Informator TV-SAT, CCTV, WLAN

Nr 3/2020 (20.01.2020)

Podmorskie światłowody pomogą wykryć trzęsienia ziemi.

W artykule opublikowanym w czasopiśmie Science, badacze z University of California, Lawrence Berkeley National Laboratory (Berkeley Lab), Monterey Bay Aquarium Research Institute (MBARI) oraz Rice University opisali eksperyment, który zmienił 20 km podmorskiego kabla światłowodowego w 10 000 stacji sejsmicznych rozlokowanych na dnie oceanu. Podczas czterodniowego eksperymentu w Zatoce Monterey zarejestrowano trzęsienie o magnitudzie 3,5 oraz szereg mikrowstrząsów w strefie podwodnych uskoków.
Technika, którą wcześniej przetestowali z naziemnymi kablami światłowodowymi, może dostarczyć bardzo potrzebnych danych na temat trzęsień występujących pod powierzchnią mórz i oceanów, czyli na obszarach, w których występuje ich najwięcej. Obecnie strefa ta, czyli ok. 70% powierzchni Ziemii, pozostaje praktycznie niemonitorowana.
Kabel światłowodowy będący podstawą dla przeprowadzanego eksperymentu należy do MBARI (Monterey Bay Aquarium Research Institute). Badania wykonywane były przez absolwenta UC Berkeley oraz profesora geofizyki na Rice University w Houston. Kabel rozciąga się 52 km od brzegu do pierwszej stacji sejsmicznej, jaką kiedykolwiek umieszczono na dnie Oceanu Spokojnego. Została ona tam zainstalowana 17 lat temu przez MBARI i Barbarę Romanowicz, profesor UC Berkeley z Graduate School na Wydziale Nauk o Ziemi. Sam kabel ułożono dopiero w roku 2009 r. Ponieważ obecnie przechodzi on coroczną konserwację, możliwe było przeprowadzenie eksperymentu na jego 20-kilometrowym odcinku.
Był to pierwszy raz, gdy podmorski kabel wykorzystano do detekcji tego typu zjawisk i sygnałów. Ostatecznym celem wysiłków naukowców jest wykorzystanie gęstej sieci światłowodów na całym świecie - prawdopodobnie ponad 10 milionów km, zarówno na lądzie, jak i pod powierzchnią morza - jako czujników ruchu, umożliwiających monitorowanie trzęsień ziemi w regionach, które nie posiadają drogich stacji naziemnych.
Grafika autorstwa Nate Lindsey z UC Berkeley

Badacze wykorzystali 20-kilometrowy odcinek podmorskiego kabla światłowodowego (kolor różowy). Podczas testu wykryto trzęsienie ziemi o magnitudzie 3,5, które wskazało niezbadaną wcześniej strefę uskoku tektonicznego (żółte kółko).
W przedmiotowych badaniach naukowcy wykorzystali technikę DAS (Distributed Acoustic Sensing). Jest ona bardzo zbliżona do tej stosowanej codziennie przez dziesiątki tysięcy instalatorów światłowodów przy pomiarach reflektometrycznych. Urządzenia fotoniczne wysyłają do światłowodu krótkie impulsy światła laserowego. Impulsy te ulegają rozproszeniu w światłowodzie. Rozproszenie wsteczne rejestrowane jest przez znajdujący się na początku detektor. Jakiekolwiek anomalie związane z naprężeniem kabla (wywołanym np. przemieszczaniem się płyt tektonicznych rzędu nanometra) powodują zmianę mocy impulsu wstecznie rozproszonego. Dzięki interferometrii mogą mierzyć rozproszenie wsteczne co 2 m, skutecznie zamieniając kabel o długości 20 km w 10 000 indywidualnych czujników ruchu.
Eksperyment dowiódł, że światłowody mogą być wykorzystywane jako detektory trzęsień ziemi. Kolejnym krokiem jest udoskonalenie tej techniki tak, aby możliwe było wykorzystanie istniejącej infrastruktury światłowodowej bez zakłócenia pracy działających na nich usług telekomunikacyjnych.

Zasilanie PoE na 250 m!

