprowadzony do rejestratora HD-TVI M75609, a następnie z wykorzystaniem protokołu RTSP wprowadzony na transmodulator mix-440 R81611. Moduł mix-440 R81611 tworzy cztery sąsiednie multipleksy DVB-T. Zaleca się równomierne rozmieszczenie kamer w każdym z czterech MUX-ów DVB-T. Głównym ograniczeniem ilości obsługiwanych kamer przez transmodulator mix-440 jest wydajność procesora, która nie powinna przekroczyć 90% oraz całkowita przepustowość każdego multipleksu DVB-T (max. 31 Mbit/s). Urządzenie testowane było wyłącznie z kamerami marki Hikvision.
Kamera HD-TVI sufitowa Hikvision DS-2CE56D8T-IT3E (1080p, 2.8 mm, PoC, 0.005 lx, IR do 40m) TURBO HD 4.0Cyfrowy rejestrator HD-TVI 8-kanałowy Hikvision DS-7208HQHI-K2/P (2 Mpix, 15kl./s, H.265, HDMI, VGA) TURBO HD 4.0Modulator IP(80 Mbit/s) - 2xDVB-T/C/J.83B/ISDB-T (2 multipleksy) MI520P TerraZasilacz DR-60-12 12V/4.5A do urządzeń serii at/mt/ma TerraRozgałęźnik TV trójdrożny R-3 SignalOdgałęźnik TV 1-krotny FAC-1-12 dB (5-1000MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny FAC-1-10 dB (5-1000MHz)Odgałęźnik TV 1-krotny FAC-1-6 dB (5-1000MHz)
Przykład konwersji obrazu z 8 kamer monitoringu CCTV w standardzie HDTVI (o rozdzielczości 1080p) do standardu DVB-T z wykorzystaniem transmodulatora mix440 R81611

Jak odseparować sieć lokalną od sieci CCTV.

Standardowo w jednej sieci nie powinny znajdować się urządzenia CCTV (systemy bezpieczeństwa) oraz domowy sprzęt komputerowy. Odseparowanie od siebie tych urządzeń jest jednym z czynników wpływających na wzrost bezpieczeństwa systemu zabezpieczeń.
Sposobem na rozdzielenie tych sieci jest stworzenie wirtualnych sieci lokalnych. Wymaga to zastosowania switcha zarządzalnego i stworzenie dedykowanych VLANów. W poniższym przykładzie użytkownik przy pomocy zmiany parametrów na switchu ma możliwość stworzenia dwóch wydzielonych sieci. Pierwsza z nich będzie obejmować monitoring, a kolejna sieć domową. Działanie obu tych sieci jest niezależne.
Switch PoE TP-Link T1500-28PCT (TL-SL2428P) Smart 24xFE(24xPoE) 4xSFP 802.3af/at 192W
Schemat rozbudowanej sieci IP z wykorzystaniem VLAN-ów

Jak przedłużyć sygnał IR do sterowania rejestratorem mobilnym?

Rejestratory mobilne często instalowane są w miejscach niewidocznych i niedostępnych. Przy wyborze miejsca instalacji należy kierować się względami bezpieczeństwa (niedostępność), jak i praktycznymi. Często spotyka się rejestratory instalowane w bagażniku. Problemem jest sterowanie i kontrola pracy rejestratora.
Panel kontrolny PROTECT LED KL-1 M80103 pozwala na monitorowanie stanu pracy rejestratora oraz pełni funkcję przedłużacza IR. Posiada 6 diod sygnalizacyjnych:
  • PWR - zasilanie
  • REC - aktywne nagrywanie
  • HDD - zainstalowana i sformatowana karta SD
  • ALM - aktywne wyjście alarmowe
  • V-LOSS - brak wideo na wejściu
  • ERR - błąd rejestratora.
Panel umieszczony jest na przewodzie o długości 4 metrów. Do podłączenia konieczne jest odcięcie fabrycznego złącza i ręczne wykonanie połączenia z odpowiednimi złączami rejestratora. Schemat połączeń:
Przewód panela LED KL-1 Złącze rejestratora
Biały RS485B
Czerwony 12V OUTPUT
Zielony RS485A
Czarny GND
Widok panelu kontrolnego PROTECT LED KL-1
z poprawnie wykonanym złączem do podłączenia do rejestratora

Nowości produktowe:

Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE78U1T-IT3F (8 Mpix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 60m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE78U1T-IT3F M75297 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 8 Mpix przy płynności 15 kl./s (jest możliwość przełączenia w menu na 5, 4 lub 2 Mpix).

Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16U1T-IT3F (8 Mpix, 2.8 mm, 0.01 lx, IR do 60 m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera 4 w 1 kompaktowa Hikvision DS-2CE16U1T-IT3F M75689 przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Wybór systemu pracy następuje za pomocą microswitcha umieszczonego na przewodzie. Kamera generuje wysokiej jakości obraz o rozdzielczości 8 Mpix przy płynności 15 kl./s (jest możliwość przełączenia w menu na 5, 4 lub 2 Mpix).
Kamera ColorVu 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE72DFT-F (1080p,2.8 mm, 0.0005 lx, IR do 20m) HD-TVI, AHD, HD-CVI, CVBS
Kamera ColorVu 4 w 1 sufitowa Hikvision DS-2CE72DFT-F M75396, należąca do serii TurboHD 5.0, przeznaczona jest do zastosowania w systemach monitoringu zbudowanych w oparciu o rejestratory różnego typu. Potrafi pracować w systemie HD-TVI, HD-CVI, AHD oraz analogowym CVBS. Dzięki wysokiej czułości wynoszącej 0,0005 lx i wbudowanemu oświetlaczowi światła białego o zasięgu do 20 m wynikowy obraz cechuje wysoka jakość oraz dobre parametry nawet przy słabym oświetleniu lub braku oświetlenia.

Warto przeczytać:

Instalacja multiswitchowa w technologii Wide Band. Stosowanie konwerterów typu quatro w instalacjach multiswitchowych w celu odbioru programów z dwóch pozycji satelitarnych (HotBird 13.0E oraz Astra 19.2E) wymaga poprowadzenia 8 przewodów koncentrycznych typu RG-6. Zastosowanie szerokopasmowych konwerterów typu Wide Band A98222 zmniejsza tę ilość do czterech. W odróżnieniu od standardowych konwerterów typu quatro, konwerter Wide Band posiada dwa wyjścia sygnału (polaryzacja H/polaryzacja V). Oparty jest na pojedynczym lokalnym oscylatorze 10,41 GHz zapewniającym znakomitą wydajność w całym zakresie częstotliwości 290...2340 MHz...>>>więcej
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
Przykładowa instalacja RTV/SAT umożliwiająca dystrybucję cyfrowych sygnałów
w technologii dSCR/Unicable z aktywnym torem DVB-T/Radio
Wersja robocza Informator na 03.02.2020
TERRA dSCR - multiswitche z automatyczną korekcją wzmocnienia