Switch PoE ULTIPOWER 0064afat N29978 to urządzenie typu desktop, zapewniające płynną transmisję sieciową. Posiada 6 portów RJ45 obsługujących automatyczną negocjację szybkości połączeń. Cztery z nich obsługują funkcję Power over Ethernet (PoE). Switch automatycznie wykrywa urządzenia PD działające w standardzie IEEE 802.3af lub 802.3at i zaopatruje je w zasilanie. Pozwala to rozszerzyć zasięg sieci w miejscach, w których nie ma dostępu do gniazd lub linii zasilających, a gdzie istnieje potrzeba umieszczenia punktów dostępowych, kamer IP, telefonów IP itp. Maksymalna sumaryczna moc zasilanych urządzeń nie może przekraczać 65 W.
Switch posiada funkcję Extend mode (aktywowaną za pomocą przełącznika na obudowie), która umożliwia zasilanie urządzeń PoE podłączonych maksymalnie 250-metrowym odcinkiem skrętki komputerowej. Po aktywacji tej funkcji switch na portach PoE wyłącza auto negocjacje prędkości połączenia i na sztywno ustawia 10 Mb/s (porty uplink dalej działają z prędkością 10/100 Mb/s).
Switch PoE ULTIPOWER 0064afat 802.3af/at 65W 6x RJ45 (4xPoE)
Switch PoE ULTIPOWER 0064afat 802.3af/at 65W 6 x RJ45 (4 x PoE) N29978

Jeden przewód - dwa sygnały SAT.

Korzystanie z dwóch tunerów satelitarnych lub wykorzystanie funkcji jednoczesnego nagrywania i oglądania dwóch różnych programów na odbiornikach z PVR (Personal Video Recorder) wymaga doprowadzenia dwóch niezależnych sygnałów SAT. Działające kilka lub kilkanaście lat indywidualne instalacje satelitarne z konwerterem typu SINGLE okazują się w tym przypadku niewystarczające.
Aby przystosować starą instalację do dwóch urządzeń odbiorczych (lub do PVR) należy pojedynczy konwerter typu SINGLE zastąpić konwerterem typu TWIN. Konieczne jest również ułożenie drugiego przewodu od czaszy antenowej do odbiornika.
Zdarza się, że położenie dodatkowego przewodu jest niemożliwe lub wiąże się z obniżeniem estetyki instalacji. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem może być zastosowanie konwertera typu multiband Johansson R85261. Urządzenie umożliwia transmisję jednym przewodem koncentrycznym dwóch niezależnych sygnałów satelitarnych SAT oraz dodatkowo sygnału TV naziemnej. Urządzenie może być również stosowane, gdy domową instalację rozbudować chcemy o dodatkowy, jednogłowicowy odbiornik.
Profesjonalny zestaw antenowy z polaryzacją H/V Dipol 28/5-12/21-60 DVB-TAntena satelitarna z logiem TRIAX 100 TD stalowa [ciemno-szara]Konwerter satelitarny TWIN HOME Pro InvertoRozgałęźnik - sumator TV/Sat RS-02MsKonwerter wielozakresowy 9645 KIT JohanssonKonwerter wielozakresowy 9645 KIT JohanssonGniazdo końcowe Signal RTV-SATGniazdo końcowe Signal RTV-SAT
Schemat wykorzystania konwertera wielozakresowego 9645 KIT Johansson R85261.
Doprowadzenie jednym kablem sygnału DVB-S/S2 z jednej pozycji satelitarnej i sygnału DVB-T do dwóch gniazd końcowych.

Oznaczenia kabli światłowodowych wg DIN/VDE 0888.

Nazewnictwo oraz interpretacja kabli światłowodowych stanowi spory kłopot dla instalatorów, jak również osób, które pośredniczą w obrocie światłowodami. Problemem jest tutaj po pierwsze złożoność nazw (wieloliterowe oznaczenia), brak wiedzy na temat interpretacji poszczególnych oznaczeń, jak również obecność w obiegu zwykle dwóch standardów nazewnictwa - europejskiego DIN/VDE oraz innego używanego lokalnie (w Polsce na przykład bardziej popularnym jest standard nazewnictwa bazujący na zakładowej normie producenta okablowania Telefonika).
Kabel zewnętrzny DRAKA A-DQ(ZN)B2Y SM (8 włókien G.652D) - 1m
Analiza europejskiego standardu nazewnictwa dla kabla L79508 A-DQ(ZN)B2Y8E:
zewnętrzny, tuba wypełniona żelem, wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien, centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa, wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu, płaszcz zewnętrzny z PE, 8 włókien jednomodowych.
Standard przewiduje jeszcze uwzględnienie w nazwie dwóch informacji: średnicy rdzenia i płaszcza włókna, jak również standardu włókna. W przypadku tego kabla byłoby to odpowiednio: 9/125 OS2. Producenci jednak często pomijają w nazwach te dwie informacje.
W poniższej tabeli pokazano możliwe warianty oznaczenia
wg europejskiego standardu nazewnictwa wg normy DIN/VDE 0888:
przykładowe oznaczenie Oznacznia wg europejskiego standardu nazewnictwa wg normy DIN/VDE 0888
A A/I lub U - kabel uniwersalny
A - zewnętrzny
I - wewnętrzny
D D - tuba wypełniona żelem
V - tuba ścisła
K - tuba elastyczna
W - skręcone tuby luźne wypełnione żelem
Q Q - wodoodporny na całej długości ze względu na ułożenie włókien lub zastosowanie pęczniejącego materiału
F - wodoodporność zapewniona poprzez zastosowanie materiału samowypełniającego ubytki w płaszczu
(ZN) centralny element wzmacniający wykonany z tworzywa
B B - wzmocnienie antygryzoniowe wykonane z włókna szklanego lub aramidu
SR - zmocnienie antygryzoniowe, metalowe
H H - płaszcz zewnętrzny bezhalogenowy
2Y - płaszcz zewnętrzny z PE
Y - płaszcz zewnętrzny z PVC
24 Liczba włókien lub liczba tub x liczba włókien w tubie
G G - włókno gradientowe, wielomodowe
E - włókno jednomodowe
9/125 Średnica rdzenia włókna/średnica płaszcza włókna
OS2 Kategoria / Standard włókna

Kamery z wbudowaną czujką PIR.

Kamery HD-TVI DS-2CE11D8T-PIRL M75402 oraz DS-2CE71D8T-PIRL M75398 wyposażone są w czujkę PIR. Jej zadaniem jest wspomaganie wykrycia ruchu. Klasyczna detekcja ruchu polega na analizie obrazu i może powodować występowanie wielu fałszywych alarmów. Typowym przykładem jest wykrywanie kołyszących się na wietrze gałęzi czy padającego deszczu. Dużo alarmów generuje też brak odpowiedniego oświetlenia. Każdy dodatkowy alarm przekłada się na utratę przestrzeni dyskowej oraz konieczność przeglądania niepotrzebnych nagrań. Czujka PIR znacznie ogranicza ich występowanie, bo swoje działanie opiera na detekcji zmian temperatury.
Kamera HD-TVI kompaktowa z PIR Hikvision DS-2CE11D8T-PIRL (1080p, 2.8 mm, 0.005 lx, IR do 20m, PIR) TURBO HD 4.0
Kamera DS-2CE11D8T-PIRL M75402 zapewnia dokładną detekcję ruchu dzięki wbudowanej czujce PIR.
Kamery działają w połączeniu z rejestratorem Turbo HD 4.0, na którym należy włączyć filtr fałszywych alarmów. Alarm, a co za tym idzie nagrywanie będzie wyzwalane tylko, gdy zdarzenie ruchu zostanie wykryte przez rejestrator i czujkę PIR równocześnie.
Dodatkowym walorem kamery jest możliwość załączenia wbudowanego doświetlacza światła białego. Ma on dwojaką funkcjonalność. Po pierwsze intruz zostanie lepiej oświetlony, co przełoży się na wyższą jakość zapisu. Po drugie światło poinformuje o detekcji, co ma działanie odstraszające.

Aktywacja drugiego przekaźnika w module głównym wideodomofonu IP Hikvision 2 generacji.

Moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652 wyposażony jest w 2 przekaźniki, z których jeden może zostać wykorzystany do sterowania elektrozaczepem furtki, drugi do sterowania bramą wjazdową lub szlabanem na osiedlu. Domyślnie drugi przekaźnik jest wyłączony i nie jest widoczny w monitorach wewnętrznych czy aplikacjach klienckich Hik-Connect oraz iVMS-4200. Aby go aktywować, należy za pomocą iVMS-4200 (v.3) wejść w Ustawienia zdalne -> Domofon -> Wejście/Wyjście modułu We/Wy i dla wyjścia "DOOR2" wybrać opcję "Blokada elektryczna". Po wykonaniu tej czynności, wyjście drugie zostanie aktywowane i będzie widoczne w oknie podglądu na żywo podłączonych monitorów i aplikacjach klienckich.
ES1-001 Elektrozaczep podstawowy symetryczny z regulacją 12V AC/DC BiraOKU-031 Płaskownik krótki do serii EL1, ES1, ELP BiraDS-KD-ACF1 Obudowa podtynkowa 1-modułowa HikvisionDS-KD8003-IME1/EU Moduł główny wideodomofonu IP HikvisionRouter Gigabit TP-Link C6 Archer MU-MIMO AC1200 4x10/100/1000 Mb/sSwitch PoE ULTIPOWER PRO0064afat 802.3af/at 65W 6x RJ45 (4xPoE), PoE Auto CheckZasilacz impulsowy 12V/5A/5.5 DC (+) do kamerDS-KH6320-WTE1/EU Monitor 7
Przykład sterowania furtką i bramą wjazdową
z wykorzystaniem systemu wideodomofonowego IP Hikvision 2 generacji.
Na powyższym schemacie monitor DS-KH6320-WTE1/EU G74001 oraz moduł główny stacji bramowej DS-KD8003-IME1/EU G73652 podłączone są do switcha PoE ULTIPOWER N299781 umożliwiającego zasilenie i komunikację pomiędzy urządzeniami. Zastosowanie routera N3255 pozwala na dostęp z sieci zewnętrznej oraz połączenie bezprzewodowe w sieci lokalnej. Elektrozaczep G74210 wyzwalany jest z wykorzystaniem zasilacza DC 12V M1825 poprzez pierwszy przekaźnik wbudowany w moduł stacji bramowej. Drugi przekaźniki steruje bramą wjazdową.

Nowości produktowe:

Switch Gigabit Mercusys MS108G 8xGE
Switch Gigabit Mercusys MS108G 8xGE N29944 znajduje szerokie zastosowanie w małych sieciach komputerowych. Posiada funkcję Auto MDI/MDIX pozwalającą zapomnieć instalatorowi o problemie połączeń "na wprost" lub "na krzyż".


Router Gigabit Mercusys AC12G AC1200 2,4 GHz 5 GHz, 3xLAN (GE),1xWAN(GE)
Router Gigabit Mercusys AC12G AC1200 N2933 działający zgodnie ze standardem 802.11n lub 802.11ac z prędkością do 300 Mb/s (2,4 GHz) lub 867 Mb/s (5 GHz), pozwala na tworzenie szybkich przewodowych i bezprzewodowych połączeń sieciowych. Przeznaczony jest dla małych przedsiębiorstw oraz na użytek domowy.


Źródło światła SM 1310/1550nm TM102N-SM
Źródło światła SM 1310/1550nm TM102N-SM L5819 to narzędzie niezbędne do dokonywania pomiarów tłumienia toru optycznego w sieciach FTTx. Pozwala na generowanie fali o określonej długości (1310/1550 nm) i mocy (-5 dBm), dzięki czemu pomiar jest dokładny i pewny.



Warto przeczytać:

Bezprzewodowy system alarmowy AXHub Hikvision. Zabezpieczenie domu w oparciu o system alarmowy AXHub Hikvision to idealne rozwiązanie dla osób, które pragną chronić swój dobytek przed dostępem osób niepowołanych, a nie chcą demolować mieszkania w celu poprowadzenia instalacji i montażu systemu przewodowego...>>>więcej
Przykładowy schemat zabezpieczenia domu jednorodzinnego za pomocą bezprzewodowego zestawu alarmowego AXHub Hikvision
Spawarki światłowodów Signal Fire AI-9 / AI-8C